Zacznijmy od początku, czyli design
I tu nie zawiedziesz się – jeśli cenisz solidnie wykonane urządzenia z prostym, eleganckim designem, ten produkt spełni Twoje oczekiwania. Metal w połączeniu z tworzywem sztucznym dają gwarancję, że produkt będzie służył wiele lat. Błyszczące pokrycie dodaje całości elegancji. Dodatkowo zamocowane od spodu przyssawki sprawiają, że maszyna podczas pracy nie rusza się i mocno trzyma się blatu, na którym jest umieszczona. To ważne, zwłaszcza podczas wyrobu ciasta chlebowego, które jest wyjątkowo ciężkie oraz lepkie.
Gładka powierzchnia robota i zaledwie jedno pokrętło – na pierwszy rzut oka widać, że produkt jest przeznaczony do pracy codziennej i skonstruowany tak, żeby łatwo było utrzymać go w czystości. Srebrny kolor w połączeniu z napisami w tym samym odcieniu sprawia, że urządzenie będzie ozdobą każdej kuchni – nie tylko nowoczesnej, choć w takiej prezentowałby się wyjątkowo dobrze. Na froncie widzimy duży napis Kenwood, a przy pokrętle kolejne stopnie mocy, łącznie sześć. Co ważne, zaznaczony jest tutaj poziom minimalny, co chroni urządzenie przed pracą na zbyt niskich obrotach. Ciekawym zabiegiem jest umieszczenie obrazków poszczególnych sprzętów na pokrywie i oznaczenie, na jakich obrotach najlepiej pracują i jakiej mocy nie przekraczać. Niewątpliwie jest to bardzo pomocne w codziennym użytkowaniu, ponieważ nie ma potrzeby zerkania non stop na instrukcję obsługi. Przystawki dołączone do zestawu są zachowane w stylistyce urządzenia głównego.
Metalowa misa ze stali nierdzewnej o pojemności 4,3 litra jest naprawdę spora i wystarczająca do przygotowywania posiłków dla kilkuosobowej rodziny. Ta pojemność jest równa ubitej pianie z aż 8 dużych białek. Montując misę w urządzeniu należy lekko przekręcić ją w prawo – tym sposobem będzie stabilnie trzymała się całości i nie ma możliwości, żeby jej zawartość wylała się w trakcie pracy.
Przemyślane rozwiązania – poznaj funkcjonalną pokrywę!
Pokrywa dołączona do robota to strzał w dziesiątkę! Podczas pracy urządzenia zakładasz ją na misę i tym sposobem przestrzeń wokół robota pozostaje czysta. Śmietanka nie chlapie podczas ubijania na najwyższych obrotach, a ucierane masło nie „wyskakuje” z misy – ryzyko zachlapania otoczenia praktycznie nie istnieje. Pokrywa wykonana z lekkiego, przezroczystego plastiku pozwala Ci cały czas kontrolować to, co dzieje się w misie. Na duży plus zasługuje specjalnie wykonany utwór, dzięki któremu nie musisz przerywać pracy urządzenia chcąc dodać jakiś składnik – wlewasz go lub wsypujesz przez wyprofilowane okienko.
Specyfikacja techniczna:
Moc: 1000 W
Misa: 4,3 litra
Liczba prędkości: 6
Regulacja prędkości: Tak
Tryb pulsacyjny: Tak
Czytaj też: Na co zwrócić uwagę, kupując robot kuchenny?
Co jeszcze mamy w zestawie?
To jest niewątpliwie wielki plus robota Kenwood – kupując jedno urządzenie, dostajesz ich kilka.
Trzepaczka – bez tej końcówki nie wyobrażam sobie robota planetarnego. To dzięki niej masy są idealnie napowietrzone, co jest niezbędne chociażby przy przygotowywaniu kapryśnego sufletu czy bezy. Świetnie radzi sobie także z ubijaniem śmietany i ucieraniem masło do ciasta i ciasteczek.
Hak – ekspert od ciasta drożdżowego, na pierogi, a nawet przygotuje makaron domowy. Niezastąpiony przy cieście do pizzy.
Mieszadło K – z jego pomocą przygotujesz lekkie ciasta biszkoptowe, ale i ciężkie ciasteczka. Sprawdzi się do mieszania pasztetów, farszów do pierogów i tart, a także do lekkiego przemieszania puree ziemniaczanego.
Malakser – wyposażony w aż 3 perfekcyjnie przygotowane noże, będzie siekał warzywa, rozdrabniał owoce, przygotowywał sałatki i surówki oraz kroił produkty na zapiekankę. Tarcze odpowiedzialne są kolejno za: tarcie, cięcie i rozdrabianie.
Maszynka do mięsa – co prawda, nazywa się do mięsa, ale poradzi sobie też z twardymi serami, owocami i warzywami czy rybami. Dokładne zmielenie sprawi, że wykonasz z jej pomocą pulpety rybne, aksamitne pasztety, idealne spaghetti czy kotlety do burgerów.
Blender – doskonały do przyrządzania tradycyjnych koktajli, ale i wykonasz z jego pomocą modne smothie z rozkruszonym lodem. Będzie pomocny od rozdrobnienia pomidorów do zupy, po przygotowanie aksamitnego sosu czy dipu. Nada się też do rozdrabniania zupek i dań dla niemowląt.
Wyciskarka do cytrusów – niezastąpiona latem i na każdym domowym przyjęciu. W mig z jej pomocą przygotujesz lemoniady, drinki i sok do nasączenia biszkoptu.
Sokowirówka – szybko przygotujesz domowy, zdrowy sok. W zestawie otrzymujesz także specjalny pojemnik do soku.
Czytaj też: Funkcje w dobrym robocie kuchennym – jakie powinny być?
Wymiana przystawek i końcówek
Jest banalnie prosta. Żeby zamocować lub wymienić końcówkę, wystarczy podnieść pokrywę robota i lekko wcisnąć mieszadło K, hak lub trzepaczkę. Analogicznie przy wymianie – wyciągamy zamocowane mieszadło jednym energicznym ruchem, nie potrzeba tutaj użycia siły.
Korzystanie z dołączonych do zestawu przystawek także nie jest skomplikowane. Żeby to zrobić, należy podnieść ruchome wieczko na pokrywie Kenwood Prospero+ KHC29.P0SI i zamontować wybrany sprzęt. Zazwyczaj dzieje się to za pomocą jednego ruchu – np. wkręcenie blendera. Tak samo postępuje się chcąc go odłączyć lub skorzystać z innej przystawki. Możliwe jest korzystanie z jednej po drugiej. Jest to bardzo przydatne podczas przyjęć domowych, kiedy w krótkim czasie masz do zrobienia kilka dań – zmieniasz kolejne przystawki, przygotowujesz składniki i ekspresowo przyrządzasz dania.
Zawrotna szybkość działania, czyli kolejna supermoc!
Szybkość działania poszczególnych końcówek czy przystawek sprawia, że gotowanie jest jeszcze przyjemniejsze – nie masz poczucia marnotrawienia czasu wykonując zbyt długo jedną czynność.
Zerknij na przykładowe czasy przygotowania poszczególnych zadań:
- ucieranie masła z cukrem – ok. 3 minut
- ciasto drożdżowe – ok. 5 minut
- białka – ok. 1,5 – 3 minut
- Majonez – ok. 1 minuty
- Ciasto naleśnikowe – ok 50 sekund
- Koktajl – 30-60 sekund
- Kruszenie lodu – 15 sekund.
Czyszczenie, czyli nie taki diabeł straszny
Można by pomyśleć, że tak duży sprzęt będzie skomplikowany w utrzymaniu czystości – nic bardziej mylnego. Powierzchnie zewnętrzne wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką po zakończeniu pracy robota i to powinno w zupełności wystarczyć. Niestety, żaden z elementów robota nie nadaje się do mycia w zmywarce i należy tego bezwględnie przestrzegać, aby długo cieszyć się wydajnością urządzenia. Nie mniej jednak, mycie go wciąż jest proste. Należy tylko pamiętać, żeby zrobić to zaraz po zakończonej pracy – powierzchnie każdej z przystawek są gładkie dzięki czemu wszelki brud łatwo się zmywa za pomocą zwykłej gąbki. Jeśli jednak zdarzy się, że sprzęt stał brudny dłuższy czas, a jedzenie przykleiło się mocno do ścianek, na to też jest sposób – wystarczy przystawkę namoczyć, a następnie umyć. Pamiętaj tylko, żeby do mycia używać miękkich gąbek lub ściereczek do mycia naczyń – unikaj takich z ostrą powierzchnią ścierającą.
Kwestie bezpieczeństwa
W kuchni wiele rzeczy dzieje się naraz i czasem wystarczy małe niedopatrzenie, żeby zrobić sobie krzywdę. Producenci Kenwood Prospero+ KHC29.P0SI przewidzieli to. Urządzenie jest wyposażone nie tylko w gumowe przyssawki gwarantujące stabilność, ale coś jeszcze. Podczas otwarcia pokrywy włącza się blokada urządzenia, co czyni go jeszcze bardziej bezpiecznym. Warto dodać, że urządzenia ma także wbudowany czujnik chroniący go przed przeciążeniem.
Triki pani domu. Garść porad ode mnie
Każda Pani domu użytkująca długo dany sprzęt ma swoje spostrzeżenia i triki, dzięki którym praca jest wydajniejsza. Zostawiam Ci kilka moich.
Niektóre warzywa i owoce powodują na powierzchni urządzenia przebarwienia. To zupełnie naturalne w przypadku np. marchewki, która ma naturalny, silny barwnik. Można je w mig usunąć pocierając zabrudzone miejsce szmatką zamoczoną w oleju roślinnym.
Zanim będziesz mielił mięso, pokrój je wcześniej na kawałki nie większe niż 2 cm. Dzięki temu mięso będzie idealnie zmielone, a urządzenie nie zatka się.
Chcąc osiągnąć jak najwięcej soku z owoców, warto wyjąć je wcześniej z lodówki. W przypadku cytrusów przed umieszczeniem ich w wyciskarce, dobrze je „rolować” chwilę na blacie kuchennym.
Ucierając tłuszcz z cukrem użyj nie tradycyjnie trzepaczki, a mieszadła K – będziesz zaskoczona prędkością i jakością „puchu”.
Czy cena równa się jakości?
Kenwood Prospero+ KHC29.P0SI kupisz już od 1043 zł (stan na luty 2023). Zważywszy na to, że w tej cenie nie dostajesz jedynie robota z misą i mieszadłami, a kilka dodatkowych sprzętów – cena wydaje się więcej, niż rozsądna.
Czytaj również: Ile kosztuje dobry robot kuchenny?
Dla kogo nadaje się ten produkt?
Niezależnie od tego, czy spędzasz w kuchni całe godziny, gotujesz sporadycznie, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z gotowaniem – Kenwood Prospero+ KHC29.P0SI sprawdzi się u Ciebie w kuchni. Intuicyjna obsługa, prosty panel sterowania, łatwość wymiany końcówek i niesamowita funkcjonalność – bez względu na Twój stopień zaawansowania na kuchennym polu bitwy, z tym sprzętem będziesz wygrana.
Moja opinia? 3 razy na TAK!
Bardzo dużo gotuję i piekę, przez co przetestowałam naprawdę dużo tego typu sprzętów. Jedne sprawdzały się lepiej, drugie gorzej, za to Kenwood Prospero+ KHC29.P0SI spełnia wszystkie moje oczekiwania co do wydajności, trwałości, funkcjonalności oraz ceny. Cenię sobie proste rozwiązania i maksymalną funkcjonalność urządzeń, jakie kupuję. Tutaj poza dodatkowymi przystawkami, dzięki którym oszczędzam na innych sprzętach, bardzo zaskoczyła mnie pokrywka z okienkiem. To ogromna oszczędność czasu podczas wyrabiania ciast – nie trzeba za każdym razem wyłączać robota, a po prostu dodawać kolejne składniki wykonując zupełnie inną pracę. Bardzo sumiennie podchodzę do recenzji produktów, muszę je poznać od A do Z, żeby wydać opinię – tutaj naprawdę minusów szukam bardzo głęboko, bo w zasadzie ich nie ma. A to się nieczęsto zdarza. Z czystym sumieniem polecam – to bardzo dobry sprzęt.