Domowe a sklepowe masło orzechowe
Domowe masło orzechowe jest wartą uwagi alternatywą dla sklepowych produktów. Przygotowując je własnoręcznie, masz pełną kontrolę nad doborem i stopniem zmielenia składników. W zależności od preferencji możesz m.in.:
- dodać mniej cukru lub całkowicie z niego zrezygnować
- doprawić je dowolną ilością soli
- wybrać zdrowy tłuszcz, np. olej rzepakowy, unikając szkodliwego – palmowego, który często występuje w gotowych masłach orzechowych, a nawet całkowicie zrezygnować z dodawania oleju
- użyć ulubionego rodzaju orzechów: pistacji, nerkowców, laskowych czy migdałów.
Jak zrobić masło orzechowe blenderem?
Największe znaczenie w samodzielnym przygotowaniu masła orzechowego ma wybór odpowiedniego blendera. Ważne, aby miał wystarczającą moc i ostre, wytrzymałe noże. Jedynie trwałe i solidne urządzenia poradzą sobie z przetworzeniem twardych orzechów. Aby uzyskać oczekiwaną konsystencję masła i nie uszkodzić sprzętu, zwróć uwagę na następujące parametry blendera:
- moc
Zdecyduj się na urządzenie o mocy powyżej 750 W, najlepiej wyposażone w tryb turbo. Wyższe modele blenderów są droższe, jednak przy ich pomocy bez trudu przygotujesz nie tylko masło orzechowe, ale też .in..: smoothie, zupy, przeciery i musy z twardych owoców i warzyw czy skruszysz lód do napojów i drinków.
Sprawdź, jaka moc blendera ręcznego będzie najlepsza.
- ostrza
Powinny być ostre i wytrzymałe, aby bez trudu przetwarzać i miksować twardsze składniki, takie jak orzechy. Zaawansowane blendery są przeważnie wyposażone w dwa noże, które znacznie poprawiają i przyśpieszają proces rozdrabniania, a nawet konstrukcje siekające w przeciwnych kierunkach jednocześnie lub ruchome.
- materiały wykonania
Koniecznie wybierz model, którego część tnąca jest metalowa (np. ze stali nierdzewnej) – tworzywo sztuczne może okazać się niedostatecznie wytrzymałe.
- regulacja prędkości
Pomocny okaże się wygodny przycisk pozwalający na prostą kontrolę prędkości pracy.
- akcesoria
Zwróć uwagę na zestaw akcesoriów dołączonych do blendera. Najszybciej i najwygodniej przygotujesz masło orzechowe w specjalnej przystawce, np. malakserze lub szatkownicy.
Porównaj, jakie możliwości kulinarne mają różne akcesoria do blendera.
- rodzaj blendera
To, jaki rodzaj blendera wybrać, zależy wyłącznie od preferencji. Jeśli zdecydujesz się na blender ręczny, upewnij się, że ma w zestawie wytrzymały kielich (p.. tritanowy), w którym przetworzysz orzechy. Zachowaj też szczególną ostrożność, ponieważ podczas blendowania twarde orzeszki mogą odpryskiwać. Weź także pod uwagę fakt, że urządzenie nie powinno być włączone non stop. Rób krótkie przerwy – co kilkadziesiąt sekund – aby uniknąć przegrzania.
Jeżeli masz do dyspozycji blender kielichowy, wystarczy umieścić orzechy w pojemniku, zamocować go na bazie, zamknąć przykrywką i ustawić prędkość pracy. Warto wspomnieć, że urządzenia tego typu charakteryzują się wyższą mocą i bardziej wytrzymałymi modułami niż blendery ręczne.
Sprawdź ranking najlepszych blenderów.
Jak przygotować masło orzechowe w domu?
Podstawowe przepisy na masło orzechowe zakładają użycie wyłącznie orzechów (najczęściej arachidowych) bez żadnych dodatków. Najlepiej podsmażyć je na suchej patelni lub uprażyć w piekarniku ustawionym na 200°. Wysoka temperatura pomoże wydobyć z nich aromat i przyspieszy proces uwalniania się tłuszczu. Przed zblednowaniem orzechy należy schłodzić.
Niektóre receptury zalecają uzupełnienie orzechów niewielką ilością tłuszczu. Jeśli chcesz dodać masłu smaku i aromatu, wybierz np. olej rzepakowy, lniany lub kokosowy. Jeśli zależy Ci na neutralności tłuszczu – olej z pestek winogron albo po prostu olej z takich orzechów, jakie blendujesz. Warto jednak zaznaczyć, że podczas przetwarzania orzechów blenderem o wysokiej mocy tłuszcz wytrąci się sam, zapewniając gładką i kremową konsystencję pasty.
Przygotowane samodzielnie masło orzechowe najlepiej przechowywać w szczelnym słoiku, niekoniecznie w lodówce. Pod wpływem niskiej temperatury może stracić lekko płynną konsystencję i tężeć. Wystarczy odstawić je w chłodne ciemne miejsce, np. do spiżarni lub kuchennej szafki. Utrzyma świeżość i będzie zdatne do spożycia nawet przez kilka miesięcy.
Ciekawe pomysły na wykorzystanie masła orzechowego
Masło orzechowe najczęściej pełni rolę smarowidła do pieczywa. Jednak jego kulinarne zastosowanie jest znacznie szersze, a często nawet zaskakujące. Świetnie sprawdzi się do deserów, ciast, lodów czy gofrów, ale można nim urozmaicić także dania wytrawne, np. przygotowując orzechowy sos do kurczaka czy indyka.
Klasyczne masło orzechowe możesz dowolnie modyfikować dodatkami i przyprawami. Jest, wbrew pozorom, uniwersalnym produktem, z którym warto poeksperymentować. Spróbuj przygotować je:
- na słodko
Aby uzyskać słodkie masło orzechowe, możesz użyć tradycyjnie cukru (białego lub brązowego), jego zamienników, takich jak: stewia, erytrytol czy ksylitol, miodu lub syropu klonowego. Ciekawym wyjściem jest posłodzenie go suszonymi owocami, p.. daktylami albo rodzynkami.
Do deserowej wersji szczególnie pasujnp.in.: przyprawy korzenne, wanilia, kakao, czekolada i wiórki kokosowe. Te ostatnie dodadzą mu chrupkości. Podobnie jak w przypadku gotowych produktów, domowe masło orzechowe warto uzupełnić szczyptą soli, która świetnie zbalansuje smaki i podbije słodkie nuty. Tak przygotowane sprawdzi się jako pyszny dodatek do deserów i lodów, placków, naleśników i gofrów, przekładania ciast i nadziewania ciasteczek czy ozdabiania muffinek.
- na słono
Wytrawne masło orzechowe możesz skomponować na postawie bazowego przepisu (dowolne orzechy i szczypta soli) wykorzystując przyprawy, które do nich pasują. Dodaj do niego niewielkąnp.lość np: chili, cynamonu, startej gałki muszkatołowej, curry lub kurkumy, a nabierze głębi i oryginalnego charakteru.
Ciekawym rozwiązaniem jest także uzupełnienie słonego masła pokrojonymi w drobną kostkę warzywami (takimi jak seler naciowy, marchewki czy papryki) co pozwoli wzbogacić tak przygotowaną pastę do kanapek o zdrowe produkty.
Możliwości wykorzystania wytrawnego masła orzechowego w gotowaniu są nieograniczone i zależą tylko od Twojej kreatywności. Możesz w nim zamarynować mięso – najlepiej drób – przed pieczeniem, podkręcić i zagęścić sosy czy azjatyckie zupy, podawać do makaronu lub ryżu a także do zapiekanek, przygotowując np. oryginalną lasagne albo moussakę.
Inne rodzaje maseł orzechowych, które przygotujesz w domu
Mocny blender pozwoli przygotować domowe masło nie tylko z orzeszków ziemnych, ale też z innych rodzajów, w zależności od preferencji smakowych. Warto zaznaczyć, że takie masła, jak np. pistacjowe czy migdałowe są trudno dostępne w sklepach i drogie. Poznaj chrupiące alternatywy dla orzeszków arachidowych:
- orzechy włoskie
Nadadzą masłu odrobiny goryczki. Mają intensywny, charakterystyczny smak, więc jeśli chcesz uzyskać delikatniejszy krem, namocz je w gorącej wodzie i obierz ze skórek przed blednowaniem.
- orzechy laskowe
Dzięki ich wykorzystaniu masło będzie przypominało w smaku popularny krem do kanapek. Jeśli dodasz do niego kakao lub czekoladę, zachwyci nie tylko najmłodszych…
- migdały
Wymagają dłuższej obróbki, ponieważ zawierają mniej tłuszczu. Dlatego należy pamiętać aby, podczas przetwarzania ich blenderem ręcznym robić przerwy, które zapobiegają przegrzewaniu się urządzenia.
- pistacje
Masło pistacjowe ma zaskakujący i szlachetny smak oraz piękny zielonkawy kolor.
- nerkowce
Najdelikatniejsze masło przygotujesz z nerkowców, które charakteryzują się łagodnym, słodkim smakiem. Są pozbawione goryczki i pozwalają uzyskać niezwykle gładką, lekką i kremową konsystencję po zblendowaniu.
To, jakie orzechy wybierzesz, zależy przede wszystkim od Twojego gustu, ewentualnych alergii oraz dostępności produktów. Nie bój się eksperymentować ze smakiem i konsystencją, pozostawiając np. część orzechów w większych kawałkach, i znajdź swoje ulubione domowe masło orzechowe. Może powstanie z połączenia różnych gatunków orzechów?
Zobacz też:
Domowe a sklepowe masło orzechowe
Domowe masło orzechowe jest wartą uwagi alternatywą dla sklepowych produktów. Przygotowując je własnoręcznie, masz pełną kontrolę nad doborem i stopniem zmielenia składników. W zależności od preferencji możesz m.in.:
- dodać mniej cukru lub całkowicie z niego zrezygnować
- doprawić je dowolną ilością soli
- wybrać zdrowy tłuszcz, np. olej rzepakowy, unikając szkodliwego – palmowego, który często występuje w gotowych masłach orzechowych, a nawet całkowicie zrezygnować z dodawania oleju
- użyć ulubionego rodzaju orzechów: pistacji, nerkowców, laskowych czy migdałów.