Piekarniki dual cook – wady i zalety

Piekarnik dual cook to wyjątkowe urządzenie, które powstało z myślą o osobach oczekujących od swoich sprzętów AGD maksymalnej wydajności i funkcjonalności. Dzięki sprytnym rozwiązaniom, pozwala on zaoszczędzić pieniądze, czas oraz sporo przestrzeni, która jest na wagę złota, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Teoria brzmi zachęcająco, jednak piekarniki dwukomorowe mają nie tylko zalety, ale też wady. Poznaj plusy i minusy dzielonych piekarników do zabudowy i sprawdź, czy warto kupić dwustrefowe urządzenie.
Spis treści

Piekarnik dual cook – co to jest i jak działa?

Piekarnik do zabudowy dual cook łączy funkcje i zalety dwóch oddzielnych sprzętów w jednym. Na pierwszy rzut oka wygląda on jak typowy, elektryczny piekarnik do zabudowy o wymiarach 60 x 60 cm, lecz po bliższym przyjrzeniu się zauważysz, że jego komora przedzielona jest na 2 części. Umożliwia to jednoczesne pieczenie dwóch zupełnie innych potraw bez ryzyka mieszania się ich smaków i aromatów. Sprytne, prawda?

Jednak to jeszcze nie koniec. Piekarnik dwustrefowy pozwala też na oszczędność energii – jeśli przygotowujesz tylko 1 blachę przekąsek lub ciasteczek, nie musisz używać całego urządzenia. Wystarczy wykorzystać połowę piekarnika dual cook, która szybciej się rozgrzeje pozwalając Ci zaoszczędzić czas i pieniądze.

Jak działa piekarnik dual cook? Sekret pieczenia dwóch różnych dań w jednym urządzeniu tkwi w specjalnej półce, zwanej też separatorem, która dzieli wnętrze piekarnika na dwie niezależne komory. Separator najczęściej wykonuje się z materiału, który nie przewodzi ciepła i umożliwia stworzenie w każdej z części piekarnika zupełnie innych warunków: od temperatury, przez wilgotność, aż po sposób grzania i dodatkowe funkcje. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu we wnętrzu piekarnika dwóch niezależnych (niezbędnych do funkcji termoobieg) oraz dwóch grzałek – po jednej w każdej komorze.

Fot.: Podczas pieczenia dużych porcji dań wystarczy wyjąć separator, by zmienić piekarnik dual cook w tradycyjne urządzenie z jedną komorą.

Wspomniane elementy mogą działać oddzielnie, odpowiadając za pieczenie dania w podzielonej komorze lub łącząc swoje siły przy przygotowaniu większej ilości jedzenia. Jak to możliwe? Otóż, piekarnika dual cook można też używać jako tradycyjnego, pełnowymiarowego urządzenia z jedną komorą – wystarczy wyjąć separator, by móc korzystać z całej przestrzeni piekarnika i zyskać miejsce na duże naczynie żaroodporne lub pieczonego indyka.

Wybrane piekarniki z technologią dual cook mają też bardzo wygodne, dzielone drzwiczki, dzięki którym można doglądać dania w górnej części i nie zakłócać pieczenia potrawy na dolnym poziomie. Mowa oczywiście o urządzeniach Samsung Dual Cook Flex™, które jako jedyne są wyposażone w łamane drzwi.

Zalety piekarnika dwukomorowego dual cook

Piekarniki dwukomorowe są świetnym rozwiązaniem dla fanów domowego gotowania i pieczenia. Do ich zalet możemy zaliczyć:

 • możliwość pieczenia dań równocześnie, a nie jedno po drugim dowolny wybór temperatury, czasu pieczenia, programu oraz funkcji dodatkowych dla każdej z komór
 • funkcjonalność dwóch piekarników przy rozmiarach jednego urządzenia (ważna szczególnie w małych kuchniach)
 • możliwość wykorzystania tylko jednej komory pieczenia
 • oszczędność czasu i energii – mniejsza komora nagrzewa się szybciej, a piekarnik pobiera wtedy mniej prądu
 • dostępność zarówno tradycyjnych dwustrefowych piekarników, jak i piekarników parowych dual cook
 • jednoczesne przygotowywanie dwóch zupełnie różnych dań, np. ciasta i mięsa
 • możliwość otwarcia drzwiczek tylko jednej komory (przy piekarnikach z łamanymi drzwiami)
 • dostępność funkcji i metod czyszczenia identycznych jak w tradycyjnych elektrycznych piekarnikach do zabudowy.

Wady piekarnika dwustrefowego dual cook

Nawet tak sprytne rozwiązanie, jak piekarnik dwustrefowy, ma też swoje wady. Największymi z nich są:

 • znacznie mniejszy wybór urządzeń niż w przypadku piekarników jednokomorowych
 • dostępność jedynie piekrników o wymiarach 60 x 60 cm
 • brak możliwości uruchomienia grzania góra-dół w pomniejszonych komorach
 • tylko jeden wiodący producent piekarników dual cook (plus kilku mniejszych, którzy jednak mają bardzo ubogą ofertę)
 • niektóre tryby pracy dostępne tylko w jednej z mniejszych komór (np. grill) lub niedostępne dla pieczenia dwustrefowego
 • w przypadku jednolitych drzwiczek, brak możliwości doglądania tylko jednego dania
 • ograniczenia w różnicy temperatur pomiędzy komorami
 • brak dwukomorowych piekarników retro
 • brak funkcji mikrofali.

Piekarnik dzielony – czy warto kupić piekarnik z dwoma komorami?

Piekarnik dzielony jest bardzo ciekawym i praktycznym sprzętem, który z pewnością spełni oczekiwania wielu użytkowników. Jednak, jak w każdym przypadku, nie jest to rozwiązanie dla każdego – w niektórych sytuacjach znacznie lepiej zdecydować się na klasyczny piekarnik z jedną komorą lub kompaktowe urządzenie, np. z mikrofalą.

Fot.: W piekarniku dual cook, w odróżnieniu od tradycyjnego urządzenia, zapachy zapiekanki i ciasteczek nie będą się przenikać.

Kto odniesie korzyści z zakupu piekarnika dzielonego?

 • osoby, które często przygotowują niewielkie ilości różnych dań
 • rodziny, których członkowie są na różnych dietach, np. wegańskiej i klasycznej
 • osoby często organizujące przyjęcia i zapraszające gości
 • fani sprytnych rozwiązań i nowoczesnych technologii
 • właściciele małych kuchni, którzy poszukują sprytnych i wielozadaniowych sprzętów.

Na co zwracać uwagę wybierając najlepszy piekarnik dual cook?

Choć z pozoru wybór piekarnika dual cook wydaje się podobny do wyboru jednokomorowego urządzenia, to jednak warto zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii, które sprawią, że użytkowanie urządzenia będzie prostsze i bardziej komfortowe:

 • rodzaj prowadnic – ze względu na niewielką wysokość każdej z komór i trudności w manewrowaniu w ich wnętrzu, najwygodniejsze w użytkowaniu będą teleskopowe
 • jak największa pojemność wnętrza przy tych samych wymiarach zewnętrznych – zyskamy więcej przestrzeni w każdej komorze
 • gotowe programy i automatyczne ustawienia – ułatwią programowanie i skrócą czas konieczny do obsługi piekarnika zwłaszcza wtedy, kiedy w każdej komorze będziemy przygotowywać całkiem inne dania
 • opinie o danym piekarniku dual cook zamieszczane np. na forach, blogach, na stronach sklepów z AGD.

Podczas wyboru idealnego piekarnika dwukomorowego warto kierować się również niezależnymi rankingami zestawiającymi ze sobą najlepsze urządzenia na rynku. Jeśli nie chcesz kupować kota w worku, lecz stawiasz na polecane i sprawdzone sprzęty AGD, koniecznie sprawdź nasz ranking najlepszych piekarników dual cook 2022.

Piekarniki dwustrefowe – przegląd rozwiązań dostępnych na rynku

Jak już wspomnieliśmy, piekarniki dwustrefowe produkuje zaledwie kilka firm. Zdecydowanym liderem w tej kategorii jest Samsung, który ma w ofercie bardzo dużą ilość piekarników 2-komorowych, w tym sprzęty z innowacyjnymi i bardzo praktycznymi łamanymi drzwiczkami. Inni producenci nie pozostają jednak w tyle – mimo znacznie mniejszej gamy produktów, również oferują dwukomorowe piekarniki do zabudowy, lecz już z tradycyjnymi, pełnymi drzwiami.

Poszczególne technologie pieczenia dwustrefowego noszą następujące nazwy:

 • Samsung Dual Cook™ – elektryczne piekarniki dzielone z jednolitymi drzwiami, w których można jednocześnie piec w dwóch niezależnych komorach. Dostępne są również piekarniki parowe Dual Cook.
 • Samsung Dual Cook Flex™ – piekarniki dwustrefowe Samsung wyposażone w dzielone drzwi Flex Door, dzięki którym możliwe jest otwarcie tylko jednej, górnej komory bez przerywania pieczenia w dolnej komorze. Drzwi można otwierać również w całości.
 • Beko Split&Cook® – piekarniki dual cook Beko, które umożliwiają równoczesne pieczenie potraw z wykorzystaniem różnych ustawień, pod warunkiem, że różnica temperatur pomiędzy komorami nie przekroczy 80 oC.
 • Grundig Divide&Cook – dzielone piekarniki Grundig o bardzo dużej pojemności, aż 80 l, umożliwiające stworzenie dwóch przestronnych, niezależnych komór przy pomocy separatora dołączonego do zestawu.
 • Solgaz Duo – elektryczne piekarniki dwukomorowe Solgaz pozwalają piec 2 dania jednocześnie, a separator pomiędzy komorami zapobiega przenikaniu i mieszaniu się zapachów.
Przejdź do
top