Test ekspresu do kawy DeLonghi Dinamica 350.75.S: opinia i recenzja

Szukasz intuicyjnego w obsłudze, estetycznie wykonanego ekspresu do kawy robiącego kawy czarne i mleczne? Oferta na rynku jest bogata, ale ekspres ekspresowi nierówny – każde urządzenie wyróżnia się innym designem, rozłożeniem przycisków czy funkcjonalnością. W naszym teście sprawdzamy, co do zaoferowania ma De’Longhi Dinamica 350.75.S. Ocenimy ekspres pod wieloma aspektami przesadzającymi o tym, czy urządzenie jest wygodne w użytkowaniu, ładnie zaprojektowane i bogate w funkcje. Przede wszystkim jednak sprawdzimy, czy robi smaczne kawy.
Spis treści

Kilka słów o De’Longhi Dinamica 350.75.S

De’Longhi Dinamica 350.75.S to ekspres pozwalający przygotować kawy czarne oraz mleczne za pomocą jednego przycisku. Ponadto można z jego pomocą zaparzyć dwie filiżanki espresso jednocześnie.

Urządzenie zostało wyposażone w system spieniania mleka LatteCrema, dzięki czemu białe kawy zyskują mleczną piankę. Do tego pojemnik na mleko czyści się automatycznie. Bardzo istotną funkcją jest My Menu, które daje możliwość tworzenia nowych przepisów na napoje kawowe oraz dostosowywania smaku i ilości napoju do własnych preferencji.

Warto też wspomnieć o aż dwóch systemach grzewczych – jeden do parzenia kawy, a drugi do spieniania mleka, które pracują jednocześnie i zapewniają idealną temperaturę gotowego napoju.

Recenzja ekspresu De’Longhi Dinamica 350.75.S

Sprawdźmy punkt po punkcie, jak ekspres się prezentuje, jakie ma funkcje i jakie napoje kawowe da się z jego pomocą przyrządzić.

Wyświetlacz w ekspresie De’Longhi Dinamica 350.75.S

Ekspres ma czarno-biały wyświetlacz LCD umieszczony na górze panelu. Dzięki tej lokalizacji nie paruje on w czasie przygotowywania kawy. Blisko niego umieszczone są przyciski, co pozwala na prostą i wygodną obsługę. Przyciski zostały wykonane w technologii EasyTouch, zatem wystarczy jeden dotyk by uruchomiła się dana funkcja. Dzięki podświetleniu przyciski są dobrze widoczne nawet w półmroku.

Poruszanie po menu jest intuicyjne i wygodne, warto zwłaszcza zwrócić uwagę na funkcjonalne przyciski „ok” i „esc” oraz strzałki. Piktogramy zostały czytelnie zaprojektowane, więc od razu można się domyślić, co wybrać. Tak naprawdę nie ma potrzeby sięgania do instrukcji obsługi – po przygotowaniu kilku kaw każdy użytkownik bez problemu odnajdzie się w ustawieniach, funkcjach i menu kaw.

Wygląd panelu z przyciskami i wyświetlacza LCD jest bardzo gustowny i wpasowuje się w estetykę ekspresu.

Zbiornik na wodę ekspresu De’Longhi Dinamica 350.75.S

Dla wielu kawoszy największą zmorą jest napełnianie pojemnika na wodę, zwłaszcza w momencie, gdy akurat marzy się im szybka mała czarna. Dlatego ważny jest łatwy dostęp do pojemnika.

W tym ekspresie zbiornik na wodę o pojemności 1,8 litra znajduje się z boku urządzenia, jednak wysuwa się go do przodu. Pozwala to ustawić ekspres nawet w małych wnękach kuchennych, bo wystarczy zapewnić sobie dostęp do przodu urządzenia – boki czy góra mogą być zablokowane szafkami lub blatem.

Fot. Wysuwany do przodu zbiornik ekspresu De’Longhi Dinamica 350.75.S ułatwia uzupełnienie poziomu wody.

Młynek do kawy zamontowany w modelu Dinamica 350.75.S

W automatycznym ekspresie do kawy De’Longhi Dinamica 350.75.S zastosowany stalowy młynek żarnowy. To bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia typ młynka, który sprawnie i szybko mieli ziarna. Warto wspomnieć, że to właśnie młynki stalowe są najczęściej wybierane przez zawodowych baristów, a jakość ich pracy jest oceniana znacznie lepiej niż tych wykonanych z ceramiki.

Technologia mielenia De’Longhi zapewnia w 100% precyzyjne rozdrabnianie ziaren kawy. 13-stopniowa regulacja stopnia zmielenia pozwala dopasować grubość mielonej kawy do jej gatunku oraz stopnia palenia, by wydobyć z ziaren ich wyjątkowy smak i aromat.

Jeśli akurat masz pod ręką kawę mieloną – nic straconego! Ekspres Dinamica 350.75.S umożliwia stosowanie zarówno całych, jak i już wcześniej zmielonych ziaren do parzenia doskonałej kawy. Wsypanie mielonej kawy do specjalnej szufladki ułatwia dołączona miarka.

System mleczny De’Longhi LatteCrema

Przejdźmy teraz do elementu, ma który większość użytkowników automatycznych ekspresów do latte lub cappuccino zwraca największą uwagę – do systemu spieniania mleka. W ekspresie De’Longhi mamy do czynienia z automatycznym systemem LatteCrema.

Pojemnik na mleko wykonany jest wykonany z grubego plastiku, co gwarantuje utrzymanie temperatury mleka przez dłuższy czas. Do spieniania wykorzystuje się tylko niezbędną jego ilość, a pozostała część zostaje w karafce zachowując niską temperaturę. Karafkę można przechowywać w lodówce, łatwo złożyć ją oraz rozmontować do czyszczenia.

Pojemnik ma na pokrywie pokrętło do ustalenia grubości pianki i uruchomienia automatycznego czyszczenia. Do wyboru mamy 3 poziomy puszystości pianki: wysoka pianka, średnia pianka oraz brak pianki (samo gorące mleko). System LatteCrema gwarantuje nam też idealną temperaturę kaw mlecznych (np. 60-65oC dla cappuccino) – od razu po przygotowaniu są one gotowe do picia.

Przycisk na pokrywie uruchamia automatyczne czyszczenie gorącą wodą i parą wodną. Bardziej dokładne mycie pojemnika może być wykonane w zmywarce albo pod bieżącą wodą – nie sprawi to większych trudności, bo pojemnik ma jedynie sześć elementów, a do tego dość grubą rurkę do przepływu mleka, którą łatwo wyczyścić. Wkładanie pojemnika na mleko do urządzenia jest bardzo proste i sygnalizowane dźwiękiem w przypadku właściwego połączenia elementów.

Konstrukcja systemu spieniania mleka nie pozwala na przygotowanie 2 mlecznych kaw jednocześnie – musimy je parzyć oddzielnie.

Rodzaje kaw w ekspresie De’Longhi Dinamica 350.75.S

W ekspresie przygotujemy 12 rodzajów napojów kawowych:

 • espresso
 • kawę czarną
 • kawę long
 • doppio+
 • ristretto
 • espresso lungo
 • cappuccino
 • cappuccino+
 • latte macchiato
 • caffe latte
 • flat white.

Mowa tu oczywiście o automatycznych przepisach kawowych, które możemy dowolnie personalizować zmieniając stosunek kawy i mleka, wielkość napoju oraz jego moc. Raz wprowadzone ustawienia możemy zapamiętać dzięki funkcji Moja Kawa – dotyczy to tylko 1 z dostępnych napojów. Oprócz nich możemy również zrobić samą mleczną piankę oraz wrzątek.

Fot.: Automatyczny ekspres Dinamica 350.75.S przygotowuje aż 12 rodzajów kaw mlecznych i czarnych.

Design ekspresu i utrzymanie w czystości

Walory estetyczne także są istotne przy tego typu urządzeniu, bo w końcu ekspres będzie stał na widoku w kuchni. De’Longhi Dinamica 350.75.S jest w kolorze srebrno-czarnym – całość jest srebrna, a elementy wykończenia są czarne. Detale zostały wykonane ze stali nierdzewnej. Elementy wykończenia są matowe dzięki czemu nie brudzą się szybko i nie widać na nich odcisków palców.

Ekspres ma elegancki panel z przyciskami oraz wyświetlaczem LCD w kolorze czarnym. Będzie doskonale pasował do kuchni w stylu loftowym, nowoczesnym i minimalistycznym, ale też dzięki swojemu klasycznemu wyglądowi nie będzie burzył harmonii wnętrz rustykalnych i w stylu retro.

Urządzenie wyposażono w funkcję automatycznego płukania i odkamieniania, a także automatyczne czyszczenie karafki na mleko za pomocą pary wodnej i gorącej wody. Jest także sygnalizacja odkamieniania, która przypomni nam o konieczności uruchomienia odpowiedniego programu.

Blok do zaparzania dość łatwo się wyjmuje, co pozwala szybko wyczyścić ekspres w środku. Zgodnie z deklaracją producenta nie wymaga on smarowania, co ułatwia eksploatację urządzenia.

Smak kawy z ekspresu De’Longhi Dinamica 350.75.S

Ekspres De’Longhi Dinamica 350.75.S ma wbudowany bezprzewodowy system zaparzający, który redukuje ilość pyłu kawowego do minimum. Dzięki temu nie osiada on wewnątrz młynka i nie dostaje się do parzonego espresso – tylko świeżo zmielona kawa jest wykorzystywana do przygotowania napoju. To przekłada się na bardzo aromatyczne, intensywne i nierozwodnione espresso o ciemnej barwie i długo utrzymującej się, gęstej cremie o wysokości 0,5 cm oraz orzechowym kolorze.

Intensywny, ale odpowiednio załagodzony dodaniem mleka smak ma też cappuccino. Kolor napoju jest ciemnobrązowy, a pianka wysoka – zależnie od wybranej opcji, może mieć nawet 1,7 cm. Jest kremowa i z drobnymi pęcherzykami powietrza, zatem dokładnie taka, jaka powinna być. Z kolei latte macchiato wychodzi z estetycznymi trzema warstwami i także z gęstą, kremową pianką, która długo się utrzymuje. Smak napoju jest delikatniejszy niż w przypadku cappuccino.

Ile kosztuje ekspres De’Longhi DINAMICA 350.75.S?

Cena testowanego ekspresu, w zależności od wybranego wariantu, mieści się w przedziale od 2500 do 2800 zł.

Modele Dinamica 350.75.S, 350.75.B i 350.75.W to identyczne konstrukcje, które różnią się tylko kolorem obudowy.

Specyfikacja techniczna

 • ciśnienie: 15 barów
 • pojemnik na ziarna: 300 g
 • pojemnik na wodę: 1,8 l
 • regulowana wysokość adaptera do kaw: od 84 do 135 mm
 • moc wejściowa: 1450 W
 • chromowana, łatwa do wyjęcia tacka na odpady
 • wymiary: 23,6 x 42,9 x 34,8 cm
 • waga: 9,5 kg.

Dinamica ECAM 350.75.S na tle innych ekspresów De’Longhi

Ekspres De’Longhi ECAM 350.75.S pochodzi z drugiej najniższej linii produktowej ekspresów automatycznych tej marki. Mniej zaawansowane urządzenia z dyszą spieniajacą zamiast systemu mlecznego znajdziemy w serii Magnifica. O klasę wyżej plasują się ekspresy PrimaDonna z kolorowymi wyświetlaczami, których ceny zaczynają się od niemal 4 tys. zł. Topowym urządzeniem tej marki jest natomiast ekspres Maestrosa za, bagatela, 10 tys. zł.

Oprócz ekspresów automatycznych, De’Longhi ma w swojej ofercie też urządzenia kolbowe i to zarówno te kompaktowe i najprostsze, np. z serii Dedica i Stilosa, jak i bardziej zaawansowane z linii La Specialista, które znamy z kawiarni i dobrych restauracji. Poznaj pozostałe ekspresy De’Longhi i sprawdź, jak wypadły w naszych testach.

Opinia i podsumowanie

De’Longhi Dinamica 350.75.S ma wszystko, czego można wymagać od nowoczesnego, wielofunkcyjnego ekspresu do kawy. Pozwala przygotować aż 12 napojów kawowych dostosowanych do indywidualnych preferencji dzięki bogatemu w funkcje menu, które jest łatwe w nawigacji. Utrzymanie go w czystości jest niezwykle proste, podobnie jak montowanie i wyjmowanie pojemnika na mleko i na wodę. Dodatkowe funkcje jak automatyczne wyłączanie, automatyczne czyszczenie, sygnalizacja dźwiękowa przy montażu karafki na mleko, dotykowe przyciski to niby drobne rzeczy, ale składają się na obraz wykonanego z niezwykłą precyzją i z myślą o wygodzie klienta urządzenia.

Sylwia

Ekspres łatwy w obsłudze, intuicyjny, dobrze wykonany, ładnie się prezentuje, kawa smaczna, sporo rodzajów kaw do wyboru, super prezent dla kawoszy. Niestety funkcja spieniania mleka trochę szwankuje, po jakimś czasie użytkowania latte macchiato nie ma już trzech warstw. Ogólnie sprzęt godny polecenia.

e…a

Ekspres dość głośny. Szybko zużywa wodę, bo za każdym razem się czyści. Nieekonomiczny – czy latte czy espresso, kawy zużywa tyle samo.

Użytkownik Ceneo

Ekspres godny polecenia. Stosunek ceny do jakości wypada bardzo dobrze. Pyszna kawa, łatwe czyszczenie, co w ekspresach tego typu jest bardzo istotne, a do tego świetne spienianie mleka. Również różnorodność w możliwościach przygotowania kawy na ogromny plus. Prawie przez 2 tygodnie można próbować innych rodzajów kaw. Obsługa bardzo instynktowna i prosta. Jedyne, do czego można się przyczepić to głośność urządzenia podczas przygotowywania kilku typów kaw.

Źródło: Ceneo.pl

Przejdź do
top