Szybkie prasowanie koszul i T-shirtów? Wystarczy kilka sztuczek!
Antyfani sprzątania mogą sądzić, że łatwe prasowanie jest jak Święty Graal prac domowych – każdy o nim słyszał, ale nikt nigdy go nie doświadczył. Dla wszystkich wątpiących mamy dobrą wiadomość – łatwe prasowanie koszul i sukienek jest możliwe! Wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, przygotowania i zastosowania kilku sztuczek.
Poza tak oczywistymi trikami, jak korzystanie z rękawnika do prasowania rękawów czy używanie spryskiwacza żelazka do trudnych zagnieceń, istnieją też inne sprytne metody, które pozwolą szybciej prasować różnego rodzaju tekstylia albo w ogóle zrezygnować z ich prasowania. Dzięki naszym poradom ograniczysz czas spędzany z żelazkiem w dłoni i sprawisz, że cotygodniowy stos pomiętych ubrań, ręczników i pościeli zmniejszy się do rozmiarów niewielkiej kupki. Gotowy? Zaczynamy!
1. Chcesz mieć mniej prasowania? Odświeżaj zamiast prać!
Zdecydowana większość wypranych ubrań wymaga wyprasowania. Dlatego pierwszym krokiem, który pozwoli ograniczyć ilość prasowania jest… zmniejszenie ilości prania! Pewnie zdarzyło Ci się prać ubrania, które nie były zabrudzone, lecz miały nieprzyjemny zapach lub potrzebowały odświeżenia po długim przechowywaniu w szafie. Niepotrzebnie!
Dzięki nowoczesnym sprzętom AGD, nie musisz prać ubrań, które nie mają widocznych plam – wystarczy, że odświeżysz je parą. Wykorzystaj do tego żelazko parowe, stację pary, parownicę do ubrań lub nawet myjkę parową ze specjalną nakładką do odzieży. Kilka ruchów głowicy urządzenia pomoże pozbyć się nieprzyjemnych woni i przywróci włóknom sprężystość, bez konieczności prania i długotrwałego, żmudnego rozprasowywania. Możesz w ten sposób odświeżać zarówno cienkie i delikatne tkaniny, jak i grubsze ubrania: marynarki, jesionki, a nawet futra. Sprawdź, jak odświeżyć płaszcz, kurtkę i inne okrycia wierzchnie.
Dobrym sposobem na odświeżenie odzieży jest też pranie na sucho z wykorzystaniem aktywnego tlenu. Niektóre modele pralek wyposażone są w specjalny program, podczas którego cząsteczki aktywnego tlenu wnikają w głąb tkaniny, usuwając z niej niechciane wonie oraz zarazki. Już po kilkudziesięciu minutach ubranie jest odświeżone i pachnące, a co najważniejsze – nie wymaga prasowania.
2. Pierz zgodnie z oznaczeniami na metce
Kiedy już musisz wyprać swoje ubrania, zawsze przestrzegaj zaleceń prania zamieszczonych na ich metkach. Odpowiednia temperatura i program prania zapobiegną powstawaniu zagnieceń. Zrezygnuj też z mocnego wirowania – lepszym wyborem będzie delikatne odwirowanie, np. z szybkością 800 obrotów i wyjęcie lekko wilgotnego, niepogniecionego ubrania niż ustawienie pralki na 1200 obrotów, które wysuszą ubrania niemal na wiór, lecz zrobią z nich harmonijkę.
3. Stosuj płyn do płukania i zmiękczania tkanin
Płyn do płukania nie tylko nadaje tkaninom świeżego zapachu, ale też zmiękcza i wygładza ich włókna. W rezultacie ubrania mniej się gniotą, a ich prasowanie staje się prostsze. W niektórych przypadkach można nawet zupełnie z niego zrezygnować!
4. Zadbaj o wyjęcie ubrań z pralki od razu po zakończeniu programu
Mokre ubrania pozostawione w bębnie pralki gniotą się pod własnym ciężarem. Im dłużej będziesz zwlekać z ich wyjęciem, tym bardziej się wymną. Z tego względu postaraj się wyciągać swoje rzeczy z pralki od razu po zakończeniu programu i nie wstawiać prania, które skończy się, kiedy nie będzie Cię w domu.
5. Strzepnij wilgotne ubrania przed rozwieszeniem…
Przed rozwieszeniem prania na suszarce, energicznie strzepnij każde ubranie i równo rozłóż je na drążku. Jeśli masz taką możliwość, wybierz suszarkę z jak najgrubszymi pałąkami. Cienkie linki zwykle powodują powstanie charakterystycznych „kantów”, które będą później wymagały żmudnego rozprasowywania.
Mokre marynarki, koszule i nakrycia wierzchnie susz na wieszaku, odginając wcześniej ich mankiety i kołnierzyki oraz zapinając guziki. Pozostałe ubrania wieszaj cięższą częścią w dół (T-shirty i bluzy rękawami do dołu) – grawitacja pomoże lekko naciągnąć tkaninę i ją wygładzić. Staraj się też nie zostawiać suchego prania na słońcu przez zbyt długi czas, by nie stało się sztywne.
6. …lub użyj suszarki bębnowej zgodnie z naszymi wskazówkami
Suszarka bębnowa jest najlepszym sprzymierzeńcem wszystkich tych, którzy nie przepadają za prasowaniem. Obracające się w bębnie ubrania samoistnie ulegają rozprostowaniu pod wpływem wysokiej temperatury. Podczas suszenia w suszarce nie powstają kanty ani nie utrwalają się zagniecenia, a ubrania stają się miękkie i przyjemne w dotyku. Po zakończeniu cyklu sprawdź, czy ubrania z suszarki trzeba prasować – być może okaże się, że są gotowe do założenia!
Aby jak najlepiej wykorzystać potencjał suszarki elektrycznej, zastosuj kilka prostych trików:
- nie umieszczaj w bębnie zbyt dużo ubrań
- w jednym cyklu susz odzież o podobnej grubości
- dobierz program do rodzaju suszonych ubrań (np. bawełna, syntetyki)
- wybierz tryb suszenia ułatwiający prasowanie (np. „Przeciw zagnieceniom”, „Łatwe prasowanie”) – ubrania pozostaną lekko wilgotne, co przyspieszy prasowanie
- wyjmuj pranie z bębna od razu po zakończeniu suszenia.
7. Rozwieś ubrania z suszarki na wieszakach, by mieć mniej prasowania
Kolejną podpowiedzią dla posiadaczy suszarek bębnowych jest rozwieszanie świeżo wysuszonego, ciepłego prania na wieszakach. W tym przypadku ponownie pomoże nam grawitacja – rozgrzane, lekko wilgotne włókna rozprostują się pod własnym ciężarem, a Ty poświęcisz znacznie niej czasu na prasowanie koszul, bluzek i sukienek.
8. Prasuj delikatnie wilgotne ubrania
Przesuszanie ubrań to duży błąd. Wilgoć sprawia, że tkaniny są bardziej miękkie i podatne na wysoką temperaturę, a więc i łatwiejsze w prasowaniu. Z tego względu najłatwiej będzie Ci wyprasować ubrania tuż po zdjęciu ze sznurka lub po wyjęciu z suszarki. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, rozwieś suche ubrania w łazience w czasie kąpieli lub brania prysznica. Ich włókna nabiorą wilgoci i ponownie zmiękną, a Ty bez trudu je wygładzisz.
9. Ustaw na żelazku odpowiednią temperaturę prasowania
Przed prasowaniem warto ponownie sprawdzić zalecenia producenta ubrania umieszczone na metce. Znajdziesz tam maksymalną temperaturę, z jakiej można korzystać podczas prasowania. To jeden z najważniejszych parametrów, który pozwala szybko, a jednocześnie bezpiecznie uporać się z zagnieceniami. Ustawienie zbyt niskiej temperatury sprawi, że rozprostowanie ubrania zajmie zdecydowanie więcej czasu, a stosowanie zbyt wysokiej temperatury może skutkować przypaleniem tkaniny. Sprawdź, jak prasować, żeby nie przypalać ubrań.
Prasowanie sterty odzieży wykonanej z tkanin o różnej grubości i różnym składzie zdecydowanie ułatwi żelazko ze stacją parową lub parownica. W ich przypadku nie ma konieczności każdorazowego dostosowywania temperatury do rodzaju materiału. Jeśli wolisz tradycyjne żelazko, wybierz takie z automatycznym doborem temperatury prasowania, a z pewnością zaoszczędzisz kilka cennych minut.
10. Wykorzystaj folię aluminiową, by prasować szybko i efektywnie
Nietypowym pomocnikiem podczas prasowania może być folia aluminiowa. Spory arkusz folii należy położyć pomiędzy blatem deski a pokrowcem, błyszczącą stroną do góry. Podczas prasowania, folia zadziała jak termiczny pokrowiec – odbije ciepło żelazka i odda je z powrotem do tkaniny, wygładzając ją z obu stron jednocześnie. Dzięki temu wyprasujesz odzież znacznie szybciej.
11. Do trudnych zagnieceń zastosuj spray ułatwiający prasowanie
Oporne zagniecenia, grube tkaniny lub słabo zaprasowane kanty niekiedy wymagają dodatkowej pomocy. Do tekstyliów, z którymi nie radzi sobie nawet bardzo dobre żelazko, wykorzystaj spray ułatwiający prasowanie lub krochmal w sprayu. Znajdziesz go w sklepach z chemią domową, supermarketach i drogeriach. Zwykle wystarczy kilka psiknięć, by z łatwością rozprasować wszelkie zagniecenia i osiągnąć zadowalający efekt.
12. Korzystaj ze stacji parowej, by prasować szybciej i więcej
Wykorzystanie gorącej pary wodnej jest jednym z najlepszych sposobów na szybkie i bezproblemowe prasowanie. Jej drobinki wnikają pomiędzy włókna, rozmiękczają je i skutecznie rozprostowują. Prasowanie samą parą lub z dodatkiem pary pozwala zaoszczędzić sporo czasu i sił oraz prasować tekstylia, których nie można wygładzić zwykłym żelazkiem. Para wodna jest bezpieczna dla wszystkich rodzajów tkanin – zarówno dla wytrzymałego lnu, jak i dla wymagającego jedwabiu i delikatnych syntetyków.
Do prasowania parowego możesz wykorzystać wytwornicę pary, żelazko z zewnętrznym generatorem pary lub zwykłe żelazko parowe – wybór należy do Ciebie! Jeśli chcesz prasować tylko w poziomie, postaw na żelazko parowe i deskę do prasowania. Jeśli jednak wolisz prasować ubrania w pionie, np. rozwieszone na wieszaku, postaw na parownicę lub żelazko z generatorem zapewniającym wyrzut pary pod dużym ciśnieniem. Przed zakupem koniecznie sprawdź, jak zorganizować miejsce do prasowania odpowiednie dla każdego z tych sprzętów.