Recenzja kielichowego blendera próżniowego Bosch
Sprawdźmy punkt po punkcie, jakie funkcje ma blender próżniowy Bosch VitaPower i w jaki sposób pomoże nam w utrzymaniu zdrowej diety.
Blender próżniowy Bosch VitaPower Serie 8 2in1 dostępny jest w 2 wariantach:
- bardziej rozbudowanym MMBV625M
- mniej rozbudowanym MMBV622M (testowany model).
Mają one identyczny wygląd i funkcje, a różnią się jedynie ilością dołączonych naczyń próżniowych Bosch do przechowywania jedzenia.
Wysokoobrotowy blender Bosch VitaPower Serie 8 2in1 – zawartość zestawu
W zestawie z wysokoobrotowym blenderem próżniowym Bosch MMBV62M znajdują się:
- 1 pojemnik do przechowywania próżniowego o poj. 0,75 l
- wężyk próżniowy
- książka z przepisami
- instrukcja obsługi w języku polskim.
Wygląd blendera próżniowego Bosch Serie 8
Blender próżniowy Bosch zbudowany jest z podstawy wyposażonej w ramię służące odsysaniu powietrza oraz z przezroczystego kielicha z uchwytem. Podstawę oraz ramię wykonano ze srebrnego szczotkowanego aluminium połączonego z czarnym plastikiem. Całość jest prosta, stonowana i elegancka. Fanów topowych sprzętów AGD do kuchni Bosch ucieszy design pokrętła, które do złudzenia przypomina to umieszczone na panelu sterowania piekarników Serie 8 tej marki, co pozwala zachować jednolity wygląd wszystkich urządzeń kuchennych.
W skład panelu sterowania blendera Bosch wchodzą włącznik, 2 przyciski: uruchamiający program automatyczny (blendowanie próżniowe) i inicjujący odsysanie powietrza oraz pokrętło. Za pomocą pokrętła możemy płynnie regulować ilość obrotów ostrzy, włączyć pulsację lub zatrzymać wirowanie noży. Przy pokrętle znajdziemy kolejne 2 przyciski uruchamiające program kruszenia lodu oraz automatyczny tryb czyszczenia kielicha.
Pomiędzy panelem sterującym a miejscem montażu dzbanka znajduje się podświetlany na czerwono pasek postępu blendowania oraz diody wskazujące obecny tryb pracy urządzenia: odsysanie powietrza, blendowanie, kruszenie lodu oraz czyszczenie.
Na boku pionowego ramienia dodano klips mocujący wężyk do wytwarzania próżni w dołączonych pojemnikach do przechowywania. Klapka u góry ramienia jest ruchoma – otwieramy ją przed zamontowaniem kielicha i zamykamy po jego ustawieniu.
Kielich wysokoobrotowego blendera próżniowego Bosch VitaPower
Kielich blendera wykonany jest z trwałego i wytrzymałego tworzywa sztucznego – tritanu. Maksymalna temperatura umieszczanych w kielichu produktów nie powinna przekraczać 60oC. Jego pojemność robocza wynosi 1,5, l – ta ilość odnosi się jednak tylko do blendowania tradycyjnego. Maksymalna ilość produktów rozdrabnianych próżniowo wynosi 1 l, a samego mleka lub innego płynu – 750 ml. Wszystkie te wartości są oznaczone w czytelny sposób na miarce mililitrowej umieszczonej na ściance kielicha. Oprócz niej z drugiej strony kielicha znajduje się podziałka odmierzająca szklanki produktów oraz uncje płynu (floz).
Pokrywa dzbanka posiada 2 gumowe uszczelki oraz niewielki czerwony zaworek, przez który odsysane jest powietrze. Unosząc go możemy też rozszczelnić dzbanek i ułatwić sobie jego otwarcie po zakończeniu blendowania w próżni.
Na boku kielicha znajduje się strzałka, która ułatwia precyzyjne zamocowanie go w podstawie urządzenia. Sporym ułatwieniem jest też możliwość zdemontowania dna kielicha wraz z ostrzami dzięki której utrzymanie dzbanka w czystości staje się znacznie łatwiejsze. Co więcej, wszystkie elementy i akcesoria dodatkowe wygodnie umyjemy w zmywarce.
Mimo dość przemyślanej konstrukcji kielicha, Boschowi nie udało się uniknąć kilku błędów. Podczas mycia w zmywarce podstawy z ostrzami, do wnętrza mechanizmu dostaje się woda, która wypływa dopiero podczas kolejnego użycia blendera, spływa przez rowek w obudowie i kapie na blat. Są to małe ilości, lecz woda ma brunatny kolor przypominający nieco rdzę, co może niepokoić. Uchwyt dzbanka jest nieszczelny, więc drobne zabrudzenia, które dostaną się do niego wraz z wodą w trakcie programu zmywania pozostają tam na zawsze w postaci nieestetycznych, zaschniętych plam.
Naszej uwadze nie uszedł też fakt, że rozdrabnianie bardzo twardych produktów, np. orzechów czy kostek lodu powoduje powstanie niewielkich zarysowań wewnątrz kielicha. Nie jest to jednak winą producenta – to cecha wszystkich powierzchni tritanowych, które i tak rysują się znacznie mniej niż standardowe plastikowe kielichy.
Ergonomia używania blendera Bosch MMBV625M i MMBV622M
Wysokoobrotowy blender próżniowy Bosch jest dość intuicyjny w obsłudze. Wszystkie elementy montuje się i demontuje w prosty sposób, a wyraźne oznaczenia ułatwiają ich precyzyjne ustawienie. Podstawa blendera od spodu posiada gumowe przyssawki, które skutecznie utrzymują urządzenie na miejscu nawet w trakcie pracy na najwyższych obrotach. Uchwyt kielicha w zewnętrznej części wykonany jest z matowego tworzywa, które zapobiega ślizganiu się dłoni. Pokrętło regulacji obrotów obraca się płynnie i lekko, a wszystkie przyciski mają wyraźny skok i wydają głośne kliknięcie, dlatego nie musimy zastanawiać się, czy zostały odpowiednio mocno wciśnięte.
O ile samo użytkowanie blendera nie powinno być zbyt dużym wyzwaniem, to jego przechowywanie może okazać się trudne. Podstawa wraz z ramieniem jest dość wysoka i nie mieści się w standardowych szafkach kuchennych. Z tego względu przed zakupem warto dobrze zaplanować miejsce, w którym ustawimy oraz będziemy przechowywać urządzenie.
Kształt pokrywy kielicha sprawia, że po umyciu w zmywarce zbiera się w niej spora ilość wody, niekiedy z drobnymi zanieczyszczeniami. Z tego względu zawsze po wyjęciu jej z górnego kosza należy opłukać ją dodatkowo pod kranem albo zdecydować się na mycie ręczne.
Przejdźmy teraz do dołączonych akcesoriów. Pojemniki próżniowe i butelkę wykonano z tritanu, dzięki czemu są trwałe i bezpieczne w kontakcie z żywnością. Na pokrywce pojemników, z pomocą obracających się dysków możemy ustawić datę zapakowania żywności, co jest sporym plusem. Po upadku pokrywki na podłogę dyski z łatwością wypadają (co z resztą widać po dołączonych zdjęciach), a ich ponowny montaż jest dość trudny. Pokrywki naczyń próżniowych Bosch z tworzywa są szczelne i to aż do tego stopnia, że trudno je otworzyć nawet po rozszczelnieniu zaworka. Musimy bardzo uważać, by zawartość pojemnika nie wylądowała na naszym ubraniu oraz blacie roboczym.
Bezpieczeństwo
Blender Bosch posiada zabezpieczenie, które chroni przed niepowołanym lub przypadkowym uruchomieniem – przy próbie włączenia pracy ze źle zamontowanym dzbankiem wydaje sygnał dźwiękowy oraz sygnalizuje błąd kontrolką na obudowie. Prawidłowe ustawienie dzbanka wymaga użycia siły co chroni przed włączeniem blendera przez dzieci
Co więcej, wszystkie elementy blendera wykonane z tworzywa sztucznego, które mogą wejść w kontakt z żywnością nie zawierają szkodliwych bisfenoli. Tritanowy kielich jest nietłukący, dlatego nawet kiedy spadnie nam na podłogę unikniemy ryzyka poranienia się jego odłamkami.
Nasze obawy wzbudził fakt pojawienia się zapachu przypominającego topiony plastik w trakcie pracy blendera. Producent informował, że taki zapach jest normalny w trakcie kilku pierwszych użyć, jednak w testowanym urządzeniu utrzymuje się on znacznie dłużej. Na szczęście nie jest to usterka ani wada techniczna wpływająca na bezpieczeństwo, lecz jedynie na komfort, a raczej dyskomfort osoby obsługującej blender.
Blendowanie w próżni Bosch – jak to działa?
Chcąc zblendować produkty w blenderze Bosch z zastosowaniem technologii próżniowej mamy do wyboru 2 opcje: odessanie powietrza, a następnie samodzielne regulowanie obrotów ostrzy i czasu pracy urządzenia lub skorzystanie z gotowego programu automatycznego. W obu przypadkach musimy umieścić składniki w kielichu, szczelnie zamknąć pokrywę i zamocować ją na podstawie zgodnie z umieszczonymi na nich oznaczeniami. Po zamknięciu górnej klapki możliwe jest rozpoczęcie pracy.
Jeśli zdecydujemy się na program „auto”, po wybraniu przycisku blender samodzielnie odessie powietrze z kielicha (możemy zauważyć unoszące się do góry pęcherzyki powietrza), a następnie przystąpi do rozdrabniania jego zawartości. Podczas pracy urządzenie będzie dobierało i zmieniało częstotliwość wirowania ostrzy, a o zakończeniu programu poinformuje nas sygnałem dźwiękowym. Sygnał w zasadzie nie jest konieczny – pracujący blender próżniowy generuje tak duży hałas, że sami będziemy wyczekiwać na koniec rozdrabniania, który odczujemy w postaci sporej ulgi.
Po skończonym blendowaniu wystarczy rozszczelnić zawór próżniowy, co pozwoli na otwarcie pokrywy dzbanka. Wtedy właśnie będziemy mogli poznać rezultat przygotowywania posiłku w próżni. Jak wyglądają i smakują gotowe dania?
Skuteczność działania kielichowego blendera próżniowego Bosch
Smoothie, koktajle i kremy przygotowane z użyciem blendera próżniowego Bosch mają gładką i jednolitą konsystencję. Urządzenie skutecznie rozdrabnia nawet włókniste warzywa, liście szpinaku oraz twardsze orzechy, dlatego podczas jedzenia lub picia raczej nie natrafimy na niezblendowaną „niespodziankę”. Jednak ta zaleta ma też swoją ciemną stronę: rozdrobnione pestki kiwi zdecydowanie nie należą do rarytasów i skutecznie psują smak całego koktajlu, dlatego dania z dodatkiem tego owocu lepiej blendować na niższych obrotach, nawet kosztem bardziej grudkowatej konsystencji. Jak jest w przypadku innych owoców z drobnymi pestkami, np. malin, agrestu lub truskawek? Musimy przyznać, że po przygodzie z kiwi woleliśmy nie próbować, ale zalecamy zachować ostrożność.
Gotowe dania rzeczywiście nie rozwarstwiają się i zachowują żywy, nasycony kolor i niezmieniony smak – oczywiście pod warunkiem przechowywania ich w próżni. Koktajl pozostawiony na dłużej w szklance zacznie gorzej smakować i ściemnieje podobnie do tego przygotowanego w zwykłym blenderze kielichowym.
Blender Bosch świetnie radzi sobie też z przygotowaniem past kanapkowych, kremowego masła orzechowego, rozdrobnieniem ziaren na mąkę, a nawet… zmieleniem kawy.
Jeśli akurat wolisz przygotować danie z drobnymi grudkami – nie ma problemu. Wtedy jednak warto samodzielnie regulować prędkość wirowania ostrzy by mieć kontrolę nad stopniem rozdrobnienia produktów.
System przechowywania próżniowego Bosch
Kielichowy blender próżniowy Bosch Serie 8 nie bez powodu nazwany jest urządzeniem 2w1 – łączy funkcję rozdrabniacza z pompą próżniową. Urządzenie dostępne jest w 2 wariantach:
- z 2 pojemnikami do przechowywania próżniowego o pojemności 1,5 l i 0,75 l oraz sportową butelką próżniową ToGo 0,5 l – model MMBV625M
- z 1 pojemnikiem próżniowym do przechowywania żywności o pojemności 0,75 l – model MMBV622M.
Urządzenie wraz z akcesoriami tworzy system przechowywania próżniowego, który pozwoli nam przechować nie tylko dania przygotowane z pomocą blendera, lecz też wszystkie inne produkty, których świeżość chcemy zachować na dłużej.