No frost – lodówka bezszronowa, której nie trzeba rozmrażać
Jedną z najbardziej praktycznych funkcji w nowoczesnych lodówkach jest no frost. Zapobiega on gromadzeniu się na ściankach lodówki szronu i lodu, który negatywnie wpływa na skuteczność chłodzenia i zwiększa zużycie prądu. Jeśli mielibyśmy wskazać tylko jedną, najbardziej przydatną funkcję w nowoczesnych lodówkach, to byłby to właśnie no frost.
Lodówki no frost wyposażone są w system regulujący poziom wilgotności w komorze chłodzącej. Zapobiega on skraplaniu się, a następnie zamarzaniu wody na ściankach urządzenia. Nadmiary wilgoci jest odprowadzany na zewnątrz, gdzie odparowuje. Dzięki temu nie ma konieczności żmudnego rozmrażania lodówki.
Wśród lodówek z no frostem wyróżniamy:
- lodówki z pełnym no frostem (tzw. Total No Frost), który obejmuje zarówno chłodziarkę, jak i zamrażarkę
- lodówki z częściowym no frostem obejmującym tylko zamrażalnik.
Sygnalizator otwartych drzwi w lodówce
Chyba każdemu z nas zdarzyło się nie domknąć drzwi lodówki. Aby zapobiec następstwom tego niedopatrzenia, w wielu nowoczesnych lodówkach montuje się sygnalizator otwartych drzwi. To prosta, lecz bardzo przydatna funkcja w lodówce, która może ochronić Twoje mrożonki przed rozmrożeniem i zapobiec utracie świeżości jedzenia przechowywanego w chłodziarce. Po wykryciu wzrostu temperatury w komorze chłodzenia lub w zamrażalniku, lodówka uruchamia alarm niedomkniętych drzwi. Zwykle jest to sygnał dźwiękowy, który w wybranych modelach może być połączony z sygnalizacją świetlną.
Alarm podwyższonej temperatury przydaje się również w przypadkach, kiedy lodówka ulegnie awarii lub przez dłuższy czas nie ma dostępu do zasilania. Dzięki niemu możesz w porę uratować swoje jedzenie przed zepsuciem i rozmrożeniem. Za tę funkcję zdecydowanie warto dopłacić!
Komora zero na świeże produkty
Przechowywanie świeżych produktów w niskiej temperaturze i optymalnej wilgotności pomaga wydłużyć ich przydatność do spożycia. Z tego względu wielu producentów chłodziarek oferuje urządzenia ze specjalną strefą o obniżonej temperaturze.
Co to jest komora zero w lodówce? Jest to oddzielna szuflada, w której panuje temperatura od 0oC do 2-3oC. W połączeniu z niską wilgotnością, pozwala ona przechowywać mięso, wędliny i ryby w optymalnych warunkach i przez dłuższy czas bez konieczności ich mrożenia.
Lodówki z komorą zero cieszą się rosnącym zainteresowaniem klientów, dlatego też znajdziemy je w ofercie większości marek AGD. W zależności od producenta, występują jednak pod różnymi nazwami handlowymi, które warto znać podczas doboru funkcji lodówki do swoich potrzeb:
- Samsung – szuflada Optimal Fresh+ z możliwością ustawienia 2 temperatur i 2 poziomów wilgotności
- Bosch – strefa VitaFresh 0oC
- Amica – szuflada FreshZone
- LG – szuflada Fresh Converter o modyfikowalnej temperaturze
- Electrolux – strefa ChillZone 0o
- Beko – CoolRoom
- Whirlpool – Activ0o, szuflada FreshBox 0o oraz Multi Freshbox o 3 ustawieniach temperatury: dla owoców i warzyw, mięsa i ryb oraz dla nabiału
- Siemens – hyperFresh 0oC
- Haier – szuflada MyZone o temperaturze regulowanej w zakresie od -3 do 5oC
- Liebherr – BioFresh-Safe.
Szuflady z regulacją wilgotności na warzywa i owoce
Jedną z ciekawszych funkcji w nowoczesnych lodówkach są szuflady o zmiennej wilgotności przeznaczone do przechowywania warzyw i owoców. Takie szuflady lub strefy mają specjalny przełącznik umożliwiający ustawienie optymalnej wilgotności dla warzyw (80%) bądź dla owoców (70%). Dzięki temu produkty dłużej zachowują świeżość i sprężystość, nie więdną i nie tracą soczystości.
Jeśli szukasz lodówki wyposażonej w szufladę z kontrolą wilgotności, zwracaj uwagę na następujące nazwy funkcji:
- Samsung – szuflada Humidity Fresh+
- Bosch – szuflada VitaFresh z regulacją wilgotności
- Amica – VitControl
- LG – szuflada Fresh Balancer
- Electrolux – szuflada Green Zone
- Beko – szuflada EverFresh+
- Whirlpool – Fresh Box+
- Siemens – hyperFresh
- Haier – Humidity Zone
- Candy – szuflada Cool Box.
Producenci nowoczesnych lodówek wykorzystują w swoich urządzeniach również inne, bardziej zaawansowane funkcje przedłużające świeżość i przydatność do spożycia poszczególnych produktów:
- szuflada Deli Box Whirlpool – oddzielna szuflada do przechowywania delikatnych produktów, które w optymalnych warunkach zachowają kształt i smak
- szuflada Haier Antioxidant Box – ogranicza ekspozycję produktów na tlen umożliwiając przechowywanie ich do 8 razy dłużej
- taca FreshPad Whirlpool – wyjmowana tacka, którą można umieścić w szufladzie lodówki. Pokryta jest powłoką Microban Silver Shield ograniczająca rozwój bakterii do 99,9%.
Duża szuflada w chłodziarce lub zamrażarce
Duża, pojemna szuflada o powiększonych gabarytach zwykle umieszczona jest na samym dole chłodziarki. Umożliwia ona przechowywanie nietypowych i ponadwymiarowych produktów, np. długiej cukinii lub kilkukilogramowego arbuza, bez konieczności cięcia ich na mniejsze kawałki. Jedna szuflada XXL zamiast 2 mniejszych szuflad zapewnia również lepsze wykorzystanie przestrzeni (o ile zamierzasz przechowywać w niej tylko jeden typ produktów, np. tylko owoce lub wyłącznie warzywa). Pojemne szuflady w lodówkach często wyposażone są w funkcję regulacji poziomu wilgotności.
Czytaj też: Jak układać produkty w lodówce, by zachować ich świeżość na dłużej?
Jeśli szukasz lodówki z dużą szufladą, zwróć uwagę na następujące nazwy w opisach modeli:
- Bosch – szuflada VitaFresh XXL
- Amica – szuflada BigBox
- Siemens – bigBox
- LG – Big Freezing Zone (w zamrażalniku).
Szuflady XXL mogą występować nie tylko w chłodziarkach, ale też w zamrażarkach.
Tryb wakacyjny w lodówce
Przed wakacyjnym wyjazdem lub dłuższym urlopem zwykle opróżniamy lodówkę – w końcu nikt nie będzie korzystał z niej w ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu dni. Po wyjęciu z niej jedzenia, warto uruchomić tryb wakacje. Funkcja wakacje polega na czasowym zwiększeniu temperatury panującej w lodówce do ok. 12-15oC. Pusta chłodziarka nie musi przecież działać na pełnych obrotach i nieustannie pobierać sporej ilości energii.
Utrzymywanie umiarkowanej temperatury nie tylko pozwala zmniejszyć zużycie energii, ale też zapobiega rozwojowy pleśni i namnażaniu się drobnoustrojów we wnętrzu lodówki, co zwykle mam miejsce w sytuacjach, kiedy po prostu odłączymy lodówkę od zasilania na dłuższy czas. Warto dodać, że funkcja wakacje dotyczy tylko chłodziarki – zamrażarka wciąż będzie pracowała bez zmian.
Szybkie chłodzenie i mrożenie
Szybkie chłodzenie i mrożenie to funkcje, które czasowo zwiększają moc lodówki bądź zamrażarki, umożliwiając sprawne obniżenie temperatury umieszczonego w nich jedzenia. Przydają się np. podczas rozpakowywania zakupów oraz zawsze wtedy, kiedy chcesz błyskawicznie zaserwować danie domownikom lub gościom. Przykłady? Wspomnijmy chociażby mrożenie domowych lodów, tężenie galaretki, chłodzenie ciasta, którego nie da się pokroić na ciepło lub szybkie schładzanie napojów w upalny dzień.
Czytaj też: Jaką temperaturę ustawić w lodówce i w zamrażarce?
Super chłodzenie i super mrożenie są dwiema oddzielnymi funkcjami lodówki, dlatego przed zakupem warto dokładnie sprawdzić, czy wybrane urządzenie ma je obie. Funkcje szybkiego chłodzenia i mrożenia znajdziesz pod następującymi nazwami:
- Samsung – Power Cool, Power Freeze
- Bosch – Superchłodzenie, Supermrożenie
- Amica – Super Chłodzenie, Super Zamrażanie
- Electrolux – Intensive Cooling, Super Freeze
- Beko – Szybkie Chłodzenie, Szybkie Mrożenie
- Whirlpool – Szybkie Chłodzenie, Szybkie Zamrażanie
- Siemens – superchłodzenie, supermrożenie
- Haier – Super Cool, Super Freeze
- Candy – Super Cooling, Super Freezing.
Poza wymienionymi funkcjami, w nowoczesnych lodówkach można znaleźć też podobne, lecz udoskonalone technologie:
- Szuflada Instant Cool Box Haier – umożliwia szybkie schłodzenie napojów i innych produktów spożywczych nawet do -10oC. Po około 30 minutach temperatura w szufladzie wraca do normy (od 0 do 5oC).
Funkcja ECO w lodówce
Funkcją Eco nazywamy specjalny tryb pracy chłodziarki lub chłodziarko-zamrażarki, który automatycznie dobiera optymalną temperaturę chłodzenia i mrożenia. Dzięki temu można zoptymalizować zużycie prądu i nieco zaoszczędzić na rachunkach. Dodajmy, że urządzenie nadal działa i chłodzi efektywnie, a aktywowanie funkcji Eco nie ma negatywnego wpływu na zachowanie świeżości produktów umieszczonych na półkach.
U poszczególnych producentów zakres i sposób działania trybu Eco mogą się różnić, podobnie z resztą, jak jego nazwy:
- Samsung – tryb AI Saving Mode, który pozwala ograniczyć zużycie energii do 15%. Uruchamiany przy pomocy aplikacji mobilnej
- Amica – funkcja ECO – automatycznie ustawia najlepsze warunki do chłodzenia (4oC) i mrożenia (-18oC), optymalizując zużycie energii
- Whirlpool – EnergySaving – superszybkie przywracanie wyjściowej temperatury np. po otwarciu drzwiczek lodówki, które gwarantuje niższe zużycie energii i dłuższą świeżość produktów.
Zmiana ustawienia półek i balkoników w lodówce
Gotowe rozwiązania rzadko pasują każdemu. Z tego względu wielu producentów lodówek oferuje możliwość zmiany ustawienia wewnętrznych półek i balkoników w taki sposób, by jak najlepiej dostosować przestrzeń do ilości i rozmiarów przechowywanych produktów.
Funkcja zmiany wewnętrznego ustawienia półek może występować pod następującymi nazwami:
- Bosch – Flex Interior: Flex Trays i Flex Shelf
- Amica – FlexiShelf.
Często jednak producenci AGD nie nazywają ten funkcji w żaden sposób, a nawet nie wspominają o niej w opisach produktów. Przy zakupie lodówki warto więc zwrócić uwagę, czy na bocznych ściankach umieszczone są dodatkowe uchwyty na półki, które umożliwią elastyczne dopasowanie wnętrza do swoich potrzeb.
Zmiana kierunku otwierania drzwi w lodówce
Drzwiczki lodówek i lodówko-zamrażarek otwierają się w lewo lub w prawo, co może ograniczać nam wybór modeli. Na szczęście, wiele urządzeń wyposażonych jest w uniwersalne drzwi lewo/prawo, które pozwalają dopasować kierunek otwierania lodówki do aranżacji kuchni. Niektórzy producenci, np. LG, oferują nawet darmowe, profesjonalne przełożenie drzwi przy zakupie urządzenia.
Przełożenie drzwi w lodówce da Ci większą elastyczność podczas zmian aranżacji kuchennej w przyszłości. Nowoczesne sprzęty AGD mogą z powodzeniem służyć kilkanaście lat, a tym samym „przeżyć” z Tobą nawet kilka remontów lub przeprowadzek, podczas których będzie zmieniał się układ funkcjonalny kuchni, a wraz z nim – kierunek otwierania drzwiczek urządzenia.
Bezkolizyjne otwieranie i licowane drzwi lodówki
Lodówki z licowanymi drzwiami to w gruncie rzeczy urządzenia wolnostojące, które jednak świetnie wpisują się w jednolite aranżacje kuchenne. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zależy Ci na eksponowaniu fabrycznego frontu urządzenia, a jednocześnie na zabudowaniu jego boków lub ustawieniu bezpośrednio przy ścianie.
Co to znaczy, że lodówka ma licowane drzwi? Oznacza to, że można ustawić ją w ciągu szafek kuchennych w taki sposób, by nie musiała być wysunięta do przodu. Takie urządzenie wyposażone jest w specjalne zawiasy, które umożliwiają bezkolizyjne otwieranie drzwi lodówki nawet po ustawieniu jej bezpośrednio przy ścianie lub przy wysokiej szafce. Po zamontowaniu w kuchni, front lodówki ze zlicowanymi drzwiami zrównany jest z szafkami kuchennymi, dając świetny efekt estetyczny. Drzwiczki nie odstają tak, jak w przypadku zabudowania zwykłych lodówek wolnostojących, a boczne szafki mogą przylegać do ścianek lodówki bez konieczności pozostawiania szpecących odstępów.
Jeśli potrzebujesz lodówki z licowanymi drzwiami, szukaj w opisach produktów następujących funkcji:
- Samsung – KitchenFit
- Bosch – PerfectFit
- Beko – SmoothFit
- Whirlpool – XlentFit
- Siemens – No distance.
Oświetlenie LED w lodówce i zamrażalniku
Lodówki z jedną, umieszczoną u góry żaróweczką powoli odchodzą do lamusa. Obecnie standardem stają się chłodziarki z jasnym oświetleniem LED, które ułatwia przeglądanie zawartości lodówki i znalezienie potrzebnych produktów. Diody LED są energooszczędne i trwałe – pobierają bardzo mało prądu i zwykle nie trzeba ich wymieniać przez cały czas eksploatacji lodówki (czyli nawet kilkanaście lat). Co więcej, ich światło jest przyjemne dla oka i nie męczy wzroku użytkownika nawet przy częstym otwieraniu.
Podświetlenie LED nie jest domeną chłodziarek. Coraz częściej można znaleźć je też w zamrażalniku. To ciekawa funkcja zwłaszcza dla osób, które często przeczesują półki i szuflady zamrażarki w poszukiwaniu konkretnej mrożonki.
Stała cyrkulacja powietrza
Wymuszony obieg powietrza w lodówce gwarantuje, że chłodne powietrze będzie równomiernie rozprowadzane po wszystkich zakamarkach komory. Dzięki niemu w całej lodówce i na każdej półce panuje taka sama temperatura, a Ty nie musisz już zastanawiać się, gdzie umieścić poszczególne produkty, by jak najdłużej zachowały świeżość. Stała cyrkulacja powietrza chroni przed przemrażaniem produktów umieszczonych w głębi lodówki oraz niweluje negatywne skutki nagłych zmian temperatury, które powstają przy otwieraniu drzwiczek.
Stały, wymuszony obieg powietrza oferują już niemal wszyscy producenci nowoczesnych lodówek. W zależności od marki AGD, znajdziesz go pod nazwami:
- Samsung – All-Around Cooling
- Bosch – MultiAirflow, Eco Airflow
- Amica – AirFlow
- LG – Multi Air Flow
- Electrolux – Dynamic Air, MultiFlow
- Beko – AeroFlow
- Whirlpool – Metal Multiflow
- Siemens – multiAirflow, autoAirflow
- Haier – Air Surround Cooling
- Candy – Total No Frost Circle+
- Liebherr – PowerCooling-System.
Kostkarka do lodu w lodówce
Automatyczne kostkarki do lodu są domeną wolnostojących lodówek side by side, french door oraz multidoor. Dlaczego? Zajmują dużo miejsca, dlatego zamontowanie ich w tradycyjnych lodówkach 60 cm zabrałoby mnóstwo cennej przestrzeni do przechowywania. Wszystkie takie lodówki z kostkarką samodzielnie pobierają wodę z sieci, dzięki czemu przygotowanie lodu odbywa się bez udziału użytkownika. Jedyne, co musisz zrobić, to podstawić szklankę pod dozownik i wsypać do niego gotowe kostki.
Najbardziej zaawansowane lodówki z kostkarką automatyczną mogą przygotować kostki lodu w kilku rozmiarach, a nawet pokruszyć je dzięki wbudowanej kruszarce. Dysponują również filtrem wody, dzięki czemu możemy bez obaw przygotowywać lód nawet z niskiej jakości wody wodociągowej.
Alternatywą dla lodówki z kostkarką automatyczną jest tańsza, lecz mniej wygodna lodówka z kostkarką twistową (ręczną). Taka kostkarka składa się z pojemników na wodę, które należy ręcznie napełnić, pokrętła oraz szufladki na gotowe kostki lodu. Kiedy woda w pojemnikach zamarznie, wystarczy przekręcić pokrętło, by kostki wpadły do szufladki, w której mogą być dalej przechowywane. Ze względu na prostszą konstrukcję, taki typ kostkarki zajmuje mniej miejsca, dlatego można spotkać go nie tylko w lodówkach dwudrzwiowych, ale też w jednodrzwiowych (np. marek Liebherr i LG).
Dystrybutor wody w lodówce
Funkcją spotykaną w niektórych lodówkach dwudrzwiowych, ale też w modelach jednodrzwiowych jest zewnętrzny dystrybutor wody. Lodówka pobiera wodę z sieci wodociągowej, a następnie przepuszcza ją przez sieć rurek i schładza. Dzięki temu z dozownika na drzwiach możemy uzyskać niemal nieograniczoną ilość chłodnej wody o każdej porze i bez konieczności otwierania drzwi lodówki.
Kwestię dystrybutora wody dość oryginalnie rozwiązał Samsung. Część lodówek tego producenta ma klasyczne, zewnętrzne dystrybutory. Niektóre lodówki wielodrzwiowe wyposażone są natomiast w funkcję Beverage Center, czyli 2 sposoby podawania schłodzonej wody: z dystrybutora lub z dzbanka filtracyjnego, który jest na bieżąco uzupełniany. Zarówno dystrybutor, jak i dzbanek umieszczone są za podwójnymi drzwiczkami – jeśli potrzebujesz wody, wystarczy, że otworzysz jedne z nich.
Lodówka ze szklanymi drzwiami
Ciekawą funkcją dostępną w niektórych modelach lodówek dwudrzwiowych są przeszklone drzwiczki, zwane niekiedy minibarkiem. Dzięki nim lodówka nabiera nietypowego wyglądu, a wszystkie przechowywane w niej produkty są widoczne jak na dłoni i łatwo dostępne. Szklany panel znajdziemy m.in. w lodówkach LG InstaView. Wystarczy zapukać w drzwiczki, by uruchomić światło ukazujące cała zawartość komory.
Pod pojęciem „lodówka ze szklanymi drzwiami” można rozumieć również materiał wykończeniowy zastosowany na frontach urządzenia. U różnych producentów szklane drzwiczki mogą być dostępne w różnych, często zaskakujących kolorach (największy wybór znajdziemy prawdopodobnie w serii urządzeń Bespoke Samsunga). Takie fronty są bardzo eleganckie i świetnie pasują do mebli na wysoki połysk, ale też niesamowicie szybko się brudzą i „zbierają” odciski palców.
Składana półka w lodówce
Ciekawym rozwiązaniem, które pozwala maksymalnie spersonalizować i wykorzystać przestrzeń w lodówce jest składana półka. Może ona pełnić 3 funkcje:
- być tradycyjną, pełnowymiarową półką
- po wsunięciu do połowy stać się pomniejszoną półką zlokalizowaną pod tylną ścianką, tworząc przy tym przestrzeń do przechowywania wysokich, wąskich produktów na samym przodzie lodówki
- po całkowitym złożeniu i przesunięciu w górę, umożliwić przechowywanie wyjątkowo dużych produktów i naczyń, np. tortu na paterze.
Obecnie składane półki oferuje kilku producentów: LG, Samsung, Whirlpool oraz Amica (jej półka nosi nazwę MultiFlex).
Metalowa tylna ścianka chłodziarki
Metalowe wykończenie tylnej ścianki lodówki pomaga w utrzymaniu optymalnej, niskiej temperatury w jej wnętrzu nawet przy częstym otwieraniu drzwiczek. Metal szybko absorbuje i długo utrzymuje temperaturę, dlatego zapewnia skuteczne chłodzenie, co przekłada się na wydłużenie świeżości przechowywanych produktów. Producenci często łączą korzystne działanie metalowej ścianki z wymuszoną cyrkulacją powietrza.
W chłodziarkach poszczególnych producentów metalowa ścianka występuje pod następującymi nazwami:
- Samsung – Metal Cooling
- Bosch – Metal Backwall
- LG – Metal Fresh
- Beko – Metal Wall
- Whirlpool – Metal Multiflow
- Siemens – metalBack.
Zmiana zamrażalnika w chłodziarkę
Funkcja regulacji temperatury w zamrażalniku lub zmiany go w chłodziarkę daje użytkownikowi możliwość dopasowania mocy chłodzenia bądź mrożenia do swoich potrzeb. Jeśli akurat nie potrzebujesz zamrażalnika, możesz zamienić go w klasyczną lodówkę lub komorę zero. W każdym z tych przypadków zmniejszysz zużycie energii i zyskasz przestrzeń, która idealnie odpowiada Twoim potrzebom.
Taką funkcję oferuje niewielu producentów. Najlepiej sprawdzi się ona w lodówkach multidoor, w których modyfikowalną strefą jest jedna z dwóch dolnych komór. W takim układzie mamy więc 2 komory chłodzenia, 1 zamrażalnik i 1 elastyczną strefę.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest możliwość regulacji ujemnej temperatury w zamrażalniku i wyboru podmrażania, delikatnego mrożenia lub głębokiego zamrażania, które pozwala przechowywać produkty przez długi czas.
Elastyczna strefa zamrażalnika występuje pod różnymi nazwami i działa w różnym zakresie temperatur:
- strefa Cool Select+ Samsung – zapewnia możliwość wyboru jednej z 4 temperatur w zamrażarce (w przedziale od -23 do +2oC)
- technologia MultiZone Beko – oferuje 5 trybów przechowywania żywności (chłodzenia lub mrożenia)
- przedział FlexiFreeze Whirlpool – umożliwia ustawienie w zamrażalniku jednej z 3 temperatur: -7, -12 lub -18oC
- strefa MultiSwitch+ Electrolux – daje możliwość wyboru temperatury od -5 do -20oC
- szuflada Direct Access Haier – pozwala regulować temperaturę w zamrażalniku w zakresie od -20 do +5oC.
Światło: kolorowe, UV
Zaletą diod LED jest nie tylko doskonałe podświetlenie przy niskim zużyciu prądu. Niektóre LEDy mogą również emitować oświetlenie, które korzystnie wpływa na warunki przechowywania żywności, np. antybakteryjne promieniowanie UV lub kolorowe światło. Takie technologie nie są zbyt popularne – do niedawna występowały w lodówkach Amica pod nazwą VitBlue Light, lecz producent wycofał się z ich stosowania. Obecnie wyjątkowe właściwości światła wykorzystują w swoich lodówkach tylko 2 marki:
- Beko – funkcja Harvest Fresh emituje światło w 3 kolorach: zielonym, niebieskim i czerwonym, by imitować naturalny dobowy cykl słoneczny. Dzięki temu warzywa i owoce zachowują więcej witamin A i C
- Haier – technologia ABT wykorzystuje światło UV, turmaliny i dwutlenek tytanu, by zapobiegać powstawaniu i namnażaniu drobnoustrojów w lodówce.
Moduł Wi-Fi i aplikacja mobilna
Jeśli szukasz chłodziarko-zamrażarki do inteligentnego domu, to urządzenie z wbudowanym modułem Wi-Fi jest wręcz koniecznością. Pozwala on na bezprzewodowe łączenie się z aplikacją mobilną na smartfonie oraz zarządzanie niektórymi aspektami pracy chłodziarko-zamrażarki. W zależności od producenta, dzięki aplikacji możliwe jest:
- ustawianie i monitorowanie temperatury w chłodziarce oraz zamrażarce
- otrzymywanie powiadomień o niedomkniętych drzwiczkach lub wzroście temperatury we wnętrzu urządzenia
- uruchomienie trybu wakacje oraz ECO
- aktywowanie funkcji superchłodzenia oraz supermrożenia
- otrzymywanie cyklicznych porad dotyczących prawidłowego przechowywania żywności.
W przypadku urządzania smart home warto wybierać sprzęty z modułem Wi-Fi pochodzące z oferty jednego producenta. Wówczas wystarczy Ci tylko jedna aplikacja, która będzie kontrolowała wszystkie urządzenia w domu.
Aplikacje poszczególnych marek AGD znajdziesz pod następującymi nazwami:
- Samsung – SmartThings
- Bosch – HomeConnect
- Beko – HomeWhiz
- LG – Smart ThinQ
- Siemens – Home Connect
- Haier – hOn
- Candy – Candy hOn App.
Wewnętrzne kamery – podgląd zawartości lodówki w aplikacji mobilnej
Niektóre modele chłodziarko-zamrażarek wyposażone są w wewnętrzne kamery, które umożliwiają podgląd zawartości lodówki. Taką funkcję spotkamy tylko w sprzętach łączących się bezprzewodowo z aplikacją mobilną na smartfonie. Kiedy może przydać Ci się wewnętrzna kamera? Głównie podczas zakupów lub przy przygotowywaniu listy zakupów poza domem. Dzięki niej łatwo i szybko podejrzysz, jakie produkty jeszcze masz w lodówce, a jakie należy już dokupić.
Inne przydatne funkcje w lodówkach
Wśród funkcji i udogodnień stosowanych w nowoczesnych lodówkach znajdziemy też unikalne rozwiązania wykorzystywane tylko przez jednego lub kilku producentów. Jakie? Poniżej znajdziesz listę technologii i funkcji, które szczególnie zwróciły naszą uwagę:
- Samsung Family Hub – multimedialny ekran wbudowany w drzwi lodówki, który umożliwia sterowanie innymi urządzeniami, oglądanie telewizji lub słuchanie muzyki podczas gotowania
- Samsung Clean Back – zabudowany tył lodówki, który można dosunąć do ściany bez pozostawiania odstępu. Dodatkowo, zabudowane plecy ułatwiają utrzymanie czystości – kurz i brud nie mają gdzie osiadać
- Whirlpool Deli Box – oddzielna szuflada do przechowywania delikatnych produktów, które w optymalnych warunkach zachowają kształt i smak
- szuflada Haier Antioxidant Box – ogranicza ekspozycję produktów na tlen umożliwiając przechowywanie ich do 8 razy dłużej
- taca FreshPad Whirlpool – wyjmowana tacka, którą można umieścić w szufladzie lodówki. Pokryta jest powłoką Microban Silver Shield ograniczająca rozwój bakterii do 99,9%
- taca Easy Access Whirlpool – umożliwia wstępne zamrażanie produktów bez ich sklejania i utraty konsystencji
- wysuwane półki easyAccess Siemens – szklane półki lodówki, które wysuwają się na prowadnicach aż do połowy, ułatwiając wyjęcie i włożenie produktów
- półka BottleFlex Beko – modułowa, składana półka na maksymalnie 2 butelki, którą można ułożyć w dowolnym miejscu, podwiesić pod zwykłą półką lub całkowicie złożyć, by uzyskać więcej miejsca na inne produkty.
Czytaj też: Jak kupić dobrą lodówkę? Porady