Jak skutecznie wyczyścić żelazko domowymi sposobami?

Czyszczenie żelazka to czynność, którą jedni z nas wykonują regularnie, a inni tylko w awaryjnych sytuacjach. Jeśli należysz do tej pierwszej grupy, pewnie zastanawiasz się, czym umyć żelazko, by znów wyglądało jak nowe i nie brudziło ubrań. Na szczęście mamy na to kilka sprawdzonych, domowych sposobów. Warto poznać je i zapamiętać również po to, by w razie „awarii” w trakcie prasowania móc szybko zareagować i ocalić stopę urządzenia przed zniszczeniem. Sprawdź, jak skutecznie wyczyścić przypalone żelazko octem, sodą, kwaskiem cytrynowym i pastą do zębów.
Spis treści

Przypalone żelazko – przyczyny zabrudzeń na stopie żelazka

Przypalone żelazko jest zwykle rezultatem naszej nieostrożności, pośpiechu, zapominalstwa lub po prostu zaniedbania. Często zdarza się, że w porannym zamieszaniu zapomnimy o zmniejszeniu temperatury do prasowania delikatnych tkanin, dotkniemy rozgrzaną stopą materiału i problem gotowy. Podobnie jest w przypadku pozostawienia urządzenia na moment na desce do prasowania, np. kiedy słyszymy dzwonek do drzwi lub sygnał telefonu. W efekcie zostajemy ze zniszczonym ubraniem, brudną stopą żelazka i nieprzyjemnym zapachem spalenizny lub stopionych włókien unoszącym się w całym domu.

Nie zawsze za przypalone plamy na żelazku odpowiada jedno konkretne zdarzenie. Żelazko, jak niemal każdy sprzęt w naszym domu, wymaga systematycznej pielęgnacji i konserwacji. Zbyt rzadkie czyszczenie urządzenia sprawia, że na jego ceramicznej lub teflonowej powierzchni powoli osadzają się drobne zabrudzenia, które z czasem tworzą coraz większą i coraz grubszą warstwę brudu. Taki nagromadzone osady i przypalenia mogą przyklejać się do prasowanych ubrań oraz zmniejszać skuteczność prasowania. Jak temu zapobiec i czym czyścić żelazko na co dzień i w nagłych przypadkach? Postaramy się pokazać Ci proste i skuteczne domowe metody na mycie żelazka w kilka chwil.

Czym wyczyścić żelazko – szybkie czyszczenie stopy żelazka

Najlepszym sposobem na czyste żelazko i bezproblemowe prasowanie są regularna konserwacja i mycie stopy urządzenia zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli zauważysz na jej powierzchni nawet delikatne, niewielkie zabrudzenia, nie czekaj, aż przybiorą one formę ciemnych i przypalonych plam, lecz wykonaj kilka prostych kroków:

 1. Odłącz żelazko od prądu i poczekaj, aż zupełnie ostygnie.
 2. Przygotuj zwilżoną i dobrze odsączoną, miękką, bawełnianą ściereczkę.
 3. Najpierw wytrzyj nią obudowę urządzenia i usuń zacieki z wody, kurz oraz inne zabrudzenia.
 4. Opłucz ściereczkę i przetrzyj nią stopę żelazka.
 5. Pozostaw urządzenie do zupełnego wyschnięcia, a jeśli się spieszysz – osusz je np. ręcznikiem papierowym. Gotowe!

Takie proste, rutynowe czyszczenie żelazka możesz wykonywać np. co tydzień (przy częstym użytkowaniu), co miesiąc lub w momencie, kiedy zauważysz pierwsze, niewielkie zabrudzenia i osad. Nie sprawdzi się ono jednak w przypadku przypaleń i opornych plam. Czym wyczyścić żelazko ze spalenizny? Sprawdźmy.

Jak i czym wyczyścić przypalone żelazko – domowe sposoby

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić przypalone żelazko, to polecamy Ci w pierwszej kolejności wypróbować naturalne, domowe sposoby na czyszczenie żelazka. Większość z nich wykorzystuje substancje, które mamy pod ręką, dlatego będziemy w stanie szybko uporać się z zabrudzeniami. Co więcej, każdy domowy sposób na wyczyszczenie żelazka będzie tańszy niż specjalistyczne środki z marketów lub sklepów z chemią gospodarczą.

Przed przystąpieniem do czyszczenia musisz przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Odłącz żelazko od prądu i upewnij się, że jego stopa jest zupełnie zimna lub tylko delikatnie ciepła (w zależności od wybranej metody). Przygotuj też suchą ściereczkę, którą wytrzesz żelazko po zakończeniu czyszczenia oraz wykałaczkę lub patyczek do uszu do usunięcia zabrudzeń i nadmiaru preparatu czyszczącego z otworków w stopie żelazka.

Czyszczenie żelazka pastą do zębów

Pasta do zębów dobrze sprawdzi się do czyszczenia żelazka z aluminiową stopą. Zawiera ona maleńkie, ścierne drobinki, które skutecznie radzą sobie z zabrudzeniami. Wystarczy wycisnąć ją bezpośrednio na plamę, a następnie pocierać miękką szmatką lub niewielką szczoteczką aż do skutku. Po zakończeniu czyszczenia konieczne jest usunięcie nadmiaru pasty ze stopy i znajdujących się na niej otworków przy pomocy wilgotnej ściereczki oraz patyczka do uszu.

Fot.: Do czyszczenia żelazka domowymi sposobami potrzeba naprawdę niewiele, a efekt może być spektakularny.

Ze względu na ścierny charakter pasty do zębów, nie należy stosować jej do czyszczenia przypalonego żelazka ze stopą ceramiczną lub teflonową.

Czyszczenie żelazka sodą

Uporczywe zabrudzenia, mocne przypalenia oraz pozostałości plam, z którymi nie poradziły sobie inne domowe sposoby, spróbuj usunąć przy pomocy papki z sody oczyszczonej. Przygotowuje się ją łącząc 2 części sody z 1 częścią wody destylowanej i mieszając aż do powstania gęstej pasty. Taką pastę należy nanieść na przypalone miejsce uważając, by nie dostała się w otwory w stopie żelazka i pozostawić na około 15 minut. Po tym czasie trzeba usunąć papkę przy pomocy wilgotnej ściereczki. Wraz z nią powinna też zniknąć plama. Jeśli tak się nie stanie, czynność należy powtórzyć.

Ta metoda wymaga sporej precyzji i ostrożności. Jeśli do otworków w stopie dostanie się soda, trzeba będzie dokładnie usunąć ją wykałaczką, a następnie przetrzeć żelazko zwilżoną szmatką i dokładnie osuszyć. Sody nie należy stosować do czyszczenia żelazek o ceramicznych lub teflonowych stopach – jej drobinki mogłyby uszkodzić delikatne powierzchnie.

Czyszczenie żelazka octem

Ocet jest powszechnie wykorzystywanym, naturalnym środkiem czyszczącym, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się do czyszczenia zarówno stopy, jak i obudowy żelazka. Ma właściwości rozpuszczające kamień, dlatego polecamy go zwłaszcza do plam i zacieków z wody oraz do brunatno beżowego nalotu, który tworzy się na stopie żelazka, jeśli nie używamy wody demineralizowanej lub filtrowanej.

Jak wyczyścić żelazko octem? Nasącz nim miękką ściereczkę i przecieraj stopę żelazka, aż do usunięcia zabrudzeń. Do mycia obudowy możesz wykorzystać roztwór 1:1 octu i wody. Taka mieszanina dobrze sprawdzi się też do bieżącego czyszczenia żelazka – skutecznie usunie osady i pozostawi urządzenie lśniące.

Czyszczenie żelazka solą

Czyszczenie żelazka solą to prosta i bardzo tania metoda, którą można czyścić niemal wszystkie urządzenia (poza teflonowymi). Wystarczy rozsypać sól na kartce papieru ułożonej na desce do prasowania, a następnie prasować ją rozgrzanym żelazkiem wykonując koliste ruchy. Jeśli zauważysz, że zabrudzenia zniknęły, wyłącz żelazko, poczekaj, aż ostygnie i przetrzyj jego stopę wilgotną ściereczką.

Czyszczenie żelazka kwaskiem cytrynowym lub cytryną

Kwasek cytrynowy ma podobne właściwości do octu – usuwa nagromadzony kamień oraz zapewnia czystość i blask. Do czyszczenia żelazka najlepiej wykorzystać roztwór z 2 łyżeczek kwasku rozpuszczonych w szklance letniej wody. Zamocz w nim szmatkę, a następnie delikatnie pocieraj nią zabrudzenia. Na koniec przemyj całą stopę żelazka szmatką, by odświeżyć ją i usunąć nawet niezbyt widoczne osady.

Fot.: Prasowanie ręcznika nasączonego sokiem z cytryny pozwala usunąć przypalenia na żelazku.

Dobrym sposobem na czyszczenie żelazka ze świeżymi przypaleniami jest też sok z cytryny naniesiony na ściereczkę. Należy najpierw przyłożyć do niej lekko ciepłą stopę żelazka, a następnie prasować ją, wykonując powolne, okrężne ruchy. Po chwili cały brud powinien pozostać na ściereczce.

Czyszczenie żelazka folią aluminiową

Dość nietypową metodą czyszczenia żelazka jest wykorzystanie folii aluminiowej. Jak to zrobić? Oderwij większy arkusz folii (na tyle duży, by dało się go prasować) i ułóż na desce do prasowania. Rozgrzej żelazko do najwyższej dostępnej temperatury, a kiedy będzie już gotowe do pracy, prasuj nim folię najpierw na jednej, a następnie na drugiej stronie przez 2-3 minuty. Powierzchnia folii powinna zebrać niewielkie, czasem ledwo widoczne zabrudzenia ze stopy żelazka. Jeśli nie masz pod ręką folii aluminiowej, skorzystaj z papieru do pieczenia – powinien zadziałać w podobny sposób.

Niekiedy zaleca się też czyszczenie przypalonego żelazka kulką z folii aluminiowej. Naszym zdaniem jest to zbyt ryzykowne – ostre krawędzie zwiniętej kulki mogą uszkodzić teflonową lub ceramiczną powierzchnię stopy. Poza tym, do dyspozycji mamy tak dużo naturalnych, domowych sposobów na czyste żelazko, że nie musimy uciekać się do tak wątpliwych metod.

Domowe sposoby na czyszczenie żelazka – czego unikać, by nie zniszczyć urządzenia?

Domowe sposoby na czyszczenie żelazka są bardzo skuteczne, ale podczas ich stosowania warto zachować najwyższą ostrożność i unikać niektórych działań. Nie wszystkie myjki, zmywaki i detergenty, które mamy pod ręką lub w naszej szafce z chemią domową nadają się do usuwania plam ze stopy żelazka. Niektóre środki mogą ją nawet bezpowrotnie uszkodzić.

Poniżej znajdziesz kilka rad, które warto zastosować podczas czyszczenia żelazka:

 • zrezygnuj z szorstkiej strony gąbki, ostrych myjek, druciaków i szczoteczek, które mogą porysować teflonową lub ceramiczną stopę
 • do czyszczenia otworów w stopie żelazka nie używaj spinaczy biurowych, igieł, sztućców ani innych metalowych elementów, które mogłyby zarysować delikatną powierzchnię
 • nigdy nie czyść żelazka z włączoną funkcją pary
 • do mycia żelazka nie używaj alkoholu, zmywacza do paznokci, chemii do czyszczenia metalu i stali szlachetnej, a w przypadku żelazek teflonowych – również mleczek i proszków do szorowania
 • jeśli to tylko możliwe, przystępuj do czyszczenia wtedy, kiedy stopa żelazka jest już chłodna.

Jak wyczyścić żelazko z przyklejonego materiału?

Zbyt wysoka temperatura prasowania syntetycznej tkaniny może sprawić, że materiał stopi się i przyklei do stopy żelazka. To bardzo stresująca sytuacja – nie dość, że właśnie na dobre zniszczyliśmy ubranie, to jeszcze jego fragment przywarł do rozgrzanego żelazka i trudno go usunąć. Mimo silnych emocji, warto zachować chłodną głowę i zadziałać jak najszybciej – im wcześniej podejmiemy próbę usunięcia przyklejonego materiału, tym większe mamy szanse na powodzenie operacji.

Fot.: Podczas czyszczenia przypalonego żelazka, do którego przykleił się materiał, liczy się każda chwila.

Aby wyczyścić żelazko parowe z przyklejonego materiału należy:

 1. Wyłączyć funkcję pary.
 2. Przygotować większą, wilgotną ściereczkę.
 3. Złożyć ściereczkę kilkukrotnie i pocierając, spróbować usunąć nią stopiony materiał z gorącej stopy żelazka (można włożyć na dłoń rękawicę kuchenną, by dodatkowo zminimalizować ryzyko oparzenia).

Możesz też prasować przypalonym żelazkiem zwilżony, gruby ręcznik (wybierz stary lub niepotrzebny, bo zniszczy się podczas czyszczenia). Stopiona tkanina powinna powoli odklejać się od żelazka i przywierać do włókien ręcznika.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia?

Czyszczenie stopy i obudowy żelazka jest bardzo ważne, ale na nic zdadzą się wszystkie nasze zabiegi, jeśli zapomnimy o jego odkamienianiu. Należy je regularnie wykonywać nawet wtedy, jeśli wlewamy do urządzenia tylko wodę destylowaną lub z dzbanka filtrującego. Nagromadzony we wnętrzu osad z kamienia „lubi” płatać figle i w najmniej odpowiednim momencie wystrzelić na białą koszulę, jedwabną bluzkę lub świąteczny obrus, tworząc na nich brunatne plamy.

O ile do czyszczenia obudowy i stopy żelazka z kamienia doskonale sprawdzi się rozcieńczony ocet lub kwasek cytrynowy, to odkamienianie wnętrza urządzenia jest nieco bardziej skomplikowane. Sprawdź, jak odkamienić żelazko naturalnymi, domowymi sposobami.

Jak wyczyścić stopę żelazka, kiedy domowe sposoby zawiodą?

Jeśli wypróbowałeś już wszystkie domowe sposoby na usunięcie przypaleń z żelazka, a plamy nadal są lekko widoczne lub zupełnie nie dają się zetrzeć, będziesz musiał skorzystać z profesjonalnej chemii do żelazek.

Czym umyć przypalone żelazko? W sklepach dostępne są specjalistyczne preparaty w formie sztyftów lub sprayów, które szybko poradzą sobie nawet ze starymi i mocno utrwalonymi zabrudzeniami. Pamiętaj, by dobrać rodzaj detergentu do materiału, z którego została wykonana stopa żelazka!

Przejdź do
top