Sól do zmywarki – ile i gdzie ją wsypać?

Właściwe użytkowanie i konserwacja zmywarki mają ogromny wpływ na jej prawidłowe działanie oraz żywotność. Aby niezawodnie służyła przez lata, warto o nią dbać na co dzień, dobierając odpowiednie środki pielęgnacyjne. Najważniejszym z nich jest sól do zmywarek. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Ile i jak często ją stosować, a przede wszystkim gdzie wsypać, żeby spełniła swoją rolę? Poznaj sprawdzone metody i wskazówki, które pomogą zadbać o sprzęt i uniknąć kłopotliwego serwisowania.
Spis treści

Dlaczego należy używać soli do zmywarki?

Każda zmywarka korzysta bezpośrednio z wody znajdującej się w rurach. A ta jest często twarda i pełna związków wapnia, co działa niekorzystanie na funkcjonowanie urządzenia. Na elementach wewnętrznych może pojawić się osad lub kamień, co prowadzi do powstawania zacieków i nieestetycznych plam na naczyniach. Są widoczne szczególnie na szklankach czy kieliszkach. Filtry, znajdujące się w zmywarce, nie usuwają do końca minerałów z twardej wody. Dlatego konieczne jest jej zmiękczenie. Taką właściwość ma sól do zmywarek.

To chlorek sodu w postaci granulek z czystością ponad 98%, który skutecznie pomaga zwalczać jony wapnia. Dzięki temu, że wolniej się rozpuszcza, zmiękcza wodę i zapobiega powstawaniu osadów. Regulacja systemu zmiękczania sprawia, że funkcje zmywania, suszenia i nabłyszczania w Twojej zmywarce pracują prawidłowo.

Gdzie wsypać sól do zmywarki?

Poprawna aplikacja soli w zmywarce nie powinna sprawić większych problemów, zwłaszcza gdy zaopatrzysz się w lejek. Przeważnie jest on częścią zestawu, którą producent dołącza do sprzętu. Jeśli go nie posiadasz, jest łatwo dostępny w ofercie marketów budowlanych, sklepach z akcesoriami kuchennymi lub on-line. Warto zaopatrzyć się w ten niewielki i tani gadżet, który ułatwi regularne uzupełnianie soli.

Pojemnik na sól znajduje się dolnej części zmywarki, w sąsiedztwie odpływu. Aby uzyskać do niego swobodny dostęp, wyjmij dolny kosz. Następnie wystarczy odkręcić nakrętkę i wsypać sól. Najłatwiej wykonać tę czynność za pomocą lejka, umieszczając jego dolną część w otworze, i powoli dodając preparat. Na koniec zamknij otwór, wstaw kosz i swobodnie korzystaj z urządzenia.

Ile soli wsypać do zmywarki

Kolejnymi istotnymi kwestiami w prawidłowym korzystaniu z soli do zmywarki są:

  • ilość preparatu
  • częstotliwość jego uzupełniania.

W tej pierwszej, warto zapoznać się z zaleceniami producenta, jeśli robimy to pierwszy raz. W przypadku nowej zmywarki, w zależności od modelu i pojemności urządzenia, powinno się wsypać ok. 2 kg soli, aby nie wypełniła pojemnika po brzegi. Możesz dodać niewielką ilość wody, która ułatwi rozpuszczenie kryształków podczas cyklu mycia.

Przy regularnym użytkowania zmywarki jednorazowo aplikujemy ok. kilogram soli. Jej dokładna ilość zależy od wielkości zbiornika, jednak zawsze należy zostawić przynajmniej centymetr wolnej przestrzeni, aby go swobodnie zamknąć. O konieczności uzupełnienia soli często informuje nas samo urządzenie. Jeśli na panelu zmywarki zapali się czerwona lampka, może to oznaczać brak lub za małą ilość soli czy nabłyszczacza. To jasna informacja, że należy uzupełnić ich poziom. Jaka ilością? Jedynie taką, żeby kontrolka zgasła.

Jak często dodawać sól do zmywarki?

Podczas każdego cyklu mycia zmywarka korzysta z niewielkiej ilości soli. Dlatego wyżej opisane uzupełnienie zbiornika wystarczy na ok. miesiąc pracy. Jednak na szczegółowe oszacowanie częstotliwości dodawania soli wpływa kilka aspektów:

  • model i klasa urządzenia
  • to, jak często korzystasz ze zmywarki
  • stopień twardości wody w Twoim regionie
  • wybór preparatu z oferty dostępnej na rynku.

Dużym ułatwieniem będzie wspomniana kontrolka, która poinformuje nas, że sól się kończy. Precyzyjne informacje o zalecanej częstotliwości aplikowania soli znajdziesz także na opakowaniu wybranego detergentu.

Dlaczego nie wolno przesadzić z ilością soli?

Warto pamiętać i pilnować, aby nie przesadzić z ilością soli wsypywanej do zmywarki. Jeśli uzupełniając zbiornik, wsypiemy za dużo detergentu, efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Na naczyniach pojawią się smugi i plamy. Co gorsze, rozsypana w urządzeniu sól może oddziaływać na stalowe elementy urządzenia, prowadząc do korozji.

Co się dzieje, gdy w zmywarce brakuje soli?

Efekty zaniechania używania soli do zmywarki są dość szybko widoczne. Po pierwsze, na ściankach i akcesoriach pojawi się osad, który może przeniknąć do środka urządzenia. Poszczególne elementy ulegną zniszczeniu, co prowadzi do istotnych usterek, a nawet zalania kuchni. Grozi to także zapchaniem filtrów. Takie zaniedbanie może skutkować awarią sprzętu i kosztowną naprawą. Jeśli zmywarka będzie użytkowana bez soli, na naczyniach wystąpią plamy z kamienia. Minerały, które nie rozpuszczają się w wodzie, spowodują białe zacieki, widoczne szczególnie na szklanych powierzchniach.

Przejdź do
top