Co można, a czego nie można myć w zmywarce?

Zmywarka do naczyń stała się podstawowym wyposażeniem niemal każdej kuchni. Wyręcza Cię w uciążliwym ręcznym myciu, pozwala bez wysiłku usunąć trwałe zabrudzenia i przypalenia oraz minimalizować zużycie wody i energii elektrycznej. Aby działała niezawodnie i nie uszkodziła domowych naczyń i akcesoriów, upewnij się, co można, a czego nie należy w niej myć.
Spis treści

Mycie naczyń w zmywarce – podstawowe zasady

W każdej zmywarce, niezależnie od modelu, można czyścić większość naczyń i akcesoriów kuchennych używanych na co dzień. Między innymi: zastawę stołową, szklanki, kubki czy filiżanki, sztućce, garnki oraz patelnie. Warto jednak zwrócić uwagę, z jakich tworzyw zostały wykonane i czy producent zaleca mechaniczne mycie. Sprawdź ich oznaczenie i symbole, które wskazują właściwą konserwację.

Aby zadbać o odpowiednie działanie urządzenia, pamiętaj o usunięciu większych resztek jedzenia z wkładanych do niego przedmiotów. Powinny być w dobrym stanie, ponieważ te uszczerbione lub uszkodzone mogą pękać i zatkać odpływ odłamkami. Dodatkowo staraj się unikać mycia w zmywarce delikatnego szkła jednocześnie z tłustymi czy mocno zabrudzonymi naczyniami i garnkami. W przypadku mniej zaawansowanych modeli nie doczyszczą tych pierwszych, pozostawiając na nich smugi, osad i zacieki.

Z czego wynika możliwość mycia w zmywarce

O tym, czy dany przedmiot można myć w zmywarce, decyduje już sam proces jego produkcji. Jeśli na wybranym etapie został poddany obróbce sprawdzającej jego wytrzymałość na długotrwałe działanie wyższej temperatury i detergentów, producent kwalifikuje go do mycia mechanicznego. Dlatego tak istotne jest sprawdzanie oznaczeń na naczyniach lub ich opakowaniach. Te z adnotacją „dishwasher safe” możemy bezpiecznie zapakować do zmywarki.

Co myć w zmywarce

Do zmywarki możesz bez obaw wkładać:

 • zastawę stołową, także ceramiczną
 • szklanki z grubego szkła
 • kubki i filiżanki (z wyjątkiem zdobionych ręcznie i porcelanowych, chyba że producent zalecił inaczej)
 • patelnie ceramiczne
 • garnki ze stali nierdzewnej
 • garnki emaliowane
 • sztućce ze stali nierdzewnej
 • naczynia żaroodporne.

Czego nie myć w zmywarce

Do zmywarki nie wkładamy:

 • naczyń z porcelany, zdobionych ręcznie i ze złoceniami
 • kryształów
 • delikatnych i kruchych kieliszków i szklanek (szczególnie ze zdobieniami)
 • złotych, srebrnych i miedzianych sztućców
 • żeliwnych garnków i patelni
 • garnków i patelni z teflonu
 • drewnianych desek, naczyń i akcesoriów
 • ostrych noży kuchennych
 • pojemników z cienkiego plastiku
 • termosów i kubków termicznych.

Czy plastik można myć w zmywarce

To, czy plastikowe deski, naczynia, pojemniki i akcesoria możemy myć w zmywarce zależy od rodzaju tworzywa, z którego zostały wykonane. Zazwyczaj pojemniki do przechowywania żywności, lunch boxy czy noże są z twardego plastiku, któremu nie zaszkodzi wysoka temperatura. Zostały zaprojektowane tak, aby były odporne na ciepło i działanie detergentów podczas cyklu mycia.

Podobnie w przypadku plastikowej zastawy, sztućców i butelek dla niemowląt z tworzyw sztucznych i akrylu. Należy jednak pamiętać, aby upewnić się czy zostały oznaczone przez producenta, jako dopuszczone do mycia mechanicznego oraz układać je na górnej półce, z dala od elementów grzejnych.

Nie zaleca się czyszczenia mechanicznego plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku: butelek, pojemników, sztućców, kubeczków czy foremek. Pod wpływem wysokiej temperatury mogą się odkształcać i uwalniać zawarty w nich związek BPA lub jego zamienniki, które są szkodliwe dla zdrowia. Naczynia oraz akcesoria wolne od BPA możemy bezpiecznie myć w urządzeniu.

Czy można myć w zmywarce szklane naczynia

Szklanki i szklane naczynia są najczęściej używane w każdej kuchni, dlatego producenci dbają o możliwość ich konserwacji w zmywarce. Wyjątki od tej reguły (delikatne kruche szkło) mają wyraźne oznaczenia ostrzegające przed czyszczeniem mechanicznym.

Warto zaznaczyć, że częste mycie i wysoka temperatura mogą powodować powstawanie białych plam i osadów na szklanych powierzchniach. Aby ich uniknąć, pamiętaj o korzystaniu z preparatów zmiękczających wodę, np. soli do zmywarek oraz płynu nabłyszczającego, który dodatkowo pozwoli zadbać o piękny połysk.

Czy można myć w zmywarce naczynia ceramiczne

Ceramika, dzięki podobnemu procesowi produkcji jak szkło, nadaje się do bezpiecznego mycia w zmywarce. Posiada specjalną warstwę, która ma za zadanie chronić jej powierzchnię. Jednak rodzaj wykorzystanego szkliwa może mieć wpływ na wytrzymałość i trwałość naczyń ceramicznych. Dlatego zawsze lepiej sprawdzić zalecenia producenta.

Czy noże można myć w zmywarce

Możliwość mycia noży w zmywarce zależy od ich rodzaju. Pamiętaj, aby zawsze układać je ostrzem w dół, aby nie skaleczyć się, rozpakowując urządzenie. Te droższe, specjalistyczne, do steków czy z drewnianymi rękojeściami, należy myć ręcznie. Podczas czyszczenia mechanicznego ich ostrza mogą się stępić.

Co jeszcze można myć w zmywarce?

W zmywarce możemy myć nie tylko naczynia i sztućce. Równie dobrze poradzi sobie z czyszczeniem niekoniecznie kuchennych sprzętów i akcesoriów. Wygodnie i szybko umyjesz w niej:

 • myjki i gąbki, używane np. do sprzątania
 • grzebienie i szczotki, poza drewnianymi (po uprzednim oczyszczeniu ich z włosów)
 • zabawki z tworzyw sztucznych, co pomoże w ich dezynfekcji (do mycia użyj octu lub octu jabłkowego, unikając mocnych chemicznych detergentów)
 • miski zwierząt domowych (opłukane wcześniej z resztek karmy)
 • mydelniczki i akcesoria łazienkowe
 • doniczki, w zależności od tworzywa, z którego są wykonane.

Wysoka temperatura w zmywarce skutecznie zabija bakterie i drobnoustroje. Zyskujemy więc pewność, że wyżej wymienione akcesoria będą dokładnie doczyszczone i higieniczne. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z urządzenia, jego prawidłowym załadowaniu oraz niewkładaniu do zmywarki mocno zabrudzonych przedmiotów, aby uniknąć awarii.

Przejdź do
top