Jak wyczyścić zmywarkę? Domowe sposoby, porady i wskazówki

Zmywarka jest jednym z najbardziej pomocnych urządzeń w naszych domach. Jednak, aby niezawodnie spełniała swoją rolę, należy zadbać o jej właściwą konserwację. To bardzo proste i nie wymaga specjalistycznych środków czyszczących. Wystarczą podstawowe produkty, które znajdziemy w każdej kuchni: soda oczyszczona, kwasek cytrynowy czy ocet. Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki to nie tylko skuteczne, ale też ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Poznaj metody i praktyczne wskazówki, aby zachować urządzenie w czystości na co dzień, bez korzystania z chemicznych detergentów.
Spis treści

Dlaczego warto regularnie czyścić zmywarkę?

Naczynia, sztućce, garnki i patelnie umyte w zmywarce są zdecydowanie czystsze, świeższe (a często też dodatkowo nabłyszczone) w porównaniu z myciem ręcznym. Aby, na własne życzenie, nie tracić tego efektu, samo urządzenie musi być zadbane. W przeciwnym wypadku stan zmywarki odbije się na czystości Twoich naczyń. Pozostaną na nich zaschnięte resztki jedzenia, smugi, zacieki na szklankach lub osad. Stracą połysk, a ze sprzętu będzie wydobywał się nieprzyjemny zapach. Sprawdź, jak temu zaradzić.

Czyszczenie zmywarki – od czego zacząć

Pierwsze samodzielne czyszczenie zmywarki warto rozpocząć od zapoznania się z instrukcją obsługi. Znajdziesz w niej istotne wskazówki producenta odnośnie do prawidłowego demontażu poszczególnych elementów, np. filtrów, dzięki czemu unikniesz ich uszkodzenia.

W pierwszym kroku opróżnij zmywarkę ze wszystkich naczyń i sztućców. Następnie wyjmij z niej akcesoria takie jak np. koszyki na sztućce. Możesz je wymyć, używając wody z mydłem lub płynu do naczyń. Jeśli Twoja zmywarka nie była czyszczona od dłuższego czasu, znajdziesz w niej resztki jedzenia, które były zbyt duże, aby przedostać się przez filtr do odpływu. Usuń je ręcznie, a następnie, aby pozbyć się osadu, zdemontuj i wyczyść filtry.

Filtry, jeśli nie są bardzo zaniedbane, wystarczy dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. W przypadku intensywnych zabrudzeń np. wyraźnego kamienia, pozostaw je na minimum pół godziny (w zależności od stopnia zabrudzenia) w wodzie z dodatkiem octu. Po tym czasie, opłucz je zimną wodą i zamontuj.

Domowym sposobem wyczyścisz bez trudu także uszczelki zmywarki. Możesz je całkowicie wyjąć, postępując zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia, i umyć zmywaczkiem kuchennym z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Żeby uniknąć ich demontażu, użyj wilgotnej szmatki z płynem do naczyń, a w trudniej dostępnych miejscach – szczoteczki do zębów.

Czyszczenie zmywarki z zewnątrz

Myjąc zmywarkę, nie zapominaj o jej zewnętrznej stronie. Sporo brudu gromadzi się w panelu, przyciskach, obudowie oraz wąskich szczelinach i załamaniach. Drzwi i panel urządzenia warto przecierać na co dzień lub regularnie co kilka dni. Wystarczy przemyć je wilgotną ściereczką, np. z mikrofibry. W doczyszczeniu zakamarków znowu nieoceniona okaże się szczoteczka do zębów.

Warto zwrócić też uwagę na blat roboczy nad zmywarką, ponieważ – niezależnie od tworzywa – jest wyjątkowo narażony na negatywne działanie wilgoci. Dlatego przy czyszczeniu urządzenia zabezpiecz go np. folią ochronną.

Jak udrożnić odpływ zmywarki

W celu udrożnienia odpływu zmywarki, także możesz sięgnąć po kilka domowych sposobów. Wystarczą: ocet, soda oczyszczona lub boraks.

 • Używając octu, wlej go na dno urządzenia i przepłucz dokładnie wodą.
 • Dla lepszego efektu, po wypłukaniu octu, możesz wsypać do odpływu sodę i przelać ją wrzątkiem. Ten duet działa dwutorowo  ocet rozpuszcza tłuszcz w rurach, a soda neutralizuje nieprzyjemne zapachy, np. z resztek jedzenia.
 • W przypadku boraksu, podobnie jak z sodą, wsyp go do odpływu zmywarki i zalej dwiema szklankami gorącej wody. Po kilku minutach środek zacznie pracować. Wtedy należy włączyć program płukania w urządzeniu.

Domowe metody czyszczenia wnętrza zmywarki

Aby szybko, oszczędnie i bez szkody dla środowiska naturalnego wyczyścić swoją zmywarkę, wykorzystaj jeden z produktów, które masz zawsze w kuchni, takich jak:

 • ocet
 • soda oczyszczona
 • kwasek cytrynowy
 • połączenie kwasku i octu
 • boraks.

Czyszczenie zmywarki octem

Ocet spirytusowy jest wszechstronnym i naturalnym środkiem czyszczącym, który świetnie sprawdza się podczas domowych porządków. To także jeden z najbardziej popularnych sposobów na wyczyszczenie zmywarki oraz alternatywa dla chemicznych detergentów. Łatwo dostępny i tani, skutecznie zwalcza tłuste osady, usuwa kamień i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo sprawia, że ścianki urządzenia ze stali nierdzewnej pięknie lśnią. Możesz wyczyścić nim zmywarkę na kilka sposobów.

Użyj roztworu wody i octuproporcjach 5:1 (500 ml wody na 100 ml octu), aby ręcznie umyć ścianki urządzenia i akcesoria, np. kosze. Jeśli zapach octu Cię drażni, dodaj do mieszanki kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, który złagodzi jego zapach. Taką mieszanką przetrzyj brudne powierzchnie za pomocą gąbki lub ścierki.

W drugiej opcji wyczyścisz zmywarkę podczas jej pracy. Napełnij kubek octem, ustaw na dnie urządzenia i nastaw program zmywania na ok. 70°C.  Pamiętaj, aby nie wlewać octu bezpośrednio do zmywarki. Podczas wstępnego płukania może on odparować i nie spełni swojej roli.

Czyszczenie zmywarki sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona jest powszechnie stosowana do sprzątania, mycia i przygotowywania domowych detergentów. Naturalna i nietoksyczna, ma delikatne właściwości żrące. To także bardzo ekonomiczny wybór, torebka sody kosztuje ok. złotówkę, a jej zastosowanie w domu jest niezwykle wszechstronne. Będzie szczególnie pomocna, jeśli ze zmywarki wydobywa się nieprzyjemny zapach – soda skutecznie go pochłonie. W przypadku sody oczyszczonej również możesz zdecydować się na jedną z dwóch metod – ręczną lub automatyczną.

Korzystając z tej pierwszej, rozsyp proszek w urządzeniu lub przygotuj papkę (połącz sodę z niewielką ilością wody) i umyj wnętrze zmywarki delikatnie nawilżoną gąbką.

Prostszym sposobem jest wsypanie kilku łyżeczek sody w miejsce na tabletkę do zmywarki, tak aby można było swobodnie zamknąć klapkę. Następnie wybierz jeden z programów zmywania w wysokiej temperaturze (najlepiej 70 lub 90°C). Po zakończeniu cyklu mycia zmywarka będzie czysta i lśniąca, a jej zapach świeży. Pamiętaj, aby nie rozsypywać sody we wnętrzu urządzenia. Wstępne płukanie ją usunie i nie osiągniesz oczekiwanych efektów.

Soda kalcynowana

Warto wspomnieć o innym rodzaju sody, który także świetnie sprawdzi się w obu powyższych sposobach czyszczenia zmywarki. Soda kalcynowana jest mniej popularna, a stanowi skuteczny i ekologiczny produkt do sprzątania. Nazywana sodą piorącą, wykazuje silne właściwości myjące, odtłuszczające, dezynfekujące oraz niwelujące nieprzyjemne zapachy i osady. Sprawnie usuwa trudne zabrudzenia i zmiękcza wodę. Jest jednak substancją silniej żrącą niż soda oczyszczona. Dlatego, wykorzystując ją do czyszczenia, należy używać gumowych rękawic, aby uniknąć podrażnień skóry.

Czyszczenie zmywarki kwaskiem cytrynowym

Kolejnym łatwo dostępnym, tanim i skutecznym domowym środkiem czyszczącym do zmywarki jest kwasek cytrynowy. Podobnie jak ocet, ma właściwości żrące, rozpuszcza tłuszcz i usuwa kamień oraz osady, pozostawiając metalowe powierzchnie lśniącymi.

Możesz go wykorzystać do czyszczenia ręcznego, przygotowując papkę. Wymieszaj kwasek z niewielką ilością wody i wyszoruj powstałą mieszaniną powierzchnię zmywarki. Na koniec uruchom program płukania, aby usunąć pozostałości substancji z wnętrza zmywarki.

Aby wykorzystać kwasek w czyszczeniu automatycznym, wsyp jego małe opakowanie do pojemnika na tabletkę i, podobnie jak w przypadku sody, ustaw program myjący z wysoką temperaturą: 70–90°C. Gorąca woda rozpuści kryształki, uwalniając kwas, który usunie tłuszcz i osad z kamienia, pozostawiając zmywarkę czystą i świeżą.

Czyszczenie zmywarki kwaskiem i octem

Dla najlepszych rezultatów czyszczenia zmywarki domowymi metodami warto wykorzystać połączenie octu i kwasku cytrynowego. Obie te substancje są kwasami, więc razem działają z podwójna mocą, co szczególnie przydatne w przypadku urządzeń z widoczną warstwą kamienia. Wypełnij kubek octem i umieść na dnie zmywarki lub w koszu, a kwasek cytrynowy wsyp do komory na tabletkę do zmywania. Następnie uruchom program z najwyższą dostępną temperaturą. Ten żrący duet pozwoli szybko i bezproblemowo doczyścić nawet najbardziej zaniedbane wnętrze zmywarki bez koniczności używania chemicznych detergentów.

Czyszczenie zmywarki boraksem

Boraks (czteroboran sodu) to naturalna substancja czyszcząca, pomocna w odkamienianiu i odtłuszczaniu gładkich powierzchni urządzeń AGD. Dodatkowo skutecznie absorbuje zapachy, ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze (z powodzeniem zwalcza pleśń). Jest dostępny w sklepach chemicznych oraz z ekologicznymi środkami myjącymi.

Wykorzystując go do samodzielnego czyszczenia zmywarki, postępuj podobnie, jak w przypadku sody oczyszczonej. Możesz przygotować z niego papkę i ręcznie umyć ścianki oraz akcesoria urządzenia lub wsypać środek do komory na tabletkę i uruchomić program mycia w wysokiej temperaturze.

Czego nie robić – czyszczenie zmywarki sodą z octem lub sodą z kwaskiem cytrynowym

O ile połączenie octu i kwasku cytrynowego wzmacnia wzajemnie ich działanie, o tyle niektórych produktów nie należy łączyć. Należą do nich pary: soda oczyszczona i kwasek cytrynowy oraz soda oczyszczona i ocet. Takie zestawienia będą bezcelowe, ponieważ te substancje neutralizują swoje działanie.

Kwasek cytrynowy i ocet są kwasami, natomiast soda ma odczyn zasadowy. Gdy wejdą ze sobą w reakcję chemiczną, żadne z nich nie spełni swojej roli. Dlatego stosowanie ich równocześnie mija się z celem. Można jednak najpierw wykorzystać do mycia ocet lub kwasek, a następnie powtórzyć tę czynność z użyciem sody, dla lepszego efektu.

Jak często czyścić zmywarkę?

Aby cieszyć się na co dzień nieskazitelnie czystymi naczyniami, w pełni korzystać z funkcji zmywarki i przedłużyć jej żywotność, warto wpisać konserwację w harmonogram cotygodniowych prac. Szczególnie istotne jest sprawdzenie, czy na dnie nie pozostały resztki jedzenia. Z taką częstotliwością należy też myć filtry i plastikowe akcesoria, takie jak kosze i szuflady np. na sztućce. Nie zapominaj o przetarciu wilgotną szmatką uszczelek, drzwi i panelu sterującego oraz metalowych ścianek wewnątrz zmywarki.

Raz na miesiąc wyczyść dokładnie wnętrze urządzenia jednym z wyżej opisanych domowych sposobów. Natomiast, jeśli regularność zawiedzie, warto szybko zareagować, gdy pojawią się niepokojące sygnały: widoczny kamień lub tłusty osad na ściankach, zapchany filtr czy nieprzyjemny zapach. W tym wypadku szczególnie pomocne będą przedstawione powyżej triki z wykorzystaniem produktów, które masz zawsze pod ręką. Choć, oczywiście, lepiej zapobiegać i dbać o sprzęt, niż ryzykować jego uszkodzeniem i wizytą w serwisie.

Codzienna pielęgnacja zmywarki – dodatkowe wskazówki

Pytanie o to, jak skutecznie czyścić zmywarkę domowymi sposobami, zakłada także jej codzienną konserwację i profilaktykę przed zaniedbaniem oraz uszkodzeniem urządzenia. Poznaj kilka prostych wskazówek, pomocnych w regularnej pielęgnacji:

 • po każdym cyklu mycia sprawdź, czy na dnie urządzenia nie zostały resztki jedzenia
 • nie zapominaj o używaniu soli do zmywarki, która zapobiega odkładaniu się kamienia i ułatwia późniejsze czyszczenie urządzenia. To szczególnie ważne, jeśli masz w domu twardą wodę. Upewnij się, jak poprawnie stosować i dozować sól do zmywarki.
 • myj ręcznie drewniane naczynia i akcesoria. Ich odłamki mogą zapchać filtr
 • nie wkładaj do urządzenia naczyń i akcesoriów zabrudzonych łatwopalnymi substancjami. To może doprowadzić do jej uszkodzenia
 • korzystaj ze środków nabłyszczających. Zapewniają naczyniom swoistą warstwę ochronną, zapobiegającą pozostawieniu plam i zabrudzeń
 • po zakończeniu cyklu mycia, otwórz drzwiczki i odczekaj minimum 15 minut, zanim rozpakujesz zmywarkę. Ten prosty trik pozwala minimalizować gromadzenie wilgoci wewnątrz urządzenia.

Czy należy płukać naczynia przed wstawieniem ich do zmywarki?

Są dwie szkoły – jedna zaleca ich opłukanie, aby uniknąć zapchaniu filtra, druga zdecydowanie odradza takie rozwiązanie. W praktyce odpowiedź zależy od modelu i „wieku” zmywarki. Te starsze mogą sobie nie poradzić z mocniejszymi, szczególnie zaschniętymi zabrudzeniami. Jednak we współczesnych zmywarkach stosowane są technologie, dzięki którym bez trudu im sprostają.

W przypadku nowocześniejszych zmywarek płukanie naczyń przed zapakowaniem to mit i utrudnienie dla samego urządzenia. Posiadają bowiem specjalne czujniki, które określają poziom zabrudzenia naczyń. Co więcej, detergenty używane do mycia przyklejają się do zanieczyszczeń, co pozwala im skuteczniej działać. Opłukując naczynia, wysyłamy urządzeniu błędne sygnały, przez co może nie zastosować odpowiednio mocnego programu.

Jak uzyskać świeży zapach ze zmywarki

Domowe sposoby będą pomocne także w osiągnięciu pięknego, świeżego aromatu ze zmywarki. Szczególnie pożądane są te naturalne i neutralne, biorąc pod uwagę fakt, że chodzi o urządzenie, które myje naczynia, szkło do picia i sztućce. Niezastąpione w tej kwestii będą cytrusy. Wystarczy kilka grubych plastrów cytryny lub limonki ułożonych w koszykach na sztućce albo w szufladach i ustawienie lekkiego programu płukania. Należy jednak pamiętać, aby wcześniej usunąć z owoców wszystkie pestki.

Jako domowy odświeżacz do zmywarki świetnie sprawdzi się także cytrusowy olejek eteryczny. Podczas mycia zmywarki mieszaniną octu i wody dodaj do niej kilka kropli olejku. Ten trik pozwoli zneutralizować ostrzejszy zapach octu i zapewni odświeżający aromat.

Codzienna pielęgnacja, dokładne czyszczenie, a nawet uzyskanie pięknego zapachu ze zmywarki nie są trudnymi zadaniami. Tym bardziej, jeśli skorzystamy z naturalnych, ekologicznych środków czyszczących w postaci produktów, które mamy na wyciągnięcie ręki.

Przejdź do
top