Naprasowanki na ubrania – dodają szyku, maskują mankamenty
Naprasowanki to dekoracyjne elementy termoprzylepne o różnych wzorach, kolorach i wielkościach, które nanosi się na ubranie zaprasowując je gorącym żelazkiem. Takie aplikacje pozwolą Ci zmienić zwykły T-shirt w oryginalną koszulkę, stworzyć niepowtarzalny plecak lub spersonalizować gładką jeansową kurtkę.
Poza samym wyglądem, naprasowanki mogą też pełnić różne funkcje. Dzięki nim ukryjesz mankamenty ubrania – rozdarcia, dziurki, plamy lub przypalenia. Wzmocnisz też miejsca najbardziej narażone na przetarcia, np. kolana spodni czy łokcie swetrów. Jeśli zamiast gotowych, dostępnych od ręki prasowanek na koszulkę wybierzesz takie robione na zamówienie, np. ze zdjęciem lub własnym napisem, będziesz mógł przygotować okazjonalny strój lub niezapomniany prezent dla swoich bliskich.
Personalizowane naprasowanki, np. z imieniem i nazwiskiem dziecka, są też najlepszymi sprzymierzeńcami rodziców maluchów uczęszczających do przedszkola lub żłobka. Pozwalają one w kilka chwil podpisać wszystkie ubranka i pościel dziecka i gwarantują, że ulubiona koszulka już nigdy nie zawieruszy się w przedszkolnym rozgardiaszu.
Skoro jesteśmy już w temacie dzieci – maluchy często chcą mieć ubranko z ulubionym bajkowym bohaterem. Jeśli akurat nie możesz znaleźć odpowiedniego ciuszka, wystarczy zamówić naprasowankę, ozdobić nią ubranko i podarować dziecku. Te proste, termoprzylepne aplikacje mają też ogromny „dar przekonywania” – maluch nie akceptuje nowej kurtki lub nie chce włożyć odświętnej koszuli? Zwykle wystarczy naprasować na nią postać z popularnej kreskówki, by ta niechęć zmieniła się w gorący entuzjazm.
Rodzaje naprasowanek – naklejki, naszywki i prasowanki na ubrania
Wybór aplikacji, które można samodzielnie nanieść na ubranie jest bardzo szeroki. Jeśli już zdecydujesz się ozdobić ubranie, możesz postawić na:
- naszywki haftowane – kawałki materiału o wypukłej strukturze, które z jednej strony mają wyhaftowany wzór, a z drugiej – termoprzylepną folię lub klej
- naklejki i nadruki na folii – płaskie elementy dekoracyjne, z napisami lub obrazkami, które, po naniesieniu na tkaninę, przypominają fabryczne nadruki ubrań
- termo łaty – do maskowania większych dziur i przetarć.
O ile w przypadku haftowanych naprasowanek zwykle będziemy musieli ograniczyć się do wzorów dostępnych w pasmanteriach, to już naklejki i nadruki dają znacznie większe pole do popisu. Umożliwiają one stworzenie własnego projektu zawierającego tekst, obrazki, a nawet realistyczne zdjęcia. Mogą być jedno- lub wielokolorowe, odblaskowe, metaliczne, brokatowe, świecące w ciemności oraz mieć specyficzną fakturę, np. w formie chropowatej, puchnącej gumy lub delikatnego meszku.
Naprasowanki DIY – jak zrobić naprasowanki i naklejki na ubrania?
Naprasowanki z nadrukiem nie zawsze trzeba zamawiać – przy odrobinie czasu i dobrych chęci można je też wykonać w domu.
Jak zrobić prasowanki na koszulki? Wbrew pozorom jest to dość proste. Będziesz potrzebować jedynie drukarki oraz arkusza papieru transferowego lub termotransferowego (zwanego też folią).
- W programie graficznym stwórz własny projekt lub wybierz motyw, który chcesz umieścić na naprasowance.
- Wydrukuj wybrany wzór (wystarczy Ci zwykła domowa drukarka) na odpowiedniej stronie papieru transferowego. Pamiętaj, że musi być on w lustrzanym odbiciu!
- Jeśli arkusz papieru jest większy od grafiki, przytnij go przed naniesieniem naprasowanki na ubranie. Gotowe!
Jak zrobić prasowankę na koszulce – instrukcja krok po kroku
Kiedy masz już kupioną lub samodzielnie wykonaną naprasowankę, czas przenieść ją na materiał. W tym celu przyda Ci się deska do prasowania i tradycyjne żelazko. Zanim zaczniesz upewnij się, że tkaninę można prasować w temperaturze, która jest wymagana do naniesienia aplikacji. Jeśli nie, przed utrwaleniem kleju połóż na naprasowankę papier do pieczenia, który zabezpieczy odzież przed przypaleniem.
- Ułóż wyprane i wysuszone ubranie na desce i wyprasuj je bardzo dokładnie z obu stron.
- Przymierz naprasowankę do tkaniny. Następnie odklej folię zabezpieczającą znajdującą się od spodu i przyłóż aplikację. By uniknąć przypadkowego przesunięcia, możesz przypiąć ją szpilkami (wbij je w część folii bez nadruku).
- Ustaw temperaturę i moc pary zgodnie z instrukcją producenta Twojej prasowanki lub folii.
- Umieść żelazko w miejscu aplikacji i zacznij prasować ubranie tak długo, jak zaleca producent naszywki. Żelazko musi być cały czas w ruchu – przesuwaj jego stopę góra-dół lub na boki, dociskając ją jednocześnie do deski.
- Kiedy zaprasujesz naklejkę, oderwij wierzchnią folię lub papier zabezpieczający. Pozostaw ubranie na desce do czasu, aż zupełnie ostygnie. Gotowe!
Jeśli nie masz zwykłego żelazka, możesz skorzystać z żelazka z generatorem pary, wyłączając w nim tryb parowy. Sprawdź, jakie urządzenie wybrać do domu: generator pary czy żelazko?
Jak naprasować prasowankę, jeśli nie mam instrukcji? Temperatura żelazka i czas prasowania
Jeśli podczas zakupu naprasowanki lub folii transferowej nie dostałeś instrukcji wykonania aplikacji i zastanawiasz się, jak naprasować naszywkę, skorzystaj z naszych ogólnych wytycznych. Wyłącz funkcję pary, ustaw odpowiednią temperaturę i zachowaj czas prasowania zależny od rodzaju przyprasowanki na ubrania:
- naprasowanki i naszywki haftowane – 150-160oC przez kilkadziesiąt sekund
- folia matowa, kolorowa – 170oC przez 20-23 sekund
- folia metaliczna bez połysku – 170oC przez 20-23 sekund
- folia brokatowa – 155oC przez 12 sekund
- folia świecąca w ciemności – 160-170oC przez 16-18 sekund
- folia odblaskowa – 150oC przez 16-18 sekund
- gumowana folia puchnąca – 160oC przez 10 sekund
- folia z meszkiem – 160-180oC przez 15 sekund.
Żelazko z takim zakresem temperatur przyda Ci się nie tylko do tworzenia naprasowanek na dziecięce ubranka, ale też do prasowania pozostałych części garderoby malucha. Sprawdź, jak i czym prasować ubranka niemowlęce i dziecięce.
Jak przykleić łatkę na spodnie, kiedy naprasowanka nie wystarcza?
Jeśli ubranie uległo mocnemu rozdarciu lub zniszczeniu, możesz mieć problem ze znalezieniem odpowiednio dużej naprasowanki, która zamaskuje ten defekt. Na szczęście, w pasmanteriach dostępne są termo łaty, czyli samoprzylepne łatki np. na spodnie. Pozwalają one ukryć przetarcia tkaniny, a nawet większe dziury, których nie zasłoniłaby haftowana aplikacja. W odróżnieniu od wcześniej opisywanych prasowanek, łaty mają zwykle jednolity kolor i gładką powierzchnię. Są też na tyle duże, by bez trudu pokryć powierzchnię kolana lub łokcia w ubraniu. Samoprzylepne łatki aplikuje się w ten sam sposób, co przyprasowanki – kilka chwil i po sprawie.
Jeśli wśród gotowych łatek nie znajdziesz pożądanego wzoru, możesz też zrobić własną łatkę. Będziesz do tego potrzebować kawałka tkaniny i termofolii do podklejania tekstyliów. Jest to rodzaj zaschniętego kleju w arkuszach, który aktywuje się pod wpływem ciepła. Wytnij łatkę i ułóż ją prawą stroną w dół. Z termofolii wytnij kształt idealnie pasujący do łatki i połącz elementy. Nałóż na nie papier do pieczenia i przeprasuj żelazkiem bez pary, przytrzymując je przez kilka sekund. Teraz możesz już odkleić papier i nanieść własną latkę na ubranie zgodnie z instrukcją dotyczącą przyprasowanek.
Czym podkleić prasowankę na koszulce?
Czasem ubrania z naniesionymi naprasowankami lub naklejonymi łatami ponownie wymagają naprawy – nadruk, latka lub haft mogą się odkleić, naderwać lub zupełnie odpaść. Raz aktywowana termo folia nie zadziała ponownie, dlatego konieczne jest sięgnięcie po nowy arkusz.
Aplikacje, które dosłownie wiszą na włosku lepiej delikatnie oderwać i na nowo przygotować do naprasowania. W jaki sposób? Tak samo, jak przy tworzeniu własnej łatki na spodnie. Jeśli jednak odkleił się tylko kawałek przyprasowanki, a reszta mocno się trzyma, możesz wyciąć z termofolii kształt odpowiadający brakującemu kawałkowi i wsunąć go pomiędzy tkaninę a aplikację. Dalszy sposób postępowania już znasz: pergamin, żelazko, kilka sekund i ubranie będzie jak nowe!
Czytaj również: Jak zorganizować ergonomiczne miejsce do prasowania?