Prosty robot kuchenny do podstawowych zadań

Wielofunkcyjne roboty kuchenne są coraz bardziej popularne w domowych kuchniach. Wszechstronność, wygoda obsługi i możliwość zastąpienia jednym urządzeniem kilku a nawet kilkunastu oddzielnych sprzętów to ich największe zalety. Stanowią niezawodną pomoc w codziennym gotowaniu, a opcjonalne przystawki do poszczególnych modeli wyręczą Cię w żmudnych i męczących kulinarnych zadaniach. Sprawdź, jakie funkcje i akcesoria ma podstawowy robot kuchenny, i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.
Spis treści

Czym jest robot kuchenny?

Robot kuchenny to wszechstronne urządzenie elektryczne, którego konstrukcja, możliwości, parametry techniczne i akcesoria zapewniają szybkie i sprawne przetwarzanie produktów. W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania, oferuje różne funkcjonalności. Najwyższe i najdroższe modele umożliwiają np. zagniatanie ciast, wyciskanie świeżych soków, blendowanie owoców i warzyw na koktajle czy zupy kremy, mielenie mięsa, wyrób domowego makaronu a nawet gotowanie i smażenie.

Jednak już prosty robot kuchenny do podstawowych zadań jest realną pomocą w codziennym gotowaniu i pieczeniu. Często do tej kategorii zalicza się także blendery i malaksery wyposażone w większy zestaw akcesoriów, które poszerzają ich kulinarne możliwości. Jednak, choć wiele je łączy, mają różne przeznaczenie i technologie pracy.

Blender najlepiej poradzi sobie z rozdrabnianiem i miksowaniem składników na smoothies, koktajle, gładkie kremy i sosy, a głównym przeznaczeniem malaksera jest szatkowanie, krojenie i tarcie produktów. Nawet podstawowe roboty kuchenne są w stanie zastąpić oba te urządzenia, oferując jednocześnie jeszcze więcej funkcji, dlatego to na nich warto się skupić, szukając niezawodnego kulinarnego pomocnika.

Poznaj możliwości wielofunkcyjnego blendera ręcznego Bosch MaxoMixx.

Robot łączy w sobie funkcjonalności co najmniej kilku innych sprzętów. Służy przede wszystkim do krojenia, siekania, ucierania, blendowania i ubijania. Im bardziej rozbudowany, tym więcej potrafi. Najbardziej zaawansowane modele wyciskają także soki, mielą mięso oraz kawę.

Nawet robot z bogatym wyposażeniem wciąż zajmuje mniej przestrzeni niż kilka różnych urządzeń, które potrafi zastąpić. Pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca w kuchni – a także czasu i pracy poświęcanych gotowaniu.

Jeśli zależy Ci na urządzeniu, za pomocą którego wykonasz niemal wszystkie niezbędne kulinarne czynności, postaw na robot wielofunkcyjny lub planetarny. Mają podobny rozmiar i większość funkcjonalności, a różnią się:

 • budową –silnik wielofunkcyjnego robota kuchennego umieszczony jest w bazie, a urządzenia planetarne mają napęd w charakterystycznej głowicy robota, opuszczanej na misę
 • ruchem mieszadeł –w robocie wielofunkcyjnym obracają się wyłącznie wokół własnej osi, zgodnie ze wskazówkami zegara, a w planetarnym dodatkowo także wokół misy
 • dostępnymi akcesoriami – w związku z szerszymi możliwościami, wynikającymi z konstrukcji, roboty planetarne można rozbudować o szerszą gamę przystawek, np. mieszadło do przekładania, końcówkę do ucierania czy spiralny hak do zagniatania ciasta.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę, kupując robot kuchenny, i jaki wybrać.

Planetarny robot kuchenny – jego silnik znajduje się w głowicy

Jaki robot kuchenny dla początkujących?

Dla kulinarnych laików i osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z gotowaniem, dobrym wyborem będzie zarówno wielofunkcyjny robot kuchenny, jak i podstawowy model planetarny. Oba urządzenia będą pomocne przede wszystkim w:

 • szatkowaniu i siekaniu
 • krojeniu w plasterki, kostkę i słupki
 • tarciu
 • mieszaniu mas, kremów i ciast
 • miksowaniu
 • ubijaniu np. śmietany czy białek na pianę
 • mieleniu mięsa
 • wyrabianiu ciasta.

Te funkcjonalne urządzenia wykonają za Ciebie najbardziej wymagające i czasochłonne zadania w kuchni, radząc sobie z nimi szybciej, sprawniej i praktycznie bez Twojego wysiłku. Ich ogromną zaletą jest prosta obsługa, z którą poradzą sobie także początkujący kucharze. Wyposażone w praktyczną misę i zestaw kliku bazowych łatwych w montażu akcesoriów są wygodne i nieskomplikowane w użytkowaniu i czyszczeniu. Większość elementów i przystawek można myć w zmywarce. Także samo sterowanie urządzeniem i ustawienie najważniejszych parametrów, takich jak prędkość czy tryb pracy, to bardzo intuicyjne czynności, które nie wymagają studiowania obszernych instrukcji obsługi.

Warto pamiętać, że wybierając bazowy model robota, możesz stopniowo poszerzać jego możliwości, wyposażając go w dodatkowe akcesoria. W miarę rosnących potrzeb lub doskonalenia kulinarnych umiejętności możesz dokupować opcjonalne przystawki, które pozwolą realizować kolejne przepisy na różnorakie przystawki, przekąski, zupy, dania główne i dodatki oraz napoje i desery.

Wygodne dodawanie składników do misy robota planetarnego dzięki odchylanej głowicy

Na jakie cechy robota kuchennego zwrócić uwagę przy wyborze?

Na rynku znajdziesz wiele prostych robotów kuchennych różniących się bazowym wyposażeniem, funkcjami i ceną. Aby wybrać model idealnie dopasowany do swoich potrzeb, który niezawodnie posłuży przez lata, zwróć uwagę na najważniejsze parametry sprzętu:

 • moc robota kuchennego

Jeśli będziesz wykorzystywać urządzenie jedynie do podstawowych zadań kuchennych, takich jak mieszanie, miksowanie, siekanie czy ubijanie piany z białek, wystarczy moc ok. 500 W–700 W. Jednak może okazać się niewystarczająca, jeśli chcesz korzystać z pomocy robota np. w mieleniu mięsa czy zagniataniu ciasta na pieczywo. Z bardziej wymagającymi czynnościami poradzą sobie maszyny o mocy przynajmniej 1000 W.

 • pojemność misy

Pojemność misy to bardzo ważny aspekt w wyborze robota. Jeśli przygotowujesz posiłki i napoje tylko dla siebie lub dla pary, wystarczająca będzie misa o pojemności ok. 3 litrów. Natomiast aby pomieścić i wygodnie przetwarzać składniki potraw dla całej rodziny lub większej grupy przyjaciół albo planujesz gotować na zapas (żeby zamrozić lub zawekować dodatkowe porcje), postaw na misy o większej pojemności.

 • obroty urządzenia

Im więcej możliwości regulacji szybkości obrotów robota, tym lepiej. Ten parametr wpływa na jego wszechstronność. Możesz dopasować tempo pracy do specyfiki przygotowywanego dania lub deseru. Wyższe obroty pozwolą sprawnie przetworzyć twarde produkty, np. buraki, warzywa korzeniowe czy rabarbar do ciast, a niskie umożliwią m.in. wolniejsze mieszanie delikatnych mas, musów i kremów.

Warto też zwrócić uwagę, czy robot posiada możliwość płynnej regulacji prędkości, która zapewnia komfortową obsługę urządzenia i pozwala kontrolować efekty pracy, oraz tryb TURBO. Umożliwi chwilowe zwiększenie obrotów aby sprawnie przetworzyć bardziej wymagające i twardsze składniki.  

 • akcesoria w zestawie

Przystawki dołączone do robota z powodzeniem zastępują oddzielne urządzenia kuchenne. Dlatego warto przed jego zakupem zastanowić się, z których będziesz najczęściej korzystać. Jeśli np. zależy Ci na zbilansowanej diecie, bogatej w witaminy i mikroelementy, wybierz blender kielichowy, w którym szybko przygotujesz zdrowe smoothies i koktajle lub sokowirówkę. Z kolei maszynka do mielenia mięsa będzie ogromnym wsparciem w przygotowaniu m.in. kotletów, pulpetów, różnych farszów do pierogów, uszek i krokietów czy obiadowych zapiekanek dla całej rodziny.

Sprawdź, jaki robot kuchenny będzie najlepszy dla Ciebie.

Przejdź do
top