Jak bezpiecznie używać myjki parowej? Co można umyć parownicą?

Myjka to urządzenie wielofunkcyjne i przy tym bezpieczne. Dzięki niemu posprzątasz dom szybciej, efektywniej i zachowasz higieniczną czystość na dłużej. Zobacz, gdzie sprawdzi się podczas sprzątania i dowiedz się, jak poprawnie obsługiwać parownicę.
Spis treści

Co można myć myjką parową?

Myjka parowa to urządzenie, które ma wiele zastosowań w domu, w garażu, na tarasie i w ogrodzie. Niektóre z nich, jak np. mycie podłóg i okien są dość oczywiste, inne natomiast mogą być dla Ciebie dość zaskakujące. Ten niewielki sprzęt jest niezwykle funkcjonalny, a dołączone akcesoria i dodatkowe dysze umożliwiają znaczne poszerzenie spektrum jego działania.

Na jakich powierzchniach najlepiej sprawdzi się myjka parowa i jak jej używać?

Wodoodporne powierzchnie, czyli płytki, gresy, beton, fugi…

Większość producentów parownic deklaruje, że przy pomocy ich urządzeń można wyczyścić wszelkie twarde, wodoodporne powierzchnie. Chyba najpopularniejszą z nich są płytki, gresy i kafle – spotkamy je na podłogach i ścianach kuchni oraz łazienek, w wiatrołapach, korytarzach, na balkonach i tarasach, w garażach, a coraz częściej też w salonach. Parownica umożliwia szybkie i skuteczne wyczyszczenie tych powierzchni, a także usunięcie brudu, który zbiera się w fugach, szczelinach oraz w zagłębieniach w rogach i na styku podłogi ze ścianą. Do tych najbardziej precyzyjnych prac wykorzystaj nasadkę zakończoną niewielką szczoteczką. Szersze fugi wyczyści dysza podłogowa, jednak pamiętaj o przesuwaniu nią nie tylko wzdłuż oraz w poprzek, ale i po skosie w stosunku do kierunku fug.

O ile w przypadku płytek i gresów sprawa wydaje się być prosta, to możliwość mycia podłóg drewnianych lub drewnopodobnych mopem parowym nie jest już taka oczywista. Czyszcząc laminowane podłogi i lakierowane parkiety powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Przed przystąpieniem do pracy warto sprawdzić, czy zostały one odpowiednio spasowane i czy nie ma między nimi szczelni, w które mogłaby wniknąć woda. Następnie należy wykonać test w niewidocznym miejscu i na niewielkiej powierzchni używając najniższych ustawień urządzenia i podwójnej warstwy ściereczki. Jeśli Twoja podłoga zda go pomyślnie, możesz przystąpić do gruntownego czyszczenia, unikając jednak przytrzymywania dyszy przez dłuższy czas w jednym miejscu.

Zdecydowanie zrezygnuj jednak z czyszczenia parownicą olejowanych lub woskowanych podłóg drewnianych, a także elementów z surowego drewna. Wilgoć i wysoka temperatura mogą doprowadzić do ich uszkodzenia i deformacji. Prawdopodobnie nie skorzystasz też z czyszczącej mocy pary, jeśli na Twojej podłodze są panele winylowe. O ile nie szkodzi im nadmiar wody, to już wysoka temperatura może prowadzić do odkształcenia się lub skurczenia tworzywa. Dlatego przed umyciem mopem parowym podłogi z drewna lub jakiegokolwiek rodzaju paneli, warto skontaktować się z ich producentem by ustalić, czy jest to w pełni bezpieczne.

Parownica pomoże Ci należycie zadbać o posadzki z polerowanego betonu – jest on szczelny i wodoodporny oraz bez trudu znosi kontakt z wodą i wysoką temperaturą. Bezpiecznie możesz nią czyścić również wszystkie powierzchnie wykonane z kamienia naturalnego. Przed rozpoczęciem mycia dowolnego rodzaju podłogi nie zapomnij o jej dokładnym odkurzeniu – znacznie ułatwisz sobie pracę.

Skoro posprzątałeś już podłogi, to przyszedł czas na schody. Tu również nieodzowna będzie pomoc myjki parowej. Dotrze ona do wszystkich szczelin, zakamarków i trudno dostępnych miejsc. Przy jej użyciu wyczyścisz nie tylko stopnice i spoczniki, ale też podstopnice, o ile zostały wykonane z odpornego na wodę materiału.

Podłogi to nie jedyne powierzchnie, które posprzątasz przy pomocy myjki parowej. Sprawdzi się ona na ścianach wykonanych z luksferów lub wyłożonych kaflami, a także na niektórych rodzajach blatów kuchennych. Zachowaj ostrożność przy czyszczeniu blatów drewnianych oraz tych z okleiną – zastosuj takie same środki ostrożności, jak w przypadku podłóg z drewna i nie zapomnij o wcześniejszym wykonaniu testu.

Czyszczenie tapicerki parownicą

Jednym z ciekawszych zastosowań myjki parowej jest odświeżanie tapicerki meblowej, np. obicia kanapy, zagłówka łózka, foteli, podnóżków i tapicerowanych krzeseł. W wielu przypadkach użycie gorącej pary wystarczy, by wyczyścić niewielkie zabrudzenia, świeże plamy czy nagromadzony w zakamarkach kurz. Myjka parowa pomoże także zneutralizować nieprzyjemne zapachy, dobrze znane posiadaczom zwierząt oraz palaczom.

Oprócz mebli, parownicą można też odświeżyć dywany – powierzchownie usunie ona brud oraz zniszczy nagromadzone bakterie i roztocza kurzu domowego. Jeśli i tak planujesz gruntowne pranie dywanu czy tapicerki meblowej, przed ich rozpoczęciem możesz wykorzystać parownicę do wstępnego zmiękczenia opornych zabrudzeń. Nie oczekuj jednak zbyt wiele po tym urządzeniu – wywabienie głębszych plam czy dokładne oczyszczenie włosia dywanu lepiej zostaw odkurzaczowi piorącemu.

Skoro myjka parowa odświeży tapicerkę naszych mebli domowych, to poradzi sobie również z dywanikami samochodowymi, fotelami, zagłówkami, o ile nie są wykonane ze skóry lub jej imitacji. Możesz również użyć jej do wyczyszczenia fotelików dziecięcych, które są szczególnie narażone na powstawanie plam oraz oparć przednich foteli zabrudzonych przez dziecięce buciki.

odświeżanie i czyszczenie tapicerki myjką parową
Janitor removing dirt from sofa with steam cleaner, closeup

Parowe odświeżanie tekstyliów

Wielu z Was z pewnością słyszało o żelazkach parowych i parownicach do ubrań. Jeśli masz w domu myjkę parową, nie musisz kupować dodatkowego urządzenia do pielęgnacji swojej garderoby i domowych tekstyliów – wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią nasadkę! Tak przygotowana myjka parowa pomoże w odświeżeniu zasłon, firan, zazdrosek i baldachimów nad dziecięcymi łózkami.

A skoro jesteśmy już przy dzieciach – parownica poradzi sobie z czyszczeniem i dezynfekcją pluszaków, miękkich lalek, podłogowych mat z wypełnieniem oraz popularnych w ostatnich latach namiotów tipi.

Z powodzeniem rozprostuje też niewielkie zagniecenia powstałe np. na dekoracyjnych poduszkach na kanapie lub fotelu, podkładkach na krzesło, a także na firanach i zasłonach, których nie mieliśmy czasu wyprasować.

Myjka parowa z odpowiednią nasadką ułatwi nawet zmianę garderoby z letniej na zimową i odwrotnie. Dzięki niej odświeżysz dawno nienoszone ubrania i pozbędziesz się z nich nieprzyjemnych zapachów np. po wizycie w restauracji lub w pomieszczeniu dla palaczy. Możesz użyć jej również do usunięcia zagnieceń z ubrań, które nie mogą być prasowane lub ich prasowanie ze względu na mały rozmiar skomplikowany krój jest bardzo utrudnione (ubranka dziecięce, sukienki lub koszule z licznymi marszczeniami i falbankami).

Przed skierowaniem strumienia gorącej pary na dany rodzaj tkaniny sprawdź zalecenia producenta zamieszczone na metce upewniając się, że wysoka temperatura i wilgoć nie spowodują zniszczenia wyjątkowo delikatnych materiałów.

Mycie okien parownicą

Myjka parowa jest doskonałym pomocnikiem przy myciu okien – z łatwością czyści nawet spore zabrudzenia, nie zostawia nieestetycznych smug i zacieków oraz nie wymaga użycia dodatkowych detergentów. Możesz oczywiście zastosować specjalny płyn do mycia szyb lub do czyszczenia framug, lecz zazwyczaj nie będzie to konieczne do uzyskania dobrego efektu. Warto za to zaopatrzyć się w dodatkowe nasadki, które będą pomocne przy sprzątaniu: dyszę z miękką ściereczką, precyzyjną dyszę do czyszczenia szczelin i kolejną, z niewielką, okrągłą szczotką.

Jeśli planujesz mycie okien parownicą w jesieni lub w zimie, najpierw rozgrzej szyby, rozpylając na nie strumień pary z większej odległości. To bardzo ważny krok – gwałtowna zmiana temperatur może sprawić, że nierozgrzane szkło pęknie. Następnie załóż dyszę ręczną ze ściereczką i przetrzyj nią całą powierzchnię okna. Pozwoli to usunąć nagromadzony brud, kurz oraz zmiękczyć oporne plamy. Kolejny etap to naniesienie gorącej pary na szybę, a następnie usunięcie jej gumową ściągaczką. Do zebrania nadmiaru skroplonej wody możesz wykorzystać myjkę do okien, która nieco przyspieszy pracę. Na koniec zetrzyj ostatnie kropelki wody chłonną ściereczką lub ręcznikiem papierowym.

Przy okazji mycia szyb i framug myjką ciśnieniową warto zadbać o profile ościeżnic drzwi balkonowych i okien. Przed rozpoczęciem ich czyszczenia upewnij się, że są wykonane z tworzywa sztucznego (PCV) – tylko takie ramy okienne można bezpiecznie myć przy użyciu gorącej pary. Następnie nałóż na parownicę precyzyjną nasadkę punktową i przy jej pomocy starannie oczyść szczeliny framug. Możesz posłużyć się też niewielką, okrągłą szczotką nakładaną na końcówkę Twojego urządzenia, która w mgnieniu okaz poradzi sobie z plamami, kurzem i zabrudzeniami.

Okna to nie jedyne szklane powierzchnie, na których sprawdzi się parownica. Z powodzeniem możesz jej używać do czyszczenia luster, przeszklonych ścian, szklanych balustrad, szyb w witrynach, kredensach i w drzwiach oraz szklanych półek w szafkach.

Sprzątanie kuchni i łazienki

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których myjka parowa będzie miała największe pole do popisu. W takich miejscach szczególnie zależy nam na zachowaniu higienicznej czystości. Gorąca para nie tylko usunie z nich osad, zabrudzenia czy nagromadzony kamień, lecz także zabije niemal wszystkie groźne bakterie i inne drobnoustroje. W dodatku zrobi to wszystko bez żadnych detergentów!

Używając odpowiednich akcesoriów dodatkowych, z pomocą parownicy można wyczyścić nie tylko wspomniane wcześniej blaty, płytki, kafelki, lustra i przeszklenia, ale też armaturę, kabinę prysznicową, wannę, umywalkę, toaletę, sprzęty AGD oraz zlew kuchenny.

Armaturę kuchenną i łazienkową umyj precyzyjną nasadką bez twardych i szorstkich elementów, które mogłyby spowodować powstanie zarysowań. Jeśli jest na nich spora warstwa kamienia, użyj najpierw środka, który nieco go rozpuści np. na bazie kwasku cytrynowego, a dopiero po kilku chwilach zaproś do pracy parownicę.

Kabinę prysznicową wyczyścisz w ten sam sposób co szyby okienne, jednak już bez konieczności wstępnego ogrzewania jej parą. Do mycia toalety wykorzystaj precyzyjną końcówkę z mocnym strumieniem gorącej pary, a do umywalki, okolic prysznica czy wanny oraz zlewozmywaka użyj dodatkowo nasadki z miękką powłoczką, która pomoże usunąć osad z mydła i kamienia.

Jednym z najtrudniejszych w czyszczeniu kuchennych zabrudzeń jest zaschnięty tłuszcz zlokalizowany na okapie, płycie grzewczej, kuchence oraz we wnętrzu piekarnika i kuchenki mikrofalowej. Poradzisz sobie z nimi używając miękkiej ściereczki nałożonej na ręczną dyszę parownicy i kilkukrotnie przemywając czyszczone miejsca. Miej pod ręką kilka zapasowych powłoczek, by w miarę usuwania brudu wymieniać je na świeże oraz miękką ściereczkę, którą zbierzesz pozostałości wody skroplone na powierzchni urządzeń. Do usunięcia opornych plam z piekarnika i płyty grzewczej możesz dodatkowo nałożyć na końcówkę parownicy myjkę ze stali szlachetnej, a w czyszczeniu trudno dostępnych miejsc i zakamarków pomoże Ci końcówka z okrągłą szczotką. Pamiętaj, by zawsze odłączyć swoje sprzęty od prądu przed przystąpieniem do pracy!

Przy pomocy parownicy wyczyścisz też fronty swoich urządzeń AGD ze stali nierdzewnej oraz ze szkła, a także wodoodporne drzwiczki szafek. Zachowaj jednak ostrożność w pobliżu paneli sterujących i przycisków urządzeń – niektóre z nich nie są odporne na wilgoć!

czyszczenie płyty indukcyjnej myjką parową

Jak bezpiecznie używać myjki parowej?

Podstawową zasadą w trakcie wykonywania jakichkolwiek czynności z użyciem parownicy w domu i w ogrodzie powinno być zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa. Przy nieodpowiednim stosowaniu, gorąca para wytwarzana przez myjkę może spowodować bolesne oparzenie. Dlatego używając jej stosuj się do kilku zasad:

 • Trzymaj urządzenie w bezpiecznej odległości.
 • Nie kieruj dyszy włączonego urządzenia w kierunku swojego ciała, ani też w stronę innych osób i zwierząt – może to spowodować oparzenie parą wodną.
 • Nie odłączaj akcesoriów, jeśli wydostaje się z nich para.
 • Nie pozwalaj dzieciom na używanie urządzenia lub zabawę nim.
 • Unikaj używania myjki, kiedy w pobliżu przebywają dzieci, zwierzęta lub inne osoby, które nieświadomie mogłyby narazić się na kontakt z gorącą parą.
 • Wymieniaj ostrożnie tkaninowe powłoczki i ściereczki – są nasączone gorącą wodą, dlatego zaczekaj, aż nieco ostygną.
 • Po zakończonej pracy, aż do momentu całkowitego ostygnięcia urządzenia, dotykaj go tylko w miejscach wyznaczonych uchwytów.
 • Nie używaj myjki, jeśli zauważysz jakąkolwiek nieszczelność.
 • Nie czyść powierzchni bezpośrednio sąsiadujących z niezabezpieczonymi gniazdkami elektrycznymi.

Nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo Twoje i innych osób przebywających w pobliżu jest absolutnym priorytetem. Kiedy już wystarczająco o nie zadbasz, pochyl się też nad odpowiednią eksploatacją i konserwacją swojego urządzenia. Dzięki temu sprzęt posłuży Ci znacznie dłużej i będzie efektywniej pracował, a Ty unikniesz niepotrzebnych wizyt w serwisie.

 • Wlewaj do zbiornika myjki wodę z kranu lub wymieszaj ją z wodą demineralizowaną w proporcji 1:1.
 • Nie używaj samej wody demineralizowanej, skroplonej wody z suszarki do ubrań ani zgromadzonej deszczówki – może to spowodować zapchanie się dysz urządzenia lub zakłócenie pracy czujników.
 • Nie przekraczaj maksymalnego poziomu wody w zbiorniku urządzenia.
 • Pamiętaj o regularnym odkamienianiu myjki parowej i używaj wyłącznie bezpiecznych środków zalecanych przez jej producenta.
 • Nie przechylaj ani nie przewracaj urządzenia, szczególnie w trakcie pracy.
czyszczenie armatury i płytek myjką parową

Funkcje parownic sprzyjające bezpieczeństwu

Producenci parownic często wyposażają je w specjalne funkcje i ułatwienia, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa ich stosowania. Urządzenia Karcher posiadają bezpieczny zawór ciśnieniowy, który zapobiega otwarciu zbiornika z wodą do czasu, kiedy panujące w nim ciśnienie spadnie. Wybrane modele sprzętów tej marki dodatkowo są wyposażone w blokadę chroniąca przed przypadkowym naciśnięciem pistoletu parowego, kiedy urządzenie jest podłączone do prądu.

Myjka parowa ETA Aquabelo posiada nie tylko zabezpieczenie przed  niechcianym włączeniem, ale też specjalny zawór bezpieczeństwa z sygnalizatorem w postaci kołka – kiedy element ten wyraźnie wystaje ponad poziom nakrętki, nie należy jej odkręcać. Zbiornik można bezpiecznie odkręcić dopiero po zapadnięciu się kołka.

Przed odkręceniem nakrętki zbiornika z wodą w parownicach Thomas Vaporo i Bissel, należy wcisnąć ją do dołu, podobnie jak np. w przypadku otwierania syropów dla dzieci. Zapobiega to przypadkowemu otwarciu go przez niepowołane osoby, poluzowaniu się nakrętki oraz wyciekowi gorącej wody i pary pod ciśnieniem. Urządzenia marki Thomas Vaporo mają też blokadę pistoletu, lecz w formie trójkątnego, przesuwanego trzpienia.Podobne rozwiązanie zastosowano w parownicach Ariete – tam podawanie pary do dyszy blokowane i uruchamiane jest poprzez przesunięcie specjalnego kursora na pistolecie. Parownice tej firmy, a także sprzęty Sencor, wyposażono w zawór bezpieczeństwa zapobiegający oparzeniom parą wodną wydostającą się z bojlera.

Przejdź do
top