Jak wyczyścić opiekacz?
Opiekacze do kanapek to popularne urządzenia, które często mają więcej niż jedną funkcję. Spora część z nich wyposażona jest w wymienne płytki, dzięki czemu z łatwością można zmienić opiekacz w elektryczny grill albo w gofrownicę. Bez względu na to, w jaki sposób użytkujesz to urządzenie i jakie potrawy najczęściej w nim przyrządzasz, zadbaj o jego czystość.
Jak utrzymać opiekacz w czystości?
Czyść go regularnie – najlepiej po każdym użyciu. Nie dość, że ten sprzęt, ma bezpośredni kontakt z żywnością, to jeszcze przyczepiają się do niego resztki jedzenia (szczególnie roztopiony ser). Jeśli pozostawisz je i schowasz urządzenie do szafki, to będą one stanowiły pożywkę dla bakterii, a nawet mogą przyciągać różnego rodzaju insekty.
Jak wyczyścić toster opiekacz?
- Poczekaj aż urządzenie ostygnie i odłącz je od prądu.
- Zbierz większe okruchy i luźne resztki jedzenia.
- Wilgotną ściereczką, miękką stroną gąbki lub zwilżonym ręcznikiem papierowym usuń pozostałości produktów spożywczych, które przyczepiły się do płytek oraz obudowy opiekacza.
- Tłuste plamy usuwaj szmatką zmoczoną w wodzie z płynem do naczyń. Po zastosowaniu detergentu zawsze przetrzyj wnętrze opiekacza ściereczką zwilżoną w samej wodzie!
- Wytrzyj urządzenie do sucha i schowaj.
Czyszczenie opiekacza nie jest zbyt trudne. Gdy otworzysz urządzenie, zyskasz wygodny dostęp do całego wnętrza. Jeśli dysponujesz opiekaczem wielofunkcyjnym, możesz wyjąć z niego wkładki (na przykład do przyrządzania składanych tostów) i umyć je pod bieżącą wodą.
Czym umyć toster typu opiekacz?
Urządzenie tego typu z wierzchu możesz przecierać zwilżoną i mocno odciśniętą szmatką. Jego wnętrze czyść w podobny sposób. Wyjątkiem są wyjmowane płytki – z powodzeniem możesz umyć je w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
Jak wyczyścić przypalony toster zamykany?
Każdemu mogą zdarzyć się kuchenne wpadki. Jedną z takich sytuacji jest przypalenie tostów w opiekaczu. Bardzo często są to tosty z jakimś rodzajem sera, który łatwo wycieka i szybko się przypala. Jak wyczyścić toster z sera?
- Poczekaj aż urządzenie ostygnie i odłącz je od zasilania.
- Jeśli sprzęt posiada wymienne płytki, wyjmij je i namocz. Gdy przypalony ser zmięknie, łatwiej usuniesz go miękką stroną gąbki zmoczoną w wodzie z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń.
- Jeśli zabrudzeniu uległy także elementy stałe (na przykład wewnętrzna część obudowy), zmocz ręcznik papierowy, odciśnij go i połóż na przyschniętych plamach, by zmiękły. Gdy to nastąpi, użyj zwilżonej ściereczki lub gąbeczki, by zetrzeć resztki przypalonych produktów.
- Wytrzyj urządzenie do sucha i gotowe.
Jak czyścić toster?
Konstrukcja tostera jest zupełnie inna niż opiekacza. Urządzenie to umożliwia przygotowywanie tostów, ale też odgrzewanie rogalików, a nawet odmrażanie pieczywa. Zazwyczaj jest bowiem wyposażone nie tylko w miejsce na kromki chleba, ale również w wysuwany lub nakładany ruszt. Dostęp do wnętrza tostera jest mocno ograniczony i stąd wiele osób ma wątpliwości, co do tego, jak wyczyścić toster w środku. Nie jest to aż tak proste, jak czyszczenie opiekacza, ale i na to są różne sposoby.
Jak czyścić toster z wierzchu?
W zależności od tego, jaki model tostera posiadasz i jak jest on wykończony, do jego czyszczenia możesz wykorzystać różnego rodzaju środki i akcesoria.
Czym czyścić toster, by uniknąć uszkodzenia jego powierzchni?
- Miękką gąbką lub ściereczką – najlepiej po lekkim zwilżeniu i mocnym odciśnięciu.
- Delikatnymi detergentami – na przykład wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń lub samą wodą.
- Środkami dedykowanymi do wybranej powierzchni – przykładowo: jeśli masz toster ze stali nierdzewnej, możesz z wierzchu wyczyścić go i wypolerować przy pomocy preparatów do tego rodzaju powierzchni.
Czyszczenie tostera z wierzchu warto przeprowadzać od razu, gdy tylko zauważysz na nim jakieś zabrudzenia. Zaczekaj aż urządzenie samoczynnie ostygnie, odłącz je od prądu i dopiero wówczas sięgnij po akcesoria i środki czyszczące.
Jak umyć toster w środku?
To zdecydowanie trudniejsze niż czyszczenie urządzenia z zewnątrz, ale odpowiednie akcesoria i tricki powinny Ci w tym pomóc. Pamiętaj o tym, że tostera w środku nie należy czyścić, gdy jest włączony lub wciąż ciepły. Nie można wlewać do niego wody ani środków czyszczących.
Jak czyścić toster w środku?
Jeśli Twoje urządzenie dysponuje specjalną tacką na okruchy, zacznij od jej opróżnienia. Takie rozwiązanie znajdziesz na przykład w tosterze Brillante od marki DeLonghi[MG10] , który mieliśmy przyjemność testować i recenzować. Tacka jest wysuwana, z łatwością wyjmiesz ją z urządzenia. Najwięcej okruchów i drobinek spada właśnie na tackę. Wystarczy, że wytrzepiesz ją i ewentualnie umyjesz, by pozbyć się większości zabrudzeń z wnętrza tostera.
W przypadku tosterów bez wysuwanej tacki na okruchy, musisz wytrzepać te drobinki ręcznie. W tym celu odwróć urządzenie do góry nogami i delikatnie nim potrząsaj. Większość okruszków powinna wypaść. A co zrobić z pozostałościami? Czym umyć toster w środku?
Te akcesoria do czyszczenia tostera mogą Ci się przydać:
- Płaski pędzel z długim, sztywnym włosiem.
- Szczoteczka do zębów.
- Specjalna końcówka szczelinowa do odkurzacza.
Jak umyć toster w środku?
- W pierwszej kolejności pozbądź się luźnych okruszków. Usuń je z tacki lub wytrzep urządzenie.
- Drugim krokiem powinno być czyszczenie rusztu i okolic grzałki. Posłuż się pędzlem i szczoteczką, by dotrzeć do wszystkich zakamarków.
- Pod wpływem używania pędzla i szczotki strząśniesz kolejną porcję okruszków na dno urządzenia. Wytrzep je.
- Możesz posłużyć się także odkurzaczem, o ile posiadasz końcówkę szczelinową. Uważaj, by nie uszkodzić tostera!
Czyszczenie tostera warto przeprowadzać regularnie. Tylko wówczas utrzymasz urządzenie w nienagannym stanie przez długi czas. Podczas tych działań pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Nigdy nie rozpoczynaj czyszczenia urządzenia przed jego wystudzeniem i odłączeniem od prądu!