Prasowalnia w domu – gdzie wygospodarować miejsce na deskę do prasowania?
Podczas urządzenia domu lub mieszkania, warto zadbać nie tylko o rozkład i lokalizację głównych pomieszczeń, ale też zastanowić się nad ich funkcjonalnością. Jednym z dość nieoczywistych, ale ważnych miejsc, które powinno znaleźć się w domu, jest stanowisko do prasowania. Warto je dobrze rozplanować – rozstawiona deska zajmuje sporo miejsca, a przecież nikt z nas nie chce się o nią potykać podczas przemieszczania się po mieszkaniu.
Pralnio-suszarnia w domu
Pralnia lub suszarnia jest dość oczywistym miejscem na ustawienie deski do prasowania. To pomieszczenie nie ma charakteru reprezentacyjnego, dlatego nie musisz szukać schowka, w którym ukryjesz deskę przed wzrokiem gości. Możesz mieć ją rozstawioną przez cały czas, zawiesić ją na specjalnym uchwycie montowanym na ścianie lub wsunąć za szafkę. Obok stanowiska z deską warto zaplanować miejsce na akcesoria do prasowania, np. półeczki lub szafkę. Nie musi być nawet zamykana – możesz pozostawić wszystkie niezbędne rzeczy na widoku i to bez obaw, że zaburzą wystrój pomieszczenia.
Taka lokalizacja domowej prasowalni sprawia, że nie trzeba będzie przenosić wysuszonych, wymiętych ubrań w inne miejsce. Możesz przeprasować je od razu po zdjęciu ze sznurka lub wyjęciu z bębna suszarki i dopiero wtedy odnieść do szafy.
Kącik do prasowania w garderobie
Kolejnym miejscem, które bardzo dobrze nadaje się na domową prasowalnię jest garderoba. Wyprasowaną odzież możesz od razu rozkładać na odpowiednich półkach lub wieszać na wieszakach, co ułatwi organizację i zachowanie porządku.
W garderobie masz przynajmniej kilka możliwości przechowywania deski do prasowania – możesz trzymać ją w specjalnej przegródce w szafie, wsunąć pomiędzy szafę a ścianę lub zawiesić na specjalnym uchwycie. Jeśli masz w pomieszczeniu wystarczająco dużo miejsca, nie musisz w ogóle składać swojej deski. Dzięki temu będziesz mógł szybko odświeżyć złożone w kostkę ubrania tuż przed ich założeniem.
Szafa z miejscem na deskę do prasowania w sypialni
Jeśli nie masz w domu pralni ani garderoby, rozważ przechowywanie deski do prasowania w sypialnianej szafie. Wykonując szafę na wymiar, możesz poprosić o zaprojektowanie specjalnego miejsca na deskę lub zdecydować się na montaż rozkładanej deski, np. wysuwanej na prowadnicach. Wygospodaruj też niewielką półkę na akcesoria do prasowania, by mieć je zawsze pod ręką. Dzięki tym patentom, po zakończeniu prasowania będziesz mógł schować deskę i zamknąć ją za drzwiami szafy, by nie szpeciła pomieszczenia.
Gdzie trzymać deskę do prasowania w małym mieszkaniu?
Przechowywanie deski do prasowania w małym M2 lub w ciasnej kawalerce jest prawdziwym wyzwaniem. Jeśli żadna z naszych wcześniejszych propozycji Cię nie zadowala, możesz poszukać małej deski ze składanymi nóżkami, którą ustawia się na stole, podłodze, blacie lub łóżku. Jest krótsza niż standardowe modele, dlatego zajmie mniej miejsce w szafie. Niektóre małe deski są składane na pół i zmieszczą się nawet na półce na ubrania!
Nadal nie wiesz, jak ukryć deskę do prasowania? Ciekawym rozwiązaniem jest też deska do zabudowy montowana za frontem szuflady. Można umieścić ją w górnej części szafki kuchennej – nikt nawet nie domyśli się, że kryje się tam pełnowymiarowa, wygodna powierzchnia do prasowania!
Akcesoria do prasowania, bez których ani rusz
Kiedy już wygospodarujesz miejsce na swoją prasowalnię, przystąp do kompletowania akcesoriów przydatnych podczas wygładzania ubrań. Do żelazka z rozgrzewającą się stopą konieczne będą:
- stojak na żelazko, na który bezpiecznie odłożysz rozgrzane urządzenie. Możesz wybrać deskę z wbudowanym stojakiem lub dokupić go oddzielnie
- spray do prasowania – ułatwia rozprostowywanie trudnych zagnieceń i lekko usztywnia ubranie, zapobiegając ponownemu gnieceniu się
- kosz na pranie, w którym będziesz przenosić i przechowywać wysuszone ubrania przed prasowaniem
- wieszaki na ubrania do rozwieszenia koszul, marynarek i eleganckich bluzek od razu po wyprasowaniu
- rękawnik, który ułatwi prasowanie rękawów i zapobiegnie zaprasowywaniu na nich nieestetycznych kantów
- nakładki na stopę żelazka – pozwolą ochronić cienkie i delikatne tkaniny przed przypaleniem
- zapachowa woda do prasowania – nie zawiera minerałów, dlatego ogranicza gromadzenie się kamienia wewnątrz żelazka, a dodatkowo nadaje ubraniom delikatnego, świeżego zapachu
- cienka ściereczka do prasowania tkanin wrażliwych na wysoką temperaturę i podatnych na przegrzewanie. Najlepiej sprawdzi się ściereczka z bawełny lub lnu.
Żelazko, parownica do ubrań czy żelazko z generatorem pary – jakie urządzenie do prasowania wybrać?
Do tej pory skupiliśmy się na prasowaniu zwykłym żelazkiem z nagrzewająca się stopą. Takie sprzęty są bardzo popularne i łatwo dostępne, jednak oprócz nich w sklepach znajdziemy też inne urządzenia umożliwiające prasowanie w pionie i w poziomie. Zaliczamy do nich żelazka z generatorem pary oraz parownice stacjonarne i ręczne. Do prasowania parowego zwykle nie jest konieczna deska, co pozwala zapomnieć o problemach z jej przechowywaniem i zmniejszyć przestrzeń potrzebną na domową prasowalnię. Odkryj wygodne pasowanie parowe w pionie i na desce.
- Tradycyjne żelazko parowe
Niemal każde z żelazek dostępnych na rynku ma funkcję pary. Przyspiesza ona prasowanie, ułatwia rozprostowanie opornych zagnieceń oraz dezynfekuje i odświeża tkaniny. Wybierając takie żelazko do swojej domowej prasowalni warto mieć na uwadze, że można z niego korzystać tylko w poziomie, na desce do prasowania. Samo urządzenie jest jednak niewielkie, dlatego jego przechowywanie nie będzie problematyczne.
- Parownica do ubrań ze stojakiem
Stojąca parownica nadaje się głównie do prasowania w pionie, choć niektóre modele pozwalają też prasować w poziomie. Zbudowana jest ze stacji parowej, połączonej z nią dyszy oraz wysokiego, rozkładanego wieszaka na ubrania. Takie urządzenie zajmuje mało miejsca na podłodze, dlatego nadaje się do niewielkich pomieszczeń. W mniej reprezentacyjnych pokojach, np. w pralni lub w garderobie, może stać ciągle „na widoku”. Jeśli chcesz z niego korzystać w salonie lub sypialni, lepiej zatroszcz się o sporą szafkę do przechowywania albo wygospodaruj nieco miejsca na dnie szafy.
- Ręczna parownica do odzieży
Ręczna parownica to kompaktowy sprzęt, który zmieści się nawet w szufladzie. Dzięki temu, decydując się na jej zakup nie musisz nawet przygotowywać specjalnego stanowiska do prasowania. To świetna wiadomość dla osób mieszkających w ciasnych mieszkaniach lub wynajmujących 1 pokój. Wystarczy zawiesić ubranie na wieszaku w dowolnym miejscu np. na drzwiach lub na oparciu krzesła i można od razu przystąpić do dzieła.
Taka parownica ma mniejsze gabaryty, ale też mniejszą moc i mniejszy wyrzut pary niż modele stojące. Mimo to pozwala skutecznie wyprasować nawet 5 sztuk odzieży na jednym zbiorniczku wody. Co więcej, jest mobilna, dlatego mozesz używać jej, gdzie tylko zechcesz – w domu, w podróży, a nawet w biurze.
- Żelazko do prasowania w pionie z zewnętrznym generatorem pary
Żelazka ze stacją parową są najbardziej uniwersalnymi urządzeniami do prasowania. Łączą one zalety tradycyjnych żelazek i parownic do ubrań – umożliwiają prasowanie parowe w pionie i w poziomie oraz pozwalają szybko odświeżyć i zdezynfekować wszystkie rodzaje materiałów. Zwykle oferują spory wyrzut pary, dlatego są bardzo skuteczne, a jednocześnie proste w obsłudze i użytkowaniu. Mają jednak spore gabaryty, dlatego nie sprawdzą się na małych przestrzeniach.
Aby w pełni wykorzystać potencjał żelazka z generatorem pary, warto mieć deskę do prasowania. Nie jest ona absolutnie konieczna, lecz zapewnia większą elastyczność i funkcjonalność urządzenia. Wahasz się pomiędzy tradycyjnym żelazkiem a żelazkiem ze stacją pary? Poznaj wszystkie ich wady i zalety i przekonaj się, co wybrać – generator pary czy żelazko?
Deska do prasowania do stacji parowej – jaką wybrać?
Wybór żelazka ze stacją parową pociąga za sobą konieczność zakupu odpowiedniej deski. Od razu możesz zapomnieć o najtańszych modelach wykonanych z płyty wiórowej – pochłaniają one wodę, dlatego szybko ulegną odkształceniu lub zapleśnieją.
Dobra deska do stacji parowej powinna mieć solidny i stabilny stelaż, blat odporny na działanie wilgoci i wysokich temperatur, regulację wysokości oraz trwały, miękki pokrowiec. Ważna jest też wytrzymała podstawka na generator pary oraz antypoślizgowe nóżki zwiększające bezpieczeństwo pracy. To tylko najważniejsze cechy. Jeśli szukasz idealnego modelu, sprawdź, jak wybrać dobrą deskę do prasowania.