Szuflada pod piekarnikiem – do czego służy? 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, po co jest szuflada pod piekarnikiem? Wbrew pozorom to nie tylko kolejny schowek na naczynia i akcesoria kuchenne, lecz bardzo sprytne rozwiązanie, które ułatwi gotowanie dla rodziny i gości. Odkryj jej funkcje na nowo i sprawdź, do czego służy szuflada pod piekarnikiem.
Spis treści

Szuflada pod piekarnikiem – czy to tylko dodatkowy schowek?

Zapewne każdy z nas kojarzy wygląd tradycyjnej kuchenki gazowej, która jeszcze kilkanaście lat temu znajdowała się w niemal każdym domu. Poza płytą z palnikami i piekarnikiem, znajdowała się w niej również pojemna metalowa szuflada. Wiele osób wykorzystywało ją jako dodatkową przestrzeń do przechowywania akcesoriów do gotowania i pieczenia: blach do ciasta, form i foremek, patelni, a nawet desek do krojenia lub drewnianych przyborów kuchennych.

Takie zastosowanie szuflady pod piekarnikiem było na tyle oczywiste i naturalne, że raczej nikt nie zastanawiał się nad dodatkowymi funkcjami, jakie może ona pełnić w trakcie przygotowania posiłków. Tymczasem szuflada ta ma specjalne zastosowanie, które z pewnością przyda Ci się podczas gotowania, oczekiwania na gości lub przy organizacji dłuższych przyjęć z bufetem na ciepło.

Do czego służy szuflada pod piekarnikiem?

Pierwotnym zastosowaniem szuflady pod piekarnikiem jest utrzymywanie temperatury gotowych potraw przed podaniem ich na stół. Właśnie taki cel przyświecał jej twórcom – miała za zadanie zapobiegać wystygnięciu przygotowanego wcześniej dania.

Fot.: Szuflada pod piekarnikiem jest elementem każdej tradycyjnej kuchenki.

Teraz z pewnością masz w głowie mnóstwo pomysłów na wykorzystanie tej właściwości szuflady pod piekarnikiem. Świetnie sprawdzi się ona m.in. do:

 • podgrzewania ziemniaków w oczekiwaniu na upieczenie się mięsa lub odwrotnie
 • utrzymywania temperatury usmażonych kotletów, nim skończymy smażenie wszystkich porcji
 • podgrzania talerzy przed podaniem obiadu
 • przechowywania porcji jedzenia dla spóźnionych gości
 • suszenia ziół, owoców i grzybów
 • roztapiania czekolady lub podgrzewania gotowej masy w puszce.

Zapewne zadajesz sobie pytanie, czy przygotowanego dania nie można pozostawić w piekarniku. Niestety, w większości przypadków nie jest to dobre rozwiązanie – taka potrawa może szybko wysychać i stać się niesmaczna. Wilgotność panująca w szufladzie zapobiegnie utracie soczystości, dlatego danie będzie smakowało tak samo, jak zaraz po przygotowaniu.

Ze względu na bliskość źródła ciepła, producenci odradzają przechowywanie w szufladzie pod piekarnikiem łatwopalnych materiałów: drewnianych akcesoriów, papierowych instrukcji obsługi i zeszytów z przepisami oraz plastikowych naczyń.

Jakie modele piekarników posiadają szufladę grzewczą?

Jak wspomnieliśmy, klasyczna szuflada grzewcza występowała głównie w wolnostojących kuchenkach gazowych i elektrycznych. Obecnie takie urządzenia odchodzą już do lamusa, a ich miejsce zajmują płyty grzewcze i piekarniki do zabudowy, które w standardzie nie mają miejsca służącego do podtrzymywania temperatury dań.

Fot.: Klasyczne szuflady pod piekarnikami gazowymi zostały zastąpione przez nowoczesne szuflady grzewcze.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zapomnieć o korzyściach, jakie daje posiadanie szuflady pod piekarnikiem. Wielu producentów sprzętów AGD ma w swojej ofercie specjalne szuflady grzewcze, które można zamontować bezpośrednio pod piekarnikiem lub mikrofalówką do zabudowy. Takie urządzenia są proste w obsłudze i estetyczne, a ich wygląd można dopasować do frontu swojego piekarnika. Zestaw: piekarnik i szuflada grzewcza można zamontować zarówno pod blatem kuchennym, jak i w słupku. W każdym z tych przypadków warto zastanowić się, z jakim piekarnikiem połączyć szufladę: z urządzeniem o wysokości 60 cm, czy kompaktowym, 45-centymetrowym, który wraz z szufladą zajmie dokładnie tyle samo miejsca, co pełnowymiarowy sprzęt.

Funkcje nowoczesnych szuflad grzewczych – znacznie więcej niż podgrzewanie dań!

Choć główną funkcją szuflad pod piekarnikiem, które znamy z tradycyjnych kuchenek gazowych było podgrzewanie dań i napoi, to obecnie zastosowania nowoczesnych sprzętów są znacznie szersze.

Fot.: Nowoczesne szuflady grzewcze pod piekarnik są jednocześnie estetyczne i funkcjonalne.

Szuflady grzewcze do zabudowy wyposażone są m.in. w funkcje:

 • gotowania w niskich temperaturach
 • wyrastania ciasta
 • rozmrażania
 • delikatnego dogotowywania
 • podgrzewania talerzy lub filiżanek do espresso.

Piekarnik z szufladą grzewczą staje się wielofunkcyjnym urządzeniem, które pozwoli gotować lepiej, sprytniej i bardziej komfortowo. Niektóre modele, zamiast podgrzewania, umożliwiają próżniowe pakowanie żywności.

Szuflada grzewcza do zabudowy wcale nie musi znajdować się pod piekarnikiem – możesz umieścić ją w dowolnym miejscu swojej zabudowy kuchennej. Ciekawie wygląda kompozycja złożona z mikrofalówki do zabudowy i szuflady grzewczej w słupku, obok których zamontowany jest pełnowymiarowy piekarnik (również w słupku).

Szuflada pod piekarnikiem w zabudowie – czy warto kupić piekarnik z szufladą grzewczą?

Zalety szuflady pod piekarnikiem docenią osoby, które sporo gotują lub prowadzą intensywne życie towarzyskie i często zapraszają gości. Będą one też znacznym ułatwieniem dla rodzin, w których każda z osób wraca do domu o innej porze.

Tych zalet nie zauważą raczej osoby, które sporadycznie gotują w domu oraz właściciele bardzo małych kuchni – w ich przypadku zamiast szuflady grzewczej lepiej postawić na zwykłą szufladę meblową, która zapewni więcej miejsca do przechowywania.

Fot.: Szuflada grzewcza nie jest sprzętem dla każdego – przed zakupem zastanów się, czy na pewno będziesz z niej korzystać.

Jeśli masz piekarnik posiadający tzw. funkcję szabasową (podtrzymywanie temperatury dania), to szuflada grzewcza może okazać się zbędna. Wyjątkiem będą sytuacje, kiedy zechcesz jednocześnie utrzymać ciepłotę dania i piec kolejny posiłek w piekarniku.

Warto wspomnieć, że zakup szuflady jest dodatkowym kosztem (od ok. 1000 do ponad 2000 zł), dlatego jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz z niej korzystał, lepiej wstrzymaj się z zakupem. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz ją dokupić i zamontować w miejscu frontu lub szuflady meblowej pod piekarnikiem.

Przejdź do
top