Test Philips Sonicare CleanCare HX3212/01: opinie i recenzje

Flagowymi modelami firm produkujących szczoteczki soniczne są najczęściej bardzo zaawansowane i innowacyjne, a jednocześnie drogie urządzenia. Jednak nie każdy z nas potrzebuje tak nowoczesnego sprzętu – dla wielu osób w pełni wystarczająca jest prosta i tania szczoteczka soniczna. Jednym z takich urządzeń szczoteczka Philips Sonicare CleanCare HX3212/01 o podstawowych funkcjach i niskiej cenie. Aby sprawdzić, jak ten model radzi sobie z codziennymi wyzwaniami, przeprowadziliśmy wnikliwy test bazowego urządzenia Philips.
Spis treści

Philips Sonicare CleanCare – zawartość zestawu

Po zakupie szczoteczki otrzymamy pudełko, w którym znajdują się:

 • rączka urządzenia w kolorze białym
 • 1 końcówka szczoteczki sonicznej Philips
 • baza ładująca
 • osłonka na główkę szczoteczki
 • instrukcja obsługi w języku polskim
 • karta gwarancyjna.

Szczoteczka soniczna Philips Sonicare CleanCare – opis i funkcje

Philips CleanCare HX3212/01 jest podstawowym modelem szczoteczki sonicznej z linii Philips Sonicare, w którym zastosowano opatentowaną technologię DFA (Dynamic Fluid Action). Wibracje o wysokiej częstotliwości wprowadzają w ruch włókna, a także mieszaninę pasty, wody i śliny. Wskutek tego powstają mikrobąbelki, które uderzają w powierzchnię zębów i dziąseł, skutecznie usuwając płytkę nazębną i pozostałe zanieczyszczenia.

Omawiana szczoteczka jest 2 razy skuteczniejsza w usuwaniu płytki nazębnej niż zwykła szczoteczka manualna. Dodatkowo podłużna główka dociera do trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe (znajdujemy jednak wiele opinii w których to jednak okrągła główka jest skuteczniejsza).

Philips CleanCare jest bezpieczna dla osób noszących aparaty ortodontyczne, mających różnego typu wypełnienia i korony czy borykających się z problemem odsłoniętych szyjek zębowych.

Posiada jeden, podstawowy tryb pracy clean, który sprawdzi się do codziennego mycia zębów. Przy tym jest delikatny dla szkliwa i dziąseł. Szczoteczka jest prosta w obsłudze – ma przycisk włączania/wyłączania i wskaźnik stanu baterii (kolor zielony i pomarańczowy).

Wbudowana funkcja zegara SmartTime motywuje i ułatwia szczotkowanie zębów przez zalecany przez dentystów czas 2 minut. Po zakończeniu cyklu czyszczenia, szczoteczka automatycznie się wyłącza. Zegar okresowy Quadpacer odmierza 30-sekundowe okresy i sygnałem dźwiękowym informuje o przejściu do kolejnej części jamy ustnej (w sumie 4 obszary – górny lewy i prawy oraz dolny lewy i prawy). Timer jest bardzo pomocny, ponieważ nie trzeba samodzielnie kontrolować czasu. Pomocny jest także program łatwego startu EasyStart, który stopniowo pozwala przyzwyczaić się do korzystania ze szczoteczki sonicznej. Moc jest delikatnie zwiększana w ciągu pierwszych 14 szczotkowań. To bardzo praktyczna funkcja, ponieważ nagła zmiana szczoteczki manualnej na elektryczną często powoduje podrażnienia dziąseł.

Działanie szczoteczki sonicznej Philips Sonicare

Po rozpakowaniu szczoteczki od razu rzuca się w oczy jej nieco toporny design i spore gabaryty rękojeści, której zdecydowanie brakuje finezji znanej z najnowszych modeli Sonicare. Nie jest to jednak dużym zaskoczeniem – testowany model jest dość ekonomiczną opcją, w dodatku stworzoną kilka lat temu.

Pozostałe cechy są za to identyczne jak te stosowane w innych urządzeniach Philips: miękki, gumowy przycisk sterujący, lekko pochylona główka z charakterystyczną przerwą pomiędzy w miejscu montażu jej na rękojeści oraz prosta baza do ładowania.

Głośność pracy szczoteczki rzeczywiście może być sporym zaskoczeniem dla osób, które do tej pory czyściły zęby szczoteczką manualną. Pamiętajmy jednak, że ten model oferuje tylko 31 000 ruchów sonicznych, a bardziej zaawansowane szczoteczki soniczne dochodzą do 62 000, a nawet 96 tysięcy – w porównaniu do nich urządzenie CleanCare HX3212/01 jest zdecydowanie cichsze.

Szczoteczka wyposażona jest w podstawową końcówkę ProResults, która, podobnie jak pozostałe główki w ofercie Sonicare, może być też używana przez osoby noszące aparaty ortodontyczne. Włoski o różnej długości skutecznie czyszczą poszczególne powierzchnie zębów i wszelkie zakamarki w jamie ustnej, a pochylona główka ułatwia dotarcie do trzonowców.

Efekt czyszczenia jest bardzo dobry, co potwierdzają liczne opinie zadowolonych użytkowników, które możemy znaleźć w sieci. Nieco uciążliwe może jednak być automatyczne wyłączanie się szczoteczki po 2 minutach pracy – osoby z aparatem ortodontycznym oraz te potrzebujące nieco dłuższego szczotkowania muszą liczyć się z koniecznością ponownego włączenia szczoteczki. Utrzymanie urządzenia w czystości jest dość proste – można je szybko opłukać pod bieżącą wodą, a na białej obudowie drobne plamki z pasty są niemal niewidoczne. Jedynym minusem jest brud zbierający się w szczelinie miedzy główką a rękojeścią.

Najważniejsze parametry

 • prędkość ruchów – 31000 obr/min
 • tryb pracy – 1
 • typ akumulatora – NiMH (niklowo-metalowo-wodorkowy)
 • czas pracy na jednym ładowaniu – 10 dni (2 x dzienne mycie po 2 minuty)
 • trwałość końcówki – ok. 3 miesiące
 • kompatybilność z końcówkami – końcówki do Philips Sonicare, oprócz tych z serii Elite
 • materiał – plastik
 • kolor – biało-niebieski.

Zalety szczoteczki sonicznej Philips Sonicare CleanCare HX3212/01

Ta tania szczoteczka soniczna Philips ma sporo zalet ułatwiających jej użytkowanie:

 • niska cena zakupu
 • prostota obsługi – bez nadmiaru funkcji
 • funkcja EasyStart – ułatwia przyzwyczajenie się do szczoteczki sonicznej
 • podwójny timer – mycie zębów przez 2 minuty i równomiernie rozłożony czas na każdy z obszarów
 • 10 dniowy czas pracy na jednym ładowaniu
 • kompatybilność z prawie wszystkimi końcówkami Philips Sonicare.

Wady szczoteczki elektrycznej Philips Sonicare HX3212/01

Poza licznymi zaletami, urządzenie ma też kilka wad:

 • tylko 1 tryb czyszczenia
 • bateria NI-MH – większą trwałość mają akumulatory litowo-jonowe
 • brak regulacji prędkości pracy
 • plastikowy uchwyt – brak gumowych elementów antypoślizgowych
 • zaledwie 1 końcówka w zestawie
 • wysoka cena końcówek wymiennych w stosunku do ceny zakupu urządzenia.

Ceny i dostępność szczoteczki sonicznej do zębów Philips

Szczoteczka soniczna Philips Sonicare CleanCare HX3212/01 to najtańszy model z serii Sonicare. Ceny zaczynają się od około 120 zł, a kończą na 150 zł (stan na luty 2022). Ceny końcówek wymiennych różnią się w zależności od ich rodzaju – za 4 podstawowe główki zapłacimy ok. 80-100 zł, a najbardziej zaawansowane z nich mogą kosztować nawet ok. 130 zł za 2 sztuki.

W związku z tym, że ta szczoteczka jest obecna na rynku od kilku lat, jej dostępność jest ograniczona, ale można ją kupić w kilku sklepach internetowych oraz na platformie sprzedażowej Allegro.pl.

Recenzje i opinie o szczoteczce Philips Sonicare HX3212/01

Szczoteczka soniczna Philips Sonicare CleanCare HX3212/01 została zrecenzowana między innymi na portalu Pieknokobiety.com:

Rączka jest dobrze wyprofilowana, więc możemy pewnie chwycić urządzenie. To zapobiega także przypadkowemu wyślizgnięciu się go i upadkowi na podłogę. Końcówka została wyprofilowana tak, aby można było dotrzeć do zębów z tyłu jamy ustnej i usunąć z nich płytkę bakteryjną.

Źródło: Pieknokobiety.com

Opinie o urządzeniu znajdziemy też w porównywarkach cenowych oraz w sklepach internetowych na stronie produktowej:

p…t

Ta szczoteczka jest dla mnie za delikatna. Pewnie przyzwyczajenie. Mimo wszystko polecam wszystkim, którzy dopiero zaczynają przygodę że szczoteczkami sonicznymi, osobom wrażliwym i z aparatami. Dobra szczoteczka w przystępnej cenie.

Źródło: Ceneo.pl

Szczoteczka Philips Sonicare CleanCare HX3212/01 polecana jest dla początkujących użytkowników urządzeń sonicznych – właśnie takie osoby są najbardziej zadowolone z jej używania, a nawet określają ją jako najlepszą szczoteczkę do zębów jakiej kiedykolwiek używały.

Paweł

Bardzo dobrze czyści i nie podrażnia dziąseł w porównaniu do szczoteczki manualnej czy elektrycznej. Bardzo długo trzyma na baterii.

Źródło: Morele.net

Anna Biel

Nie wyobrażam sobie życia bez szczoteczki sonicznej, jakość czyszczenia zębów bez porównania lepsza niż innym sposobem mycia.

Źródło: Empik.com

Przejdź do
top