Czym jest blender kielichowy i jak działa?
Blender jest jednym z podstawowych i najbardziej praktycznych kuchennych urządzeń. Dobrze dobrany nie tylko ułatwi codzienne gotowanie czy wyręczy Cię w żmudnych i czasochłonnych kulinarnych wyzwaniach, ale pozwoli też realizować nowe, trudniejsze przepisy. Wyróżnia się dwie podstawowe kategorie blenderów: ręczne i kielichowe. Różnią się budową i metodą działania.
W przeciwieństwie do ręcznego, blender kielichowy przechowuje się najczęściej na stałe na kuchennym blacie. Składa się z bazy z silnikiem, ostrzy oraz kielicha montowanego na podstawie, do którego wkładamy składniki. Z łatwością przygotujesz w nim np: koktajle, smoothie, soki, musy, zupy kremy, sosy, purée czy potrawki dla dzieci. Są wygodne w częstym użytkowaniu – wystarczy włączyć urządzenie jednym przyciskiem i przetwarzać składniki bez potrzeby trzymania urządzenia w dłoni.
Największą zaletą tych sprzętów jest bezproblemowe i dokładne miksowanie nawet twardszych produktów w większych ilościach. Zazwyczaj mają potężniejszą moc niż blendery ręczne, a zamykany kielich zapewnia czystość kuchni i ubrań, zapobiegając rozpryskiwaniu składników.
Sprawdź, do czego służy blender ręczny a do czego kielichowy.
Rodzaje blenderów kielichowych – charakterystyka i zastosowanie
Wybierając blender kielichowy, warto kierować się tym, do czego będziesz go najczęściej używać i jakich możliwości oczekujesz od urządzenia. Rynek obfituje w różnorodne modele: z szerokim zakresem mocy, wyposażone w mniej lub bardziej zaawansowane funkcje i zestawy dodatkowych akcesoriów. Łatwo się pogubić, dlatego poznaj podstawowe rodzaje blenderów kielichowych:
Dowiedz się, jak wybrać mocny i trwały blender.
- blendery wysokoobrotwe
Blender wysokoobrotowy charakteryzuje się znacznie większą mocą niż blender ręczny, sięgającą nawet 2000 W. Tylko najwyższe i najdroższe modele blenderów ręcznych mają moc powyżej 1000 W. Dzięki temu szybko i sprawnie rozdrabnia nawet tak twarde składniki, jak orzechy czy lód. Jest bardziej zaawansowany technologicznie, wyposażony w większą liczbę programów pracy i znacznie bezpieczniejszy w użytkowaniu w porównaniu z ręcznymi odpowiednikami. Ostrza tnące nie są odsłonięte podczas blendowania, co wyklucza ryzyko skaleczeń. Nie wymaga ciągłej kontroli podczas mieszania i jest stabilny.
Pokaźna moc silnika przekłada się na szybkość i efektywność przetwarzania składników. Wysokoobrotowe blendery kielichowe charakteryzuje kilkukrotnie większa liczba obrotów ostrzy na minutę w porównaniu z blenderami ręcznymi. Mogą sięgać nawet 45000 ruchów ostrzy w ciągu 60 sekund, co pozwala bez wysiłku i w krótkim czasie uzyskać oczekiwaną konsystencję przygotowywanego dania. Często spotykanym rozwiązaniem w wyższych modelach jest zmienny kierunek obrotu ostrzy dla dokładnego rozdrabniania i mieszania składników.
Tak potężne urządzenia będą odpowiednie dla osób, które dużo gotują i kulinarnych pasjonatów. Umożliwiają przygotowanie większej porcji koktajlu, zupy kremu czy sosu jednocześnie, przetwarzanie twardych i wymagających składników (orzechów, pestek, nasion lub włóknistych warzyw) oraz realizację złożonych przepisów.
Minusami blenderów wysokoobrotowych mogą być ich rozmiar – zajmują sporo miejsca na kuchennym blacie – oraz wysoka cena (są droższe niż podstawowe modele). Jednak rozbudowane o zestaw dodatkowych akcesoriów mogą z powodzeniem zastąpić roboty kuchenne, które są większe i jeszcze droższe.
- blendery kompaktowe
Blendery kompaktowe to jedne z najmniejszych rodzajów urządzeń kielichowych. Dzięki niewielkim wymiarom świetnie sprawdzą się w mniejszych kuchniach. Są optymalnym rozwiązaniem dla osób, które nie przepadają za zastawionym sprzętami i gadżetami kulinarnymi blatem, a jednocześnie, gdy trzymają go w szafce, rzadziej z niego korzystają.
Poza zgrabną formą ich niewątpliwą zaletą jest także cena – są tańsze niż blendery wysokoobrotowe, ale często dysponują też niższą mocą. Sprawdzą się np. do szybkiego przygotowania owocowego smoothie czy warzywnego soku, dressingu do sałatki oraz zblendowania mniejszej porcji zupy na krem.
To warte uwagi urządzenia dla osób, które gotują tylko dla siebie i nie będą korzystać z kielicha o dużej pojemności roboczej.
- blendery próżniowe
Blendery próżniowe są najbardziej zaawansowanymi modelami blenderów. Rozdrabnianie w nich składników odbywa się bez dostępu powietrza. Ten proces zapobiega utlenianiu, które skutkuje utratą cennych wartości odżywczych ze świeżych owoców i warzyw.
W tradycyjnym blenderze wysokoobrotowym pęcherzyki powietrza dostają się do miksowanego płynu pod wpływem wysokich obrotów, napowietrzając go. Przyspiesza to proces utleniania, który sprawia, że przygotowywane smoothie lub koktajl szybciej się psuje. Skutkuje też utratą cennych enzymów, witamin i minerałów. Opóźnione spożycie natlenionego koktajlu (np. kilka godzin po przygotowaniu, gdy chcesz wypić go w pracy czy na treningu) może grozić rozpoczęciem procesów gnilnych.
Próżnia pozwala zachować świeżość oraz wartości odżywcze produktów na dłużej. Technologia próżni zastosowana w tych urządzeniach zakłada usunięcie jak największej ilości powietrza z kielicha blendera przed przetwarzaniem składników. Dzięki temu proces utleniania jest mocno utrudniony.
W przypadku przygotowania koktajlu w blenderze próżniowym zarówno jego smak, jak i kolor pozostaje wyrazisty na wiele godzin. Te stosunkowo nowe na rynku urządzenia są warte uwagi ze względu na możliwości i zaawansowane technologie, które oferują.
Sprawdź test kielichowego blendera próżniowego Bosch VitaPower
- blendery osobiste
Podkategoria blenderów osobistych obejmuje sprzęty, które umożliwiają przygotowanie domowego koktajlu lub soku oraz zabranie go ze sobą do pracy, na trening czy wycieczkę – w tym samym kielichu. Bez potrzeby brudzenia i mycia dodatkowych naczyń. Są wyposażone w specjalne zakrętki oraz kielich z tworzywa odpornego na urazy mechaniczne i dostosowany do transportowania, który pełni rolę kubka do picia.
To wygodne i praktyczne rozwiązanie dla osób, które dbają o zdrową i zbilansowaną dietę oraz często przygotowują pojedyncze porcje odżywczych smoothie czy napojów proteinowych.
Należy jednak pamiętać, że nie nadają się do agresywnego blendowania, np. przetwarzania orzechów na mleko roślinne czy masło. Charakteryzują się zazwyczaj niewielką mocą, dlatego będą pomocne w przetwarzaniu mniejszych ilości najlepiej miękkich składników.