Poliester – co to za materiał i gdzie można go znaleźć?
Poliester to tkanina syntetyczna, która od początku do końca jest wytwarzana przez człowieka. Nie występuje on w naturze, lecz powstaje w laboratoriach chemicznych z pochodnych ropy naftowej. Taki proces technologiczny pozwala uzyskać różne rodzaje tkanin poliestrowych – od tiulu i woalu, przez materiały techniczne na ubrania sportowe, aż po grube, wodoodporne tekstylia na kurtki i płaszcze.
Tkaniny poliestrowe mają wiele zalet – są wytrzymałe, odporne na działanie promieni słonecznych, odkształcenia, deformacje i zagniecenia. Właściwości poliestru sprawiają, że łatwo utrzymać go w czystości, a jego pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca. Czy to ideał? Nie do końca. Poliester niemal nie przepuszcza powietrza i nie jest zbyt przewiewny. Z tego względu wykonane z niego ubrania raczej nie nadają się na upalne letnie dni – mogą nasilać pocenie się i potęgować odczucie gorąca.
Jak dbać o ubrania z poliestru – pranie i suszenie odzieży poliestrowej
Poliester, podobnie jak inne włókna syntetyczne, jest dość łatwy w praniu. Zazwyczaj dobrze znosi temperaturę od 30 do 60oC. O ile producent nie zaleca inaczej, odzież z poliestru pierze się w 40oC z wykorzystaniem zwykłych detergentów. Poliester łatwo się elektryzuje, dlatego do płukania warto dodać płyn zmiękczający, który zneutralizuje skumulowane w materiale ładunki elektryczne. Po wypraniu, ubrania można bezpieczne odwirować i to nawet na wysokich obrotach.
Poliestrową odzież można suszyć w dowolny sposób. Nie zaszkodzi jej suszenie w suszarce bębnowej, na dworze ani na kaloryferze. Suche ubrania możesz przechowywać zarówno rozwieszone na wieszaku, jak i złożone w kostkę – tkanina nie rozciągnie się ani nie wymnie. Ewentualne delikatne zagniecenia bez trudu rozprostujesz wieszając ubranie pionowo lub korzystając z parownicy do ubrań.
Jak prasować poliester – prasowanie poliestru dla początkujących i zaawansowanych
Prasowanie ubrań poliestrowych to najbardziej wymagający etap ich pielęgnacji. Musisz pamiętać, że poliester jest materiałem łatwopalnym, dlatego w wysokich temperaturach może się stopić, przypalić lub wybłyszczyć. Aby temu zapobiec, polecamy zawsze odwracać ubrania i tekstylia na lewą stronę i prasować je przez cienką, bawełnianą ściereczkę.
Temperatura prasowania poliestru powinna oscylować wokół 90-100oC. Jeśli korzystasz ze zwykłego żelazka z rozgrzewającą się stopą, wybierz najniższe ustawienia i wypróbuj je na niewidocznym fragmencie ubrania. Tkanina dobrze zniosła kontakt z taką temperaturą? Doskonale, teraz możesz bez obaw przejść do wygładzania pozostałych, bardziej eksponowanych części odzieży.
Alternatywą dla tradycyjnego prasowania jest szybkie, wygodne i skuteczne prasowanie parą. Gorąca para jest bezpieczna dla wszystkich rodzajów tkanin poliestrowych, a jej używanie nie grozi wybłyszczeniem ani przypaleniem. Z tego względu ubrania z poliestru najlepiej prasować parownicą, żelazkiem ze stacją pary lub tradycyjnym żelazkiem z funkcją parową. Jeśli zastanawiasz się, jak prasować koszule, garnitur i plisowaną spódnicę z poliestru, to najlepszą metodą będzie właśnie prasowanie parowe w pionie.
Jak prasować zasłony z poliestru?
Najwygodniejszym i najszybszym sposobem na rozprostowanie zagnieceń na syntetycznych zasłonach jest prasowanie parą w pionie. Rozwieś wypraną zasłonę na karniszu i rozsuń ją na całą szerokość. Następnie przesuwaj dyszą parową po tkaninie z góry na dół, pomagając sobie drugą dłonią, naciągając nią materiał. Nie zapomnij też o wygładzeniu marszczeń lub szelek u góry.
Jeśli nie masz urządzenia parowego, możesz z powodzeniem wyprasować zasłony na desce, odwracając je na lewą stronę. W przypadku tak dużych powierzchni materiału prasowanie przez ściereczkę jest bardzo uciążliwe. Na szczęście, zwykle można z niej zrezygnować. Wystarczy wypróbować ustawienia żelazka w niewidocznym miejscu i sprawdzić, czy stopa nie przykleja się do tkaniny.
Jak prasować firany z poliestru i woalu poliestrowego?
Podczas prasowania poliestrowych firan sprawdzą się te same zasady, które stosujemy do zasłon. Najprostszą metodą jest prasowanie parą w pionie, po wcześniejszym rozwieszeniu firany na karniszu. Jeśli zdecydujesz się na żelazko, możesz zaopatrzyć się w specjalne nakładki na jego stopę, które chronią cienkie i delikatne materiały poliestrowe przed zniszczeniem. Nakładki są dość tanie, wielorazowe i działają tak samo, jak ściereczka. Korzystanie z nich jest jednak znacznie szybsze i wygodniejsze.
Jak wyprasować płaszcz z poliestru?
Prasowanie płaszcza żelazkiem jest dość kłopotliwe – gruba tkanina, liczne zaszewki, zakładki i zakamarki, ocieplenie, podszewka i elementy kieszeni wymagają wykonania wielu manewrów na desce do prasowania. Aby ułatwić sobie zadanie, zachowaj kolejność, którą poleca się przy prasowaniu koszul. Zaczynamy od kołnierza i mankietów, a następnie przechodzimy do części barkowej i rękawów (najlepiej wykorzystać do nich specjalną, małą deskę – rękawnik). Na końcu wygładzamy przód i plecy płaszcza.
Płaszcz z poliestru należy prasować na lewej stronie, wybierając niską temperaturę żelazka (ok. 90oC). Po wewnętrznej stronie płaszcza zwykle znajduje się podszewka. W przypadku poliestrowych płaszczy najczęściej jest ona również wykonana z poliestru, dlatego lepiej prasować ją przez bawełnianą ściereczkę lub z nakładką na stopę żelazka.
Znacznie prostszą metodą jest prasowanie parą. Jeśli masz żelazko ze stacją pary lub parownicę do ubrań, rozwieś płaszcz na wieszaku i ustaw dyszę kilka centymetrów od tkaniny. Następnie zacznij rozpylanie pary pod ciśnieniem przesuwając głowicę od góry do dołu ubrania.
Jak wyprasować kurtkę z poliestru?
Cienkie poliestrowe kurtki, np. wiatrówki i parki, możesz prasować zgodnie z zasadami opisanymi dla płaszczy. Sprawa komplikuje się przy grubszych, pikowanych okryciach zimowych – rozprostowanie ich żelazkiem jest prawie niemożliwe i zwykle kończy się zaprasowaniem nieestetycznych kantów na materiale. Lepszym wyborem będzie więc prasowanie w pionie z użyciem mocnych wyrzutów gorącej pary dzięki którym szybko wygładzisz materiał, nawet w okolicy przeszyć i pikowań.
Do prasowania grubej, zimowej kurtki z poliestru możesz wykorzystać też techniki stosowane przy odświeżaniu okryć wierzchnich. Sprawdź, jak odświeżyć kurtkę i płaszcz.
Prasowanie tkanin syntetycznych
Poliester jest tylko jednym z rodzajów tkanin syntetycznych. Obok niego, wśród popularnych syntetyków, znajdziemy też poliamid, elastan oraz akryl. Całą ta grupa wymaga szczególnie delikatnego prasowania i ścisłego przestrzegania zaleceń producenta zamieszczonych na metce. Poniżej znajdziesz porady dotyczące prasowania najbardziej problematycznych materiałów syntetycznych.
Prasowanie poliamidu
Poliamid jest bardziej odporny na powstawanie zagnieceń niż poliester i zwykle wymaga tylko delikatnego odświeżenia oraz wygładzenia. Ta tkanina dość dobrze chłonie wodę, dlatego podczas prasowania najlepiej używać jak najmniejszego wyrzutu pary – skróci to czas wysychania ubrania i zapobiegnie jego przemoczeniu. Temperatura żelazka, podobnie jak w przypadku innych syntetyków, powinna być bardzo niska i nie przekraczać 100oC.
Prasowanie polaru
Polar niemal się nie gniecie, lecz czasem konieczne może być jego wygładzenie, np. po dłuższym przechowywaniu bluzy na dnie plecaka. Najlepiej zrobić to przy pomocy urządzeń parowych do prasowania albo skorzystać z trybu parowego lub odświeżającego dostępnego w niektórych pralkach i suszarkach bębnowych. Polarowe tkaniny „nie lubią się” z żelazkiem, dlatego radzimy go unikać. Jeśli już musisz przeprasować ubranie z polaru, rób to przez ściereczkę z naturalnego materiału lub korzystając z nakładki na stopę żelazka.
Prasowanie minky
Minky to charakterystyczna tkanina z wystającymi „bąbelkami”, wykonana z pluszowego lub polarowego poliestru. Ze względu na trójwymiarową strukturę, nie polecamy prasowania jej żelazkiem mocno dociśniętym do deski. Zamiast tego lepiej sprawdzi się prasowanie parowe z wykorzystaniem parownicy lub żelazka z generatorem pary. Jeśli nie masz takiego sprzętu, ustaw zwykłe żelazko na minimalną temperaturę prasowania i maksymalny wyrzut pary, a następnie przesuwaj nim tuż nad powierzchnią materiału. Gorąca para nie tylko wygładzi, ale też zdezynfekuje tkaninę i zabije znajdujące się na niej roztocza oraz drobnoustroje.
Jak prasować odzież z membraną?
Ubrania z membraną, np. kurtki i spodnie na górskie wędrówki należy prasować na prawej stronie i bez użycia pary wodnej. Zawsze powinniśmy robić to bardzo delikatnie, podkładając między tkaninę a żelazko cienką, bawełnianą lub lnianą szmatkę.
Prasowanie tkanin softshell – czy to dobry pomysł?
Jeśli chciałeś wyprasować softshellową kurtkę lub dziecięcy kombinezon, to mamy dla Ciebie złe wieści – ten typ materiału nie nadaje się do prasowania, nawet przy pomocy delikatnej parownicy. Pozostaje Ci jedynie powiesić ubranie na wieszaku i pozwolić mu się wyprostować pod własnym ciężarem.
Przypalony materiał syntetyczny – jak uratować materiał stopiony żelazkiem?
Nawet znajomość wszystkich zasad prasowania tkanin syntetycznych nie zawsze uchroni nas przed wpadką. Czasem wystarczy chwila nieuwagi lub jeden nieostrożny ruch, by na ubraniu pojawił się przypalony ślad. Na szczęście, w większości przypadków, poliester przypalony żelazkiem da się uratować. Możesz do tego wykorzystać:
- wodę utlenioną – przypalone ubranie jak najszybciej włóż do zimnej wody i pozostaw na dobę. Po tym czasie, przygotuj jasną ściereczkę i nalej na nią nieco wody utlenionej. Przyciśnij ściereczkę do plamy i przytrzymaj przez kilka sekund. Następnie ostrożnie przeprasuj tkaninę przez czystą, suchą szmatkę. Czynność powtarzaj aż do skutku
- boraks – zmieszaj łyżkę boraksu z 0,5 l ciepłej wody. Mieszankę przelej do miseczki. Zamocz w niej miękką gąbkę i delikatnie pocieraj przypalone miejsce
- sok z cytryny – nanieś go na plamę i wystaw ubranie na słońce. Czynność powtarzaj co pół godziny aż do momentu, kiedy plama zblednie lub zniknie.
Zanim zastosujesz którykolwiek z tych środków, koniecznie wykonaj próbę w niewidocznym miejscu ubrania!
Przypalenie ulubionego ubrania zwykle jest nauczką na przyszłość. Jeśli chcesz uniknąć kolejnych błędów, sprawdź, jak prasować żelazkiem skutecznie i bez przypalania ubrań.