Jaki robot kuchenny pomoże Ci w codziennym gotowaniu w kuchni?
Nawet największym kulinarnym pasjonatom zdarza się zrezygnować z przygotowania bardziej skomplikowanego dania czy wypróbowania trudniejszego przepisu ze względu na brak czasu lub odpowiedniego sprzętu. Aby uniknąć takich sytuacji, a jednocześnie ułatwić i uprzyjemnić codzienne przygotowywanie posiłków, warto zdecydować się na urządzenie, które wykona najtrudniejszą pracę w kuchni. W tej roli świetnie sprawdzi się robot kuchenny. Jego zakup może wiązać się z dość dużym wydatkiem, dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór modelu najlepiej dopasowanego do Twoich potrzeb.
To, jakie urządzenie będzie dla Ciebie odpowiednie, zależy od kilku czynników:
- jak często gotujesz
- jak duże porcje przygotowujesz – tylko dla siebie, dla pary czy całej rodziny
- jaki masz styl gotowania.
Na tej podstawie dobierzesz model robota o wystarczającej mocy, aby spełnił Twoje kulinarne oczekiwania, z najwygodniejszym dla rodzajem sterowania oraz o pojemności misy, w której swobodnie zmieścisz zadowalającą liczbę porcji dania, zupy, koktajlu czy ciasta.
Żeby dopasować pozostałe funkcje urządzenia i dobrać przystawki, z których będziesz najczęściej korzystać, warto określić także:
- Jakie zadania ma wykonać za Ciebie robot kuchenny?
To szczególnie istotne przy wyborze akcesoriów. Wielu czynności kuchennych nie trzeba wykonywać siłą własnych mięśni. Robot może wyręczyć Cię m.in. w: szatkowaniu, tarciu, ubijaniu piany i śmietany, mieleniu mięsa czy wyrabianiu ciasta. Warto rozważyć, które z nich lubisz wykonywać samodzielne a które wolisz pozostawić maszynie.
- Jakie rodzaje wypieków i jak często pieczesz?
Do zagniatania większych porcji ciężkich ciast konieczny będzie zakup mocnego robota z pojemną misą i specjalnym hakiem
- Jak często będziesz go używać?
Aby wiedzieć, czy zdecydować się na sprzęt z trwałych i wytrzymałych materiałów czy wystarczy niższy model.
- Ile miejsca możesz przeznaczyć na jego przechowywanie?
Roboty kuchenne są dość dużymi urządzeniami, przeznaczonymi do ustawienia na stałe na kuchennym blacie. Dlatego ważne aby jeszcze przed zakupem zagospodarować miejsce na sprzęt i dodatkowe akcesoria i wybrać taki, z którego będzie można swobodnie i wygodnie korzystać.
- Możliwości finansowe
Aspekt ekonomiczny jest równie istotny, wśród różnorodnych rodzajów robotów znajdziesz bowiem zarówno takie za kilkaset złotych, jak i mocne zaawansowane modele z funkcjami gotowania i smażenia za ponad 5 tys. zł.
Jak dokonać przemyślanego zakupu?
Najważniejsze aby robota kuchennego nie kupować pod wpływem impulsu. Konkretne sprecyzowanie oczekiwań, potrzeb i możliwości finansowych zagwarantuje dobór sprzętu, który będzie realną pomocą w codziennych obowiązkach. Nietrafionym pomysłem jest wybór wieloczynnościowego urządzenia w sytuacji, kiedy będziesz korzystać jedynie z kilku bazowych przystawek lub mieszadeł. Jeśli robot ma Cię wyręczyć w podstawowych kulinarnych zadaniach kieruj się zasadą „mniej – znaczy lepiej” aby nie inwestować w zbędne akcesoria, takie jak np. wyciskarka, sokowirówka czy maszynka do mielenia, które będą zalegać latami w kuchennej szufladzie.
Wieloczynnościowe roboty kuchenne wyposażone w rozbudowaną gamę akcesoriów są przeznaczone dla pasjonatów gotowania, którzy spędzają dużo czasu w kuchni i realizują także bardziej złożone przepisy. Natomiast jeśli gotujesz sporadycznie lub jesteś początkującym kucharzem z powodzeniem wystarczy podstawowy model z zestawem najbardziej popularnych i praktycznych przystawek.
Sprawdź, jaki prosty robot kuchenny wybrać, jeśli nie umiesz gotować.
Rodzaje robotów dostępnych na rynku – czym się różnią?
Z definicji „robot kuchenny” jest urządzeniem małego AGD, które wyręcza użytkownika w wykonywaniu części zadań związanych z gotowaniem. W poszczególnych klasyfikacjach do tej kategorii zalicza się także blendery i malaksery, jednak współczesne maszyny kuchenne są na tyle wielofunkcyjne, oferując niezliczone możliwości rozbudowy, że zostawiają w tyle produkty przeznaczone jedynie do blendowania i szatkowania. Co więcej często są wyposażone w przystawki, które je zastępują. Dlatego oczekując realnej i wszechstronnej pomocy w kuchni warto wziąć pod uwagę dwa główne rodzaje robotów – wielofunkcyjne i planetarne.
- Wielofunkcyjny robot kuchenny
To wolnostojące urządzenie z misą, w którym mieszadła obracają się tylko w jedną stronę, zgodnie z ruchem wskazówek zegara i najczęściej wokół własnej osi.
W tej kategorii znajdują się także najbardziej kompaktowe sprzęty, które świetnie sprawdzą się w mniejszych kuchniach. Dzięki możliwości rozbudowy o kilka lub kilkanaście dodatkowych przystawek możesz, pomimo niewielkich wymiarów – w porównaniu z zaawansowanymi maszynami – cieszyć się ich wszechstronnością. Mieszadła lub ostrza robota wielofunkcyjnego mocuje się najczęściej na dole kielicha lub misy, co odróżnia go od robota planetarnego.
Jest urządzeniem, które z powodzeniem zastąpi kilka innych kuchennych sprzętów np. malakser, mikser, blender kielichowy czy maszynkę do mielenia mięsa. Aby sprostać tym zadaniom ma zazwyczaj dużą moc i jest wyposażony w dwa pojemniki. Obok wspomnianej misy, przeznaczonej m.in. do mieszania ciast i mas, krojenia, szatkowania i tarcia składników, masz do dyspozycji także wyższe naczynie w formie kielicha, które świetnie sprawdzi się do przygotowania koktajli, smoothies i miksowania płynów. Przy wyborze robota zwróć uwagę, aby misę oraz kielich łatwo i bezproblemowo montowało się na bazie z silnikiem.
- Robot planetarny (inaczej mikser planetarny)
Robot planetarny wyróżnia się już samą konstrukcją – ma charakterystyczne podnoszone ramię, do którego mocuje się mieszadła. To właśnie od ich aktywności wziął swoją nazwę. Mieszadła obracają się tzw. ruchem planetarnym, jak planety wokół Słońca, co oznacza, że kręcą się zarówno wokół misy, jak i własnej osi. Takie rozwiązanie gwarantuje dokładniejsze zbieranie mas, ciast i pozostałości przetwarzanych składników ze jej ścian. Są zgarniane także z dołu i środka naczynia, dzięki czemu mieszanie przebiega szybciej i precyzyjniej niż w wielofunkcyjnych robotach kuchennych.
Standardowo robot planetarny jest wyposażony w trzy podstawowe końcówki:
- trzepaczkę – pomocną w ubijaniu śmietany, białek do bez, sufletów i ciast czy jajek na sosy i majonezy
- mieszadło uniwersalne – które, dzięki planetarnej pracy, umieszczone w centrum przekłada masę, podczas gdy ramię zewnętrzne delikatnie ją miesza w przeciwnym kierunku
- hak do wyrabiania ciasta – o spiralnym kształcie, skutecznie zagniata ciasto, np. na pieczywo, domowy makaron, pizzę, drożdżówki i pączki.
Idealnie sprawdzi się więc jako wsparcie domowych cukierników i miłośników pieczenia. Będzie świetnym wyborem jeśli szukasz sprawnego robota do wyrabiania ciasta.
Choć oczywiście z jego pomocą przygotujesz także całą gamę dań wytrawnych – np. przystawki, sałatki i przekąski, zupy (w tym gładkie kremy), mięsa (także mielone), dodatki do dań głównych oraz sosy i dressingi.
Decydując się na urządzenie, które ma sprostać Twoim wymaganiom, zwróć szczególną uwagę na rozmiar misy. Standardowo roboty planetarne są wyposażone w misy o pojemności od 4 do 5 litrów, co wystarczy np. na wyrobienie ok. 1 kg ciasta drożdżowego.
Podobnie jak w przypadku robotów wielofunkcyjnych, modele planetarne można rozbudować o liczne przystawki. W kategorii tych drugich urządzeń ich wybór jest jeszcze większy, wiec łatwiej dopasować sprzęt z wybranymi akcesoriami do swoich potrzeb.
Jaki robot kuchenny wybrać – na co zwrócić uwagę?
Na rynku znajdziesz szeroką gamę sprzętów o mniej lub bardziej zaawansowanych funkcjach. Do tych podstawowych, których nie powinno zabraknąć w dobrym robocie, należą:
- ubijanie
- siekanie
- miksowanie
- rozdrabnianie
- tarcie
- wyrabianie ciasta.
Wyższe i droższe modele wyręczą Cię dodatkowo np. w mieleniu (mięsa, warzyw oraz kawy, ziaren i nasion), wyciskaniu soków, przygotowaniu świeżego makaronu o dowolnych kształtach (także z warzyw dzięki przystawce spralizer), robieniu domowych lodów czy nawet gotowaniu na parze.
Jednak zakres czynności wykonywanych przez robota to nie wszystko. Co wyróżnia te, których wybór warto rozważyć?
Sprawdź, na jakie najważniejsze parametry i cechy sprzętu zwrócić uwagę przy zakupie.
Moc robota kuchennego
Jeśli zależy Ci aby robot szybko i sprawnie przetwarzał także bardziej wymagające składniki, postaw na moc przynajmniej 1000 W. Wykorzystasz go do ubijania, ale też miksowania i blendowania twardszych produktów, zmielisz orzechy czy od początku do końca zagnieciesz w nim ciasto bez żadnego wysiłku.
Co bardzo istotne, roboty kuchenne dysponujące dużym zapasem mocy najczęściej są wyposażone w płynną regulację prędkości, która znacznie ułatwia obsługę urządzenia i pozwala kontrolować efekty pracy. Zwróć uwagę, czy konkretny model ma tryby pracy pulsacyjnej i TURBO, pomocne w szybkim i dynamicznym przetwarzaniu składników i osiągnięciu oczekiwanej tekstury potrawy. Roboty kuchenne o niższej mocy mają zazwyczaj jedną niezmienną prędkość obrotów lub ewentualnie kilka dodatkowych wariantów.
Wybierając urządzenie, pamiętaj, aby sprawdzić rodzaj podanego parametru. Powinien dotyczyć mocy czynnej, która przekłada się na maksymalną wydajność robota. Zdarza się, że producenci podają na opakowaniu lub w materiałach promocyjnych dane dotyczące mocy biernej. Jest to jednak raczej chwyt marketingowy niż pomocna wskazówka dla użytkownika, ponieważ dotyczy pracy urządzenia na najwyższych obrotach w czasie jedynie 10 minut. A dobry robot, który będzie dla Ciebie realnym wsparciem w kuchni, powinien bez problemu obsłużyć zarówno maszynkę do mielenia mięsa, pracując na niskich obrotach silnika, jak i blender wymagający bardzo wysokich obrotów.
Jakość i trwałość materiałów wykonania
Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając robot kuchenny, są materiały z których został wykonany. Powinny być wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. W miarę możliwości postaw na stal szlachetną lub nierdzewną, która jest znacznie trwalsza niż tworzywa sztuczne. Sprawdź, czy poszczególne elementy, akcesoria i przystawki można myć w zmywarce, co znacznie ułatwia konserwację sprzętu.
Duże znaczenie mają także detale, takie jak:
- wygodne uchwyty misy
- łatwe w obsłudze pokrętła lub suwaki do wybierania prędkości pracy
- specjalnie wyprofilowany dziobek ułatwiający wylewanie ciasta, koktajlu lub zupy
- pokrywa na misę, zabezpieczająca przed chlapaniem.
Sama misa robota powinna być stalowa, ponieważ te z tworzyw sztucznych, np. plastiku, są mniej odporne na urazy mechaniczne, wpływ temperatury i mogą się odbarwiać w zetknięciu z niektórymi produktami (m.in. burakami, marchewkami czy czerwoną kapustą).
Dodatkowe przystawki do robota kuchennego
O przeznaczeniu konkretnego robota kuchennego najwięcej mówią dołączone do niego akcesoria. Ten sam model może równie dobrze sprawdzić się w kuchni kulinarnego laika, jak i zaawansowanego amatora gotowania, o ile ten pierwszy skorzysta z bazowego zestawu, a drugi wybierze najszerszą opcję z bogatym wyposażeniem w postaci mieszadeł, tarcz, ostrzy i innych gadżetów. Z tego względu początkującym zaleca się najczęściej zakup podstawowego robota i rozbudowywanie go w późniejszym czasie, w miarę rozwoju umiejętności i potrzeb.
Decydując się na urządzenie konkretnego producenta, sprawdź, jakie dodatki i przystawki oferuje w portfolio i które będą kompatybilne z wybraną przez Ciebie maszyną. Możliwość rozbudowy robota kuchennego o opcjonalne przystawki to jeden z największych atutów tego sprzętu. Także ze względów ekonomicznych. Nie musisz decydować się od razu na najdroższy zestaw, który może zawierać akcesoria, z których nie będziesz korzystać. Swobodnie dobierzesz je w kolejnych krokach zakupowych, poszerzając możliwości swojego kuchennego pomocnika.
Warto zaznaczyć, że ze względu na konstrukcję, moc i sposób pracy więcej przystawek do wyboru oferuje robot planetarny. Wybór między nim a wielofunkcyjnymi robotem kuchennym będzie zależał także od dostępnego budżetu, miejsca do przechowywania oraz gustu. Urządzenia planetarne są większe, droższe, mocniejsze i bardziej estetyczne.
Prosty montaż akcesoriów
Ważnym aspektem w codziennym użytkowaniu robota jest sposób montażu poszczególnych akcesoriów. Zwróć uwagę na łatwość składania i rozkładania urządzenia. Jeśli będzie kłopotliwe, szybko zniechęcisz się do korzystania z maszyny i – gdy minie pierwszy zapał – zrezygnujesz z jego kulinarnego wsparcia.
Większość producentów wyposaża swoje roboty w rozwiązania, nawet bardzo zaawansowane i innowacyjne, ułatwiające montaż przystawek i ich użytkowanie, np. inteligentne wyczuwanie zamontowanej końcówki. Dzięki takim technologiom urządzenie przewiduje, jaką czynność będzie wykonywać i dopasowuje do niej parametry pracy. Inne konstrukcje zapewniają sprawne i bezproblemowe mocowanie akcesoriów do dwóch gniazd – szybkich i wolnych obrotów.
Znacznie prostszymi, ale równie funkcjonalnymi i praktycznymi rozwiązaniami, które ułatwią rozstawianie oraz chowanie sprzętu, są automatyczny zwijacz przewodu lub specjalny schowek na zwinięcie kabla.
Bezpieczeństwo użytkowania
Wybierając niezwodne urządzenie do swojej kuchni, nie zapomnij o najważniejszej kwestii – bezpieczeństwie. Choć robot kuchenny nie powinien stanowić zagrożenia dla dorosłych, może być niebezpieczny dla dzieci, tym bardziej kiedy spróbują korzystać z niego bez nadzoru. Dlatego postaw na sprzęt, który ma wysokiej klasy zabezpieczenia:
- przed przypadkowym uruchomieniem
- przed uruchomieniem nieprawidłowo złożonego urządzenia
- przed uruchomieniem bez założonej pokrywy (dodatkowo przydatne jak o niej zapomnisz podczas pracy, unikniesz dzięki temu zachlapanych ścian w kuchni)
- hamulec, który zatrzymuje pracę noża w przypadku zdjęcia pokrywy, unieruchamiając ostrza maksymalnie w dwie sekundy.
Przydatnym i funkcjonalnym rozwiązaniem, które ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo korzystania z robota są praktyczne gumowe nóżki w podstawie. Zapewniają stabilność podczas pracy i zapobiegają przesuwaniu się sprzętu.
Design robota kuchennego
Ze względu na to, że wszechstronne roboty kuchenne są przeważnie przeznaczone do przechowywania na stałe na kuchennym blacie, podczas wyboru konkretnego modelu warto zwrócić uwagę także na design urządzenia. Dobrze, aby poza wsparciem w gotowaniu i wyręczeniu Cię w żmudnych zadaniach kulinarnych, cieszył także oko.
Bogactwo oferowanych na rynku modeli – w wielu rozmiarach i kolorach (poza najczęściej spotykanym srebrnym, m.in. także czarnym, czerwonym, złotym, beżowym, białym czy miętowym), o różnorodnym wzornictwie, z bardziej ozdobnymi lub neutralnymi detalami – pozwala dopasować urządzenie do wystroju Twojej kuchni.
Zobacz też: