Skąd pochodzi bulletproof coffee?
Podczas jednej ze swoich podróży amerykański bloger, Dave Asprey, dostrzegł, że Tybetańczycy piją zarówno herbatę, jak i kawę z dodatkiem masła wyprodukowanego z mleka jaków. Ten dziwny zwyczaj na tyle go zafascynował, że postanowił zgłębić temat i eksperymentować z nowo poznanym smakiem. W ten sposób połączył kawę z krowim mlekiem i olejem o wysokiej zawartości MCT, a przepis na ten nietypowy napój opublikował na swoim blogu w 2009 roku.
Kawa z masłem zyskała tak dużą popularność, że do zbioru przepisów opartych na spożywaniu dużej ilości tłuszczów dołączyły kolejne receptury. W 2015 roku Asprey otworzył nawet swoją własną kawiarnię w Santa Monica.
Jak smakuje kawa z masłem klarowanym?
Wydawać się może, że połączenie kawy i masła nie jest zbyt dobrym pomysłem, jednak jej smak jest bardzo zbliżony do tych napoi, do których dodaje się tłustą śmietankę czy też bitą śmietanę.
Po dokładnym wymieszaniu kawy i tłuszczu otrzymujemy lekko orzechowy, kremowy posmak napoju. Jeśli uzupełnimy ją o dodatki, np. karmel lub kardamon, to uzyskamy napój o lekko słodkim smaku i korzennym aromacie.
Nieco innych walorów nabiera wersja z olejem kokosowym, który nadaje kawie delikatnego, łagodnego smaku.
Jak działa bulletproof coffee? Czy kawa z masłem odchudza? Efekty
Cała teoria, wedle której regularne picie kawy z masłem przyczynia się do utraty zbędnych kilogramów, opiera się na o wiele szerszej koncepcji całej diety opracowanej przez wspomnianego Dave’a Asprey’a. Polega ona na tym, iż znacząco ogranicza się spożywanie węglowodanów na rzecz pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczów i umiarkowanej ilości białka. Jest to więc rodzaj diety ketogenicznej.
Amerykanin rekomenduje picie kawy z masłem w ramach śniadania. Jako zwolennik diety paleo wyklucza spożywanie przetworzonych produktów. Napisał nawet i opublikował w 2014 roku książkę z przepisami pod nazwą Bulletproof diet oraz wersję z przepisami dla dzieci The Better Baby Book.
Czy kawa z masłem odchudza? Sama w sobie nie, jeśli jednak jej spożywaniu towarzyszy znaczne ograniczenie węglowodanów (a zatem niemal całkowite wykluczenie mąki i jej przetworów, a także cukrów) oraz mniejsze od naszego zapotrzebowania spożycie kalorii, to po kilku tygodniach można zauważyć zadowalające efekty takiej kawowej diety.
Zawarta w kawie kofeina pobudza do działania, zaś dodatek tłuszczu znacznie zmniejsza łaknienie i odczuwanie głodu. W efekcie mniej podjadamy i czujemy sytość dłużej niż w przypadku zjedzenia drożdżówki i wypicia mlecznej kawy.
Bardzo ważne jest, aby jednocześnie wykluczyć z diety cukier i produkty oparte na mące, czyli makarony i pieczywo wszelkiej maści. Zastępujemy je dużymi ilościami warzyw i owoców. Warto jednak mieć na uwadze, że bulletproof coffee nie jest pełnowartościowym i odżywczym posiłkiem, niemniej jednak wypita o poranku daje porządną dawkę energii na cały dzień.
Bulletproof coffee – składniki
Do przygotowania keto kawy potrzebujemy przede wszystkim:
- dobrej jakości kawy
- masła
- oleju kokosowego.
Uwaga – w przypadku kawy z masłem nie potrzebujemy więcej składników! Pod żadnym pozorem nie powinno się sięgać po cukier lub miód bowiem w przeciwnym razie nie można mówić o żadnym efekcie odchudzającym, wręcz przeciwnie, w ten sposób spożywamy tylko zbędne węglowodany!
Osoby, które chcą urozmaicić sobie smak kawy, mogą sięgnąć po przyprawy. Doskonale pasuje tutaj cynamon, kardamon oraz odrobina kurkumy, która nada też przyjemnej, nieco złotej barwy samej kawie.
Jakie masło do kawy keto?
Ważne jest to, by tłuszcz był neutralny w smaku, tzn. bez dodatku soli, której nadmiar negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia. Najlepsze masło do kawy to masło klarowane, czyli to posiadające średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe.
Warianty kawy kuloodpornej nie kończą się jednak na dodatku masła. Dobrym pomysłem jest też sam olej kokosowy do kawy – taki napój sprawdzi się w przypadku wegan, wegetarian lub osób, które zechcą urozmaicić swoją codzienną kawę keto. Jeśli tęsknisz za mlecznymi napojami, rozwiązaniem może być keto kawa ze śmietanką kokosową zamiast masła i dodatkową łyżką oleju.
Alternatywą dla kawy z masłem i olejem kokosowym jest też kawa z olejem mct, który można kupić w większości sklepów z suplementami diety dla sportowców.
Jakie ziarna wybrać do przygotowania kuloodpornej kawy z masłem?
Dave Asprey na łamach swego bloga zachęca, aby ziarna kawy wybrane do przygotowania bulletproof coffee nie były przypadkowo wybrane ze sklepowej półki.
Zaleca, aby kawa pochodziła z certyfikowanych, wysokopoziomowych plantacji Rainforest Alliance. Do jej wytwarzania powinno być zaangażowanej jak najmniej technologii, dlatego prym wiedzie kawa zebrana ręcznie, ususzona w promieniach słońca i uprażona w lokalnych, małych kawiarniach.
Kawę najlepiej zaparzyć z wysokiej jakości świeżo mielonych ziaren kawy, na przykład arabiki, która charakteryzuje się niską kwasowością oraz intensywnym smakiem o lekko orzechowych i czekoladowych nutach.
Kawa kuloodporna – przepis krok po kroku
Od czasu spopularyzowania bulletproof coffee powstało mnóstwo wariantów tej kawy na keto. Podstawowy przepis na kawę z masłem wygląda następująco:
- Aby przygotować słynną bulletproof coffee potrzebujemy dobrej jakości americano oraz świeżego, niesolonego masła. Do przygotowania naparu można użyć automatycznego ekspresu do kawy lub też wykorzystać aeropress lub dripp.
- Następnie dodajemy masło do kawy. Do porcji americano o pojemności 150-200 ml wystarczy kilka łyżeczek – tutaj kwestia jest indywidualna, mogą to być 2-3 łyżeczki, a nawet i 5-6.
- Na koniec dodajemy łyżeczkę oleju kokosowego i mieszamy, aż tłuszcz się rozpuści. Gotowe! Kawę można również wymieszać za pomocą blendera – olej kokosowy z kawą i masłem lepiej się wtedy połączą i stworzą bardziej kremową konsystencję. Napój mieszamy przez około 30-40 sekund, aż będzie przypominać strukturę kawy latte.
Ile kalorii ma kawa kuloodporna bulletproof coffee?
Standardowy kubek kawy kuloodpornej składający się z 200 ml kawy americano, dwóch łyżeczek masła oraz jednej łyżeczki oleju kokosowego zawiera około 450 kcal i 50 gram tłuszczu, z czego 85% to tłuszcz nasycony.
Zobacz też: