Pościel bez prasowania – jakich tkanin nie trzeba wygładzać?
Prasowanie pościeli nie należy do Twoich ulubionych czynności? Doskonale to rozumiemy! Niestety, w niektórych przypadkach jest ono konieczne – biała pościel hotelowa bez prasowania wygląda niezbyt elegancko i może psuć wystrój sypialni.
Nie oznacza to, że jesteś skazany na dożywotnie prasowanie! Jeśli chcesz raz na zawsze zapomnieć o żmudnym wygładzaniu dużych poszew na kołdry i poduszki, wybieraj pościel, której nie trzeba prasować. Najlepiej sprawdzi się:
- pościel z kory – jej tłoczona struktura zapobiega powstawaniu zagnieceń, więc tkanina nie wymaga prasowania
- pościel z bawełny satynowej – jeśli równo rozwiesisz ją po praniu lub wysuszysz w suszarce bębnowej, będzie nadawała się od razu do założenia
- pościel z flaneli – wykonana z miękkiej bawełny o specjalnym splocie, który ogranicza gniecenie się
- pościel z froty (frotte) – zarówno pościele, jak i prześcieradła z frotte są odporne na zagniecenia
- pościel z jerseyu – dżersej jest elastyczny i bardzo miękki, dlatego prawie się nie gniecie. Jeśli jednak dzianina się zemnie, to szybko rozprostuje po założeniu poszwy na kołdrę
- pościel polarowa – jest miękka i ma charakterystyczną strukturę zapobiegającą gnieceniu się.
Prasowanie pościeli – jak prasować pościel z różnych tkanin?
Jeśli zdecydujesz się na wybór pościeli wykonanej z materiału, który gniecie się podczas prania, suszenia i przechowywania, to będziesz musiał ją wyprasować. Jak się do tego zabrać i jak prasować szybko, skutecznie i bez przypaleń? Poznaj tajniki prasowania pościeli tradycyjnym żelazkiem i gorącą parą.
Prasowanie tradycyjnym żelazkiem
Zanim rozłożysz deskę i przystąpisz do pracy, sprawdź, z jakiej tkaniny lub dzianiny zostały wykonane Twoje poszewki. Każdy rodzaj pościeli ma inne wymagania dotyczące sposobu i temperatury prasowania:
- pościel bawełniana – 100% tkanina bawełniana o prostym splocie łatwo i mocno się gniecie, ale na szczęście jest odporna na wysokie temperatury. Można prasować ją na maksymalnych ustawieniach żelazka (do 200oC) i z wykorzystaniem pary wodnej
- pościel z bawełny egipskiej, perkalu i makosatyny – wygładzenie zagnieceń na tych tkaninach jest dość proste, zwłaszcza, jeśli są lekko wilgotne. Można prasować je w temperaturze do 150oC i z dodatkiem pary
- pościel z lnu – len można prasować w temperaturze 180-220oC. Przy uporczywych zagnieceniach warto pomagać sobie spryskiwaczem żelazka lub specjalnym sprayem ułatwiającym prasowanie
- pościel z konopi – tkanina konopna ma właściwości podobne do lnu. Dzięki temu można prasować ją na maksymalnych ustawieniach żelazka i z dodatkiem pary wodnej
- pościel z adamaszku – adamaszek jest rodzajem tkaniny bawełnianej o eleganckim, połyskującym wzorze. Z tego względu dobrze znosi prasowanie w wysokiej temperaturze, do 200oC (3 kropeczki)
- pościel jedwabna – jest bardzo delikatna i wymaga ostrożnego prasowania (na sucho lub na wilgotno) w temperaturze 90-120oC, najlepiej po lewej stronie tkaniny
- pościel z bambusa – należy prasować ją w temperaturze do 150oC, koniecznie z dodatkiem pary, która zmiękcza włókna i sprawia, że materiał staje się przyjemny w dotyku
- pościel z mikrofibry (mikrowłókna, mikrofazy) – wykonana jest z syntetycznej tkaniny – poliestru, który źle znosi kontakt ze zbyt gorącą stopą żelazka. Z tego względu należy prasować ją ostrożnie, najlepiej przez bawełnianą ściereczkę lub montując specjalną nakładkę na żelazko. Optymalna temperatura prasowania to 90oC, a maksymalna – 150oC. Takie rozbieżności wynikają z różnic pomiędzy tkaninami stosowanymi przez producentów pościeli, dlatego przed prasowaniem należy sprawdzić zalecenia umieszczone na metce. Sprawdź, jak prasować tekstylia z poliestru i innych tkanin syntetycznych.
Jak wyprasować pościel parą?
Prasowanie pościeli parą wymaga znacznie mniej zachodu niż korzystanie ze zwykłego żelazka. Przede wszystkim, nie trzeba rozkładać deski do prasowania, pilnować ustawień temperatury, korzystać ze ściereczki i męczyć się z dużą poszwą zsuwającą się z deski. Znika też ryzyko przypalenia, wybłyszczenia lub przypadkowego zagięcia tkaniny.
Do prasowania parowego przeznaczone są 2 rodzaje urządzeń: żelazka ze stacją pary oraz parownice do ubrań. Oba z nich umożliwiają prasowanie w pionie, a niektóre, najlepsze modele pozwalają też na prasowanie w poziomie. Dzięki temu można wygładzać same poszewki leżące na łóżku, już powleczoną, gotową pościel oraz pościel z wypełnieniem do łóżeczka dziecięcego. Wystarczy przyłożyć dyszę steamera do tkaniny i przesuwać nią z góry na dół. Gorąca para wniknie między włókna, rozluźniając je i wygładzając zagniecenia. Prasowanie parowe powleczonej pościeli pozwoli też zdezynfekować poduszki i kołdry, zabijając bytujące w nich roztocza i drobnoustroje.
Jak szybko prasować pościel – praktyczne wskazówki
Wybór rządzenia i temperatury to jeszcze nie wszystko – przyda Ci się też odpowiednia technika i parę prostych sztuczek. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi, jak przyspieszyć prasowanie i ułatwić sobie wygładzanie tkanin pościelowych.
- Jeśli masz żelazko z mocnym wyrzutem pary, możesz prasować kilka warstw tkaniny w tym samym czasie. Złóż poszwę lub połącz 2 poszewki na poduszki, ułóż je równo na desce i wygładź tak, jak zwykle. Dzięki temu skrócisz czas prasowania o połowę.
- Przy rozprasowywaniu grubszych i mocno pogniecionych tkanin, pomagaj sobie krochmalem w sprayu lub preparatem ułatwiającym prasowanie.
- Aby zapobiec ponownemu gnieceniu się fragmentów wyprasowanej poszewki ciągnących się po podłodze, ustaw za deską krzesło i rozwieś na jego oparciu materiał.
- Pościel z falbanką lub z koronką najlepiej prasować steamerem lub żelazkiem z generatorem pary. Dzięki temu szybko i bardzo dokładnie wygładzisz wszystkie aplikacje.
- Zgodnie z ogólną zasadą, pościel w ciemnych kolorach prasujemy po lewej stronie, a w jasnych lub z nadrukami – po prawej. Wyjątkiem jest pościel z haftem – należy zawsze prasować ją po lewej stronie, by nie uszkodzić delikatnych zdobień.
Jak prasować prześcieradło z gumką?
Prześcieradła z gumką są bardzo wygodne, leczy ich składanie i prasowanie to dla wielu osób droga przez mękę. Jak sobie z tym poradzić? Jeśli Twoje prześcieradło wykonane jest z tkaniny frotte lub jerseyu, zwykle nie będzie potrzebowało prasowania. Te tkaniny są elastyczne, dlatego po naciągnięciu na materac same się rozprostowują.
Jeśli prześcieradło wykonane jest z tkaniny bawełnianej, możesz wyprasować je parownicą lub żelazkiem z zewnętrznym generatorem pary, pod warunkiem, że umożliwiają one prasowanie w poziomie. Nałóż prześcieradło na materac, a następne przesuwaj głowicą parową po jego powierzchni, wygładzając zagniecenia. Nie tylko wyprasujesz tkaninę, ale też zdezynfekujesz wierzchnią warstwę materaca.
Jak odświeżyć pościel bez prania – sposoby na odświeżenie kołder i poduszek
Pielęgnacja pościeli nie powinna ograniczać się tylko do regularnych zmian poszewek i prześcieradła. Ważne jest również odświeżanie wsadów poduszek i kołder. Dzięki temu pozbędziesz się gromadzących się w nich drobnoustrojów, roztoczy i kurzu, zneutralizujesz nieprzyjemne zapachy i poprawisz swój komfort oraz higienę snu. Takie zabiegi są absolutnie niezbędne, jeśli masz w domu alergika lub astmatyka. Za systematycznym odświeżaniem pościeli przemawiają nie tylko względy zdrowotne – odpoczynek w miękkiej, puszystej i pachnącej pościeli jest jednym z najprzyjemniejszych momentów dnia, dlatego nie warto go sobie odmawiać.
Jak odświeżyć kołdrę bez prania? Istnieje wiele metod, które pozwolą szybko i bez użycia wody przywrócić dawną świetność regularnie używanym kołdrom i poduszkom oraz przygotować przechowywaną w szafie lub w skrzyni łóżka bieliznę pościelową na przyjazd gości. Do najskuteczniejszych sposobów odświeżania pościeli należą:
- wietrzenie – w słoneczny dzień warto wynieść pościel na dwór i rozwiesić ją na sznurku lub ułożyć na krzesłach. Słońce zabija roztocza i pozwala pozbyć się wilgoci, a rześkie powietrze nadaje przyjemnego, świeżego zapachu. Jeśli nie masz ogródka lub balkonu, orzesz zyskać namiastkę wietrzenia rozkładają pościel na łóżku i otwierając na oścież okno
- trzepanie – ta prosta i szybka czynność pozwala usunąć kurz, resztki naskórka i włosy zgromadzone na kołdrach i poduszkach. Pościel należy trzepać przy każdej zmianie powłoczek, a nawet częściej, jeśli jest taka potrzeba
- odświeżanie w pralce – nowoczesne pralki wyposażone są w programy odświeżania przebiegający z dodatkiem gorącej pary lub aktywnego tlenu. Trwają one kilkadziesiąt minut i nie wymagają użycia wody, dlatego od razu po ich zakończeniu pościel można rozłożyć na łóżku. Zarówno para, jak i aktywny tlen umożliwiają pozbycie się roztoczy, drobnoustrojów, zarodników pleśni i grzybów oraz nadają pościeli przyjemnego, świeżego zapachu
- odświeżanie w suszarce bębnowej – w niektórych suszarkach dostępny jest tryb odświeżania wykorzystujący parę i substancje zapachowe. Ta metoda umożliwia nie tylko zabicie roztoczy, bakterii i wirusów, ale też usunięcie z pościeli kurzu, kłaczków i włosów. Po zakończonym cyklu pościel będzie miękka, puszysta i pachnąca
- odświeżanie parowe – gorąca para ma właściwości dezynfekujące, dlatego w mig zabija wszelkie niepożądane mikroorganizmy, które zamieszkują zakamarki pościeli. Do odświeżenia pościeli parą możesz wykorzystać żelazko z zewnętrznym generatorem pary, parownicę do odzieży lub myjkę parową ze specjalną końcówką do ubrań.
Jeśli pościel przez długi czas była przechowywana w zamkniętej szafie, może nabrać trudnej do usunięcia, nieprzyjemnej woni. Sprawdź, jak pozbyć się przykrego zapachu stęchlizny z tekstyliów i szafy.
Niestety, nie wszystkie z metod odświeżania pościeli są uniwersalne. Każdy z rodzajów pościelowych wypełnień może potrzebować nieco innego podejścia i specjalnej pielęgnacji, które pozwolą jak najdłużej zachować jego właściwości.
Kołdry antyalergiczne
Są odporne na wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, dlatego można je bez obaw odświeżać parą, a także korzystać z automatycznych programów w pralce lub suszarce. Poza odświeżaniem, warto wyprać je 2-3 razy w roku w temperaturze nieprzekraczającej 60oC.
Jak odświeżyć poduszkę z pierza i kołdry puchowe?
Pościele z pierza powinny być regularnie wietrzone. Ze względu na sporą wagę, ich strzepywanie bywa trudne, dlatego warto robić to we dwójkę. Wypełnienia z pierza i puchu można odświeżać parą oraz prać raz na rok lub nawet rzadziej. Jeśli chcesz zdezynfekować pierzynę w pralce lub suszarce, włóż do bębna 2-3 piłeczki tenisowe. Dzięki nim wypełnienie nie zbije się i kołdra pozostanie puszysta.
Kołdry wełniane, z merynosa i z alpaki
Pościel z wełny ma właściwości higroskopijne (pochłania wodę i pot), dlatego należy ją często wietrzyć, jednak nie bezpośrednio na słońcu. Warto również po każdej nocy lekko ją strzepnąć. Duże kołdry mogą nie zmieścić się w pralce lub suszarce, dlatego najlepszą metodą ich dezynfekcji i odświeżenia jest skorzystanie z urządzeń parowych. Po zakończeniu pracy, warto pozostawić kołdrę na łóżku lub wynieść na dwór, by nadmiar wilgoci mógł swobodnie odparować.
Kołdry bambusowe
Kołdry z bambusa wymagają podobnych zabiegów, jak pościel z pierza. Trzeba je jednak częściej wietrzyć – absorbują wilgoć i przy nieodpowiedniej pielęgnacji i dłuższym zaniedbaniu mogą stać się siedliskiem bakterii. W ich przypadku dobrze sprawdzi się odświeżanie w pralce, suszarce oraz przy pomocy sprzętów parowych.
Jak odświeżyć kołdrę obciążeniową dla dziecka?
Kołdry obciążeniowe zwykle wypełnione są maleńkimi kuleczkami ze stali, szkła lub antyalergicznym żwirkiem, dlatego nie nadają się do prania. Ze względu na sporą wagę, nie można też odświeżać ich w pralce i suszarce. Pozostaje nam jedynie wietrzenie oraz odświeżanie parowe.