Odkamienianie żelazka – dlaczego warto to robić?
Odkamienianie żelazka jest jedną z najważniejszych czynności konserwacyjnych, które musimy wykonywać przy swoim urządzeniu. Zapobiega ono nadmiernemu gromadzeniu się osadów na wewnętrznych elementach żelazka oraz w otworach w jego stopie.
Regularne czyszczenie żelazka z kamienia nie tylko zmniejsza ryzyku wypadania z niego białych grudek oraz powstawania brązowych smug na prasowanych ubraniach, ale też przedłuża żywotność urządzenia. Osadzający się i nieusuwany kamień może z czasem sprawić, że strumień pary będzie coraz słabszy, a efekty prasowania znacznie gorsze. Będzie to prowadziło do spadków wydajności żelazka, a nawet może skutkować poważną awarią.
Warto wspomnieć, że niektórzy producenci odmawiają darmowych napraw gwarancyjnych sprzętów, które uległy uszkodzeniu w wyniku nieprawidłowego lub zbyt rzadkiego odkamieniania. Można więc stwierdzić, że gra jest warta świeczki, a regularne usuwanie kamienia zaoszczędzi nam sporo stresu, a może też pieniędzy w przyszłości.
Jak odkamienić żelazko domowym sposobem – instrukcja krok po kroku
Domowe sposoby na odkamienianie żelazka są tanie, szybkie i skuteczne. Najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi z nich są: zastosowanie mieszaniny ciepłej wody i octu lub wody i kwasku cytrynowego, które skutecznie rozpuszczają kamienny osad.
Odkamienianie żelazka octem przeprowadza się w następujący sposób:
- Przygotuj mieszaninę letniej wody i octu w proporcjach 1:1.
- Wlej roztwór do środka żelazka aż do poziomu MAX.
- Uruchom maksymalną moc pary i zaczekaj, aż cały płyn odparuje z żelazka przez otwory w stopie. Możesz po prostu postawić parujące urządzenie albo prasować nim np. złożoną ścierkę lub ręcznik.
- Jeśli osad z kamienia zniknie, powtórz cały cykl, lecz z wykorzystaniem czystej wody. W przypadku znacznego zakamienienia żelazka, możesz wykonać 2 cykle z wodą z octem, a dopiero później płukanie samą wodą.
- Na koniec warto przetrzeć stopę żelazka szmatką, by usunąć z niej ostatnie krople wody.
Jeśli nie masz octu, jako odkamieniacz do żelazka możesz też wykorzystać kwasek cytrynowy. Rozpuść 2 łyżeczki kwasku w szklance ciepłej wody i postępuj dokładnie tak, jak w przypadku roztworu octu. Dzięki temu usuniesz kamień z wnętrza urządzenia, a także z otworów, przez które wydostaje się para. Do wyczyszczenia pozostanie Ci tylko stopa żelazka.
Jak wyczyścić stopę żelazka z kamienia? To proste – przygotuj dokładnie taki sam roztwór jak ten, który wlewałeś do pojemnika na wodę. Nanieś go na miękką ściereczkę i przecieraj stopę mocnymi, energicznymi ruchami. Po chwili osad powinien zniknąć.
UWAGA: producenci nowoczesnych żelazek samoczyszczących lub posiadających specjalny program odkamieniający zwykle zabraniają wlewania do nich octu, roztworu kwasku cytrynowego i jakichkolwiek płynów innych niż woda. Przed zastosowaniem domowych sposobów koniecznie sprawdź zalecenia dotyczące Twojego urządzenia zawarte w instrukcji obsługi.
Jak często stosować odkamieniacz do żelazka parowego?
Ogólne zalecenia nakazują odkamienianie żelazka z generatorem pary co 1-2 miesiące lub za każdym razem, kiedy zobaczymy biały nalot lub pierwsze grudki kamienia w otworkach w stopie urządzenia.
Częstotliwość odkamieniania żelazka będzie też zależała od tego, jak często go używamy. Im bardziej intensywna eksploatacja, tym mocniej musimy przykładać się do odkamieniania. Spore znaczenie ma również rodzaj wody wlewanej do żelazka – jeśli stosujesz zwykłą kranówkę (czego oczywiście nie zalecamy!), powinieneś liczyć się z koniecznością częstszego odkamieniania.
Jak odkamienić stację parową?
Odkamieniania wymagają nie tylko żelazka parowe i klasyczne, ale też stacje pary. Te nowoczesne urządzenia niemal zawsze są wyposażone w funkcje samoczyszczące i systemy odkamieniania, które nie wymagają użycia żadnych środków chemicznych, octu ani kwasku cytrynowego.
Jak działa automatyczne odkamieniane stacji parowej? Tego typu sprzęty mają wbudowany pojemniczek, szufladkę lub specjalny wkład antywapienny, gdzie zbiera się woda z drobinkami kamienia. Kiedy konieczne będzie usunięcie go, stacja parowa powiadomi Cię o tym np. kontrolką i sygnałem dźwiękowym. Wtedy wystarczy oczyścić lub wymienić wkład, a w przypadku zbiorniczków – wylać ich zawartość.
Jak widzisz, odkamienianie generatora pary octem nie jest konieczne, a w przypadku niektórych urządzeń może być wręcz zakazane. Dlatego właśnie zawsze należy sprawdzić zalecany przez producenta sposób odkamieniania – zastosowanie niewłaściwych środków może spowodować awarię oraz utratę prawa do bezpłatnej naprawy gwarancyjnej.
Jak wyczyścić żelazko z kamienia w środku, jeśli domowe sposoby zawiodły?
Jeśli Twoje żelazko nie ma automatycznych systemów czyszczących, a domowe sposoby nie radzą sobie z dużą ilością nagromadzonego kamienia, będziesz musiał skorzystać ze specjalnego odkamieniacza do żelazka. Takie preparaty mają zwykle formę płynu, który wlewa się do żelazka, a następnie pozwala mu odparować. Dokładna instrukcja stosowania zawsze znajduje się na opakowaniu.
Jak wybrać najlepszy odkamieniacz do żelazka? Najlepiej stosować detergenty rekomendowane przez producenta. Takie środki są sprawdzane i testowane w różnych modelach żelazek i stacjach pary konkretnej marki, dlatego dają gwarancję skuteczności i bezpieczeństwa. Informację o polecanych preparatach znajdziesz w instrukcji obsługi żelazka lub na stronie internetowej danej firmy. Możesz też skontaktować się z serwisem lub infolinią producenta.
Odkamienienie żelazka – nie zapomnij też o generalnym czyszczeniu!
Cykliczne odkamienianie żelazka to dobry moment, by kompleksowo zadbać o stan swojego urządzenia. Skoro już usuwamy kamień zalegający we wnętrzu, to warto również zadbać o czystość stopy i obudowy, usuwając z ich powierzchni plamy, zacieki i przypalenia.
Podobnie jak w przypadku odkamieniaczy, do wyboru mamy zarówno chemiczne, jak i naturalne środki czyszczące. My zawsze polecamy korzystanie w pierwszej kolejności z domowych metod, a dopiero w ostateczności uciekanie się do detergentów. Jak skutecznie wyczyścić żelazko z zabrudzeń i przypaleń? Poznaj nasze domowe sposoby na czyszczenie żelazka.
Zobacz też: