Skip to content
  • O nas
  • Kontakt
  • Współpraca
Menu
  • O nas
  • Kontakt
  • Współpraca
sprawdzono_pl
  • RANKINGI
  • TESTY
  • PRODUKTY
  • PORADY
  • MARKI
Menu
  • RANKINGI
  • TESTY
  • PRODUKTY
  • PORADY
  • MARKI
  • RANKINGI
  • TESTY
  • PRODUKTY
  • PORADY
  • MARKI
sprawdzono_pl
  • .
  • .
  • 1
Menu
  • .
  • .
  • 1
Strona głównaPoradyBrzydki zapach w lodówce. Jak go uniknąć i usunąć?

Brzydki zapach w lodówce. Jak go uniknąć i usunąć?

Czas czytania 7 minut
Otwierając lodówkę zwykle spodziewasz się poczuć przyjemny zapach i zobaczyć świeże, apetyczne jedzenie. Niestety, czasem zamiast zapachu wita Cię smród z lodówki. W takiej sytuacji musisz działać szybko i skutecznie. Nie wystarczy zamaskować tej woni – trzeba usunąć przyczynę brzydkiego zapachu w lodówce i podjąć działania, by sytuacja się nie powtórzyła. Dowiedz się, jak usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki i poznaj domowe sposoby na zapachy w lodówce.
Kobieta stoi przed otwartą lodówką zatykając nos i zastanawiając się, jak pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki
Strona głównaPoradyBrzydki zapach w lodówce. Jak go uniknąć i usunąć?
Brzydki zapach w lodówce. Jak go uniknąć i usunąć?

Czas czytania 7 minut
Otwierając lodówkę zwykle spodziewasz się poczuć przyjemny zapach i zobaczyć świeże, apetyczne jedzenie. Niestety, czasem zamiast zapachu wita Cię smród z lodówki. W takiej sytuacji musisz działać szybko i skutecznie. Nie wystarczy zamaskować tej woni – trzeba usunąć przyczynę brzydkiego zapachu w lodówce i podjąć działania, by sytuacja się nie powtórzyła. Dowiedz się, jak usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki i poznaj domowe sposoby na zapachy w lodówce.
Kobieta stoi przed otwartą lodówką zatykając nos i zastanawiając się, jak pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki
  • 1 sierpnia, 2023
  • Redakcja
(1)

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu w lodówce

Nieprzyjemny zapach z lodówki może skutecznie odebrać apetyt i obrzydzić Ci jedzenie. Przykra woń nie tylko rozprzestrzenia się w komorze chłodziarki, ale też przenika do wszystkich przechowywanych w niej potraw i produktów, przez co zaczynają one smakować (delikatnie mówiąc) nieapetycznie. Jeśli przyczyną brzydkiego zapachu z lodówki jest pleśń, to sprawa staje się bardzo poważna – zarodniki grzybów rozprzestrzeniają się w mgnieniu oka, osiadając w całym wnętrzu chłodziarki i na przechowywanym w niej jedzeniu. Spożycie produktów skażonych mykotoksynami stanowi zagrożenie dla zdrowia i w najlepszym przypadku może skończyć się kilkudniowym zatruciem.

Kiedy każde otwarcie lodówki natychmiast wywołuje grymas obrzydzenia na Twojej twarzy, powinieneś od razu przystąpić do rozwiązania problemu. Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie przyczyny nieprzyjemnego zapachu w lodówce i jej usunięcie. Co może być źródłem przykrej woni?

Zepsute jedzenie

Gnijące owoce i warzywa, przeterminowane produkty i resztki starych potraw to jedna z głównych przyczyn nieprzyjemnego zapachu w lodówce. Zdarza się, że za brzydki zapach odpowiada nie jeden, lecz kilka produktów, dlatego poszukując winowajcy dokładnie przejrzyj całą zawartość lodówki i wyrzuć niezdatne do spożycia jedzenie do odpowiednich koszy. Sprawdź też, czy psujące się produkty nie wyciekły lub nie rozlały się na półkach lub w szufladach.

Zbyt rzadkie mycie lodówki

Brzydki zapach z lodówki powstaje też wtedy, kiedy zaniedbamy regularne czyszczenie i mycie jej wnętrza. Okruchy, drobne resztki jedzenia, plamki i nagromadzony na ściankach szron mogą spowodować powstanie charakterystycznej woni starej lodówki, która skutecznie przeniknie do wszystkich chłodzonych produktów. W takim przypadku zacznij od rozmrożenia i dokładnego wyczyszczenia chłodziarki.

Zatkany odpływ w lodówce

Zalegające w lodówce resztki i okruszki często zbierają się w odpływie wody, który znajduje się na tylnej ściance urządzenia. Po pewnym czasie zaczynają psuć się i gnić, co skutkuje dziwnym zapachem z lodówki. Czyszczenie odpływu należy przeprowadzić delikatnie, by nie pogorszyć problemu. Większe resztki wyjmij pęsetą, a następnie przemyj odpływ patyczkiem kosmetycznym nasączonym octem lub spirytusem.

Przechowywanie produktów o intensywnym zapachu

Aromatyczne kiełbasy, pieczone mięsa, wyraziste sosy i dania na bazie kapusty mogą spowodować powstanie nieprzyjemnego zapachu w lodówce nawet wtedy, kiedy nie są zepsute. Intensywne aromaty wydzielają też: rozkrojona cebula, kiszona kapusta, obrany czosnek, świeże i wędzone ryby oraz niektóre sery. Jeśli przechowujesz bez opakowania kilka z tych produktów, to brzydki zapach w lodówce masz jak w banku.

Chłodziarka ze szczelnie zapakowanymi produktami, których opakowania chronią przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu w lodówce
Fot.: Szczelne opakowania: sklepowe owijki, pojemniki, butelki i słoiki zapobiegają rozprzestrzenianiu się zapachów produktów po całej lodówce.

Oczywiście, nie musisz rezygnować z przechowywania w chłodziarce swoich ulubionych produktów i potraw. Pamiętaj jednak, by zawsze umieścić je w szczelnie zamykanym pojemniku (np. szklanym, który ma wieczko z uszczelką).

Jak pozbyć się zapachu z lodówki – domowe sposoby

Zwykle samo usunięcie przyczyny nie wystarczy, by pozbyć się zapachu z lodówki. Kolejnym ważnym krokiem jest umycie jej wnętrza oraz całego wyposażenia: półek, szuflad i pojemników do przechowywania. Jak się do tego zabrać dowiesz się z naszego poradnika: Jak i czym myć lodówkę – gotowe środki i domowe sposoby.

Na koniec warto zastosować sprawdzone środki, które pomogą w zneutralizowaniu i zupełnym wyeliminowaniu przykrej woni. Polecamy tutaj skorzystać z domowych sposobów na zapach w lodówce, które są tanie, łatwo dostępne, a przede wszystkim bezpieczne dla żywności.

Soda oczyszczona do lodówki

Soda jest nie tylko niezastąpionym środkiem czyszczącym, ale też doskonałym naturalnym pochłaniaczem zapachów do lodówki. Rozsyp opakowanie sody na niewielkim talerzyku, ustaw na jednej z półek lodówki i pozostaw na około dobę. Po tym czasie brzydki zapach powinien zniknąć. Do sody możesz dodać kroplę olejku z drzewa herbacianego, który ma właściwości dezynfekujące i antybakteryjne. Jeśli nie masz sody, wykorzystaj proszek do pieczenia – zadziała identycznie.

Boraks

Boraks jest składnikiem wielu domowych detergentów i nadaje się do stosowania na powierzchniach mających kontakt z żywnością. Jeśli akurat masz go w domu, skorzystaj z niego przy usuwaniu nieprzyjemnego zapachu z lodówki. Wsyp boraks na talerzyk (a przy wyjątkowo intensywnym zapachu – na plastikową tacę) i umieść na półce lodówki. Po kilku godzinach sprawdź, czy brzydka woń zniknęła. Jeśli nie, pozostaw boraks na całą noc.

Plastry cytryny

Świeży cytrynowy aromat to skuteczny pogromca wszelkich nieprzyjemnych zapachów. Pokrój połówkę cytryny na plasterki i ułóż po jednym na każdej półce i w każdej szufladzie lodówki. Kiedy zaczną zasychać, wyrzuć je (albo wymień na nowe, jeśli chcesz stworzyć naturalny zapach do lodówki). W plasterki cytryny możesz też wbić po kilka goździków, które również neutralizują przykre wonie.

Połówki wyciśniętej cytryny ułożone na półce chłodziarki - domowy sposób na zapachy w lodówce
Fot.: Jeśli szukasz rozwiązania zero waste, zamiast całej cytryny wykorzystaj samą skórkę lub wyciśniętą cytrynę. Nie masz cytryny? Zastąp ją pomarańczą!

Zmielona kawa

Świeżo zmielona kawa nie tylko wydziela mocny, przyjemny aromat, ale też pochłania inne, niezbyt przyjemne wonie. Zmiel w młynku kilka łyżek kawy, przesyp je do miseczki i wstaw do lodówki na cały dzień. W tym czasie nie umieszczaj w chłodziarce nieopakowanych produktów, które łatwo wchłaniają zapachy (np. ciast i deserów). Kiedy kawa zwietrzeje, wyrzuć ją do kosza lub wykorzystaj jako nawóz do roślin.

Inne sposoby na nieprzyjemny zapach z lodówki

Jeśli domowe sposoby na zapachy w lodówce nie przyniosły efektu, możesz sięgnąć po „ciężką artylerię”. Poniżej znajdziesz kilka metod na skuteczne pozbycie się przykrej woni (lub dosadniej: smrodu z lodówki).

Mycie detergentem

Zaopatrz się w specjalny środek do czyszczenia lodówek, najlepiej o właściwościach antybakteryjnych. Taki preparat skutecznie doczyści zabrudzenia oraz zdezynfekuje wnętrze urządzenia, usuwając jednocześnie przykre zapachy.

Pochłaniacz zapachów

Prostym i szybkim sposobem na brzydki zapach z lodówki jest użycie pochłaniacza zapachów. Takie pochłaniacze wyposażone są we wkłady zawierające węgiel aktywny, dlatego nie maskują przykrych woni, lecz skutecznie je usuwają, a przy tym są bezpieczne dla przechowywanego jedzenia. Trwałość wkładu pochłaniacza to ok. 3-6 miesięcy. Aby uniknąć produkcji nadmiarowych śmieci, zamiast jednorazówek wybieraj wielorazowe pochłaniacze z wymiennymi wkładami.

Węgiel aktywny

Bezpiecznym, skutecznym i tanim pochłaniaczem zapachów jest też węgiel aktywny z apteki. Rozgnieć kilka tabletek lub wsyp zawartość kapsułek do małej miseczki bądź niewielkiego pojemniczka i ustaw np. na drzwiach lodówki. Z takiego pochłaniacza zapachów DIY możesz korzystać przez cały czas, wymieniając tabletki co ok. 3 miesiące.

Żwirek dla kota

Jeśli masz w domu kota, to pewnie masz też żwirek. Przesyp garść żwirku do małego pojemnika i wstaw go do lodówki. Co jakiś czas sprawdzaj czy przykra woń już się ulotniła. Jeśli tak, możesz oddać żwirek swojemu kotu. Pamiętaj, by żwirek był bezzapachowy! Inaczej całe Twoje jedzenie będzie pachniało jak kocia kuweta, a tego byśmy nie chcieli.

Jak uniknąć brzydkiego zapachu z lodówki?

Po pierwszym epizodzie walki z nieprzyjemnym zapachem w lodówce zapewne nie masz już ochoty na kolejny. Doskonale to rozumiemy! Właśnie dlatego przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą Ci uniknąć cuchnącego problemu w przyszłości.

  • Produkty świeże i o krótkim terminie przydatności umieszczaj z przodu półek. Dzięki temu zjesz je zanim się zepsują.
  • Jedzenie o intensywnym aromacie zawsze przechowuj szczelnie zamknięte.
  • Co tydzień przejrzyj zawartość swojej lodówki i wyrzuć produkty, które są już po terminie lub od dawna zalegają na półkach.
  • Owoce i warzywa przechowuj luzem w szufladach. Opakowane w folię szybciej gniją i pleśnieją.
  • Wszystkie plamki, rozlane płyny i resztki jedzenia wycieraj i usuwaj od razu – jeśli odłożysz to na później, możesz o nich zapomnieć.
  • Raz w tygodniu przetrzyj wnętrze swojej lodówki, a raz na miesiąc wykonaj generalne czyszczenie.
  • Przed dłuższymi wyjazdami opróżnij lodówkę i uruchom tryb wakacyjny.
  • Jeśli Twoje szuflady na owoce i warzywa mają proste dno, umieść w nich maty antybakteryjne lub antypleśniowe, które odizolują produkty od wilgoci i zmniejszą ryzyko gnicia.
  • Zadbaj o prawidłowe rozmieszczenie produktów w lodówce. Dzięki temu przedłużysz ich świeżość. Dowiedz się, jak układać produkty w lodówce.

Redakcja
  • Redakcja
  • 1 sierpnia, 2023
Testujemy i recenzujemy sprzęty. Ułatwiamy podejmowanie świadomych decyzji zakupowych.

Przejdź do

Polecane wpisy
Mężczyzna zamiata gruz i zerwaną farbę przed myciem podłogi po remoncie
Jak i czym myć podłogi po remoncie

Jak i czym myć podłogi po remoncie

•
1 sierpnia 2023
Mycie podłogi drewnianej żółtym mopem paskowym z mikrofibry; w tle wiadro z wodą i płynem do mycia podłóg drewnianych
Jak i czym myć podłogę drewnianą olejowaną lub lakierowaną?

Jak i czym myć podłogę drewnianą olejowaną lub lakierowaną?

•
1 sierpnia 2023
Młoda kobieta trzymająca płaski mop do mycia podłóg bez smug
Jak umyć podłogę bez smug? Najlepsze sposoby na szybkie mycie podłóg

Jak umyć podłogę bez smug? Najlepsze sposoby na szybkie mycie podłóg

•
1 sierpnia 2023
Kobieta stoi przed otwartą lodówką zatykając nos i zastanawiając się, jak pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki
Brzydki zapach w lodówce. Jak go uniknąć i usunąć?

Brzydki zapach w lodówce. Jak go uniknąć i usunąć?

•
1 sierpnia 2023
Otwarta lodówka z optymalnie rozmieszczonymi produktami, obok której stoi młoda kobieta z torbą pełną warzyw
Jak układać produkty w lodówce? Praktyczne wskazówki

Jak układać produkty w lodówce? Praktyczne wskazówki

•
1 sierpnia 2023
Kobieca dłoń ustawiająca optymalną temperaturę w lodówce i zamrażarce
Optymalna temperatura w lodówce i zamrażarce. Jak oszczędzać energię i jednocześnie zachować świeżość żywności?

Optymalna temperatura w lodówce i zamrażarce. Jak oszczędzać energię i jednocześnie zachować świeżość żywności?

•
1 sierpnia 2023
Młoda kobieta czyści lodówkę w środku ściereczką z detergentem
Jak i czym myć lodówkę – gotowe środki i domowe sposoby

Jak i czym myć lodówkę – gotowe środki i domowe sposoby

•
1 sierpnia 2023
Młody mężczyzna wyjmuje kapustę z pełnej warzyw i owoców lodówki z funkcją no frost i komorą z regulacją wilgotności
Przegląd funkcji i technologii w nowoczesnych lodówkach

Przegląd funkcji i technologii w nowoczesnych lodówkach

•
31 lipca 2023
Otwarta lodówka multidoor w białej, jasnej kuchni
Jak kupić dobrą lodówkę? Poradnik zakupowy

Jak kupić dobrą lodówkę? Poradnik zakupowy

•
31 lipca 2023
Usuwanie kamienia z baterii prysznicowej przy pomocy ściereczki i detergentu w sprayu
Jak usunąć kamień z toalety, wanny, kranu, płytek pod prysznicem i kabiny prysznicowej? Sposoby na kamień w łazience

Jak usunąć kamień z toalety, wanny, kranu, płytek pod prysznicem i kabiny prysznicowej? Sposoby na kamień w łazience

•
30 czerwca 2023

Sign up for Newsletter

logo white

Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem, byś mógł podjąć jak najlepszą decyzję i zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas

Sprawdzono.pl

NA SKRÓTY
  • Najlepsze rankingi
  • Sprawdzone produkty
  • Porady
  • Marki
Menu
  • Najlepsze rankingi
  • Sprawdzone produkty
  • Porady
  • Marki
POMOC
  • O nas
  • Polityka prywatności
  • Współpraca
  • Kontakt
Menu
  • O nas
  • Polityka prywatności
  • Współpraca
  • Kontakt
DOŁĄCZ DO OBSERWUJĄCYCH
/sprawdzonoAGD
@sprawdzono

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz