Nie umiem gotować! Jaki prosty robot kuchenny kupić?

Robot kuchenny jest sprzętem, który może nam znacznie ułatwić gotowanie i skrócić czas spędzony w kuchni. Będzie idealnym pomocnikiem nawet największego laika kuchennego, którego naczelnym argumentem były zawsze słowa: nie umiem gotować. Co więcej, dobry i prosty robot kuchenny lub mikser planetarny pomoże rozwinąć zdolności kulinarne i przenieść gotowanie na wyższy poziom. Jak jednak wybrać odpowiednie urządzenie na start? Czym cechuje się prosty robot dla kuchennego laika?
Spis treści

Im więcej funkcji robota kuchennego, tym lepiej? Niekoniecznie…

Ilość i różnorodność dostępnych na ryku robotów kuchennych do domu może przyprawić o zawrót głowy. Przymierzając się do zakupu takiego urządzenia, zobaczymy w sklepach sprzęty o różnych funkcjach, wielu dołączonych przystawkach, tarczach i mieszadłach, profesjonalne roboty kuchenne, roboty podgrzewające, gotujące, a nawet takie, które przygotują za nas całe danie od początku do końca.

Aby jednak nie zagubić się w gąszczu ofert poszczególnych producentów, warto przed pójściem do sklepu lub odwiedzeniem strony internetowego elektromarketu określić:

  • jakie zadania ma za nas wykonać robot kuchenny – na tej podstawie dobieramy moc i akcesoria
  • jak często będziemy go używać – postawić na solidny i wytrzymały sprzęt, czy na przeciętny, lecz sporo tańszy
  • ile miejsca jesteśmy w stanie przeznaczyć na jego przechowywanie.

Robota kuchennego zdecydowanie nie warto kupować pod wpływem impulsu. Niezbyt dobrym pomysłem jest też wybór wieloczynnościowego urządzenia w sytuacji, kiedy będziemy korzystać z jedynie kilku przystawek lub mieszadeł. W takim przypadku więcej nie znaczy lepiej – możemy niepotrzebnie wydać pieniądze na akcesoria, które przez najbliższe lata będą jedynie zagracały nam kuchnię, np. zbędna wyciskarka lub przystawka do siekania.

Wieloczynnościowe roboty kuchenne o bardzo rozbudowanej gamie akcesoriów przeznaczone są dla amatorów gotowania, którzy spędzają w kuchni długie godziny i zazwyczaj samodzielnie przygotowują dania. Jeśli jednak jesteś początkującym kucharzem lub gotujesz tylko sporadycznie, z powodzeniem wystarczy Ci podstawowy model posiadający kilka niezbędnych elementów.

Prosty robot kuchenny – ratunek dla kulinarnych laików

Prosty robot kuchenny jest dobrym wyborem dla osób, które nie umieją gotować, dopiero zaczynają przygodę z gotowaniem albo nie zamierzają zbytnio rozwijać swoich kulinarnych umiejętności. Takie urządzenie wyręczy w podstawowych pracach wykonując je sprawniej, szybciej, a przede wszystkim – niemal bezobsługowo.

Jeśli do tej pory miałeś problem z ubiciem piany z białek na puszysty biszkopt, nużyło i zniechęcało Cię pracochłonne zagniatanie i wyrabianie ciasta lub unikałeś robienia domowych wypieków z obawy przed kulinarną klapą, mikser planetarny lub prosty robot kuchenny będzie dla Ciebie wybawieniem.

Zaletą prostego robota kuchennego jest łatwa obsługa. Taki sprzęt najczęściej wyposażony jest w misę i kilka akcesoriów, dlatego podczas jego używania nie jest konieczne ciągłe studiowanie instrukcji obsługi. Nawet kuchenni laicy zapamiętają zastosowanie kilku mieszadeł i z powodzeniem będą mogli używać ich do przygotowywania posiłków.

Robot planetarny, robot kuchenny, robot wieloczynnościowy – przegląd rozwiązań

W poprzednich akapitach wspominaliśmy o mikserach planetarnych i robotach wieloczynnościowych. Czym one są i jakie są między nimi różnice? Wyjaśniamy.

Obraz zawierający kubek, mikser, przybory kuchenne, garnek

Opis wygenerowany automatycznie
Fot.: Prosty robot kuchenny to najbardziej kompaktowe oraz najtańsze rozwiązanie dla początkujących.

Robot kuchenny – wolnostojące urządzenie z misą, w którym mieszadła obracają się tylko w jedną stronę, najczęściej wokół własnej osi. W tej kategorii znajdziemy najbardziej kompaktowe sprzęty, które jednak można rozbudować o kilka lub kilkanaście dodatkowych przystawek. Mieszadła lub ostrza robota mocuje się najczęściej na dole misy lub kielicha, co odróżnia go od robota planetarnego. Roboty kuchenne zwykle mają mniejszą pojemność misy roboczej, dzięki czemu mniejsza może być też ich moc.

Robot planetarny, zwany też mikserem planetarnym – sprzęt z charakterystycznym ramieniem, na którym mocuje się mieszadła obracające się w wielu kierunkach, zarówno wokół własnej osi jak i wokół misy. Z tego względu są one bardziej dokładne i zbierają ciasto, mięso lub warzywa ze ścianek misy podczas mieszania. Producenci często oferują dany model robota z różnymi zestawami akcesoriów, od kilku podstawowych mieszadeł po liczne tarcze, przystawki, kielich, wyciskarkę do cytrusów lub maszynkę do mielenia, dlatego łatwo można dopasować urządzenie do swoich potrzeb. Do wyboru mamy też różne wielkości mis – standardowe są nieco większe niż w robotach kuchennych, ale znajdziemy również duże misy przeznaczone np. dla większych rodzin. Te najbardziej rozbudowane roboty planetarne możemy śmiało nazwać wieloczynnościowymi.

Robot wieloczynnościowy (lub wielofunkcyjny robot kuchenny) – najłatwiej można opisać go jako urządzenie, które zastępuje kilka innych sprzętów kuchennych, np. mikser, malakser, blender kielichowy i maszynkę do mielenia mięsa. Aby sprostać tym zadaniom, roboty wieloczynnościowe zazwyczaj mają dużą moc. Niektóre sprzęty tego typu mają też funkcje podgrzewania, wyrastania ciasta oraz wbudowaną książkę z przepisami, która sprawia, że większość czynności podczas przygotowywania posiłku wykonuje za nas robot gotujący.

Możemy śmiało stwierdzić, że podział tych urządzeń jest dość płynny i wiele z nich potocznie określimy po prostu mianem robotów kuchennych. Dlatego przy wyborze swojego sprzętu warto kierować się nie tyle nazwą, co jego działaniem, funkcjami i dołączonymi akcesoriami.

Robot dla laika czy mistrza kuchni? Zależy od akcesoriów!

Jak zdążyliśmy się przekonać, o przeznaczeniu danego robota kuchennego najwięcej powiedzą nam dołączone do niego akcesoria i przystawki. Na dobrą sprawę, dokładnie ten sam model może sprawdzić się w kuchni laika kulinarnego oraz miłośnika gotowania: ten pierwszy poprzestanie na bazowej wersji wyposażenia, a drugi wybierze najbogatszą, oferującą całą gamę ostrzy, tarcz i mieszadeł.

Obraz zawierający urządzenie kuchenne, robot kuchenny

Opis wygenerowany automatycznie
Fot.: Wielofunkcyjny robot dla mistrza kuchni będzie miał znacznie więcej akcesoriów niż taki dla laika.

Z tego względu początkującym poleca się najczęściej zakup podstawowego robota kuchennego, który można w późniejszym czasie i w miarę wzrostu swoich umiejętności i potrzeb, rozbudować o dalsze przystawki. Wybór pomiędzy robotem kuchennym a planetarnym będzie zależał m.in. od naszego budżetu, miejsca do przechowywania w kuchni oraz gustu – roboty kuchenne są nieco bardziej kompaktowe i tańsze, a planetarne bywają większe droższe, lecz przy tym mocniejsze oraz bardziej estetyczne.

Absolutne minimum – jakie końcówki musi mieć każdy robot kuchenny?

Jakie jest absolutne minimum, w które powinien być wyposażony każdy robot kuchenny?

Naszym zdaniem robot dla laika powinien posiadać:

  • misę
  • mieszadło
  • hak do zagniatania ciasta
  • trzepaczkę do ubijania piany
  • pokrywę misy zapobiegającą rozpryskom.

Jeśli jesteś fanen zapiekanek warzywnych oraz surówek, a tarcie ziemniaków i innych składników na ręcznej tarce nie należy do Twoich ulubionych czynności, możesz dodatkowo postawić na przystawkę do rozdrabniania z wymiennymi tarczami do krojenia, szatkowania i tarcia.

Ile kosztuje robot kuchenny z podstawowymi akcesoriami? Najprostsze urządzenia można kupić już za ok. 100 zł, a ceny bazowych sprzętów renomowanych marek zaczynają się od ok. 350 zł.

Za ok. 800 zł dostaniemy już podstawowy sprzęt z ogromnymi możliwościami rozbudowy o dodatkowe przystawki i wbudowaną wagą, a ceny designerskich robotów planetarnych z obudową ze stali nierdzewnej i zaledwie kilkoma mieszadłami sięgają nawet ponad 2000 zł.

Przejdź do
top