Czy mopem parowym (myjką) można myć panele? drewniane, winylowe

Mop parowy to niewielkie urządzenie, które pozwala myć podłogi i inne powierzchnie w domu bez użycia detergentów. Taki sprzęt znacznie skraca czas sprzątania, jednak może być używany tylko na niektórych rodzajach powierzchni. Jakie podłogi można czyścić parownicą? Czy mop parowy nadaje się do paneli i parkietu?
Spis treści

Jak działa mop parowy?

Szukając różnego rodzaju urządzeń parowych możemy zetknąć się z nazwami: parownica, myjka parowa oraz mop parowy. W niektórych przypadkach one wszystkie będą odnosić się do dokładnie tego samego sprzętu, a w innych już niekoniecznie. Jak więc je rozróżnić? Tutaj nie ma reguły – nazewnictwo zależy od preferencji producenta, dystrybutora lub sprzedawcy, dlatego przed zakupem sprzętu warto upewnić się, jakie dokładnie funkcje oferuje i co możemy zrobić dzięki dołączonym do niego akcesoriom.

Najczęściej myjką parową nazywamy małe urządzenie, które z powodzeniem można nosić w ręce w trakcie sprzątania. Służy ona do czyszczenia mniejszych powierzchni, w tym trudno dostępnych zakamarków i szczelin, a niewielki zbiornik na wodę pozwala na dość krótką pracę. Parownica natomiast jest sporo większa od myjki, często wyposażona też w kółka ułatwiające jej przemieszczanie oraz spory zbiornik na wodę. Nadaje się więc do dłuższego sprzątania i czyszczenia znacznie większych powierzchni.

Mop parowy z reguły służy wyłącznie do mycia podłogi z użyciem gorącej pary. Jest to urządzenie elektryczne o dużej mocy, dlatego zawsze wyposażone będzie w przewód zasilający. Jego kluczowymi elementami są: pojemnik na wodę, grzałka do jej podgrzewania oraz pompka wytwarzająca parę wodną. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku na rękojeści mopa, para wydostaje się ze specjalnej dyszy podłogowej pod dużym ciśnieniem, usuwając plamy i zabrudzenia oraz niszcząc większość bakterii i wirusów.

Dysza podłogowa zazwyczaj ma kształt wydłużonego prostokąta lub trójkąta. Im większa głowica mopa, tym szybciej uda nam się posprzątać dane pomieszczenie. Niektóre urządzenia mają obrotową głowicę, która ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Oprócz dyszy podłogowej, producenci często dołączają do mopa też inne akcesoria, które zmieniają go w prawdziwie wielozadaniowe i uniwersalne urządzenie, przy pomocy którego będziesz w stanie posprzątać niemal cały dom.

Jednak nawet podstawowym sprzętem możemy bez trudu wyczyścić różnego rodzaju wodoodporne posadzki w domu, w garażu, ba tarasie czy balkonie. Przed przystąpieniem do sprzątania z pomocą mopa parowego warto jednak skontaktować się ze sprzedawcą lub producentem swojej podłogi i upewnić się, czy może być ona bezpiecznie traktowana gorącą parą. Takie informacje możesz znaleźć też na stronie internetowej dystrybutora, w dołączonej instrukcji obsługi lub warunkach gwarancji.

Ile kosztuje mop parowy?

Ceny bazowych modeli mopów parowych o trójkątnych głowicach zaczynają się już od ok. 140 zł. Są to proste urządzenia niezbyt znanych marek, które mają jednak dość dobre parametry techniczne i długi czas pracy. Kupując sprzęt renomowanej marki musimy już liczyć się z wydatkiem nawet ok. 700 zł – mowa tu oczywiście o pionowym mopie bez dodatkowych końcówek np. do czyszczenia precyzyjnego lub mycia szyb.

W zależności od producenta i ilości dołączonych akcesoriów, nieco bardziej rozbudowany zestaw z mopem parowym można kupić już za 230-250 zł. Najbardziej zaawansowane parownice z szeroką gamą akcesoriów, w tym zestawem do mopowania, kosztują nawet ponad 2000 zł. Takie urządzenia kształtem przypominają raczej tradycyjne odkurzacze i są prawdziwymi kombajnami do mycia, czyszczenia, odświeżania, a nawet prasowania.

Czy mop parowy nadaje się do parkietu i innych podłóg drewnianych?

Podłogi drewniane powoli przestają być synonimem luksusu i coraz częściej goszczą w naszych domach pod postacią parkietów, deski barlineckiej, deski lakierowanej lub naturalnej, zabezpieczonej woskiem lub olejem. W zależności od rodzaju wykończenia wymagają one różnych czynności pielęgnacyjnych i nie zawsze mogą być poddawane działaniu wilgoci i wysokiej temperatury. Warto więc skontaktować się z producentem podłogi lub wyszukać na jego stronie internetowej informacje o zalecanych (i niezalecanych) sposobach czyszczenia danego rodzaju drewna.

Mopa parowego możemy z powodzeniem używać na dobrze zabezpieczonych, wodoodpornych podłogach drewnianych: lakierowanych deskach i parkietach oraz na desce barlineckiej. Warto jednak przed przystąpieniem do pracy kilkukrotnie umyć nim fragment podłogi w mało widocznym miejscu i sprawdzić, jak reaguje ona na kontakt z mopem. Niektóre rodzaje lakierów pod wpływem działania pary wodnej mogą stracić połysk, dlatego zachowanie ostrożności i wcześniejsze testy są jak najbardziej wskazane. Do czyszczenia należy użyć najniższych ustawień pary, a także założyć na głowicę podwójną ściereczkę, co ograniczy zaleganie wody na powierzchni podłogi. Postaraj się wykonywać mopem szybkie ruchy i unikaj przytrzymywania głowicy w jednym miejscu przez dłuższy czas.

Jeśli jednak zauważysz na swojej podłodze głębokie zadrapania lakieru, rozejście się łączenia desek i wszelkie inne uszkodzenia, które mogą wpłynąć na szczelność podłogi, zrezygnuj ze sprzątania z użyciem gorącej pary do czasu naprawienia usterek.

Zdecydowanie nie zaleca się używania mopa parowego na drewnianych podłogach olejowanych lub woskowanych. Przy ich pielęgnacji należy unikać metod czyszczenia, które pozostawiają na powierzchni choćby niewielką warstwę wody. Połączenie wilgoci i wysokiej temperatury, która powstaje w trakcie sprzątania mopem parowym mogłoby negatywnie wpłynąć na wygląd drewna, a nawet rozpuścić warstwę wosku.

mycie drewnianych podłóg parownicą
Cleaning the floor with a dry steam cleaner.

Czy mopem parowym można myć panele?

Kolejnym rodzajem podłóg często spotykanym w naszych domach są panele. Gama produktów dostępnych w sklepach jest bardzo szeroka: od paneli laminowanych, wykończonych dekoracyjną warstwą tworzywa lub papieru, przez panele drewniane, z kilkumilimetrową warstwą twardego drewna na wierzchu, aż po panele winylowe, wykonane w głównej mierze z tworzywa sztucznego.

Mopem parowym można myć panele laminowane – warto jednak zwrócić uwagę, czy na pewno są one oznaczone jako wodoodporne. Przy sprzątaniu należy kierować się tymi samymi zasadami, które obowiązują też dla podłóg z drewna naturalnego: podwójna ściereczka, zmniejszona moc pary i szybkie ruchy głowicy, które nie doprowadzą do zalegania nadmiernej ilości wody na ich powierzchni.

W przypadku paneli drewnianych, zwróć uwagę na sposób ich wykończenia. Jeśli są olejowane – bezwzględnie zrezygnuj z mopa parowego. Znacznie większą odporność na działanie gorącej pary powinny mieć drewniane panele lakierowane, jednak i w tym przypadku należy wcześniej zasięgnąć opinii ich sprzedawcy.

Czy panele winylowe można myć mopem parowym? Zdania ich producentów są podzielone. Jedni wskazują, że takie panele są bardzo odporne na działanie wszelkich czynników, więc z powodzeniem zniosą gorącą parę. Inni natomiast twierdzą, że tak wysoka temperatura może doprowadzić do skurczenia się lub odkształcenia elementów podłogi. Dlatego zanim zdecydujesz się na mop parowy, zapytaj sprzedawcy swojej podłogi, czy na pewno możesz czyścić ją takim urządzeniem.

Czy mopem parowym można myć podłogi z kamienia?

Wielu inwestorów wybiera do swoich domów niezwykle efektowne podłogi wykonane z kamienia naturalnego lub z konglomeratu, które podkreślają minimalistyczny i nowoczesny wystrój każdego pomieszczenia. Mają też dodatkową zaletę – nie trzeba obawiać się czyszczenia ich przy pomocy mopa parowego. Oba te surowce są bardzo trwałe i wytrzymałe, dlatego z powodzeniem zniosą zarówno działanie wilgoci, jak i wysokiej temperatury. Co więcej, para ma bardzo dobre zdolności penetrujące, dlatego bez trudu usunie również brud nagromadzony w niewielkich szczelinach na łączeniu kamiennych płyt i płytek.

Podłogi z kamienia możesz czyścić wykorzystując pełną moc swojego urządzenia i stosując pojedynczą ściereczkę. Jeśli po zakończeniu sprzątania zauważysz na ich powierzchni resztki wody, polecamy wytrzeć je chłonną szmatką lub ręcznikiem papierowym, by nie pozostawiły białawych, matowych zacieków i plam.

Myjka parowa do dywanów

Mop parowy ani wielofunkcyjna myjka parowa nie służą do prania i czyszczenia dywanów – do tego celu znacznie lepiej nadają się specjalne odkurzacze piorące, które skutecznie usuwają zabrudzenia zgromadzone nie tylko na powierzchni, ale i na całej długości włókien. Myjki parowej możesz jednak używać do odświeżenia dywanu w celu pozbycia się z niego roztoczy kurzu domowego, drobnoustrojów i nieprzyjemnych zapachów. Możliwość tę z pewnością docenią alergicy, rodzice małych dzieci, a także posiadacze czworonogów.

Samo użycie mopa parowego do odświeżenia dywanu to trochę za mało – wcześniej należy go porządnie odkurzyć, a dopiero w następnej kolejności zastosować gorącą parę. Wielu producentów dołącza do swoich urządzeń specjalne przystawki do dywanów, które znacznie ułatwiają pracę. Jednak nawet pracując z taką nakładką trzeba bardzo uważać, by nie przemoczyć dywanu – późniejsze usunięcie nadmiaru wody będzie dość trudne, a długie zaleganie wilgotnej wykładziny na podłodze może spowodować jej zniszczenie. Po zakończeniu sprzątania zaczekaj z ustawianiem mebli na dywanie do momentu, kiedy będzie on zupełnie suchy, by nie ograniczyć możliwości odparowywania wody.

odświeżanie dywanu myjką parową
View of sanitizing front doormat using steam cleaner

Myjka parowa do płytek i fug

Dawniej płytki podłogowe i gres spotykaliśmy głównie w kuchni, łazience lub w korytarzu. Obecnie coraz częściej wkraczają one „na salony” i są chętnie wybierane przez inwestorów do wielu pomieszczeń w domu.

Mop parowy jest idealnym urządzeniem do utrzymania w czystości zarówno samych płytek, jak i fug – są one w pełni wodoodporne, nie straszna im też wysoka temperatura. Z tego względu do podłóg wyłożonych kafelkami możesz używać nawet maksymalnej mocy swojego urządzenia. Jeśli zależy Ci na doczyszczeniu fug, wykonuj posuwiste ruchy pod kątem 45o w stosunku do ich kierunku. Na trudniejsze i bardziej oporne zabrudzenia fug przyda się oddzielna nasadka, np. z wibrującą szczotką lub punktowa dysza koncentrująca strumień pary.

Co jeszcze można myć myjką parową?

Myjka parowa nadaje się nie tylko do czyszczenia podłóg. Jak wspomnieliśmy na wstępie, urządzenia o szerokiej gamie akcesoriów dodatkowych ułatwiają sprzątanie, a także dezynfekcję i odświeżanie wielu różnych powierzchni, z którymi mamy na co dzień kontakt w swoich domach. Najbardziej zaawansowane sprzęty wyposażone w różne przystawki pomogą wyczyścić toaletę, kabinę prysznicową, umyć okna, a nawet odświeżyć ubrania, tapicerowane meble i fotele samochodowe.

Poznaj przykładowe zastosowania poszczególnych końcówek do myjki parowej:

 • dysza ręczna z twardym włosiem – czyszczenie kabiny prysznicowej, kaloryferów, stali szlachetnej, zlewu, żaluzji
 • dysza do czyszczenia okien – czyszczenie kabiny prysznicowej, okien, luster, płytek ściennych
 • parowa szczotka oscylacyjna – czyszczenie fug, szczelin i krawędzi
 • niewielkie, okrągłe szczotki do detali – czyszczenie armatury, fug, kaloryferów, toalet
 • szczotki z metalowym włosiem (np. mosiężnym) – czyszczenie piekarnika, kuchenki
 • szczotka ze skrobakiem – czyszczenie zaschniętych i uporczywych plam np. z kuchenki, przypalonych garnków
 • dysza punktowa koncentrująca strumień pary – czyszczenie kaloryferów, framug, trudno dostępnych miejsc
 • duża, okrągła szczotka – czyszczenie piekarnika, chropowatych powierzchni
 • powłoczki i ściereczki na dyszę w różnych rozmiarach – pomocne przy czyszczeniu podłóg, piekarników, toalet, zlewów i umywalek, żaluzji
 • dysza podłogowa – czyszczenie wodoodpornych podłóg, linoleum
 • żelazko parowe – prasowanie ubrań, zasłon i innych tkanin
 • pistolet parowy – odświeżanie roślin (z dużej odległości!), mycie okien
 • dysza do odświeżania tkanin – usuwanie nieprzyjemnych zapachów, wygładzanie niewielkich zagnieceń na ubraniach i tekstyliach domowych
 • dysza do usuwania tapet –zdejmowanie tapety ze ścian w trakcie remontu
 • nakładka do dywanów na dyszę podłogową – odświeżanie dywanów, chodników, wycieraczek.
akcesoria do parownicy i mopa parowego

Czy warto kupić mop parowy?

Mop parowy jest urządzeniem, które znacznie przyspiesza i ułatwia sprzątanie. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu doskonale dopasowanego do swoich potrzeb:

 • Cena – ustalenie już na początku budżetu i maksymalnej kwoty, jaką możesz zapłacić za urządzenie zawęzi Ci pole wyboru i unikniesz przeglądania zbyt drogich ofert.
 • Ciśnienie pary – najczęściej wynosi od 2 do 4 barów. Im większe tym lepiej.
 • Ilość i rodzaj akcesoriów dodatkowych – dostosuj je do celów, do których planujesz używać swojej myjki. By nie płacić niepotrzebnie za zbędne dodatki, wybierz urządzenie z takimi końcówkami, które rzeczywiście Ci się przydadzą.
 • Moc urządzenia – mocniejsze sprzęty szybciej się nagrzewają.
 • Regulacja mocy pary – pozwoli dopasować poziom zawilgocenia do rodzaju czyszczonej powierzchni.
 • Wielkość głowicy podłogowej – większa głowica skraca czas sprzątania. Warto wybierać urządzenia z obrotową dyszą podłogową, która łatwiej dotrze we wszystkie zakamarki.
 • Wielkość pojemnika na wodę – im większy pojemnik, tym dłużej urządzenie będzie mogło pracować bez konieczności uzupełnienia wody, a często także przerwy na ostygnięcie jego elementów.
 • Wyjmowany pojemnik na wodę – znacząco ułatwia uzupełnianie wody.
 • Waga urządzenia – im lżejsze, tym łatwiej będzie Ci go używać. Przy większych parownicach wyposażonych w kółka ma ona mniejsze znaczenie
 • Długość przewodu zasilającego – bezpośrednio przekłada się na zasięg urządzenia – im dłuższy, tym lepiej.

Skoro wiesz już, na co zwrócić uwagę przy zakupie, to teraz zastanówmy się, czy takie urządzenie sprawdzi się w Twoim domu. Jeśli należysz do jednej lub kilku z wymienionych przez nas grup, mop parowy będzie idealnym urządzeniem dla Ciebie i Twojej rodziny.

Mopy parowe polecane są w szczególności osobom, które:

 • Są rodzicami małych dzieci i zależy im na higienicznej czystości dywanów i podłóg.
 • Są alergikami i chcą pozbyć się roztoczy i innych alergenów wrażliwych na temperaturę.
 • Mają w swoim domu głownie takie rodzaje podłóg, które bez obaw mogą być czyszczone gorącą parą.
 • Zdecydowały o położeniu płytek w sporej części domu, np. w łazienkach, kuchni, korytarzu, a także w salonie.
 • Prezentują podejście proekologiczne i szczególnie dbają o środowisko naturalne – sprzątanie z użyciem mopa parowego nie wymaga dodatku detergentów.
 • Troszczą się o zdrowie swoje i swoich bliskich w dobie koronawirusów.
 • Lubują się w wielofunkcyjnych i niezawodnych sprzętach.
 • Nie są zadowolone z efektów mycia podłogi tradycyjnym mopem.
Przejdź do
top