Odkurzacz słabo ciągnie – możliwe przyczyny i rozwiązania problemu

Odkurzacz, który słabo ciągnie lub nie zasysa zanieczyszczeń jest właściwie bezużyteczny. Taka usterka może wyprowadzić z równowagi, a także zupełnie zniweczyć nasze plany posprzątania całego domu lub mieszkania. Co może być przyczyną? Czy jest ona łatwa do usunięcia?
Spis treści

Odkurzacz nie ciągnie – słaba moc czy inna przyczyna?

Nieefektywne zbieranie zabrudzeń przez odkurzacz może mieć dwie zasadnicze przyczyny: zbyt mała moc i efektywność ssania oraz usterka techniczna. W pierwszym przypadku nie jesteśmy w stanie zbyt dużo zdziałać. Wiele wyjątkowo tanich urządzeń produkowanych przez zupełnie nieznane firmy ma po prostu zbyt niskie parametry pracy, by efektywnie zasysać większe okruchy lub kurz zgromadzony pomiędzy włóknami dywanu i wykładziny. Taki sprzęt będzie zbyt słabo działał już od samego początku użytkowania i na nic zda się wykonanie jakichkolwiek czynności konserwacyjnych oraz dokładne oczyszczenie wszystkich elementów. Jedyne, co nam pozostanie to przyzwyczaić się do niskiej mocy odkurzacza i używać go do niezbyt wymagających czynności lub wymienić go na nowy, mocniejszy model.

W sytuacji, kiedy nasz odkurzacz zaraz po zakupie pracował skutecznie i byliśmy zadowoleni z efektów sprzątania, jednak z czasem zauważyliśmy, że coraz słabiej radzi sobie ze zbieraniem drobin piasku i okruchów, prawdopodobnie będziemy mieć do czynienia z usterką.

Dlaczego odkurzacz nie ciągnie? Co zrobić?

Skoro wykluczyliśmy już zbyt niską moc urządzenia jako potencjalną przyczynę jest nieefektywnej pracy, nie pozostaje nam nic innego, jak zajrzeć do wnętrza urządzenia. W większości przypadków wystarczy kilka prostych czynności, by przywrócić urządzeniu dawną sprawność. Niektóre problemy są jednak nieco bardziej złożone i mogą nawet wymagać oddania odkurzacza do wyspecjalizowanego serwisu.

Zanieczyszczone filtry

Podstawowym zadaniem filtra w odkurzaczu jest zatrzymywanie drobinek kurzu i pyłków przenoszonych wraz z powietrzem zasysanym przez urządzenie. Jeśli na filtrze nagromadzi się sporo takich cząstek i zanieczyszczeń, moc ssąca odkurzacza może znacząco spaść. Taki spadek jest najczęściej powolny i stopniowy, a problem rzadko pojawia się z dnia na dzień.

Zabrudzony filtr można samodzielnie wyczyścić lub wymienić na nowy. W tym celu warto posiłkować się instrukcją obsługi, w której znajdziemy sposób na czyszczenie filtra krok po kroku, a w przypadku konieczności zakupu nowego produktu – jego dokładny symbol lub oznaczenie.

W zależności od modelu i rodzaju odkurzacza, możemy mieć do czynienia z kilkoma rodzajami filtrów:

  • filtr HEPA – najczęściej znajduje się przy worku na kurz i brud lub przy silniku
  • filtr silnika – nie powinien bezpośrednio przekładać się na moc ssąca odkurzacza, jednak jego zanieczyszczenie będzie nadmiernie obciążało pracę silnika, co w dłuższej perspektywie może skutkować spadkiem osiągów
  • filtr cylindryczny – spotykany w większości odkurzaczy bezworkowych.

Zabrudzony filtr HEPA najczęściej należy wymienić na nowy, chyba że zalegające na nim zanieczyszczenia można bez trudu usunąć. Warto na bieżąco kontrolować jego stan, by nie dopuścić do nadmiernego zużycia i pogorszenia się parametrów oczyszczania powietrza. Niektóre modele filtrów HEPA można myć pod bieżącą wodą, wypłukując starannie wszystkie zabrudzenia i kurz. Po umyciu pamiętaj o dokładnym wysuszeniu filtra – nawet niewielkie zawilgocenia przełożą się na nieefektywną pracę odkurzacza.

Prawidłowe i regularne oczyszczanie filtra cylindrycznego jest bardzo ważne – odkurzacz niemal natychmiast zamanifestuje nawet niewielkie nagromadzenie zabrudzeń i śmieci, obniżając moc ssania i sprzątając znacznie mniej skutecznie niż dotychczas. Z tego względu warto często usuwać z niego zebrane nieczystości i drobne przedmioty, np. przy każdym opróżnianiu pojemnika na śmieci i kurz. Większość filtrów cylindrycznych można bez problemu umyć (warto wcześniej sprawdzić to w instrukcji obsługi), a po dokładnym osuszeniu zamontować z powrotem w urządzeniu.

Filtr silnikowy najczęściej wystarczy wyjąć i dokładnie otrzepać z zalegającego brudu lub, w miarę możliwości, umyć. Jeśli jednak oczyszczenie go będzie niemożliwe, warto rozważyć wymianę filtra na nowy.

wymiana filtra w odkurzaczu, który słabo ciągnie

Zapchany lub przerwany wąż ssący / rura

Jeśli problem spadku mocy odkurzacza pojawił się nagle, być może jego przyczyną jest zatkany wąż ssący lub rura. Przypadkowo wciągnięta skarpetka, gumka do włosów lub niewielka zabawka mogą skutecznie zablokować przepływ powietrza i osłabić siłę ssącą. W takiej sytuacji odepnij wąż i rurę i sprawdź, czy w ich wnętrzu nic nie utknęło. Możesz posłużyć się latarką (ma ją niemal każdy telefon!), świecąc z jednej strony węża, a z drugiej sprawdzając widoczność światła. W przypadku wykrycia zatoru, spróbuj go usunąć. Jeśli przedmiot utknął w trudno dostępnym miejscu, np. pośrodku węża, spróbuj włożyć go do otworu odkurzacza odwrotnie – miejscem, gdzie zwykle montuje się rurę i uruchomić pełną moc. Niekiedy pomaga to wessać zablokowaną rzecz do wnętrza worka lub pojemnika na śmieci.

Podobny problem występuje w przypadku odkurzenia większej ilości śmieci, np. opadłych igieł z choinki, rozsypanego ryżu lub zeschłych liści i kwiatostanów roślin domowych. Niekiedy tworzą one zator na wlocie węża ssącego do odkurzacza lub na samym początku pojemnika na śmieci (w przypadku urządzeń bezworkowych). Odpięcie węża i usunięcie wszystkich zalegających zabrudzeń szybko pozwoli nam uporać się z usterką.

Słabsza siła ssania może być też spowodowana pęknięciem lub przerwaniem węża. Łatwo rozpoznasz je po charakterystycznym, świszczącym odgłosie wydawanym w trakcie pracy odkurzacza. Obejrzyj dokładnie jego powierzchnię w poszukiwaniu przetarć, dziur i nieszczelności. Doraźnie niewielkie uszkodzenia możesz spróbować zakleić mocną, srebrną taśmą, jednak raczej nie jest to rozwiązanie na długo – prędzej czy później taki wąż i tak trzeba będzie wymienić na nowy.

Otwarty suwak regulujący ssanie

Prostym testem, który możesz wykonać zaraz po stwierdzeniu słabszej mocy odkurzacza jest sprawdzenie ustawienia suwaka regulującego siłę ssania na rurze odkurzacza. Przypadkowe otwarcie go może znacznie obniżyć skuteczność urządzenia. Jeśli mimo zamkniętego suwaka odkurzacz nadal słabo ciągnie, sprawdź szczelność zamknięcia np. przykładając dłoń. Nieszczelny suwak najczęściej będzie wiązał się z koniecznością wymiany rury na nową.

Zapchana ssawka

Niekiedy w urządzeniu zapycha się nie wąż, lecz ssawka. Mechanizm powstania zatoru jest taki sam, jak w przypadku rury i węża – zwykle zatyka ją większy obiekt, który utknął na dobre utrudniając swobodny przepływ powietrza. Usunięcie go i udrożnienie ssawki powinno rozwiązać problem.

Jeśli Twoje urządzenie wyposażone jest w elektroszczotkę lub turboszczotkę, może ona łatwo ulec zablokowaniu po wessaniu np. chusteczki higienicznej, wstążki lub sznurka. Skuteczność odkurzania zmniejszają też nawinięte na szczotkę splątane włosy. Producenci zazwyczaj dołączają do odkurzacza specjalny nożyk, który ułatwia ich przecięcie i bezpieczne usunięcie. Jeśli nie masz takiego sprzętu, spróbuj wykorzystać wąskie nożyczki lub nóż do tapet uważając, by nie uszkodzić szczotki.

Przepełniony / przerwany worek

Aby odkurzacz działał prawidłowo i z odpowiednią efektywnością wciągał zabrudzenia, należy regularnie wymieniać jego worek i nie dopuszczać do przepełnienia. Worek zapełniony w połowie może sprawić, że odkurzacz nieco słabiej ciągnie, a taki pełny w ¾ kwalifikuje się już do wymiany.

Z tego względu, jeśli zauważysz stopniowy spadek mocy odkurzacza, sprawdź w pierwszej kolejności stopień zapełnienia worka lub pojemnika na śmieci, a dopiero później szukaj dalszych możliwych usterek.

Odkurzacz może za słabo ciągnąć też w przypadku, kiedy worek się przerwał. Warto go jak najszybciej wymienić, by wysypujące się śmieci nie zabrudziły wnętrza odkurzacza.

wymiana przepełnionego worka w odkurzaczu, który nie ciągnie

Problem techniczny z silnikiem lub sterowaniem

Zdecydowanie poważniejszymi awariami, podczas których spada moc odkurzacza, mogą być uszkodzenie modułu sterującego lub spalony silnik urządzenia. Jeśli w pomieszczeniu unosi się zapach spalenizny bądź widzisz dym wydobywający się spod obudowy odkurzacza, prawdopodobnie żywotność jego silnika dobiegła właśnie końca i konieczna będzie wymiana na nowy. Może się też zdarzyć, że zużyciu uległy szczotki silnika – rozpoznasz to po charakterystycznym, buczącym odgłosie wydawanym przez pracujące urządzenie. Zużyte szczotki, podobnie jak uszkodzony moduł sterujący prawdopodobnie będą musiały zostać wymienione.

We wszystkich powyższych przypadkach konieczne będą poważniejsze naprawy odkurzacza. Jeśli nie masz doświadczenia w precyzyjnych pracach elektronicznych i mechanicznych, oddaj swoje urządzenie do serwisu, gdzie fachowcy ocenią skalę problemu i zaproponują odpowiednie rozwiązanie.

Przejdź do
top