Dlaczego warto kupić dzbanek filtrujący?
Woda butelkowa to nie tylko dodatkowy wydatek, ale również źródło dużej ilości plastikowych odpadów. Tymczasem jeden filtr do dzbanka jest w stanie przefiltrować do 170 do 300 litrów wody (w zależności od modelu). Od 100 do 200 butelek – tyle zyskujemy dzięki dzbankowi filtrującemu.
Inwestycja w dzbanek filtrujący jest zatem ekologicznym rozwiązanie, na którym zyskujemy my sami oraz środowisko. Specjalny filtr umieszczony w dzbanku zatrzymuje zanieczyszczenia obecne w wodzie kranowej, czyniąc ją w ten sposób zdatną do picia. Ważne jest jedynie, aby był on wymieniany regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta.
Czym kierować się przy zakupie dzbanka filtrującego?
Wybór modeli dzbanków filtrujących jest bardzo szeroki. Różnią się one pojemnością, wyglądem, a także materiałem, z którego zostały wykonane. Przed zakupem warto przeanalizować, jakie mniej więcej ilości wody będziemy filtrować. Zależy to od liczby domowników, a także tego, czy stosujemy wodę filtrowaną również do gotowania.
Należy również zwrócić uwagę na rodzaj wkładów do dzbanka oraz ich wydajność. Przed zakupem zaleca się sprawdzenie poziomu twardości wody w domu. W przypadku bardzo twardej wody wskazane jest zaopatrzenie się w filtr dostosowany do właśnie takiego jej rodzaju.
Przejdźmy teraz do kluczowego problemu, a mianowicie tego, czy lepszy będzie dzbanek szklany, czy plastikowy. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że choć oba materiały mają różne właściwości, to nie mają one wpływu na skuteczność działania filtra. Niezależnie czy wybierzemy dzbanek szklany, czy plastikowy, wysokiej jakości filtr będzie tak samo spełniał swoje zadanie.
Wszystkie niuanse wyboru najlepszego dzbanka filtrującego znajdziesz w naszym poradniku: Jaki dzbanek filtrujący wybrać? Poradnik świadomego konsumenta
Szklany dzbanek filtrujący pod lupą
Jak już wskazaliśmy we wstępie, dzbanki filtrujące mogą być wykonane ze szkła lub plastiku. Zacznijmy więc od omówienia dzbanków szklanych. Szkło jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów – może być poddawane recyklingowi nieskończoną ilość razy, nie tracąc przy tym jakości ani swoich właściwości.
Dzbanek wykonany ze szkła można łatwo utrzymać w czystości. Taki sprzęt cieszy również oko – jest idealnie przejrzysty i nie rysuje się, dlatego świetnie wygląda nawet po kilku latach ciągłego użytkowania. Może stanowić elegancką ozdobę stołu lub kuchennego blatu. Wiele osób wybiera szklane dzbanki również ze względu na brak szkodliwych substancji (np. BPA), które bywają obecne w niektórych tworzywach sztucznych niskiej jakości.
Dzbanki wykonane ze szkła mają też swoje wady. Jeżeli w domu są małe dzieci, warto dobrze przemyśleć, czy taki wyrób będzie dla nich odpowiedni. Szklane dzbanki są dość ciężkie same w sobie, a po napełnieniu ich wodą mogą ważyć ładnych parę kilo. Ich podniesienie czy nawet nalanie sobie wody może sprawić dziecku (a także osobie starszej) trudność.
Warto pamiętać, że szklane dzbanki są co prawda bardziej odporne na zarysowania, które mogą powstać na przykład podczas mycia, ale na stłuczenia już nie. Dlatego z takim produktem trzeba obchodzić się ze szczególną ostrożnością. Upadek dzbanka z wysokości zwykle powoduje jego roztrzaskanie na mnóstwo kawałków, których sprzątanie nie należy do najprostszych i najprzyjemniejszych czynności.
Plastikowy dzbanek filtrujący – czy to lepsza alternatywa dla dzbanka ze szkła?
Plastik nie cieszy się zbyt dobrą opinią głównie z uwagi na ryzyko zawartość szkodliwych substancji. Dobra wiadomość jest jednak taka, że na opakowaniu produktu powinna znajdować się informacja czy tworzywo nie ma w swoim składzie BPA. Większość plastikowych dzbanków dostępnych na rynku jest (na szczęście!) wolna od podejrzanych substancji, takich jak bisfenol. Tworzywo sztuczne w żaden sposób nie wpływa też na smak przefiltrowanej wody, o ile nie będziemy jej przechowywać w pełnym słońcu i przez długi czas.
Dzbanki plastikowe są o wiele lżejsze niż szklane, a wybór modeli jest bardzo szeroki. Co więcej, dzbanek plastikowy nie rozsypie się na kawałki w przypadku jego upuszczenia. Jest to więc bezpieczniejsze rozwiązanie, szczególnie jeżeli w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Atutem w tym przypadku jest również cena. Dzbanki wykonane z plastiku są tańsze od tych szklanych. Wszystko to sprawia, że dzbanek z tworzywa sztucznego jest bardzo dobrym wyborem dla osób ceniących sobie proste i praktyczne rozwiązania.
Minusy? Plastik jest bardziej podatny na zarysowania, a jego wygląd jest mniej estetyczny niż wygląd produktów wykonanych ze szkła. Nie można też narażać go na oddziaływanie zbyt wysokiej temperatury – może się stopić lub odkształcić.
Dzbanek filtrujący szklany czy plastikowy? To nie takie proste!
Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć czy lepiej kupić dzbanek szklany czy plastikowy. Wiele zależy od potrzeb użytkownika oraz jego preferencji, a także budżetu, jakim dysponuje. Choć sam plastik nie cieszy się zbyt dobrą opinią, to znane marki, takie jak Dafi czy Brita, dostarczają wysokiej jakości dzbanki filtrujące, wykonane właśnie z tworzyw sztucznych. Są one nie tylko praktyczne, ale i bezpieczne w użytkowaniu – nie zawierają BPA ani innych szkodliwych substancji, które mogłyby przenikać do wody.
Oczywiście są osoby, które ładny design przekładają ponad praktyczne zastosowanie. W ich przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się szklana wersja – takie dzbanki po prostu są ładniejsze i bardziej efektowne. Należy jednak pamiętać, że takie dzbanki są droższe, przez co na wstępie zostaną odrzucone przez osoby, które na zakup dzbanka chcą przeznaczyć niewielką kwotę. Mniejszy jest też wybór modeli oraz dostępność szklanych dzbanków w sklepach. Jeśli będziesz miał szczęście, na półce znajdziesz 2-3 szklane czajniki filtrujące, podczas gdy dzbanków plastikowych będzie minimum kilkanaście, w różnych wzorkach, kolorach i pojemnościach.
Teraz gdy wiesz już, jakie właściwości mają dzbanki szklane, a jakie plastikowe. Możesz więc wybrać model zgodny ze swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujesz, dzbanek filtrujący będzie dobrym wyborem dla Twojego domu. Pozwoli Ci cieszyć się czystą wodą prosto z kranu, będąc jednocześnie wsparciem dla domowego budżetu. A może ktoś z Twoich znajomych zastanawia się nad zakupem dzbanka filtrującego? Koniecznie udostępnij mu nasze wskazówki!
Jeśli dzbanek to dla Ciebie za mało, to przejdź do artykułu: Jaki filtr wody do domu? Przegląd urządzeń do filtrowania wody