Recenzja ekspresu automatycznego Siemens EQ.6 Plus
Sprawdźmy punkt po punkcie, jak ekspres się prezentuje, jakie ma funkcje i jakie napoje kawowe da się z jego pomocą przyrządzić.
Wyświetlacz w ekspresie ciśnieniowym Siemens EQ.6 Plus
Ekran w modelu Siemens EQ.6 Plus jest dość mały. Bardziej okazale prezentuje się za to panel dotykowy wyposażony w przyciski oraz piktogramy. Za pomocą dotyku możemy wybrać rodzaj napoju (espresso, espresso macchiato, kawę, cappuccino, latte macchiato, kawa z mlekiem, pianka mleczna, gorąca woda). O dziwo, same kawy nie są od razu podpisane – nazwa wyświetla się dopiero po naciśnięciu na konkretny piktogram.
Gdy zdecydujemy się już na wybrany napój, możemy ustawić jego parametry: moc i rozmiar. Panel dotykowy jest też wyposażony w dodatkowe przyciski (aktywacja ulubionego napoju/zabezpieczenie przed dziećmi, zaparzanie dwóch filiżanek jednocześnie, ustawienie mocy kawy, ustawienie ilości napoju, przewijanie w dół, powrót, zatwierdzanie, menu). Czułość funkcji dotykowej mogłaby być lepsza, ale na pochwałę zasługuje bogate w dodatkowe opcje menu i spora możliwość personalizacji napojów.
Zbiornik na wodę ekspresu do kawy Siemens EQ.6 Plus
Pojemnik, do którego możemy nalać wodę, znajdziemy z boku, po lewej stronie. To umiejscowienie zbiornika jest wygodne, niestety wyciąganie od góry psuje trochę funkcjonalność i komfort użytkowania sprzętu. Chcąc uzupełnić wodę w ekspresie, możemy zahaczać o wiszące szafki, więc ten sprzęt najwygodniej jest trzymać z dala od zabudowy kuchennej. Zdecydowanie można było to lepiej zaprojektować.
Sam zbiornik ma pojemność 1,7 l. Wykonano go z solidnego matowego, półprzezroczystego plastiku, który pozwala na łatwe sprawdzenie poziomu wody. Pojemnik jest też bardzo szeroki i niewysoki. Niestety taki kształt może stanowić problemy podczas napełniania w niewielkim zlewie. Zdecydowanie wygodniej jest uzupełniać poziom wody przelewając ją z innego naczynia, a nie wprost z kranu.
Do zestawu dołączony jest filtr wody Brita Intenza, który zapobiega osadzaniu się kamienia we wnętrzu urządzenia oraz pozytywnie wpływa na smak kawy i wygląd kawowej crema.
System mleczny i utrzymanie w czystości ekspresu Siemens
Model Siemens EQ.6 Plus nie ma w zestawie klasycznej karafki na mleko. Jej miejsce zajął stalowy pojemnik z przykrywką dołączany za pomocą elastycznego wężyka. Drugą możliwością korzystania z automatycznego systemu spieniania jest włożenie rurki bezpośrednio do kartonu lub butelki z mlekiem. Dla jednych może to być minus, inni za to docenią, że zasysając mleko prosto z kartonika nie musimy myć dodatkowego naczynia. Dołączona do kompletu cienka rurka jest podzielona na dwie części – jedną sztywną, a drugą giętką, którą można zamocować w odpowiednim miejscu na tacce.
Czyszczenie systemu spieniającego mleko jest szybkie i łatwe. Górną i dolną część spieniacza oraz rurkę można myć w zmywarce, a sam pojemnik ma prostą konstrukcję ułatwiającą czyszczenie. Dodatkowo po każdym użyciu system jest automatycznie przepłukiwany krótkim wyrzutem pary (funkcja creamCleaner). Bardziej staranne automatyczne czyszczenie znajdziemy w menu. Możemy też po każdym użyciu oczyścić spieniacz i rurkę pod bieżącą wodą lub przy użyciu ściereczki i łagodnego detergentu. Jednak ten ostatni sposób może okazać się nieskuteczny w przypadku mycia wnętrza bardzo cienkiej rureczki – tu sprawdzi się raczej odpowiednio mała szczotka, która niestety nie jest dołączona do zestawu.
Młynek do kawy w ekspresie automatycznym EQ.6. Plus
Testowany ekspres jest wyposażony we wbudowany ceramiczny młynek do kawy. Pojemnik nad młynkiem jest okrągły, wygodny w napełnianiu i opróżnianiu oraz ma spore rozmiary. Mieści jednorazowo 300 g kawowych ziaren, co jest bardzo dobrym wynikiem.
Dodatkowa uszczelka zamontowana w pokrywie pojemnika na ziarna chroni je przed wietrzeniem oraz wycisza pracę młynka. Stopień zmielenia ziaren można regulować w zakresie od 1 do 5, co daje sporą możliwość decydowania o smaku i mocy wybranego przez nas napoju. Sama głośność pracy sprzętu nie jest na tyle wysoka, by była uciążliwa dla użytkownika lub jego domowników.
Czy ten młynek ma jakieś wady? Niestety tak. To model ceramiczny, czyli klasę niżej niż te wykonane ze stali. Ceramiczne młynki szybciej się zużywają oraz mogą wytwarzać podczas mielenia pył kawowy, który niezbyt dobrze wpływa na smak kawy. Prawdziwi smakosze ciemnego, aromatycznego naparu mogą wyczuć tę różnicę w porównaniu z jakością kawy zmielonej w młynku stalowym. Minusem jest też niewielki wybór grubości zmielenia ziaren – na rynku znajdziemy tańsze urządzenia posiadające aż 13 stopni mielenia, dlatego ten parametr ekspresu Siemens zdecydowanie nas nie zachwyca.
Rodzaje kaw w ekspresie ciśnieniowym Siemens EQ.6 Plus
Model Siemens EQ.6 Plus oferuje przygotowanie wielu rodzajów napojów:
- espresso
- espresso macchiato
- czarnej kawy
- cappuccino
- latte macchiato
- kawy z mlekiem
- pianki mlecznej
- flat white
- americano
- gorącej wody
- ciepłego mleka.
Istnieją ekspresy, które oferują większy wybór, ale w tym przedziale cenowym to dobry wynik. Co ważne, wszystkie kawy możemy przygotować z poziomu panelu dotykowego (funkcja oneTouch), więc nie musimy przeszukiwać menu, gdy mamy ochotę na ulubiony napój (tylko cztery ostatnie napoje znajdują się w menu pod hasłem „napoje specjalne”). Ekspres pozwala również na przygotowanie dwóch czarnych kaw naraz.
Podczas zaparzania można samemu ustawić moc naparu (aż siedem poziomów mocy) oraz wielkość napoju (mała, średnia, duża). Możemy wzmocnić naszą ulubioną kawę dodając do niej drugą porcję espresso. Menu daje też możliwość zapisania mocy i wielkości dwóch ulubionych napojów w tzw. profilach użytkownika, co pozwala jeszcze wygodniej przygotowywać codzienną kawę.
Design ekspresu do kawy Siemens EQ.6 Plus
Obecnie produkowane sprzęty mają nie tylko doskonale działać, ale również być ozdobą naszej kuchni. Szczególnie dużą wagę przywiązuje się do wyglądu ekspresów do kawy, bo przyjęło się, że wyróżnia je zwykle ciekawy design. Obudowa ekspresu Siemens EQ.6 Plus jest czarno-brązowa (choć dostępne są też modele czarno-srebrne). Całość wykonano z wytrzymałego tworzywa sztucznego.
Sam design urządzenia jest bardzo estetyczny. Spory panel dotykowy do złudzenia przypomina kolorowy wyświetlacz, dlatego ekspres wygląda nowocześnie i elegancko. Proste linie i stonowane kolory wpasują się w wygląd każdej kuchni. Jedynym elementem, który burzy harmonię jest asymetrycznie umieszczony, okrągły pojemnik na kawę ziarnistą wystający ponad powierzchnię urządzenia.
Do zalet można zaliczyć to, że na powierzchni obudowy nie tworzą się zbyt łatwo zabrudzenia. Co więcej, regulowana dysza kawy i mleka zapobiegają rozchlapywaniu się napoju po powierzchni ekspresu i tacki ociekowej. Za to panel dotykowy oraz pokrywa młynka zbierają odciski palców jak magnes. Mankamentem są też spore wymiary urządzenia, dlatego posiadacze małych aneksów kuchennych powinni skreślić go już na starcie.
Smak kawy z ekspresu automatycznego EQ.6 Plus
Jeżeli chodzi o jakość przygotowywanej kawy, to urządzenie kiepsko radzi sobie z espresso. Gotowy napój jest trochę za jasny, a crema rzadka i szybko znika. O 25-mililitrowym naparze możemy tylko pomarzyć – najmniejsze espresso ma pojemność 35 ml.
Ten model zdecydowanie lepiej radzi sobie z kawami mlecznymi – ich pianka jest wilgotna i gęsta, chociaż nie pojawia się zbyt obficie. Problemem może być mieszanie się dolnych warstw cappuccino oraz brudzenie kawą mlecznej warstwy w latte macchiato.
Ile kosztuje ekspres Siemens EQ.6 Plus?
Według serwisu Ceneo, cena omawianego ekspresu Siemens EQ.6 plus s100 TE651209RW zawiera się w przedziale od 2399 zł (stan na luty 2023). Jak widać, rozbieżności cenowe są spore, dlatego przed zakupem warto sprawdzić oferty różnych sklepów internetowych i stacjonarnych.
Specyfikacja techniczna
- pojemność zbiornika na wodę: 1,7 l
- ciśnienie: 15 barów
- moc: 1500 W
- wymiary (szerokość, głębokość, wysokość): 28 x 46,5 x 38,5 cm.
Ekspres EQ.6 Plus na tle innych urządzeń Siemens
Ekspres EQ.6 Plus pochodzi z drugiej najwyższej linii produktowej marki Siemens, która dedykowana jest osobom ceniącym szeroki wybór napojów kawowych. Jeśli z jakichś względów nie spełnia on naszych oczekiwań, możemy wybrać model z innej linii tego producenta:
- EQ.9 – najbardziej zaawansowane ekspresy dla fanów nowoczesnych technologii
- iQ700 – automatyczne ekspresy do zabudowy
- EQ.500 – proste urządzenia
- EQ.300 – bazowe ekspresy, idealne na początek przygody z domowym parzeniem kawy.
W ofercie Siemens znajdziemy też ekspres przelewowy.
Opinia i podsumowanie
Ekspres Siemens TE653M11RW EQ.6 Plus ma elegancki i nowoczesny design. Zastosowane w nim rozwiązanie z rurką i pojemnikiem systemu mlecznego może by kontrowersyjne i sprawiać problemy podczas ręcznego czyszczenia. Dla wielu osób okaże się jednak sprytnym i prostym rozwiązaniem. Smak kawy jest przyzwoity, a naszym zdaniem urządzenie zdecydowanie lepiej radzi sobie z napojami z dodatkiem mleka.
W porównaniu do sprzętów konkurencji, Siemens EQ.6 Plus wypada dość przeciętnie – nie wyróżnia się żadnymi ciekawymi funkcjami. Zachwyca jednak designem, zwłaszcza niecodziennym kolorem i efektownym wyświetlaczem.
Poznaj testy konkurencyjnych ekspresów automatycznych:
- Test ekspresu do kawy Philips LatteGo 5400 – recenzja LatteGo z kolorowym wyświetlaczem
- Test De’Longhi Dinamica Plus ECAM 370.95.S Czy to najlepszy ekspres do kawy do domu?
- Test DeLonghi PrimaDonna Soul: recenzja ekspresu do kawy
Ten model jest dostępny na rynku od dość długiego czasu, dlatego zdążył już zebrać sporo opinii internautów:
m…a Ocena: 5/5
Jednym słowem rewelacja, długo na niego czekałam. Uwielbiam go, panel dotykowy super, wykonanie też super, cichy. Jedyną wadą jest to, że mógłby mieć troszkę wyższa dyszę żeby wchodziły wyższe szklanki.
Źródło: Ceneo.pl
mazena Ocena 3/5
Zalety: ładny, dobre kawy, sporo ustawień, metalowe elementy. Wady: częste odkamienianie – mimo że woda jest zmiękczacza, po 1,5 roku element zaparzający do wymiany (załapałem się jeszcze na gwarancję).
Hania Ocena 5/5
Ekspres bardzo intuicyjny w obsłudze. Czytelny wyświetlacz. Możliwość wyboru kaw, automatyczne spienianie mleka. Minusem jest niemożliwość samodzielnego ustawienia pojemności (jest tylko mała, średnia, duża) oraz kawa nie jest gorąca, mimo ustawienia temp. na max.
Źródło: Mediamarkt.pl