Jak prasować, żeby nie przypalać i nie niszczyć ubrań?
Żelazka z metalową, rozgrzewającą się stopą to najpopularniejsze sprzęty do prasowania, które goszczą w niemal każdym domu. Choć mogłoby się wydawać, że obsługa takiego urządzenia jest banalnie prosta, to czasem jeden nieostrożny ruch wystarczy, by raz na zawsze zniszczyć swoje ulubione ubranie. Jak się przed tym uchronić?
- Wyczyść stopę żelazka przed prasowaniem
Na stopie żelazka często gromadzą się niewielkie zabrudzenia z kamienia oraz przypalonych tkanin. Niewyczyszczone przed następnym prasowaniem, mogą pozostawić na tkaninie ciemną i trudną do usunięcia plamę.
- Nie prasuj mokrych ubrań
Stosowanie żelazka do zupełnie mokrej odzieży nie jest najlepszym pomysłem – nie dość, że nie przyspieszy prasowania, to jeszcze może szybko doprowadzić do przypalenia lub zabrudzenia materiału. Jeśli jednak masz do czynienia z wyjątkowo trudnymi zagneceniami, możesz lekko zwilżyć ubranie. Zwilżyć, nie przemoczyć.
- Nie przekraczaj maksymalnej temperatury prasowania podanej na metce
Przed wyprasowaniem każdej rzeczy warto spojrzeć na zalecenia producenta umieszczone na metce. Niektórych ubrań w ogóle nie powinno się prasować, inne można wygładzać z wykorzystaniem najniższej temperatury, a jeszcze inne będą wymagały maksymalnych ustawień żelazka. Nie przekraczaj rekomendowanej przez producenta temperatury nawet wtedy, kiedy masz trudności z rozprasowaniem pogniecionego materiału. Lepiej skorzystaj wtedy z innych sposobów, o których opowiemy za moment.
- Jeśli masz wątpliwości, zaczynaj od najniższej temperatury prasowania
A co wtedy, kiedy ubranie nie ma metki? Najlepszym pomysłem będzie ustawienie żelazka na najniższą temperaturę i wypróbowanie jej w niewidocznym miejscu ubrania. Jeśli tkanina dobrze to zniesie, możesz przejść do prasowania pozostałej części.
- Prasuj przez ściereczkę
Przy prasowaniu bardzo delikatnych, cienkich lub wrażliwych na temperaturę materiałów korzystaj z bawełnianej lub lnianej ściereczki. Ochroni ona materiał przed przypaleniem i zabrudzeniem niewyczyszczoną stopą żelazka oraz zapobiegnie powstawaniu wybłyszczonych śladów.
- Do wyjątkowo delikatnych ubrań stosuj nakładki na stopę żelazka
Alternatywą dla ściereczki jest nakładka na stopę żelazka wykonana z nieprzywierającego, perforowanego materiału. Zapobiega ona zniszczeniu, przypaleniu i wybłyszczeniu delikatnych i syntetycznych materiałów, a także chroni gumowe nadruki, aplikacje i inne elementy dekoracyjne naszyte na odzieży. Mocuje się ją bezpośrednio na urządzeniu, co jest bardzo wygodne, zwłaszcza podczas dłuższego prasowania.
- Zawsze odstawiaj gorące żelazko na podstawkę
Podczas każdej, nawet najkrótszej przerwy w prasowaniu, żelazko powinno spoczywać na specjalnej podstawce lub stać pionowo, nie dotykając stopą deski ani prasowanego ubrania. Pozostawienie go na tkaninie przez zaledwie kilka sekund może doprowadzić do przypalenia lub stopienia się ubrania, które będzie nadawało się tylko do wyrzucenia.
- Pamiętaj o regularnym odkamienianiu żelazka, parownicy i stacji pary
Żelazka parowe, parownice i żelazka ze stacją pary zwykle „wyrzucają” zalegający w nich kamień i osad w najmniej odpowiednim momencie, tworząc na ubraniu trudne do usunięcia żółtobrązowe smugi. Aby temu zapobiec, regularnie okamieniaj urządzenie, stosując się do zaleceń producenta zawartych w instrukcji obsługi.
- Wlewaj do żelazka wodę filtrowaną lub destylowaną
Ryzyko powstania plam z kamienia na ubraniu ogranicza też korzystanie z miękkiej lub zdemineralizowanej wody do żelazka. Jeśli nie masz pod ręką specjalnej wody do prasowania, możesz też użyć przefiltrowanej wody z dzbanka.
Łatwe prasowanie trudnych zagnieceń – szybkie sposoby na wygładzenie ubrań
Prawdziwy profesjonalista nie tylko nie przypala ubrań, ale też zna sposoby na rozprasowanie nawet najbardziej opornych zagnieceń na różnych rodzajach tkanin. Najprostszym z nich jest zwiększenie temperatury prasowania. Jak już wiemy, nie zawsze jest to możliwe i wskazane, zwłaszcza w przypadku delikatnych lub syntetycznych tkanin. Na szczęście, istnieją też inne metody, które pozwolą idealnie wygładzić ubrania.
Prasowanie parowe w pionie i na desce
Para wodna jest bardzo skutecznym orężem w walce z zagnieceniami. Jej drobinki wnikają między włókna tkaniny i docierają do wszystkich, nawet trudno dostępnych miejsc. Mocne uderzenie pary pozwoli szybko rozprostować misterne detale: falbanki, żaboty, marszczenia oraz aplikacje na dziecięcych ubrankach.
Jeśli masz zwykłe żelazko, możesz podczas prasowania korzystać z ciągłej podaży pary w niewielkiej ilości lub stosować tylko pojedynczy wyrzuty pary pod dużym ciśnieniem w miejscach, które szczególnie trudno rozprasować. Alternatywą dla klasycznego zelazka jest bardziej uniwersalne żelazko z zewnętrzną stacją pary do prasowania w pionie i w poziomie. Do wygładzania tekstyliów wykorzystuje ono jedynie gorącą parę wodną, dlatego jest bezpieczne dla wszystkich, nawet najdelikatniejszych tkanin. Żelazko czy generator pary – sprawdź, który sprzęt warto wybrać.
Prasowanie lekko wilgotnych lub zwilżonych ubrań
Twoje ubrania wykonane są z tkanin wyjątkowo podatnych na gniecenie? Postaraj się prasować je zanim zupełnie wyschną. Jeśli używasz suszarki bębnowej, wybierz program „do prasowania”, wyjmij ubrania zaraz po jego zakończeniu i przystąp do dzieła. Lekko zwilżone włókna są bardziej miękkie niż te wysuszone na wiór, dlatego lepiej poddają się działaniu żelazka. Przy prasowaniu wcześniej wysuszonych ubrań możesz też skorzystać ze spryskiwacza w żelazku lub rozpylić na tkaninę kilka psiknięć wody z atomizera.
Płyn ułatwiający prasowanie koszul i nie tylko
Podczas wygładzania opornych tkanin warto skorzystać ze specjalnych środków ułatwiających prasowanie lub z krochmalu w sprayu. Dostępne są one nie tylko w opakowaniu z atomizerem, ale też jako woda do żelazka, która podczas prasowania jest uwalniana w formie pary wodnej.
Takie preparaty zawierają skrobię, proteiny i inne substancje, które początkowo zmiękczają włókna i wspomagają ich rozprostowanie, a po ostygnięciu tkaniny usztywniają ją, zapobiegając ponownemu gnieceniu się. Te właściwości sprawiają, że spraye ułatwiające prasowanie najlepiej sprawdzają się do koszul, obrusów, firanek, bielizny oraz pościeli.
Folia aluminiowa na desce do prasowania
Aby ułatwić i przyspieszyć prasowanie, podłóż pod pokrowiec deski zwykłą folię aluminiową pamiętając, by błyszcząca strona była skierowana do góry. Warstwa folii odbije ciepło i sprawi, że dwukrotnie przejdzie ono przez tkaninę. Dzięki temu ubranie wygładzi się szybciej i to bez konieczności zwiększania temperatury.
Ograniczenie gniecenia się ubrań podczas prania i suszenia
Oprócz wszystkich sposobów na rozprasowanie tkanin, warto zadbać też o ograniczenie ich gniecenia. Odpowiednie nawyki podczas prania i suszenia, np. strzepywanie ubrań lub wyjmowanie ich z pralki od razu po zakończeniu programu zapobiegają powstawaniu trudnych zagnieceń. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, by prasować szybciej, łatwiej i bardziej skutecznie.
Jak szybko prasować – skróć czas z żelazkiem w dłoni
Każdy wirtuoz żelazka powinien po mistrzowsku opanować technikę prasowania najbardziej wymagających ubrań. O ile nikt raczej nie ma problemu z szybkim wygładzeniem T-shirtu lub jeansów, to prasowanie taliowanej koszuli, dużej ilości pościeli lub bluzki z aplikacjami może być karkołomnym zadaniem. Jak się do tego zabrać? Podpowiadamy.
Jak szybko prasować pościel?
Podczas prasowania pościeli w poziomie, warto korzystać z pary wodnej dostępnej w tradycyjnym żelazku lub w żelazku z zewnętrzna stacją pary. Dzięki temu można prasować kilka warstw na raz, co znacznie skraca czas spędzony przy desce.
Strzepnij poszewki i złóż razem pasujące do siebie elementy (kołdry z kołdrami, poduszki z poduszkami). Następnie ułóż je na desce i ustaw na swoim urządzeniu maksymalną moc pary. Po pierwszym przeprasowaniu sprawdź, czy musisz wygładzić też drugą stronę – w wielu przypadkach nie będzie to konieczne.
Jeśli chcesz wyprasować tylko 1 komplet pościeli, możesz złożyć poszwę na kołdrę na pół. Zmniejszysz powierzchnię prasowania i skrócisz jego czas, a na koniec zostanie Ci jedynie wygładzenie niewielkiego fragmentu przy zgięciu materiału.
Jak szybko wyprasować koszulę – sposoby na łatwe prasowanie koszul
W przypadku koszul najlepiej sprawdza się prasowanie parowe w pionie – wystarczy rozwiesić ubranie na wieszaku, a następnie przesuwać dyszą parownicy lub żelazkiem z góry na dół po całej jego powierzchni.
Jeśli masz do dyspozycji tylko żelazko do prasowania na desce, skorzystaj z naszej instrukcji krok po kroku:
- Rozepnij guziki i mankiety koszuli.
- Temperaturę ustaw zgodnie z zaleceniami na metce. Najlepiej wybierz tryb z gorącą parą.
- Zacznij prasowanie do kołnierzyka i mankietów. Prasuj je z obu stron – najpierw stronę znajdującą się bliżej ciała, a później drugą.
- Następnie wyprasuj część barkową, zaczynając od jej brzegów i kończąc na środku.
- Pora na prasowanie rękawów. Jeśli masz rękawnik, skorzystaj z niego, by nie zaprasować nieestetycznych kantów. Jeśli nie, złóż rękawy wzdłuż szwów i przeprasuj ich środek, a następnie złóż tak, by szew znajdował się pośrodku rękawa i ponownie przeprasuj, omijając brzegi.
- Wyprasuj plecy i część piersiową, nie zapominając o listwach z guzikami i szlufkami. Jeśli koszula ma z tyłu zakładkę, nie zaprasowuj jej w kant, lecz wjedź pomiędzy warstwy materiału czubkiem żelazka i wygładź je.
Jak szybko prasować ubrania z detalami i aplikacjami?
Do prasowania odzieży z naszywanymi aplikacjami, marszczeniami, haftem, falbankami lub koralikami najlepiej sprawdzi się parownica, żelazko ze stacją pary lub zwykle żelazko parowe z funkcją prasowania parą w pionie. Jeśli ubranie ma tkaninowe detale, prasuj je na prawej stronie, poświęcając więcej uwagi i czasu miejscom, w których naszyto aplikacje. Jeśli są to inne ozdoby (np. koraliki, gumowe nadruki, cekiny), które pokrywają większą część ciucha, przed prasowaniem wywiń go na lewą stronę i ułóż na desce przykrytej miękkim, puszystym ręcznikiem.