Ekspres kolbowy De’Longhi Dedica Style EC685 – test i recenzja

Mamy wrażenie, że liczba miłośników dobrej kawy stale wzrasta. Coraz bardziej zależy nam na wydobyciu jak najlepszego smaku, ale również możliwości przygotowania innych jej rodzajów. Ekspresy ciśnieniowe stały się nie tylko domeną kawiarni, ale i domowego zacisza. Sprawdziliśmy, jak z parzeniem kawy radzi sobie ekspres kolbowy De’Longhi Dedica Style 685BK.
Spis treści

Podstawowe parametry techniczne ekspresu kolbowego De’Longhi Dedica Style EC685

 • ekspres ciśnieniowy typu kolbowego
 • ciśnienie 15 barów
 • moc 1300 W
 • spieniacz do mleka
 • sterowanie elektroniczne
Ekspres kolbowy De’Longhi Dedica EC685 nie zajmuje wiele miejsca, ale wymaga nieco przestrzeni, aby wygodnie napełniać zbiornik na wodę

Funkcje dodatkowe

 • możliwość przygotowania espresso, cappuccino i dużej czarnej kawy
 • programowanie funkcji Moja Kawa
 • dysza do spieniania mleka
 • funkcje: gorące mleko, gorąca woda
 • double drip tray
 • zbiornik na wodę o pojemności 1,1 l

Zawartość zestawu

W pudełku znajdziemy ekspres kolbowy, filtr na jedną filiżankę, filtr na dwie filiżanki, filtr na saszetki ESE, miarka do kawy z ubijaczem, spieniacz do mleka, uchwyt na filtr, instrukcję obsługi w języku polskim oraz kartę gwarancyjną.

Prawda, że pięknie się prezentuje?

De’Longhi Dedica Style EC685 – wygląd urządzenia

Ekspres kolbowy od De’Longhi zaskoczył nas swoją zgrabną i zajmującą niewiele miejsca budową. Czarno-srebrna obudowa pięknie komponuje się z nowoczesnymi kuchniami. Mimo naprawdę niewielkich rozmiarów (33 cm x 14,9 cm x 30,4 cm) ma wszystkie elementy niezbędne do przygotowania czarnego napoju. Na górze urządzenia mamy pole pozwalające podgrzać filiżanki, niżej przyciski sterujące parzeniem jednej bądź dwóch filiżanek espresso oraz przycisk funkcji pary do spieniania mleka.

Przyciski do robienia kawy są wygodnie ulokowane w wierzchniej części ekspresu De’Longhi

Pod kolbą mamy double drip tray, czyli podwójną tacę. Do malutkich filiżanek do espresso możemy używać tej z otworami na skropliny bądź wyjąć ją i zmieścić klasyczną domową wyższą szklankę na czarną kawę. Pomysłowe i wygodne.

Kolba prezentuje się elegancko, a czarne tworzywo sprawia, że można chwycić ją bezpiecznie i stabilnie

Włącznik urządzenia oraz pokrętło do ustawienia spieniania bądź gorącej wody lub mleka znajduje się z prawej strony urządzenia. Warto mieć to na uwadze i nie planować umieszczania sprzętu z ciasną przestrzenią pomiędzy nim a np. ścianą, bo będzie to wpływało na komfort użytkowania.

Obudowa nieco się palcuje, jednak utrzymanie jej w czystości nie jest trudne

Zbiornik na wodę znajduje się, niestety, z tyłu urządzenia. Można go wyciągać w celu nalania wody bądź dolać wodę dzbankiem, jednak przy ograniczonej przestrzeni trzeba będzie za każdym razem wysuwać ekspres.

Zbiornik na wodę w ekspres kolbowy De’Longhi Dedica jest przejrzysty i wykonany z solidnego plastiku

Obsługa i funkcjonalność

Ekspres kolbowy De’Longhi Dedica Style EC685 należy do sprzętów prostych i intuicyjnych, jednak przed pierwszym użyciem zdecydowanie warto zapoznać się z instrukcją. Mamy w niej cenne informacje np. o tym, jak zaprogramować funkcję Moja Kawa, jak ustawić twardość wody czy temperaturę kawy. Możliwości takiego zaprogramowania pozytywnie nas zaskoczyły.

Do ekspresu dołączono wszystko, co potrzebne do zaparzenia małej i dużej kawy

Wystarczy odrobina wprawy, aby wyjąć z kolby sitko na kawę

Dwa filtry w różnych rozmiarach pozwalają dobrać wielkość albo moc kawy do preferencji

Aby przygotować espresso, należy wybrać filtr na jedną bądź dwie filiżanki. Osobiście preferujemy większą kawę, więc nawet na jedną filiżankę możemy wybrać filtr podwójny.

Filtry są ściśle dopasowane do kolby i na początku trzeba wyrobić sobie nieco wprawy przy ich zakładaniu. Nie jest to jednak nic trudnego. Po nasypaniu kawy mielonej ubijamy ją z wyczuciem dołączoną miarką z ubijaczem. Następnie montujemy kolbę do ekspresu (kierunek mamy zaznaczony na urządzeniu) i wciskamy przycisk z jedną bądź dwiema filiżankami. W dowolnym momencie możemy przerwać parzenie kawy, jak też wznowić i zwiększyć pojemność.

Sprawdź ten model na Ceneo.

Ubijanie kawy jest proste dzięki dołączonemu ubijakowi zintegrowanemu z miarką na kawę

Kawa jest gęsta i kremowa

Kawa leje się równomiernym strumieniem, pod stałym ciśnieniem

Gęsta, aromatyczna, z kremową pianką – kawa z tego ekspresu może konkurować z tymi kawiarnianymi!

Spienianie mleka – największa zaleta De’Longhi Dedica Style EC685

Wielkim atutem urządzenia jest dołączona dysza do spieniania mleka, dzięki której możemy je również po prostu podgrzać lub nalać gorącej wody. Ekspres De’Longhi Dedica Style EC685 bardzo szybko uruchamia funkcję gorącej pary, a spienianie mleka oceniamy rewelacyjnie. Gęsta, kremowa pianka o wielokrotnie zwiększonej objętości. Niektóre ekspresy automatyczne chowają się w tym temacie. Jeśli jednak zaraz po spienieniu mleka chcielibyśmy parzyć kolejną kawę, należy uprzednio ochłodzić bojler, postępując zgodnie z instrukcją. Gdy zależy nam na czasie, może być to nieco kłopotliwe.

Spienianie mleka dyszą w ekspresie De’Longhi Dedica EC685 jest zaskakująco proste

Uwaga! Mleko może nawet potroić swoją objętość

Jak czyścić ekspres kolbowy od De’Longhi

Nie ma tu zbyt wiele do roboty. Przede wszystkim po każdym użyciu należy opróżnić kolbę z zaparzonej kawy. Następnie wyjąć perforowany filtr umieszczony wewnątrz, pociągając za gumowy uchwyt, i wypłukać pod bieżącą wodą, sprawdzając jednocześnie, czy dziurki nie są zapchane. Czyszczenie dyszy do mleka jest również proste. Elementy bez problemu się demontują i można je wymyć pod bieżącą wodą.

Wolisz kawy czarne czy mleczne? Nie musisz wybierać! Ekspres kolbowy De’Longhi Dedica EC685 przygotuje dowolny typ kawy

Podsumowanie – czy Ekspres kolbowy De’Longhi Dedica EC685 jest warty swojej ceny?

Ekspres kolbowy De’Longhi Dedica EC685 to naprawdę dobry wybór dla osób ceniących sobie wyraziste espresso i kremowe cappuccino. Kompaktowe rozmiary, prostota obsługi i smak przygotowywanych napojów są jego wielkimi atutami. W naszym odczuciu to sprzęt do niewielkiego gospodarstwa domowego, dla mniejszej liczby użytkowników. Kłopotliwy może być jedynie zbiornik na wodę, jeśli nie mamy wkoło ekspresu wystarczającej przestrzeni.

Sprawdź cenę ekspresu kolbowego De’Longhi Dedica EC685 w sklepie MaxElectro >>>

Przejdź do
top