Test ekspresu do kawy Philips LatteGo 5400 – recenzja LatteGo z kolorowym wyświetlaczem

Większość z nas uwielbia zapach aromatycznej, świeżo zaparzonej latte macchiato albo cafe au lait o poranku, mało kto też odmówi sobie popołudniowej „małej czarnej”. Według statystyk jesteśmy w czołówce miłośników kawy w Europie. To właśnie z tego powodu wielu z nas nie wyobraża sobie swojej kuchni bez porządnego ekspresu do kawy.
Spis treści

Jednak decydując się na zakup ekspresu do kawy stajemy przed poważnym dylematem. Na rynku znajdziemy bowiem wiele różnych modeli, a ilość recenzji ekspresów dostępnych w sieci potrafi przyprawić o prawdziwy zawrót głowy! Na co zwrócić uwagę, by mieć pewność że wybrany model okaże się tym idealnym? Wygląd, ilość oferowanych opcji, jakość wykończenia to tylko niektóre z kryteriów, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze ekspresu do kawy. Dzisiaj testujemy nowy ekspres do kawy Philips 5400 LatteGo. Sprawdzimy, co nowego proponuje nam producent i czy warto zastanowić się nad jego zakupem.

Recenzja ekspresu do kawy Philips 5400 LatteGo (EP5444/90 EP5441/50 EP5446/70 EP5447/90 EP5444/50 to bliźniacze konstrukcje)

Mamy świadomość, że nie każdy z nas jest ekspertem w dziedzinie ekspresów do kawy i wie na co warto zwrócić uwagę. Dlatego też testując nowy ekspres Philips 5400 LatteGo bierzemy pod uwagę najważniejsze kryteria, które należy uwzględnić dokonując zakupu. Sprawdzimy, jak na poszczególnych płaszczyznach radzi sobie nowy Philips 5400.

Warto wiedzieć, że ekspresy EP5444/90, EP5441/50, EP5446/70, EP5447/90, EP5444/50 to bliźniacze konstrukcje różniące się prawdopodobnie jedynie kolorem.

Design i kolorowy wyświetlacz w ekspresie Philips LatteGo 5400

Choć, parafrazując znane przysłowie, nie wygląd czyni ekspres lecz jego wnętrze, nie ukrywajmy że jest to szczegół, który odgrywa istotną rolę przy podejmowaniu decyzji. Każdy z nas marzy o ekspresie dzięki któremu nie tylko będziemy mogli zaserwować sobie i bliskim przepyszną kawę, ale również który będzie stanowił ozdobę naszej kuchni. Nie bez znaczenia jest też kompaktowy rozmiar, wiele z nas bowiem nie może pochwalić się nieograniczoną wolną przestrzenią w kuchni.

Jeżeli chodzi o ekspres do kawy Philips 5400 LatteGo z pewnością należy docenić jego chromowany front, nadający mu klasy i elegancji. Wymiarami nie odbiega jednak zbytnio od innych modeli popularnych ekspresów do kawy z tego segmentu, jak chociażby DeLonghi Dinamica Plus, jest jedynie nieco wyższy. Warto jednak wspomnieć o tym, że zarówno dostęp do zbiornika na wodę jak i zbiornika na odpadki jest od frontu co sprawia, że ekspres można wpasować nawet wąską przestrzeń pomiędzy innymi sprzętami zachowując łatwość obsługi.

Choć w przypadku tego modelu producent chwali się dotykowym ekranem, to tak naprawdę mamy do czynienia z dotykowymi przyciskami. Z pewnością jest to rozwiązanie wygodne i intuicyjne, które umożliwia wybór kawy za pomocą jednego naciśnięcia – ikony są przejrzyste, a regulacja mocy kawy prosta i intuicyjna.

Przydałaby się jednak dodatkowo aplikacja, dzięki której można sterować pracą ekspresu za pomocą smartfona, by rano, leżąc jeszcze w łóżku zaparzyć sobie kubek gorącej kawy. Niestety, w przypadku tego modelu producent nie zdecydował się na wprowadzenie takiego udogodnienia. Warto zaznaczyć, że konkurencyjne dobre ekspresy do kawy w tej cenie posiadają tego typu funkcjonalności.

System spieniania mleka LatteGo

To, co wyróżnia ekspres Philips na tle konkurencji to z pewnością oryginalny system spieniania mleka LatteGo, który z wyglądu przypomina niewielką szklankę. Taki kształt umożliwia łatwe czyszczenie – ręczne przepłukanie systemu mlecznego pod bieżącą wodą nie zajmuje dużo czasu. Mimo wszystko okresowo i tak trzeba umyć moduł do spieniania mleka detergentem, ponieważ plastikowy pojemnik i wylewka stają się lepiące.

A jak z efektywnością systemu mlecznego w Philips 5400 LatteGo? Dzięki mieszaniu mleka i powietrza w komorze spieniającej możliwe jest szybkie uzyskanie puszystej, kremowej pianki.

Ten automatyczny ekspres do kawy ze spieniaczem nie daje jednak możliwości regulowania grubości pianki mlecznej, w efekcie czego w każdej z kaw mlecznych wygląda ona podobnie. Dodatkowo wydaje się, że pianka ma tendencję do szybkiego opadania. Jej jakość mogłaby być znacznie lepsza. Nie będzie to wadą dla początkującego kawosza, jednak dla części bardziej wymagających użytkowników może stanowić pewien minus ograniczający możliwość konfigurowania napojów mlecznych. Nadal można dostosowywać ilość mleka, jednak nie ma możliwości personalizowania ilości samej pianki.

Jeżeli chodzi o spieniacz mleka i pojemnik wchodzący w skład systemu LatteGo, ich kształt i prostota wykonania z pewnością dopełniają design ekspresu. Pojemnik zwieńczony jest pokrywką, którą łatwo strącić, dlatego nie jest to zbyt użyteczny element w codziennym użytkowaniu.

To na co warto zwrócić uwagę to kształt dzbanka systemu LatteGo – w praktyce uniemożliwia on swobodne przechowywanie mleka wraz z dzbankiem w drzwiach lodówki. Sam pojemnik zwęża się ku dołowi, stąd też łatwo go przewrócić zalewając mlekiem całą lodówkę (tak, to wydarzyło się na prawdę).

Pojemność zbiornika na mleko w ekspresie LatteGo jest niewielka, a co za tym idzie parząc jednorazowo wiele kaw musimy liczyć się z koniecznością ciągłego uzupełniania jego poziomu. W pojemniku LatteGo do spieniania mleka można zmagazynować mleko wystarczające średnio na dwie smaczne kawy mleczne, np. caffe latte (maksymalnie trzy ale z mniejszą ilością mleka).

Młynek do kawy w ekspresie – ceramiczny

Serce każdego ekspresu do kawy na ziarna to odpowiedni młynek. To właśnie od jego pracy zależy, jakim efektem końcowym będziemy mogli raczyć nasze podniebienie. Ekspres automatyczny Philips 5400 LatteGo, podobnie jak poprzednie modele z tej serii, wyposażony jest w ceramiczny młynek z 12-sto stopniową regulacją grubości mielenia ziaren, dzięki której można dostosować smak napoju do swoich preferencji. To spora innowacja, biorąc pod uwagę fakt, iż wcześniejsze modele miały tylko 5 stopni regulacji.

Choć producent ekspresu do kawy z młynkiem Philips 5400 LatteGo zapewnia, że dzięki ceramicznym żarnom zaparzymy minimum 20 000 kaw, eksperci uważają, że trwalszym i bardziej solidnym rozwiązaniem są jednak młynki stalowe, w które wyposażone są m.in. najlepsze ekspresy do kawy firmy De’Longhi. Jeśli chodzi o montaż młynków ceramicznych w swoich urządzeniach, Philips nie jest odosobniony – podobne rozwiązanie znajdziemy m.in. w topowym ekspresie Siemens EQ.9.

Młynek, a wraz z nim pojemnik na ziarna kawy, przykryte są pokrywką Aroma, która ma za zadanie chronić ziarna przed zwietrzeniem oraz umożliwia szybkie dosypanie kawy. Zastosowanie młynka ceramicznego sprawia, że Philips 5400 LatteGo to stosunkowo cichy ekspres ciśnieniowy, który nie zakłóci nam znacząco domowej ciszy w trakcie parzenia kawy.

Rodzaje kaw w ekspresie Philips 5400 LatteGo

Jakie kawy możemy przygotować dzięki Philips 5400 LatteGo? Do wyboru mamy 12 różnych napojów, zarówno kaw mlecznych jak i czarnych:

 • Espresso
 • Klasyczna kawa czarna
 • Americano
 • Caffé crema
 • Ristretto
 • Espresso lungo
 • Cappuccino
 • Latte Macchiato
 • Flat white
 • Café au lait
 • Caffe latte
 • Spienione mleko.

Oprócz wymienionych napojów dostępna jest też gorąca woda, dzięki której możemy nieco złagodzić zbyt wyrazisty smak kawy lub zaparzyć herbatę.

Dodatkowo konfigurator pozwala nam zmodyfikować każdy rodzaj kawy proponowany przez producenta zmieniając w nim takie parametry, jak ilość mleka i kawy, a także jej intensywność (redukcja lub wzmocnienie posmaku goryczki), by dostosować walory smakowe i moc kawy do własnych upodobań.

Nasze osobiste preferencje możemy zapisać, korzystając z czterech profili użytkownika. W ten sposób wystarczy jeden przycisk, by nasz napój został przygotowany w ten sam sposób za każdym razem. Niestety, w ramach każdego profilu możemy zachować tylko jeden napój, co przy wielu użytkownikach ekspresu może pozostawiać pełen niedosyt, zwłaszcza jeżeli rano lubimy pić inną kawę niż popołudniu.

Mimo że Philips 5400 LatteGo został stworzony jako ekspres na dwie kawy, to w rzeczywistości możemy zaparzyć w ten sposób tylko napary bez dodatku mleka. W przypadku kaw mlecznych np. caffe latte lub latte macchiato konieczne jest pojedyncze przygotowywanie każdej z nich.

Praktyczność ekspresu Philips LatteGo 5400

Jak wygląda użytkowanie ekspresu Philips 5400 LatteGo w praktyce? Z pewnością na plus można zaliczyć fakt, że urządzenie to posiada osobny system spieniania mleka. Ogranicza to konieczność częstego rozbierania całego sprzętu, dzięki czemu ekspres do kawy jest łatwy w czyszczeniu.

Filtr wody w ekspresie Philips 5400 LatteGo

Ekspres Philips 5400 LatteGo, podobnie jak większość najlepszych ekspresów ciśnieniowych z tego segmentu cenowego został wyposażony w filtr AquaClean, który chroni wnętrze ekspresu przed szkodliwymi skutkami działania twardej wody i zapobiega osadzaniu się kamienia. Należy jednak pamiętać o jego regularnej wymianie co wiąże się z dodatkowym stałym kosztem, ponieważ po jego zainstalowaniu automatyczne przypomnienia o konieczności odkamieniania zostają wyłączone.

Czyszczenie i smarowanie ekspresu Philips LatteGo 5400

Najważniejsze zasady prawidłowego dbania o recenzowany ekspres do kawy przedstawiono we wpisie:

Smarowanie ekspresu Philips LatteGo: jak, gdzie, czym?

Wnętrze Philips LatteGo jest pełne zakamarków – może to być kłopotliwe przy cotygodniowym gruntownym sprzątaniu oraz smarowaniu bloku zaparzającego.

wnętrze ekspresu Philips 5400 LatteGo
fot. wnętrze ekspresu Philips 5400 LatteGo

Ile kosztuje ekspres Philips LatteGo 5400?

Według serwisu Ceneo.pl cena ekspresu do kawy Philips 5400 LatteGo EP5446/70 wynosi od 2899 do 3099 złotych.

Najważniejsze dane techniczne:

 • Wymiary: 43,3 x 24,6 x 37,2 cm
 • Waga: 8kg
 • Typ wyświetlacza: TFT
 • Tacka ociekowa i system mleczny do mycia w zmywarce
 • Ciśnienie robocze: 15 barów
 • Chromowane wykończenie
 • Pojemność zbiornika na wodę: 1,8 l.

Podsumowanie i opinia o Philips LatteGo 5400

Ekspres do kawy Philips 5400 LatteGo to kolejny przedstawiciel kompaktowych ekspresów do kawy marki Philips umożliwiający automatyczne spienianie mleka. Z pewnością jego główną zaletą jest szeroki wybór kaw (szerszy niż we wcześniejszych modelach LatteGo), w tym również tych mlecznych, w których dodatkowo możemy modyfikować intensywność naparu, ilość kawy i mleka. Jeśli oczekujemy takich właśnie udogodnień, a naszym priorytetem jest łatwa personalizacja z pewnością będzie to dla nas najlepszy ekspres do kawy, albo przynajmniej jeden z najlepszych.

Jeżeli jednak to kawy mleczne stanowią większość przygotowywanych w naszym domu napojów kawowych, warto zastanowić się czy niewielka pojemność zbiornika na mleko i brak możliwości modyfikacji ilości i gęstości pianki nie będzie dla nas uciążliwy w użytkowaniu.

Dodatkowo producent chwali się dotykowym ekranem, jednak po przyjrzeniu mu się bliżej są to dotykowe przyciski umieszczone wokół niewielkiego kolorowego wyświetlacza TFT, które pozwalają komunikować użytkownika z urządzeniem.

Jeżeli zależy nam na szerokiej możliwości personalizacji i zapamiętywania ulubionych ustawień wielu różnych kaw, to Philips 5400 LatteGo również może nie spełnić naszych oczekiwań. Przyszli użytkownicy pozbawieni są także możliwości modyfikowania ustawień ekspresu i dostosowywania smaku kawy za pomocą aplikacji w telefonie.

Przejdź do
top