Nabłyszczacz do zmywarki – jak wybrać i jak stosować?

Nabłyszczacz do zmywarki jest jednym z podstawowych detergentów wykorzystywanych do mycia naczyń. Stosowanie nabłyszczającego płynu do zmywarki ma sporo zalet i pozwala zmaksymalizować efekt czyszczący urządzenia. Wiele osób przed pierwszym użyciem zmywarki zastanawia się, jaki nabłyszczacz wybrać oraz gdzie i ile go wlewać. Postaramy się rozwiać te wątpliwości i objaśnić sposób dozowania nabłyszczacza w zmywarce.
Spis treści

Nabłyszczacz do zmywarki – co to jest i po co się go stosuje?

Nabłyszczacz do zmywarki to płynny środek chemiczny pobierany przez zmywarkę w trakcie programu mycia, a dokładniej – w momencie płukania naczyń. Jak łatwo się domyśleć, rolą nabłyszczacza jest nadawanie naczyniom blasku. Poza tym posiada on jeszcze kilka nieoczywistych funkcji: neutralizuje resztki detergentów do zmywania, które pozostały na naczyniach, wspomaga suszenie i sprawia, że garnki i talerze szybciej i lepiej schną, a jeśli jest wzbogacony o kompozycję zapachową – nadaje naczyniom świeżego zapachu. Zapobiega też powstawaniu kamienia wewnątrz zmywarki oraz pomaga utrzymać w czystości filtr.

W składzie podstawowych nabłyszczaczy do zmywarek znajdują się substancje zmiękczające wodę i zmniejszające jej napięcie powierzchniowe. Sprawia to, że woda łatwiej spływa z powierzchni naczyń i nie tworzy na nich kropli, a tym samym nieestetycznych zacieków na szklankach, białego osadu na szklanych naczyniach i we wnętrzu samego urządzenia.

Czy nabłyszczacz do zmywarek jest konieczny? Teoretycznie nie – zmywarka wyczyści naczynia również wtedy, kiedy nie uzupełnimy nabłyszczacza. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał urządzenia i odnieść wspomniane wyżej korzyści, radzimy stosować płyn nabłyszczający do każdego zmywania. Podobne zalecenia zamieszczają również producenci sprzętów AGD w instrukcjach obsługi swoich urządzeń.

Nabłyszczacze do zmywarek – rodzaje produktów

Nabłyszczacze do zmywarek stanowią sporą grupę produktów na sklepowych półkach. Produkowane są głównie przez firmy mające w swojej ofercie również pozostałą chemię do zmywarek, a także jako marki własne poszczególnych sieci handlowych. Różnice w ich składzie nie są zbyt duże i dotyczą głównie kompozycji zapachowej, choć niektórzy producenci tworzą też nabłyszczacze o specjalnych właściwościach:

 • jeszcze bardziej przyspieszające suszenie naczyń
 • zwiększające żywotność filtra zmywarki
 • dezynfekujące naczynia
 • chroniące zmywarkę przed korozją.

Do tej listy możemy dodać też specjalne nabłyszczające płyny do zmywarek gastronomicznych w dużych opakowaniach, które mogą być tańszą, choć trudniejszą w przechowywaniu i dozowaniu, alternatywą dla niewielkich butelek sprzedawanych w sklepach.

Ekologiczny nabłyszczacz do zmywarki – alternatywa dla tradycyjnej chemii

Podobnie jak inne środki chemiczne, nabłyszczacze do zmywarek występują też w wersjach ekologicznych, które w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne. Eko nabłyszczacz do zmywarki zawiera zazwyczaj tylko niezbędne substancje, bez sztucznych kompozycji zapachowych, konserwantów i barwników. W składzie takiego produktu znajdziemy za to naturalne środki znane ze swoich właściwości nabłyszczających i zmiękczających wodę, np. kwasek cytrynowy i bioalkohol.

Ekologiczne nabłyszczacze często pakowane są w opakowania pochodzące z recyklingu lub wyprodukowane ze szkła, a same środki są biodegradowalne, wegańskie i nie podlegają testom na zwierzętach.

Jaki nabłyszczacz do zmywarki wybrać?

Wybierając nabłyszczacz warto kierować się zaleceniami producenta swojej zmywarki. Niektóre marki AGD długoterminowo współpracują z twórcami chemii domowej, wspólnie opracowują, testują i doskonalą swoje produkty, by jak najlepiej ze sobą współgrały. Używając nabłyszczacza zaleconego przez producenta masz pewność, że będzie on bezpieczny dla zmywarki i wszystkich jej podzespołów oraz pozwoli uzyskać najlepszy rezultat mycia.

Fot.: Odpowiednio dobrany nabłyszczacz i pozostała chemia do zmywarki to gwarancja lśniących naczyń.

Przy zakupie nabłyszczacza do zmywarki warto również wciąż pod uwagę:

 • markę używanych tabletek do zmywarki i soli zmiękczającej – warto stosować chemię tej samej firmy, co pozwala maksymalizować efekt czyszczący
 • cenę – nie zawsze droższy znaczy lepszy. Porównaj działanie produktów z różnych przedziałów cenowych, by wybrać ten o optymalnym stosunku ceny do efektywności
 • pojemność – często większe butelki są bardziej opłacalne niż te małe
 • zapach (lub jego brak) – będziesz czuć go przy każdym otwarciu zmywarki lub szafki z talerzami, dlatego powinien być przyjemny i niedrażniący
 • przyświecające Ci idee, np. troska o planetę, ochrona przed zanieczyszczeniem mórz czy złym traktowaniem zwierząt.

Czy nabłyszczacz do zmywarki jest szkodliwy? Płyn nabłyszczający jest detergentem mającym bezpośredni kontakt z naszymi naczyniami, a więc też z żywnością. Z tego względu w skład poszczególnych środków nie wchodzą substancje niebezpieczne i drażniące. Co więcej, do wody stosowanej do płukania naczyń zmywarka dozuje tylko niewielką ilość nabłyszczacza, która ulega znacznemu rozcieńczeniu. Wszystko to sprawia, że stosowanie nabłyszczacza jest w pełni bezpieczne.

Dozowanie nabłyszczacza w zmywarce – gdzie, ile i jak często go wlewać?

Sposób dozowania nabłyszczacza do zmywarki nie jest trudny. Bywa jednak problematyczny dla osób, które właśnie kupiły swoją pierwszą zmywarkę lub nigdy dotąd nie używały tego typu detergentu. Istotne jest, by uzupełnić nabłyszczacz jeszcze przed pierwszym uruchomieniem zmywarki. Dzięki temu od początku będzie mogła ona pracować w pełni efektywnie.

Gdzie wlać nabłyszczacz do zmywarki? Nabłyszczacz do zmywarki wlewamy do specjalnego zbiornika, który znajduje się na wewnętrznej stronie drzwi urządzenia tuż obok pojemnika na tabletkę. Jest on oznaczony symbolem przypominającym gwiazdkę. Nabłyszczacz wlewamy tylko wtedy, kiedy drzwi zmywarki znajdują się poziomo.

Fot.: Zbiornik na nabłyszczacz w zmywarce oznaczony symbolem przypominającym gwiazdkę.

Ile wlać nabłyszczacza do zmywarki? Maksymalny poziom nabłyszczacza w zmywarce jest zazwyczaj oznaczony kreseczką wewnątrz zbiornika. Jeśli nie ma takiego oznaczenia, wlewamy nabłyszczacz „do pełna” w taki sposób, by płyn był widoczny w otworze zbiorniczka. Po jego uzupełnieniu, wycieramy resztki płynu, który rozlał się na drzwiach zmywarki. Pozwoli to uniknąć nadmiaru piany w komorze zmywarki podczas kolejnego cyklu pracy.

Jak często dolewać nabłyszczacz do zmywarki? Większość nowoczesnych zmywarek posiada sygnalizację konieczności uzupełnienia poziomu nabłyszczacza np. w postaci kontrolki w panelu lub czerwonej gwiazdki na wyświetlaczu. Jeśli nie masz takiego powiadomienia, dolewaj nabłyszczacz co 3-4 tygodnie lub częściej, jeśli zauważysz, że naczynia nagle stały się matowe i zaczęły wolniej schnąć oraz za każdym razem przed pierwszym użyciem zmywarki.

Co zamiast nabłyszczacza do zmywarki?

Jeśli z pewnych względów nie chcesz używać marketowego nabłyszczacza do zmywarek, możesz postawić na alternatywne rozwiązania. Jakie środki do zmywarki mogą go zastąpić, a które niekoniecznie nadają się do tego celu?

Ocet – naturalny domowy nabłyszczacz do zmywarki

Ocet jest tańszą i bardziej ekologiczną alternatywą dla chemicznych płynów nabłyszczających, dlatego cieszy się sporą popularnością wśród osób ceniących sobie naturalne, domowe środki czyszczące. Ocet wlewamy do tego samego zbiorniczka co nabłyszczacz i stosujemy w dokładnie taki sam sposób, jak konwencjonalną chemię.

Fot.: Najlepszy naturalny nabłyszczacz do zmywarki to zwykły ocet!

Czy ocet szkodzi zmywarce? Można spotkać się z opiniami, że mycie naczyń w zmywarce octem ma negatywny wpływ na uszczelki i inne gumowe elementy zmywarki. Nie jest to prawdą. Dostępny w sklepach ocet to jedynie 10% roztwór, który zmywarka dodatkowo rozcieńcza – do jednego cyklu zmywania pobiera ok. 1 łyżki płynu nabłyszczającego. Tak niskie stężenie kwasu nie powinno zaszkodzić zmywarce, dlatego możesz bez obaw stosować ocet zamiast nabłyszczacza w zmywarce.

Tabletki do zmywarki z nabłyszczaczem – czy zastąpią nabłyszczający płyn do zmywarki?

Najlepsze tabletki do zmywarki 3w1 mają w swoim składzie zarówno środek czyszczący i myjący naczynia, jak i dodatek płynu nabłyszczającego i soli zmiękczającej. Teoretycznie ich używanie mogłyby zastąpić konieczność dodawania do zmywania nabłyszczacza, jednak nie do końca sprawdza się to w praktyce.

Aby uświadomić sobie, dlaczego nabłyszczacz jest konieczny nawet przy stosowaniu tabletek do zmywarki 3w1, warto wiedzieć sobie, kiedy zmywarka pobiera poszczególne środki. Tabletka rozpuszczana jest w trakcie mycia zasadniczego – tylko wtedy mogą działać zawarte w niej substancje. Po myciu, woda z pianą (a więc też z nabłyszczającym dodatkiem do tabletki) jest usuwana i następuje płukanie, podczas którego zmywarka pobiera nabłyszczacz z komory. Jeśli go nie zastosujemy, do płukania zostanie użyta sama woda, bez środka zmniejszającego jej napięcie powierzchniowe. Może to skutkować powstaniem zacieków i wydłużeniem czasu schnięcia naczyń. Aby tego uniknąć, stosuj nabłyszczacz do każdego zmywania i uzupełniaj regularnie jego poziom. Używanie płynu nabłyszczającego i to bez względu na rodzaj tabletek rekomendują też wszyscy wiodący producenci zmywarek w instrukcjach obsługi swoich urządzeń.

Nabłyszczacz nie tylko do zmywarki – inne zastosowania w gospodarstwie domowym

Choć nabłyszczacz jest detergentem przeznaczonym do stosowania w zmywarce, to niektórzy użytkownicy znajdują dla niego też inne zastosowania w gospodarstwie domowym. Jakie? Poniżej znajdziesz kilka naszych propozycji i podpowiedzi.

 1. Mycie okien nabłyszczaczem do zmywarki pozwoli uniknąć smug i zacieków.
 2. Nabłyszczacz do zmywarki użyty do mycia kabiny prysznicowej i luster sprawi, że staną się one błyszczące i idealnie czyste.
 3. Aby uzyskać lśniący blask polerowanych kafli na posadzce, wykorzystaj nabłyszczacz do zmywarki do mycia podłóg.
Przejdź do
top