Mycie podłóg po remoncie – jak się do niego przygotować?
Bałagan jest nieodłącznym elementem każdego remontu. Kiedy prace wykończeniowe dobiegają końca, nadchodzi czas na zmierzenie się z poremontowym sprzątaniem – trudnym, żmudnym, lecz (niestety) koniecznym, by cieszyć się z odświeżonego wyglądu swojego M.
Bez względu na to, czy właśnie wykończyłeś nowy dom, czy jedynie pomalowałeś ściany w jednym pokoju, Twoja podłoga zawsze będzie wymagała dokładnego mycia. Zanim się do tego zabierzesz, posprzątaj pozostałe części mieszkania lub pomieszczenia:
- zmieć pył ze ścian, gzymsów, parapetów, okien i drzwi
- usuń folię lub karto zabezpieczający podłogę
- dokładnie odkurz całą posadzkę, najlepiej przy użyciu odkurzacza przemysłowego, który skutecznie poradzi sobie z pyłem.
Czym myć podłogi po remoncie – detergenty do różnych rodzajów podłóg
Podstawą skutecznego czyszczenia podłóg po remoncie jest wybór dobrego detergentu, który skutecznie usunie brud, a jednocześnie nada powierzchni blasku i zapobiegnie powstawaniu smug. Najważniejszą wskazówką, którą należy kierować się przy wyborze odpowiedniego środka są zalecenia producenta lub montera podłogi. Niektórzy specjaliści dają je na piśmie i potwierdzają swoim podpisem. Mycie podłogi niezgodnie z zaleceniami może nawet skutkować utratą gwarancji.
Jeśli nie jesteś w stanie uzyskać zaleceń producenta, możesz kierować się ogólnymi zasadami:
- podłogi drewniane myj wodą z preparatem do czyszczenia powierzchni olejowanych lub lakierowanych (w zależności od wykończenia)
- panele drewnopochodne, laminowane i winylowe możesz myć uniwersalnym płynem do podłóg, wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub octu bądź dedykowanym środkiem czyszczącym
Czytaj też: Czy mopem parowym można myć panele drewniane lub winylowe?
- podłogi z naturalnego kamienia czyść preparatem przeznaczonym do kamiennych posadzek. Jeśli nie masz go pod ręką, możesz też wykorzystać wodę z uniwersalnym detergentem lub z płynem do naczyń
- płytki i kafelki możesz bezpiecznie umyć niemal wszystkim: specjalnym środkiem, wodą z octem, sodą, boraksem, płynem do naczyń lub płynem uniwersalnym.
Technika mycia podłóg po remoncie – czysty mop to podstawa!
Podczas niemal każdego remontu powstaje mnóstwo pyłu pochodzącego ze szlifowania, wiercenia i tarcia. Biały, drobny jak mąka pył łatwo rozmazuje się po podłodze tworząc brzydkie smugi. Jeśli chcesz pozbyć się go jak najszybciej, pamiętaj o częstym płukaniu mopa i regularnej wymianie wody w wiadrze na czystą. Jeśli po pierwszym myciu na podłodze pozostały białe smugi, musisz umyć ją kolejny raz, a później kolejny – i tak do skutku. Niestety, przy stosowaniu tradycyjnych metod sprzątania nie ma żadnej drogi na skróty.
Czytaj też: Jak myć podłogi bez smug?
Alternatywą dla zwykłego mopa są sprzęty AGD: mop elektryczny oraz parowy. Jak się sprawdzają podczas mycia podłóg po remoncie? O tym przeczytasz poniżej.
Mycie podłogi po remoncie – mop tradycyjny czy parowy?
Jeśli masz w domu mop parowy, to również możesz wykorzystać go do mycia podłóg po remoncie. Muszą być to jednak podłogi szczelne i odporne na wilgoć oraz wysoką temperaturę – odpadają więc podłogi drewniane: olejowane i lakierowane oraz klasyczne panele. Dokładne doczyszczenie poremontowych zabrudzeń może wymagać dłuższego mycia lub przytrzymania mopa w jednym miejscu, co jest niedopuszczalne na delikatnych, niewodoodpornych rodzajach podłóg. Do ich mycia najlepiej wybrać mop tradycyjny.
Mop parowy będzie za to niezastąpiony przy czyszczeniu kafelków, fug i kamiennych podłóg, którym wilgoć i wysoka temperatura nie robią żadnej krzywdy. Wręcz przeciwnie – strumień gorącej pary generowany przez mopa skutecznie myje ich powierzchnię oraz odmacza przyschnięte plamy i to bez użycia detergentów. Jeśli masz mopa ze specjalną, punktową dyszą lub szczoteczką, to doczyścisz nim też fugi, narożniki i miejsca na styku podłogi z cokołem. Mopem parowym można też myć niektóre wodoodporne panele laminowane oraz winylowe – przed przystąpieniem do pracy należy jednak sprawdzić, czy ich producent nie zabrania takiej pielęgnacji.
A może elektryczny mop do mycia podłóg po remoncie?
Elektryczne mopy nadają się do mycia niemal każdego rodzaju podłóg, nawet olejowanych lub woskowanych desek i niezbyt szczelnych paneli. Są łatwe w użyciu, wygodne i bardzo skuteczne. Do mycia podłóg po remoncie polecamy szczególnie mopy z funkcją aktywnego mycia. Takie urządzenia stale zwilżają wałki lub pady czystą wodą, a jednocześnie zasysają brudną wodę do zbiornika. Dzięki temu poremontowy pył nie rozmazuje się na podłodze, a posadzka jest myta wyłącznie czystym mopem. Co więcej, funkcja zasysania wody przyspiesza osuszanie podłogi, która schnie znacznie szybciej niż podczas mycia nawet najdokładniej odsączonym tradycyjnym mopem.
A minusy? Dobre mopy elektryczne z aktywnym myciem są drogie – najprostsze modele kosztują ponad 600 zł, a ceny tych najbardziej zaawansowanych dobijają nawet do 2000 zł.
Mycie podłogi po malowaniu – jak usunąć farbę z drewna, paneli i płytek?
Nieodpowiednie zabezpieczenie podłogi i listew przypodłogowych przed malowaniem często skutkuje trudnymi do usunięcia plamami farby. O ile to możliwe, należy usuwać je na bieżąco, zanim jeszcze zdążą przyschnąć i się utrwalić. Jeśli nie zareagujesz w porę, musisz uzbroić się w cierpliwość – zmycie farby bywa czasochłonne.
Jeśli na posadzce są plamy z farby, to usuń je jeszcze zanim rozpoczniesz mycie podłogi po malowaniu. Wykorzystaj do tego wodę z odrobiną płynu do mycia naczyń lub mydła, a w przypadku olejowanego lub woskowanego drewna – wodę z detergentem do mycia podłóg olejowanych. Na delikatne powierzchnie nanoś ją miękką szmatką i pocieraj do skutku. Na nierysujących się kafelkach możesz pomóc sobie magiczną gąbeczką lub zmywakiem kuchennym. Unikaj jednak skrobania – możesz łatwo zniszczyć podłogę!