Test ekspresu do kawy Philips 5000 LatteGo EP5330/10: opinia i recenzja

Wybór ekspresów do kaw jest dość spory, a producenci prześcigają się w nowych rozwiązaniach mających przyciągnąć klientów. Wśród kawoszy wyróżnić można osoby, które cenią sobie wysoką jakość napojów kawowych, nawet jeśli konieczny jest dłuższy czy bardziej skomplikowany proces ich przygotowania oraz użytkowników nastawionych na szybkość wykonania kawy, nawet kosztem doznań smakowych.
Spis treści

Wydaje się, że tej drugiej grupie dedykowany jest model Philips z serii 5000 z systemem mlecznym LatteGo. W założeniu bowiem przygotowanie kaw mlecznych z tym ekspresem ma być proste i przyjemne. Czy warto się skusić na zakup Philips LatteGo EP5330/10? A może postawić na wersję Premium tego modelu?

Wygląd ekspresu ciśnieniowego Philips LatteGo 5000

Ciśnieniowy ekspres do kawy Philips LatteGo 5000 cechuje się dość klasycznym i zachowawczym designem. Zdecydowanie nie jest to styl retro, choć przypomina nieco automaty do kawy z poprzedniej epoki. Jego obudowa w większości wykonana jest ze stali szlachetnej, co w połączeniu z prostym wzornictwem daje całkiem niezły efekt wizualny.

Fot.: Przyciski na panelu sterowania podkreślają prosty i klasyczny design tego ekspresu do kawy.

Estetykę psuje nieco karafka systemu mlecznego, która jest identyczna dla wszystkich modeli z serii LatteGo, lecz jej zaokrąglony kształt nie współgra z prostymi liniami modelu 5000. Mankamentem ekspresu może być utrzymanie go w czystości, a to z tego względu, że każda kropelka wody czy też mleka pozostawia na nim smugi.

Warto wspomnieć, że słowo „Premium” przy nazwie modelu ekspresu do kawy Philips oznacza tylko lepszą wersję wykończenia karafki systemu mlecznego. Urządzenia Premium cechują się elegancką, metalową wylewką spienionego mleka, podczas gdy w standardzie jest ona wykonana z matowego czarnego tworzywa sztucznego.

Ciekawostką jest, że ekspresy z serii 5000 występowały w 3 wariantach:

 • z mniejszą karafką i systemem LatteGo
 • z większą, zintegrowaną karafką na mleko
 • z klasycznym spieniaczem w formie dyszy parowej.

Dziś skupiamy się na modelu z automatycznym systemem spieniania mleka LatteGo w wersji podstawowej oraz Premium.

Obsługa automatycznego ekspresu Philips LatteGo 5000

Sterowanie odbywa się za pomocą przycisków na obudowie urządzenia, z których 4 są dedykowane różnym rodzajom kaw. Ponadto funkcja memo pozwala dopasować moc kawy, jej temperaturę oraz proporcje naparu do mleka. Niewielki, centralnie umieszczony wyświetlacz z intuicyjnym menu jest czytelny, a pojawiające się na nim czarno-białe piktogramy wystarczająco duże. Tradycyjne, spore przyciski z pewnością przypadną do gustu osobom w starszym wieku, dla których obsługiwanie małych, niewidocznych guziczków może być problemem.

Pojemnik na wodę wyjmowany jest do góry, a tackę ociekową i zbiornik na fusy wysuwamy do przodu.

Fot.: Intuicyjne sterowanie i prosta obsługa to spore zalety ekspresu do kawy Philips LatteGo 5000.

Urządzenie takie jak ekspres do kawy wymaga regularnego czyszczenia, dlatego wskazane jest, aby dało się szybko i prosto wyczyścić wszystkie elementy. Spieniacz do mleka LatteGo ma dwa elementy i łatwo go umyć ręcznie lub w zmywarce. Sporą zaletą jest automatyczne czyszczenie obiegu mleka, które odbywa się po każdym użyciu.

Ekspres ciśnieniowy LatteGo 5000 powiadomi nas o konieczności przeprowadzenia odkamieniania oraz czyszczenia z użyciem specjalnych środków, a następnie, dzięki automatycznym programom, przeprowadzi nas przez cały ten proces. Blok zaparzający jest łatwy do wyjęcia i szybko da się umyć pod bieżącą wodą.

Mielenie ziaren i młynek do kawy w ekspresie LatteGo 5000

Młynek do kawy to bardzo istotny element ekspresu do kawy – od tego, jakie ma możliwości, zależy moc i smak naparu. Materiał, z którego wykonany jest młynek decyduje o jego trwałości. Powszechnie wiadomo, że młynki ceramiczne są mniej trwałe niż stalowe. Co więcej, podczas mielenia ziaren kawy powstaje większa ilość pyłu niż w przypadku rozdrabniania ich żarnowym młynku stalowym.

Ekspres ciśnieniowy Philips EP5330/10 posiada dobrej jakości młynek żarnowy, ale jest to niestety młynek ceramiczny a nie stalowy. Producent zapewnia jednak, że młynek zamontowany w jego ekspresie pozwoli na zmielenie kawy na 20 tys. filiżanek naparu, a nawet jeszcze więcej.

Młynek ekspresu Philips LatteGo 5000 oferuje jedynie pięć opcji mielenia ziaren na różne grubości, podczas gdy standardem w urządzeniach z tej półki cenowej jest dziesięć lub nawet więcej stopni mielenia.

Młynek ceramiczny w Philips LatteGo działa dość głośno, co będzie problemem przy przygotowaniu kawy, kiedy pozostali domownicy jeszcze śpią.

System spieniania mleka Philips LatteGo

Przygotowanie dobrego cappuccino czy latte w ekspresie ciśnieniowym Philips EP5330/10 to nie problem. A to dlatego, że posiada on system mleczny z funkcją spieniania mleka, który zapewnia nam dostawę ulubionego napoju każdego dnia.

Innowacją w tym modele jest system spieniania mleka LatteGo, który umożliwia błyskawiczne przygotowanie kaw mlecznych z pianką. Ekspres nie ma żadnych rurek i składa się tylko z dwóch części. Mleko nie dostaje się do wnętrza urządzenia, dlatego możliwe jest zachowanie najwyższej higieny i czystości.

Karafka systemu LatteGo ma pojemność 0,26 l, co wystarczy na przygotowanie 2 niedużych kaw mlecznych. Może być to mankamentem dla osób przygotowujących większe ilości napojów z dodatkiem mleka lub często przyjmujących gości. Z drugiej strony, niewielka pojemność karafki będzie idealna dla jednoosobowych gospodarstw domowych albo rodzin, w których kawy mleczne pija się sporadycznie.

Na obudowie mamy zaznaczone poziomy mleka konieczne do przygotowania różnych rodzajów białych kaw zgodnie z automatycznymi przepisami zaprogramowanymi w ekspresie. Dołączona do zestawu pokrywka na karafkę umożliwia bezpieczne przechowywanie jej w lodówce.

Ekspres LatteGo 5000 dostępny jest w 2 wariantach: standardowym oraz Premium, Jak już wspominaliśmy, różnią się one jedynie kolorem wylewki mleka. Wszystkie pozostałe parametry: wzornictwo, skuteczność działania, prostota czyszczenia i pojemność karafki są identyczne.

Zbiornik na wodę w ekspresie automatycznym LatteGo 5000

Pojemny zbiornik na wodę (1,8 l) to duży plus dla użytkowników ekspresu Philips EP5330/10, którzy chcą wykonać kilka kaw z rzędu, bo akurat wpadli do nich goście. Ogromną zaletą jest też to, że umieszczony w urządzeniu zbiornik na wodę zaopatrzony jest w filtr AquaClean, ograniczający osadzanie się kamienia na elementach ekspresu oraz poprawiający smak przygotowywanej kawy. Dzięki niemu w ekspresie można wykonać nawet do 5000 kaw bez konieczności odkamieniania (ma to miejsce po ośmiu wymianach filtra).

Fot.: Wyjmowany do góry zbiornik na wodę ekspresu Philips LatteGo 5000 z poręcznym uchwytem.

Analizując pozytywy zbiornika na wodę w ekspresie Philips LatteGo 5000, trudno nie zauważyć pewnego mankamentu. Chodzi o sposób wyciągania zbiornika. Wyjmuje się go tylko od góry, co uniemożliwia ustawienie urządzenia pod wiszącymi szafkami kuchennymi lub we wnęce. Poza tym przy wyciąganiu zbiornika trzeba użyć nieco siły.

Jakość wody – filtr w ekspresie Philips LatteGo 5000

W zbiorniku wody ekspresu LatteGo 5000 można zamontować filtr AquaClean, który oczyszcza wodę oraz zapobiega osadzaniu się kamienia. Dzięki niemu można rzadziej przeprowadzać odkamienianie urządzenia. Filtr jest dołączony do zestawu, jednak nie musimy korzystać z niego, jeśli np. używamy dzbanka filtrującego lub posiadamy w domu system filtrowania kranówki.

Rodzaje kaw w ekspresie automatycznym LatteGo 5000

Z Philips LatteGo EP5330/10 przygotujesz sześć rodzajów kaw:

 • espresso
 • czarną kawę
 • americano
 • cappuccino
 • latte macchiato
 • café au lait.

Może wydawać się to sporym wyborem, ale podobne urządzenia w tej cenie dają możliwość przygotowania nawet 10 lub 12 typów kaw. O ile gama napojów czarnych jest dość zadowalająca, to oferowane kawy mleczne są absolutnym minimum, jakiego oczekujemy od sprzętów tej klasy. Niestety, pod tym względem mogłoby być lepiej.

Jeśli jednak nie jesteś smakoszem różnych typów kaw i lubisz tylko klasyczne napoje, a do szczęścia wystarczy Ci poranne espresso i popołudniowe cappuccino, będziesz w pełni zadowolony z dostępnych w menu opcji. Wszystkie kawy można personalizować pod względem mocy, proporcji naparu i mleka oraz temperatury. Dołączona do zestawu podstawka pod espresso umożliwia parzenie kawy w małych filiżankach bez rozchlapywania.

4 rodzaje kawy dostępne są bezpośrednio z panelu urządzenia z pomocą dedykowanych przycisków (one touch cappuccino). W tym ekspresie zaparzymy jednocześnie 2 czarne kawy, a oprócz standardowych napojów kawowych przygotujemy też samo spienione mleko oraz gorącą wodę.

Smak kawy z ekspresu automatycznego LatteGo EP5330/10

Analiza smaku kawy z ekspresu to kwestia indywidualnych upodobań. Starając się jednak obiektywnie ocenić smak napoju, warto go porównać z tym samym napojem przygotowywanym w innym ekspresie.

Naszym zdaniem smak poszczególnych kaw przedstawia się następująco:

 • Espresso z ekspresu Philips EP5330/10 ma bogaty aromat, ciemnobrązowy kolor, ale smak nieco rozwodniony.
 • Cappuccino z ekspresu Philips EP5330/10 może się poszczycić intensywnym smakiem kawy i delikatną, mleczną i zwartą pianką. Jednak nie jest ona tak przyjemnie kremowa, jak ta przygotowywana np. przez ekspresy De’Longhi.
 • Latte macchiato z ekspresu Philips EP5330/10 przekonuje delikatnym smakiem mleka i kawy, jednak wizualne, niewielkie rozmycie się trzech warstw napoju wpływa na obniżenie oceny tego napoju.

Specyfikacja techniczna

 • ciśnienie: 15 barów
 • pojemność zbiornika na wodę: 1,8 l
 • pojemność zbiornika na ziarna: 250 g
 • automatyczny system mleczny LatteGo
 • możliwość regulowania adaptera na filiżanki
 • maksymalna wysokość filiżanki: 150 mm
 • wyświetlacz LCD
 • ustawianie mocy aromatu oraz ilości wody
 • wyjmowana tacka ociekowa wykonana z chromu
 • wbudowany pojemnik na mleko.

Kolory ekspresu do kawy Philips LatteGo 5000

Ekspres występuje w czterech kolorach:

 • stal szlachetna
 • piano black
 • biel
 • antracyt.

Wersje kolorystyczne czarna i stalowa są też dostępne w wariancie Premium, który ma metalowe wykończenie dozowników i cechuje się większą elegancją.

Ile kosztują ekspresy Philips LatteGo 5000 i LatteGo Premium?

Stosunek ceny do jakości to ważny wyznacznik dla klientów. Serwis Ceneo.pl porównuje ceny z wielu stron i sklepów internetowych – według niego Philips LatteGo 500 kosztuje ok. 1800-1900 zł, a w wariancie Premium ok. 2000 zł. To tzw. średnia półka cenowa ekspresów i modele innych marek w podobnej cenie oferują zazwyczaj trochę lepsze parametry i cechy, np. więcej kaw czy stalowy młynek.

Znajdziemy też sporo ofert urządzeń z drugiej ręki, które mimo widocznych śladów użytkowania są w świetnym stanie technicznym i mają znacznie niższą cenę.

Ciekawostką jest, że na rynku dostępny jest bliźniaczy model ekspresu Philips 5000 z dużą karafką na mleko (bez LatteGo). To urządzenie Gaggia Anima Class lub w cenie ok. 2000 zł oraz Gaggia Anima Prestige za ok. 2200 zł. Model z ręczną dyszą parową nosi nazwę Gaggia Anima Deluxe i kosztuje 2000 zł.

Ekspres do kawy LatteGo 5000 na tle innych modeli Philips

Ekspresy Philips LatteGo 5000 są dostępne na rynku od dobrych kilku lat. Jeśli szukasz nieco nowocześniejszego urządzenia, a jednocześnie cenisz sobie zalety systemu spieniania mleka LatteGo, przyjrzyj się modelom Philips z serii:

 • 3200 o nowoczesnym designie i wielu wersjach kolorystycznych
 • 4300 z kolorowym wyświetlaczem
 • 5400 z wyborem 8 rodzajów kaw.

Sprawdź, jak pozostałe ekspresy automatyczne Philips wypadły w naszych testach.

Wybredni kawosze na pewno skrytykują Philips LatteGo za ceramiczny młynek i wąski zakres personalizacji kaw – dla nich polecane są modele ekspresów automatycznych od De’Longhi, które mają więcej funkcji i stalowe młynki.

Opinie o ekspresie automatycznym Philips LatteGo 5000

Według relacji z recenzji i testów, kawa z Philips LatteoGo smakuje dobrze, co jest zasługą skutecznego filtra wody i dobrego zmielenia ziaren kawy. Jednakże minusem ekspresu jest głośność młynka, jego niska trwałość, mały zakres opcji mielenia ziaren, a także niewielki wybór kaw mlecznych.

Opinie z recenzji i testów blogerów są podobne do tych z wpisów zostawianych na portalu Ceneo.pl, gdzie każdy użytkownik można wyrazić swoje zdanie na temat danego produktu. Spośród wielu opinii wyłapaliśmy te najciekawsze:

Kawa wychodzi znakomita, jedynym minusem jest to, że aby zaparzyć moją ulubioną kawę z mlekiem muszę przedzierać się przez menu. Producent mógł dołożyć dwa przyciski szybkiego wybierania dla pozostałych dwóch kaw.

Szkoda, że nie ma przycisku dedykowanego piance mlecznej, którą moje dziecko uwielbia (aby ją zrobić, trzeba nacisnąć w sumie 6 razy przyciskami z prawej i z lewej strony wyświetlacza). Podczas robienia pianki jest dosyć głośny. Ekspres nie posiada pełnego dna i podczas opróżniania tacki ociekowej, pod ekspresem (a na blacie) zbiera się mała plamka wody (do wytarcia za każdym razem).

Jeśli np. oboje lubicie cappuccino to niestety musicie dostosować się do tylko jednej opcji ustawienia indywidualnego. Ekspres jest mega głośny jeśli chodzi o spienianie mleka. Przy wibracjach związanych z mieleniem i spienianiem często otwiera się szuflada i wówczas następuje zatrzymanie pracy, ale wznawia się po domknięciu szuflady.

Spienianie mleka jest bardzooo głośne. Mały pojemnik na kawę i wodę. Ogólnie oceniam to na 3 plus. Rewelacji nie ma.

Źródło: Ceneo.pl

Przed decyzją o kupnie Philips LatteGo warto rozważyć mankamenty tego produktu, na które wskazują jego dotychczasowi użytkownicy:

 • cappuccino można wykonać z maksymalnie 100 ml mleka
 • spienianie mleka jest bardzo głośne, podobnie jak mielenie ziaren
 • małe pojemności kaw
 • słabe americano
 • możliwość ustawienia tylko jednego własnego przepisu na przykład dla cappuccino
 • brak pełnego dna, zbieranie się wody podczas opróżniania tacki ociekowej
 • wibracje mielenia i spieniania powoduję otwarcie szuflady i wstrzymanie pracy.
Przejdź do
top