Test ekspresu do kawy Krups Evidence EA892D – recenzja

Dziś testujemy automatyczny ekspres do kawy z wyższej półki cenowej. Krups Evidence EA892D według opisu producenta to sprzęt zaprojektowany dla najbardziej wymagających konsumentów chcących cieszyć się wyjątkowym aromatem kawy i przygotować ulubiony napój kawowy w domowym zaciszu. Nowoczesną technologię zamknięto w małej i eleganckiej formie uzupełniając ją o wbudowany młynek stalowy i automatyczny system mleczny. Dzięki temu ekspres pasuje do wystroju każdej kuchni i sprawdzi się nawet w niedużych pomieszczeniach z ograniczonym miejscem.
Spis treści

Test ekspresu Krups Evidence EA892D – co sprawdzaliśmy?

Żebyśmy z czystym sumieniem mogli polecić ekspres Krups EA892D, sprawdziliśmy jego podstawowe parametry. W teście uwzględniliśmy to, jak wygląda wyświetlacz i działa panel sterowania, jaki zbiornik na wodę i młynek do kawy ma urządzenie, jakie rodzaje kaw można w nim przyrządzić, jaki ma system mleczny, jak smakują napoje, jak sprzęt się prezentuje oraz czy daje się łatwo czyścić. Cena urządzenia wynosi około 2700 zł (według średniej ceny z portalu Ceneo.pl).

Wyświetlacz w ekspresie Krups EA892D

Ekspres ciśnieniowy Krups Evidence EA892D cechuje nowoczesny design ze sporym panelem sterowania i małym wyświetlaczem. Ustawienia wybieramy dotykowo, a dostępne opcje przewijamy strzałkami i zatwierdzamy jednym z przycisków. Choć sprzęt ma niewielki wyświetlacz, w żaden sposób nie przeszkadza to w jego obsłudze. Jasne piktogramy na ciemnym tle dobrze reagują na dotyk. Na panelu znajduje się włącznik, strzałki służące do przewijania, symbol Bluetooth oraz 5 przycisków z ikonami przedstawiającymi najczęściej wybierane rodzaje kawy. Oprócz tego mamy symbol filiżanki z literką „D” (Dark) i filiżanką z plusem + (extra shot). Funkcja DARK zapewnia intensywny smak i zwiększoną moc kawy. Opcja EXTRA SHOT to dodatkowa porcja espresso do wcześniej wybranej kawy.

Wchodząc do menu sprawdzimy, kiedy trzeba wymienić filtr wody i odkamienić urządzenie, ile napojów i jakiego rodzaju przygotowaliśmy do tej pory oraz zaprogramujemy automatyczne czyszczenie  i płukanie systemu mlecznego.

Panel sterowania jest intuicyjny w obsłudze i trudno pomylić się podczas wybierania rodzaju kawy, jaką chcemy zaparzyć o poranku. Wyświetlacz z piktogramami wygląda estetycznie i nie dominuje nad urządzeniem.

Zbiornik na wodę ekspresu do kawy Krups Evidence EA892D

Pojemnik na wodę w ekspresie Krups Evidence EA892D jest głęboki i wąski. Wyjmuje się go od góry, dlatego sprzęt musimy ustawić tam, gdzie akurat nie mamy w kuchni szafek. W innym przypadku będziemy mieli trudność, żeby wyciągnąć zbiornik i uzupełnić go wodą. Jeśli jednak postawimy urządzenie pod szafkami, zawsze możemy nalać wody do pojemnika, używając do tego np. szklanki czy małego dzbanka. Zbiornik charakteryzuje się ciekawym rozwiązaniem – jego pokrywa to jednocześnie uchwyt do wyjmowania.

Dzięki temu, że 2,3-litrowy pojemnik jest półprzezroczysty, możemy sprawdzić z każdej strony ilość wody, jaka się w nim znajduje. Co ważne, jeśli do zaparzania kawy używamy twardej wody, w ekspresie montujemy specjalny filtr. Cały montaż wymaga dokładności i odrobiny czasu, ale filtr wymieniamy tylko raz na jakiś czas. Czynność nie należy więc do specjalnie uciążliwych.

System mleczny ekspresu automatycznego Krups Evidence EA892D

Przejdźmy teraz do systemu mlecznego, bo w przypadku ekspresu dedykowanego do zaparzania kaw mlecznych jest to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia. Od budowy systemu mlecznego i łatwości jego czyszczenia zależy w dużej mierze jakość zaparzanych napojów. Krups Evidence EA892D posiada funkcję przygotowania dwóch filiżanek latte lub cappuccino jednocześnie. T doskonała opcja, kiedy przychodzą do nas znajomi – każdy z nas pije ciepłe, znakomite latte w tym samym czasie.

A jak wygląda system mleczny w ekspresie Krups? Urządzenie nie ma wbudowanego pojemnika na mleko, a cienką i giętką rurkę znajdującą się z boku ekspresu wkładamy bezpośrednio do kartonu z mlekiem lub np. do dzbanka. Po każdym użyciu systemu mlecznego automatycznie go przepłukujemy, a rurkę myjemy pod bieżącą wodą. Producent zaleca też, żeby każdorazowo po zaparzeniu mlecznej kawy wymontować blok „One Touch Cappuccino” odpowiedzialny za spienianie mleka i przemyć go wodą z detergentem, co pozwoli na zachowanie pełnej higieny systemu.

Stalowy młynek do kawy ekspresu Krups Evidence EA892D

Krups Evidence wyposażono w stożkowy metalowy młynek żarnowy. Takie młynki producenci umieszczają również w ekspresach baristycznych. Jest to więc najtrwalszy rodzaj młynka, jaki możemy spotkać. Pracuje może trochę głośniej niż te ceramiczne, ale zapewnia dokładniejsze zmielenie kawy na Twój ulubiony napój.

Podczas rozgniatania ziaren przez żarna nie powstaje też pył kawowy, jaki tworzy się w młynkach ceramicznych (pył psuje smak naparu). W ekspresie Krups dostępne są trzy ustawienia zmielenia. To może niezbyt dużo, jednak wystarczająco do zaparzenia większości rodzajów kaw.

Rodzaje kaw w ekspresie

Za jednym dotknięciem, ekspres Krups Evidence przygotuje jeden z 15 dostępnych w menu napojów. Podstawowe rodzaje kaw wybieramy bezpośrednio na panelu sterowania. Do pozostałych przechodzimy przez rozszerzone menu.

Poza standardowymi rodzajami kaw, jak np. kremowe cappuccino, flat white, espresso macchiato czy caffe latte dzięki regulowanym ustawieniom temperatury wody ekspres przygotuje nam również napoje herbaciane, np. herbatę czarną, zieloną i ziołową. Gorąca woda używana do parzenia herbaty posłuży nam również do przyrządzenia long coffee.

Funkcja Bluetooth w Krups Evidence pozwala na łączność z aplikacją mobilną i personalizację ustawień kawy oraz zaprogramowanie swojego ulubionego napoju. Regulacja ilości zaparzanej kawy może odbywać się zarówno z poziomu aplikacji, jak i bezpośrednio z panelu urządzenia.

Funkcja DARK i EXTRA SHOT umożliwią nam na przygotowanie mocniejszych naparów. Przycisku DARK możemy użyć jednorazowo lub przypisać go na stałe do wybranego napoju. EXTRA SHOT stosujemy wtedy, kiedy chcemy zaserwować sobie dodatkową porcję aromatycznego espresso. Oprócz tych funkcji, dostępna jest również 3-stopniowa regulacja mocy kawy oraz jej temperatury.

Smak i aromat kawy z ekspresu Krups EA892D

Skoro powiedzieliśmy już o możliwościach zaparzania różnych napojów, przejdźmy teraz do oceny ich smaku. W Krups Evidence EA892D przygotujemy oczywiście espresso i cappuccino, ale też macchiato, ristretto ze spienionym mlekiem oraz doppio americano. Kawy czarne charakteryzują się mocnym i intensywnym smakiem. Dobrze się prezentują, a warstwa cremy (pianki na espresso) jest kremowa i długo się utrzymuje. Bez zarzutu jest także aromat kawy.

Według opinii użytkowników ekspres dobrze spienia mleko, a co najważniejsze oferuje możliwość przygotowania 2 mlecznych kaw jednocześnie. W recenzji portalu Czterech Kątów testujący zwrócili uwagę na wygląd mlecznych kaw, np. latte macchiato, w których warstwy: kawowa, mleczna i spienione mleko się mieszają. Nie jest to jednak poważny minus, ponieważ mleczne napoje i tak smakują delikatnie i aromatycznie.

Design ekspresu i utrzymanie w czystości ekspresu Krups Evidence EA892D

Możemy cieszyć się smakiem wybornej kawy tylko wtedy, kiedy ekspres jest dobrze oczyszczony i nie zalega w nim kamień. W ekspresie Krups Evidence EA892D automatyczne opcje umożliwiają łatwe przepłukanie urządzenia po każdym użyciu i zachowanie pełnej higieny.

Jak prezentuje się ekspres? Z przodu jest srebrny, natomiast jego boki i tył wykonano z czarnego plastiku. Sprzęt z frontem ze stali szlachetnej wygląda ponadczasowo i z powodzeniem sprawdzi się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych kuchniach. Niewielkie gabaryty sprawiają, że nie przytłoczy nawet naprawdę małych pomieszczeń, a dzięki zgrabnemu panelowi sterowania, w którym zadbano o najmniejsze detale i niewielkiemu wyświetlaczowi zapewni łatwość obsługi.

Dysze możemy ustawiać na dowolnej wysokości, co ułatwia zaparzenie kawy np. w wysokim kubku. Ekspres wymaga regularnego przecierania, ponieważ na panelu i obudowie pozostają widoczne odciski palców (podobnie jak i na telefonie, którego stale używamy). Na czarnej tacce ociekowej widać też pozostałości mleka, dlatego po każdym przygotowaniu mlecznych napojów warto ją przemyć.

Ile kosztuje automatyczny ekspres Krups Evidence EA892D?

Według serwisu Ceneo, cena omawianego ekspresu to około 2 700,00 zł.

Specyfikacja techniczna ekspresu ciśnieniowego Krups Evidence EA892D

  • System mleczny: One Touch Cappuccino
  • Szerokość, Wysokość, Głębokość: 23,6 x 34,8 x 42,9 [cm]
  • Ciśnienie: 15 bar
  • Pojemnik na ziarna: 250g.

Ocena ekspresu Krups Evidence EA892D

Jakie oceny dostaje Krups Evidence EA892D? Użytkownicy chwalą sobie sprzęt za smak zaparzanych kaw. W rankingu Czterech Kątów ekspres zajął drugie miejsce za intuicyjność obsługi oraz estetyczny wygląd. Recenzenci nie przyznali mu pierwszej pozycji tylko ze względu na system mleczny (brak karafki i nieco utrudnione czyszczenie ekspresu). Czarne kawy przyrządzane w ekspresie smakują jednak wybornie, a dodatkowe funkcje DARK i EXTRA SHOT pozwalają na przygotowanie naprawdę mocnych i aromatycznych w smaku napojów.

Przejdź do
top