Prasowanie ubranek niemowlęcych i dziecięcych – jak to robić?
Jeśli spodziewasz się dziecka lub jesteś świeżo upieczonym rodzicem, to doskonale wiesz, że prasowanie ubranek niemowlaka zabiera sporo czasu i energii. To właśnie dlatego niektóre mamy rozkładają prasowanie w ciąży na kilka dni lub proszą o pomoc swoich bliskich. Bez względu na to, kto zajmie się przygotowaniem ciuszków dla dziecka, powinien przestrzegać kilku ważnych zasad, które ułatwią pracę i sprawią, że wszystkie rzeczy będą bezpieczne dla maluszka.
- Przed prasowaniem dokładnie wyczyść stopę żelazka, by zabrudzenia i przypalenia nie uszkodziły ubranek.
- Wlewaj do żelazka tylko wodę destylowaną lub filtrowaną, unikając wód zapachowych i sprayów do prasowania.
- Sprawdzaj zalecenia producenta co do optymalnej temperatury prasowania, które umieszczone są na metkach ubranek.
- Prasuj ubranka dokładnie i starannie rozprostowuj wszystkie zagniecenia, które mogłyby drażnić lub ocierać maluszka.
- Jeśli masz żelazko parowe, nie musisz prasować ciuszków z 2 stron – przenikająca przez tkaninę para wygładzi ją zarówno z przodu, jak i z tyłu.
- Unikaj najeżdżania stopą żelazka na metalowe suwaki i napy, które mogłyby porysować jego powierzchnię. Zamiast tego rozpyl nad nimi strumień pary, która zadziała dezynfekująco i odkażająco.
Mamy aktywnych roczniaków lub kilkulatków mogą teraz zastanawiać się, jak prasować dziecięce ubranka, kiedy nadaktywny maluch biega, wspina się, ciągnie za kabel lub, co gorsza, próbuje łapać za żelazko. Wielu rodziców chwali sobie następujące rozwiązanie: jeśli Twoja pociecha bardzo chce Cię naśladować, kup jej zabawkowe żelazko dla dzieci. Ty zyskasz czas na domowe obowiązki, a maluch – świetną zabawę, ale też naukę na przyszłość. Jeśli masz na to miejsce w domu, kup też deskę do prasowania dla dzieci dopasowaną do wzrostu swojego szkraba.
Czy i do kiedy trzeba prasować ubranka dla niemowląt?
Prasowanie ubranek dla niemowlaka nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie warto to robić. Dlaczego prasuje się ubranka dla niemowląt? Można wskazać 2 główne powody. Wyrzuty pary wodnej zmiękczają tkaninę, dzięki czemu staje się ona delikatniejsza i bardziej przyjemna w dotyku, a wysoka temperatura stopy żelazka pozwala pozbyć się niektórych alergenów i zarazków. Jest to szczególnie ważne w przypadku ciuszków, które maluszek nosił podczas pobytu w szpitalu po porodzie. Mogą się na nich znajdować szpitalne bakterie, których zdecydowanie nie chcemy mieć w swoim domu.
Zwykle zaleca się prasowanie ubrań niemowlęcych przez pierwsze 2-3 miesiące. Następnie warto obserwować dziecko. Jeśli maluch czuje się komfortowo w nieprasowanych ubrankach, a jego skóra nie reaguje podrażnieniem, możemy przestać to robić bądź ograniczyć się do ciuszków zakładanych „od święta” lub tych, które mają bezpośredni kontakt z ciałem dziecka. Oczywiście, nie mówimy tu o perfekcjonistach i osobach, które po prostu lubią wyprasowane rzeczy. Jeśli należysz do tej grupy, możesz śmiało prasować ubranka niemowlaka, starszaka, przedszkolaka itd.
Nieco inaczej wygląda sytuacja rodziców małych alergików lub dzieci zagrożonych alergią (np. takich, których rodzice lub rodzeństwo mają alergie). W ich przypadku warto prasować ubranka jak najdłużej, by pozbyć się z nich m.in. roztoczy kurzu domowego będących silnym alergenem. Uczulać mogą też zarodniki pleśni i grzybów, które lubią unosić się w zawilgoconych pomieszczeniach i osiadać m.in. na tkaninach. Jeśli ten problem występuje też w Twoim domu, to, poza podjęciem innych środków zaradczych, powinieneś bezwzględnie prasować ubranka dla malucha. Sprawdź, jak wilgoć w domu wpływa na zdrowie alergików.
Czym prasować ubranka dla noworodka, niemowlaka i dziecka?
Jak zdążyliśmy się przekonać, konieczność mniej lub bardziej regularnego prasowania ubranek dziecięcych będzie towarzyszyć nam przez kilka, jeśli nie kilkanaście pierwszych lat życia naszej pociechy. Z tego względu warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego sprzętu do prasowania, który ułatwi pracę oraz będzie na tyle trwały i uniwersalny, że posłuży nam przez wiele lat.
W sklepach znajdziemy kilka podstawowych typów urządzeń do prasowania: tradycyjne żelazka, żelazka parowe, żelazka parowe z generatorem pary oraz stacje parowe. Warto wybierać sprzęty wykorzystujące działanie pary wodnej, która ma właściwości dezynfekujące, zabija bakterie, wirusy i groźne dla alergików roztocza kurzu domowego oraz pleśni i grzyby. Każdy z nich ma inne zalety i wady, a poszczególne sprzęty różnią się od siebie wymiarami oraz przeznaczeniem.
Jakie jest najlepsze żelazko do różnych domowych wyzwań? Sprawdźmy.
Żelazko parowe – najlepsze do najbardziej wymagających zadań
Żelazko parowe jest ulepszoną wersją tradycyjnego żelazka, w którym za prasowanie odpowiadała tylko nagrzewająca się metalowa stopa. Urządzenia parowe wyposażone są w zbiorniczek, który służy nie tylko do spryskiwania tkaniny, ale też wytwarza gorącą parę wodną wydostającą się przez otworki w stopie. Dzięki temu prasowanie jest szybsze, bardziej skuteczne, a tkanina pozostaje miękka i wygładzona. Natężenie pary można regulować w kilkustopniowej skali, a w razie potrzeby również całkowicie ją wyłączyć. Samo żelazko jest niewielkie, ale dość ciężkie, dlatego dobrze rozprostowuje tkaninę i sprawia, że jest ona idealnie gładka.
Żelazka parowe najlepiej sprawdzają się do:
- trudnych tkanin, które łatwo ulegają zagnieceniom
- domowych tekstyliów dla dzieci z bawełny i lnu (pościeli, pieluch tetrowych)
- zaprasowywania kantów i plis, np. w ubraniach galowych na apel lub zakończenie roku szkolnego
- używania w niewielkich pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na duże sprzęty
- cichego prasowania, np. przy śpiącym niemowlaku.
Żelazko parowe będzie doskonałym pomocnikiem rodziców przedszkolaka, którego ubranka często ulegają zabrudzeniu lub rozdarciu. Uszkodzone ciuszki można uratować zakrywając plamę lub dziurę naprasowanką z ulubionym zwierzątkiem bądź bohaterem z bajki. Aby naszywka dobrze się trzymała, konieczne jest użycie odpowiedniej temperatury i mocnego docisku, które może nam zagwarantować żelazko parowe. Sprawdź, jak wykonać naprasowanki na ubrania krok po kroku.
Niestety, żelazka parowe mają też minusy. Podczas prasowania ubranek niemowlaka z guziczkami, falbankami, zakładkami i innymi drobnymi elementami możemy mieć trudność z dotarciem do wszystkich zakamarków i dokładnym rozprasowaniem tkaniny. Ciuszki dla noworodka często są niewiele większe od stopy żelazka, co dodatkowo utrudnia manewrowanie i wydłuża czas prasowania.
Żelazko z generatorem pary – najlepsze i najbardziej uniwersalne
Żelazko z generatorem pary składa się z 2 elementów: małego urządzenia z metalową stopą oraz osobnej, sporej stacji parowej. Są one połączone grubym wężem, przez który gorąca para jest przesyłana z bazy do stopy żelazka. W stacji mieści się generator, który wytwarza gorącą parę z wody podgrzewanej w bojlerze.
Dzięki takiej konstrukcji samo żelazko jest mniejsze i lżejsze od tradycyjnych sprzętów – nie montuje się w nim zbiorniczka na wodę oraz mechanizmów tworzących parę, dlatego manewrowanie nim jest wygodne i proste. Zdecydowanie większa jest stacja z generatorem, która zajmuje sporo miejsca i raczej nie nadaje się do bardzo ciasnych pomieszczeń. Rozmiary bazy pozwalają na zamontowanie w niej sporego, nawet 2-litrowego zbiornika na wodę, dlatego nie musimy co chwilę uzupełniać jej poziomu podczas prasowania.
Na plus zaliczymy też znacznie mocniejszy wyrzut pary niż w przypadku zwykłych żelazek parowych oraz możliwość szybkiego wyprasowania sporych ilości ubrań.
Minusy? Wyższa cena, duże rozmiary urządzenia oraz hałas, który bywa uciążliwy, zwłaszcza przy dłuższym prasowaniu.
Żelazko z generatorem pary świetnie nadaje się do:
- szybkiego prasowania dużych ilości ubrań (np. w większych rodzinach lub przy małym dziecku)
- prasowania w pionie zasłon, firanek, baldachimów, namiotów tipi, budki wózka dziecięcego
- prasowania na raz kilku warstw materiału, np. tkaninowych pieluch, pościeli
- używania w domach, w których mieszkają alergicy w celu pozbycia się roztoczy, zarodników grzybów, pleśni i drobnoustrojów z dywanów, materacy i tapicerowanych mebli
- odświeżania poduszek, kołder, pościeli z wypełnieniem, kocyków, pluszaków i miękkich mat dla niemowląt.
Sprawdź, jak szybko i skutecznie odświeżyć poduszki, kołdry i pościel nie tylko w pokoju dziecięcym.
Najlepsze stacje parowe – tylko do prasowania w pionie
Ostatnim urządzeniem, które dobrze sprawdzi się u rodzin z dzieckiem (lub dziećmi) jest stacja parowa, zwana też parownicą. Wyglądem przypomina nieco tradycyjny odkurzacz z wysokim, pionowym wieszakiem na ubrania. Dysza stacji nie ma metalowej stopy znanej nam z żelazek, lecz jedynie otwory, przez które wydostaje się gorąca para wodna. Podczas przesuwania dyszą wzdłuż tkaniny, wydostające się z niej mocne wyrzuty pary skutecznie rozprostowują zagniecenia, a dodatkowo odświeżają tkaninę.
Zastosowania stacji parowej są niemal identyczne jak żelazka z generatorem pary. Do jej używania nie jest jednak konieczna deska do prasowania, więc możemy ustawić ją nawet w ciasnej garderobie, a w razie potrzeby łatwo przenieść w inne miejsce. Wadą stacji parowej jest jednak Ze względu na jej budowę i brak rozgrzewającej się, metalowej stopy, nie będziemy mieć możliwości prasowania w poziomie oraz zaprasowywania precyzyjnych plisek i kantów. Dla równowagi, stacja parowa świetnie poradzi sobie z prasowaniem innych detali: falbanek, marszczeń, bufek oraz żabotów.
Dodatkowo, stacja parowa dobrze sprawdzi się przy:
- prasowaniu w pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na deskę do prasowania
- odświeżaniu dawno nienoszonych ubrań i nieużywanych tekstylnych zabawek
- wygładzeniu wcześniej wyprasowanego ubrania
- rozprostowaniu tkanin, które nie mogą być prasowane gorącą stopą żelazka
- prasowaniu detali: falbanek, żabotów, aplikacji
- wygładzeniu strojów na bal przebierańców.
Żelazko parowe, ze stacją pary czy generator pary – co wybrać?
Skoro poznałeś już polecane rodzaje urządzeń, to pewnie zastanawiasz się, jakie jest najlepsze żelazko dla rodzin z dzieckiem. Niestety, udzielenie jednoznacznej odpowiedzi nie jest możliwe. Każdy z użytkowników musi najpierw określić swoje potrzeby i możliwości, a następnie dopasować do nich typ żelazka.
Żelazko dla rodziny – nie tylko do prasowania dziecięcych ubranek
Do tej pory skupiliśmy się na wyborze żelazka do prasowania ubranek dla niemowlaka i starszaka. Nie zapominajmy jednak, że w tym artykule omawiamy niuanse wyboru żelazka dla całej rodziny, w której są też dorośli i ich potrzeby również nalezy wziąć pod uwagę.
Przymierzając się do zakupu żelazka do domu, warto zwrócić uwagę na:
- proste sterowanie i konserwację żelazka – pomocne będą wszelkie systemy automatycznie dobierające temperaturę samoczyszczące i odkamieniające
- wygodę użytkowania – płynny ruch stopy po materiale, obracany przewód, wskaźnik gotowości do pracy
- szybkość nagrzewania – rodzice maluchów zwykle nie wiedzą, w co włożyć ręce, dlatego każda sekunda jest u nich na wagę złota
- regulację lub możliwość wyłączenia strumienia pary – pozwoli dostosować działanie urządzenia do prasowanej tkaniny. Dezaktywacja pary przyda się starszym dzieciom, które dopiero uczą się posługiwać żelazkiem. Dzięki temu unikną przypadkowych oparzeń gorącą parą wodną
- możliwość dostosowania temperatury do wszystkich rodzajów tkanin, z których wykonane są nasze ubrania, zwłaszcza te delikatne
- automatyczne wyłączenie po chwili bezczynności – nieocenione, kiedy w porannym rozgardiaszu, wyjściu do szkoły, przedszkola i pracy zapomnimy o wyjęciu wtyczki z gniazdka.
Ważną kwestią jest też ilość rzeczy, które prasujemy – im więcej ich jest i im częściej musimy używać żelazka, tym większą wagę powinniśmy przykładać do wyboru sprzętu, który skróci czas spędzany przy desce do prasowania. Warto wspomnieć, że nie tylko rodzaj urządzenia ma znaczenie. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, by mieć mniej prasowania i prasować szybciej.
Zobacz też: