Test ekspresu Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10 – recenzja

Dobry, domowy ekspres ciśnieniowy, który profesjonalnie przygotuje kilka rodzajów kaw to wydatek rzędu 3000 zł. Taki sprzęt wyposażony jest w wyświetlacz LCD, dobry wbudowany młynek do mielenia kawy i funkcjonalny system mleczny. Przetestowaliśmy ekspres Saeco SM5478/10 PicoBaristo Deluxe, który spełnia wymienione kryteria, aby sprawdzić jego zalety i wady. Wielbiciele aromatycznej, świeżo mielonej kawy w artykule znajdą recenzję tego sprzętu, ocenę ekspresu na siedmiu różnych płaszczyznach, a także naszą ocenę końcową.
Spis treści

Przekonaj się, czy Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10 pozwoli Ci przygotować idealną kawę, dokładnie taką jaką lubisz i sprawdź jak ekspres sprawuje cię w codziennym użytkowaniu.

Recenzja ekspresu Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10

Sprawdźmy punkt po punkcie, jak prezentuje się automatyczny ekspres do kawy Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10, jakie ma funkcje i jakie napoje kawowe da się z jego pomocą przyrządzić.

Intuicyjny wyświetlacz w ekspresie Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10

Zacznijmy od oceny ikon, czyli tak zwanych piktogramów, na wyświetlaczu ekspresu. Są czytelne i mają odpowiednią wielkość dzięki czemu bez problemu możemy przygotować swoją ulubioną kawę, wybrać jej moc i pojemność – w końcu regulacja ilości zaparzanej kawy to standard w tego typu ekspresach Saeco. Przyciski zlokalizowane są po obu stronach wyświetlacza, nie wystają jednak poza obudowę co sprawia, że tworzą spójną całość. Panel jest intuicyjny i czuły, co zdecydowanie ułatwia obsługę ekspresu.

Niestety po uruchomieniu ekspresu, już na samym początku, musimy wykonać dodatkową czynność, aby móc cieszyć się smakiem wybranego rodzaju kawy. Na ekranie pojawia się komunikat, który sugeruje konieczność podłączenia jednostki grzewczej. Nie dostajemy jednak informacji o tym, czym właściwie jest wskazana „jednostka grzewcza”. Problem może sprawiać również otwarcie obudowy, do którego potrzeba nieco siły i stanowczości.

Zbiornik wody ekspresu do kawy Saeco wyciągany od góry

Zazwyczaj automatyczne ekspresy do kawy mają zbiornik na wodę umieszczony z przodu urządzenia. Dzięki temu łatwiej możemy uzupełnić wodę, a także wsunąć ekspres w głąb blatu kuchennego. Producent ekspresu ze spieniaczem i młynkiem PicoBaristo Deluxe umieścił go jednak na górze, przez co rozwiązanie to jest nieco mniej komfortowe, a wyjęcie zbiornika wymaga użycia siły. Pojemnik nie ma zbyt dużej pojemności – mieści się w nim tylko 1,8 l wody. Ten fakt zgłaszają także użytkownicy, którzy zostawili swoją opinię o Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10 na portalu Ceneo.

Zbiornik wyposażono w wydajny filtr wody AquaClean. Zgodnie z deklaracjami marki, jego stosowanie i regularne wymiany zgodnie ze wskazaniem urządzenia pozwalają na przygotowanie nawet 5000 filiżanek kawy bez konieczności odkamieniania. Rzeczywista liczba filiżanek zależy jednak od twardości wody z sieci oraz naszej sumienności i przestrzegania zaleceń producenta.

Ceramiczny młynek do kawy w ekspresie Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10

Bardzo ważnym elementem w ekspresie ciśnieniowym jest wbudowany młynek do kawy. Tu producent postawił na element ceramiczny, który niestety jest mniej trwały od tego, który wykonany jest ze stali. Z tego materiału powstają młynki w profesjonalnych ekspresach, które możemy spotkać w kawiarniach. Do użytku domowego rozwiązanie ceramiczne jednak w zupełności wystarczy.

W przypadku testowanego urządzenia możemy regulować stopień zmielenia ziaren kawy aż na dziesięciu poziomach. Niestety, proces mielenia wiąże się z wyjątkowo dużym hałasem i nieprzyjemnym dźwiękiem. Trwa też nieco dłużej niż w innych tego typu ekspresach. Kawa czarna jest jednak aromatyczna, esencjonalna i nie jest rozwodniona.

Jeśli nie chcemy akurat używać świeżo zmielonych ziaren, możemy skorzystać z szufladki do kawy mielonej – mieści się do niej porcja wystarczająca do zaparzenia jednej filiżanki esencjonalnej małej czarnej.

Przeciętny system mleczny ekspresu Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10

Spienianie mleka, a raczej komfort użytkowania systemu mlecznego nie jest najmocniejszą stroną Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10. Po raz kolejny przy obsłudze tego urządzenia musimy użyć siły. Utrudnieniem przy wyjmowaniu karafki jest tacka ociekowa, o którą zahacza pojemnik na mleko. Zaletą jest jednak otwór w naczyniu, który umożliwia dolanie mleka nawet w trakcie pracy ekspresu, a także poręczna rączka.

Karafka wykonana jest z grubego, porządnego plastiku, ale znajduje się w niej wiele elementów, które są ruchome. Trzeba pamiętać więc o tym fakcie przy każdym użyciu systemu mlecznego, aby nie upuścić i nie uszkodzić sprzętu.

Plusem jest natomiast automatyczne czyszczenie pojemnika na mleko, określane przez producenta jako zintegrowany program czyszczenia systemu mlecznego. Wszystkie elementy możemy myć w zmywarce, co zwiększa komfort użytkowania i z pewnością będzie sporym plusem dla miłośników caffe latte.

Wiele możliwości wyboru napoju kawowego

Ekspres automatyczny Saeco PicoBaristo Deluxe to świetne rozwiązanie dla pasjonatów zarówno czarnej, jak i białej kawy.

Urządzenie daje możliwość przygotowania aż dziesięciu rodzajów napojów, takich jak:

  • americano
  • café au lait
  • cappuccino
  • kawa czarna
  • espresso
  • podwójne espresso
  • espresso macchiato
  • latte macchiato
  • ristretto
  • gorąca woda.

Bez względu na to, czy mamy ochotę na szybkie espresso czy klasyczne kawy mleczne, automatyczny ekspres Saeco bez problemu zaspokoi nasze oczekiwania. Jego zaletą jest opcja One touch cappuccino umożliwiająca przygotowanie kaw mlecznych za zaledwie jednym dotknięciem przycisku.

Producent wyposażył ekspres także w funkcję „double cup”, która pozwoli przygotować większy bądź mocniejszy napój, np. espresso doppio lub zaparzyć jednorazowo dwie czarne kawy. Ze względu na konstrukcję systemu spieniania mleka, nie ma możliwości zrobienia dwóch kaw mlecznych za jednym zamachem. Dostępna jest jednak regulacja ilości naparu, mleka oraz mocy kawy. Poza napojami kawowymi ekspres Saeco robi również gorące mleko, spienione mleko i wrzątek.

Minusem, który zauważyliśmy nie tylko my, a także inni użytkownicy (opinia z portalu Ceneo), jest konieczność używania niskich filiżanek. Nie ma możliwości zaparzenia kawy w naczyniu, które ma więcej niż 163 mm wysokości.

Elegancki design i proste utrzymanie czystości

Wielką zaletą ekspresu do kawy Saeco jest fakt, że świetnie wygląda na kuchennym blacie. Producent zadbał o elegancki włoski design i wysoką jakość użytych materiałów. Biała obudowa została wzbogacona o czarne i srebrne elementy, które zdecydowanie dodają urządzeniu ponadczasowej klasy i uniwersalności.

Obudowa wykonana jest ze stali i tworzywa sztucznego, karafka natomiast z grubego plastiku. Biel może sprawiać, że plamy z kawy będą bardziej widoczne, jednak nie jest to problemem jeśli czyścimy ekspres na bieżąco. Kłopot może natomiast sprawić dysza do spieniania mleka, która nie ma możliwości regulacji.

Ekspres Saeco SM5478/10 PicoBaristo Deluxe wyposażony jest w specjalny system czyszczenia, a także odkamieniania, dzięki czemu czynności te są niezwykle proste. Zaletą jest też wyjmowana jednostka zaparzająca, którą można łatwo wyczyścić. Ekspres posiada funkcję automatycznego płukania, wyświetla na ekranie komunikat, który przypomina o odkamienianiu oraz jest wyposażony w wydajny filtr AquaClean. Nie można mu odmówić intuicyjności i prostoty.

Wadą może być fakt, że tackę na fusy trzeba opróżnić po wykonaniu około 15 kaw. Wyjmuje się ona łatwo, dzięki czemu czyszczenie jej wnętrza również nie sprawia problemów.

Aromatyczny smak kawy z ekspresu Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10

Czas na recenzję smaku kawy, czyli to, co finalnie jest prawie najważniejsze. Nie sposób ocenić wszystkich możliwości, które daje producent tego ekspresu ciśnieniowego, dlatego skupimy się trzech automatycznych ustawieniach: espresso, cappuccino i latte macchiato.

Esspresso jest ciemnobrązowe, crema ma jasnoorzechowy kolor i drobne pęcherzyki powietrza, ale jest dość niska. Kawa ma bogaty aromat, jednak smak nie jest mocno intensywny.

Cappucino ma mocny smak, który świetnie przełamuje spienione mleko. Napój ma barwę ciemnobeżową, piana jest gęsta, ale dość niska – ma tylko nieco ponad 1,5 cm. Regulacja mocy kawy pozwala nam dostosować intensywność naparu oraz ilość kofeiny do pory dnia i naszych preferencji.

Latte macchiato ma delikatny i przyjemny smak, wyczuwamy doskonale połączenie kawy i spienionego mleka. Pianka jest gęsta, zwarta i wypełniona małymi pęcherzykami powietrza. Powstają również trzy warstwy charakterystyczne dla macchiato.

Ile kosztuje ekspres Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10?

Według serwisu Ceneo, cena omawianego ekspresu zawiera się w przedziale ‎od 2 299,00 zł do 2 399,00 zł.

Specyfikacja techniczna

Szerokość, Wysokość, Głębokość: 22,1 x 34 x 43 [cm]

Ciśnienie: 15 bar

Pojemnik na ziarna kawy: 250 g.

Ocena ekspresu Saeco SM5478/10 PicoBaristo Deluxe

Ogólna ocena, jaką możemy wystawić po przetestowaniu ekspresu ciśnieniowego Saeco SM5478/10 PicoBaristo Deluxe, to mocne cztery. Na szczególne wyróżnienie zasługuje niebanalny, ale klasyczny i elegancki design, a także estetyczne wykonanie. Wizerunek zaburza nieco zbyt duży uchwyt zbiornika na mleko, ale jest to jedynie szczegół. Wyświetlacz jest prosty, a przygotowanie aromatycznej kawy niezwykle intuicyjne.

Niestety, największym minusem tego ekspresu ciśnieniowego jest głośna praca ceramicznego młynka rozdrabniającego kawę ziarnistą. Uwagę zwraca także fakt, że proces ten trwa nieco dłużej, niż w innych tego typu ekspresach, dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość czekając na swoją codzienną kawę czarną lub cafe au lait. Do listy wad dorzucamy też mały pojemnik na wodę.

Mimo wszystko, Saeco SM5478/10 PicoBaristo Deluxe to dobry ekspres do domowego użytku, który za niezbyt wygórowaną cenę przeniesie nas w świat kawy.

Podobną ocenę, ekspres ten uzyskał w teście przeprowadzonym przez duży portal Cztery Kąty, którą można znaleźć pod tym adresem: http://czterykaty.pl/czterykaty/1,162615,23936251,jaki-ekspres-do-kawy-do-3000-zl-kupic-test-ekspresow-cisnieniowych.html. Dodatkowo, znajduje się tam porównanie do dwóch innych urządzeń, z tej samej półki cenowej, a także podobnych funkcjach.

Przejdź do
top