Ile prądu i wody pobiera zmywarka? Koszt użytkowania zmywarki

Zmywarka jest urządzeniem, które realnie ułatwia codzienne dbanie o czystość naczyń i kuchni. Prosta i wygodna w użytkowaniu, pozwala zaoszczędzić wiele czasu i siły, poświęcanych na domowe obowiązki. Dużo mówi się o tym, że zużywa mniej wody niż mycie ręczne, stanowiąc ekologiczne rozwiązanie. Sprawdź, ile pobiera jej w praktyce i jakie są faktyczne koszty użytkowania, biorąc pod uwagę także pobór energii elektrycznej.
Spis treści

Koszty eksploatacyjne zmywarki – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Od lat producenci dopracowują oferowane urządzenia AGD, prowadząc szereg badań i testów. Udoskonalają ich funkcje i efektywność energetyczną. W kategorii zmywarek kładą szczególny nacisk na oszczędność wody i prądu, aby zachęcić nas do zakupu. Obecnie na etykietach znajdziemy jeszcze bardziej precyzyjne oznaczenia – zamiast samego A z gwiazdkami – litery od A do G. Są dla nas wskazówką dotyczącą ekonomii użytkowania urządzenia. Będą pomocne przy jego wyborze i wstępnym oszacowaniu, jak drogie będzie jednorazowe zmywanie.

Klasa energetyczna a koszt użytkowania zmywarki

Każdy sprzęt, z którego korzystamy na co dzień, wykorzystuje określoną ilość energii. Aby optymalizować jej zużycie, należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Jest ona oznaczana literami od A do G, gdzie A jest tą najwyższą. Stanowi najbardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Natomiast G przypisuje się urządzeniom, które zużywają najwięcej energii, co skutkuje mniejszą opłacalnością podczas długiego okresu użytkowania. Dlatego, pomimo że w momencie zakupu zmywarka o wyższej klasie ekonomicznej jest droższa, z perspektywy czasu pozwoli zaoszczędzić na comiesięcznych domowych rachunkach.

Ile prądu zużywa zmywarka?

W celu dokładnego wyliczenia, ile prądu zużywa zmywarka, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • pojemność
  • klasę energetyczną
  • czas pracy
  • temperaturę wody, którą pobiera.

Szacunkowo średniej klasy zmywarki wykorzystują od 1 do 1,5 kWh energii elektrycznej. Co ciekawe, to znacznie mniej niż pralki czy czajniki.

Dla przykładu przyjmijmy, że zmywarka pobiera 1 kWh w jednym cyklu mycia. Średnia cena prądu w Polsce to 70 gr za kWh. Jeśli korzystamy z niej codziennie przez cały miesiąc, ponosimy więc koszt 21 zł.

30 dni w miesiącu x 0,7 zł = 21 zł

W skali roku jest to koszt 252 zł.

Korzystając ze zmywarki co drugi dzień, ponosimy szacunkowy koszt 10,5 zł w skali miesiąca i 126 zł w skali roku.

Okazuje się, że koszty jednego mycia w zmywarce oraz jej miesięcznej eksploatacji nie są wysokie. Należy jednak pamiętać, że obejmują samą energię elektryczną. Musimy wziąć też pod uwagę zakup kostek myjących lub płynu, soli i nabłyszczacza oraz pobór wody, do czego przejdziemy w kolejnej części tekstu.

Pobór energii w zmywarkach 45 cm

W przypadku zmywarek o szerokości 45 cm, ze względu na mniejszą pojemność, pobierają analogicznie mniej prądu. Średnio ok. 0,65 kWh. Topowe, energooszczędne modele o wyższej klasie energetycznej zużywają jedynie 0,59 kWh, natomiast te z niższą nawet 0,74 kWh.

Pobór energii w zmywarkach 60 cm

Większe urządzenia są zazwyczaj mniej ekonomiczne. Zmywarki o szerokości 60 cm pobierają średnio ok. 0,8 kWh podczas jednego cyklu. Wartość ta może, w zależności od modelu, wahać się pomiędzy 0,74 kWh a nawet 0,86 kWh.

Ile prądu pobiera zmywarka podczas różnych programów zmywania

Pobór energii elektrycznej przez zmywarkę zależy także od programu, który wybierzemy. Przeważnie informacje o zużyciu prądu, umieszczone przez producentów na opakowaniu lub w instrukcji obsługi, dotyczą programu Eco. W przypadku niektórych marek pojawiają się szczegółowe dane odnośnie do pozostałych programów, jest to jednak rzadkością.

Co zaskakujące, program Eco nie stanowi ekonomicznego rozwiązania. Trwa przeważnie najdłużej ze wszystkich (ok. 3 godzin), co wpływa na większy pobór energii. Jej wartość sięga nawet 1,02 kWh. Podobnie kosztowne są intensywne programy, wykorzystywane do mycia mocno zabrudzonych naczyń w wysokich temperaturach (70–90°C). Zmywarka pobiera najwięcej prądu podczas podgrzewania wody. Dlatego warto z nich korzystać tylko wtedy, kiedy to niezbędne i uruchomić zmywarkę ustawioną na intensywny program w godzinach, kiedy energia elektryczna jest tańsza (druga taryfa).

Najbardziej oszczędnymi programami zmywania są te szybkie. Jeśli jedno zmywanie trwa tylko 40 minut, zmywarka pobierze 0,83 kWh energii elektrycznej.

Jak oszczędzać prąd podczas mycia w zmywarce?

Koszty mycia naczyń w zmywarce można znacznie ograniczyć, korzystając z kilku praktycznych wskazówek:

  • Najważniejszą zasadą jest efektywne wykorzystanie pojemności zmywarki poprzez maksymalne wypełnienie naczyniami.
  • Dbaj o regularną pielęgnację i okresowe czyszczenie zmywarki. Silne zabrudzenia i zapchane elementy mają wpływ na zwiększony pobór energii. Dowiedz się, jak skutecznie czyścić zmywarkę domowymi metodami.
  • Korzystaj ze specjalnych trybów i funkcji oszczędzających energię, jeśli model Twojej zmywarki jest w nie wyposażony.

Ile wody zużywa zmywarka?

Wyliczenia zużycia wody przez zmywarkę wyglądają obiecująco, szczególnie w porównaniu z myciem ręcznym. Obecnie najbardziej oszczędne urządzenia pobierają ok. 6–7 litrów wody, podczas jednego cyklu mycia. Szczegółowe dane zależą od konkretnego modelu praz programu, z którego korzystamy. Warte uwagi i efektywne są szybkie programy, np. 40-minutowe, oraz te oznaczone jako ekonomiczne i tryby Eco. Aby sprawdzić, jaką dokładnie ilość wody wykorzystuje Twoja zmywarka, warto zajrzeć do instrukcji obsługi. Najczęściej znajdują się w niej wartości dla każdego z dostępnych programów.

Zużycie wody przez zmywarkę 45 cm

Zmywarki o szerokości 45 cm, przeznaczone do mniejszych kuchni, pobierają zwykle między 8,5 a 9,5 litrów wody podczas jednego cyklu. Wyższe modele charakteryzują się jej niższym zużyciem na poziomie nawet 7 litrów.

Zużycie wody przez zmywarkę 60 cm

Zmywarki o większych gabarytach, w tym najbardziej popularne o szerokości 60 cm, pobierają średnio od 9 do 11 litrów wody na cykl. Zdarzają się modele, które zużywają nawet 13 litrów, co wydaje się dużą wartością. Należy jednak wspomnieć, że to i tak mniej niż w przypadku ręcznego mycia naczyń.

Co jest tańsze – mycie ręczne czy w zmywarce?

Producenci zmywarek od lat zapewniają, że korzystanie z tych urządzeń pozwoli zużywać znacznie mniej wody niż mycie ręczne. Te informacje są podparte licznymi testami i znajdują pokrycie w rzeczywistości. Zużycie wody w zmywarce może być mniejsze średnio nawet o 30%.  Ma na to wpływ kilka czynników.

Ręcznie zmywamy naczynia kilka razy dziennie i może to trwać nawet kilkanaście minut. Natomiast zmywarkę, w zależności od liczby brudnych naczyń, uruchamiamy statystycznie raz na dwa dni. Mamy możliwość dopasowania programu do bieżących potrzeb, a dzięki wysokiej temperaturze w urządzeniu unikamy płukania, namaczania i długiego szorowania np. garnków czy naczyń żaroodpornych.

Jak już wiemy, zmywarka pobiera średnio od 8 do 11 litrów wody na cykl, podczas którego umyjemy znaczną liczbę naczyń i sztućców. Tymczasem do ręcznego umycia jednej szklanki czy kubka zużywamy ok. ćwierć litra wody. Gdy założymy, że jest ich kilka i dodamy talerze, garnek, patelnię i sztućce po obiedzie dla całej rodziny, wykorzystanie wody może wynieść nawet 80 litrów. Różnica jest ogromna.

Co więcej, zmywarki są przeważnie wyposażone w dodatkowe technologie i funkcje, pomocne w minimalizowaniu poboru wody, np. czujniki zabrudzenia lub zapchania komory oraz programy Eco.

W ogólnym rozrachunku pozwalają oszczędzać nie tylko wodę i prąd, w porównaniu z regularnym myciem ręcznym, ale – co równie ważne – Twój czas. Ten, który poświęcimy na samodzielne zmywanie naczyń, możemy przeznaczyć na odpoczynek lub ulubioną rozrywkę.

Źródło zdjęć: 123rf.com

Przejdź do
top