Test ekspresu półautomatycznego De’Longhi La Specialista Maestro EC9665.M

Filiżanka ulubionej kawy: czarnej lub mlecznej, mocnej i skoncentrowanej lub przyjemnie kremowej i łagodnej to coś, od czego wielu z nas zaczyna swój dzień. Poszukując najlepszego ekspresu do parzenia porannej małej czarnej, postanowiliśmy przetestować De’Longhi La Specialista Maestro – ekspres półautomatyczny, w którym każdy kawosz, zarówno początkujący, jak i zaawansowany, przygotuje doskonały kawowy napar.
Spis treści

Recenzja ekspresu półautomatycznego De’Longhi La Specialista Maestro

Ekspres De’Longhi La Specialista daje użytkownikowi możliwość parzenia kawy na różne sposoby, dostosowane do umiejętności oraz czasu, który może on przeznaczyć na przygotowanie małej czarnej. Pod tym względem jest to świetne urządzenie zarówno dla początkujących, którzy dopiero zaczynają zgłębiać tajniki ciśnieniowego parzenia kawy w ekspresie kolbowym, jak i dla zaawansowanych kawoszy, dla których sam proces i rytuał parzenia jest równie ważny, co późniejsze picie kawy.

Korzystając z automatycznych przepisów kawowych, możemy przygotować kawy czarne i mleczne szybko i bez większego wysiłku. Decydując się na manualne wprowadzanie ustawień, mamy możliwość poczuć się we własnej kuchni jak prawdziwy barista i w najdrobniejszych detalach zadbać o przebieg procesu parzenia. Co więcej, możemy też samodzielnie zająć się spienianiem mleka, co sprawi, że nasze baristyczne doświadczenie staje się jeszcze bardziej kompletne. Umożliwia to dysza spieniająca My LatteArt, która tworzy gęstą mleczną piankę pozwalającą wyczarować na powierzchni kawy efektowne zdobienia i wzorki.

Tyle tytułem wstępu. Przejdźmy teraz do opisu samego urządzenia oraz jego funkcji.

Zawartość pudełka – akcesoria do ekspresu De’Longhi La Specialista Maestro EC9665.M

Wraz z ekspresem De’Longhi La Specialista Maestro otrzymujemy pokaźny zestaw akcesoriów:

 • łyżkę uchwytu na filtr (kolbę)
 • 2 filtry: na 1 i na 2 filiżanki kawy
 • pasek pomiaru twardości wody
 • odkamieniacz
 • zmiękczacz wody (SoftBalls)
 • igłę do czyszczenia dyszy parowej
 • wycior
 • ściereczkę
 • akcesorium do odkamieniania.

Na szczególną uwagę zasługuje dołączona do ekspresu instrukcja obsługi. Już same obrazki zamieszczone na pierwszych stronach pozwalają przygotować ekspres do pracy i zaparzyć kawę bez konieczności przechodzenia do części tekstowej. Pozostała część instrukcji jest równie czytelna, a liczne obrazki sprawiły, że nie mieliśmy większych problemów ze zrozumieniem obsługi ekspresu krok po kroku.

Design ekspresu półautomatycznego De’Longhi La Specialista

Design i nienaganne ciekawe wzornictwo zawsze było mocną stroną Włochów. Nie inaczej jest w przypadku ekspresu De’Longhi – to piękne i efektowne urządzenie, które przyciąga wzrok i wygląda niemal tak samo jak profesjonalne ekspresy z najlepszych kawiarni. Połączenie srebrnej, szczotkowanej stali szlachetnej z czernią i elementami na wysoki połysk jest bardzo eleganckie i od razu mówi nam, że mamy do czynienia z zaawansowanym urządzeniem premium. Każdy detal został dokładnie przemyślany – wszystkie najważniejsze elementy: wyświetlacze, przyciski, pokrętła i pojemnik młynka są okrągłe, co tworzy wrażenie jednolitości i spójności. Czytelne, a jednocześnie dyskretne oznaczenia nie zaburzają harmonii, a materiały, z których wykonano korpus ekspresu oraz przyciski, pokrętła i dźwignie, są przyjemne w dotyku.

Panel sterowania ekspresu do kawy De’Longhi La Specjalista Maestro
Fot.: Na panelu sterowania ekspresu Maestro nie ma żadnych przypadków – jest idealnie przemyślany zarówno pod względem funkcjonalności, jak i designu.

Minusy? Efektowna błyszcząca obudowa szybko się brudzi i widać na niej każdy odcisk palca. Co więcej, podczas parzenia kawy lub spieniania mleka drobinki napoju rozchlapują się na ściance ekspresu sąsiadującej z podstawką na filiżanki. Do powstania nieestetycznych plam na obudowie wystarczy już zaparzenie 1 filiżanki naparu, dlatego pedanci i perfekcjoniści powinni mieć pod ręką ściereczkę, którą wypolerują stalową powierzchnię po każdym użyciu ekspresu.

Wyświetlacz w ekspresie Maestro EC9665.M

Wyświetlacz ekspresu kolbowego La Specialista Maestro EC9665.M, a w zasadzie 2 symetrycznie umieszczone okrągłe wyświetlacze, są elementami, które nie tylko ułatwiają sterowanie urządzeniem i kontrolę nad parzeniem kawy, ale też przyciągają wzrok i zachwycają swoim wyglądem. Trzeba przyznać, że producent doskonale wkomponował je w górną część obudowy – oba ekrany są czarne z białym podświetleniem, które jest dobrze widoczne, a jednocześnie niezbyt nachalne. Zastosowany kształt cyfr i rodzaje piktogramów podkreślają klasyczny, elegancki, a jednocześnie niebanalny design ekspresu. Ale do rzeczy.

Okrągły wyświetlacz ekspresu De’Longhi La Specjalista Maestro z białymi piktogramami
Fot.: Wyświetlacze ekspresu są niewielkie, a mimo to wszystkie piktogramy i oznaczenia pozostają doskonale widoczne.

Na wyświetlaczu z lewej strony mamy podgląd aktualnego etapu przygotowywania kawy (mielenie, tamping, parzenie, spienianie mleka), co jest przydatne zwłaszcza na początku przygody z ekspresem półautomatycznym z kolbą, kiedy dopiero uczymy się wykonywać wszystkie czynności w odpowiedniej kolejności. Liczba na środku wyświetlacza informuje o ilości mielonej kawy użytej do parzenia. Mamy też podgląd temperatury gotowej kawy, którą możemy dowolnie modyfikować.

Na wyświetlaczu z prawej strony widnieją natomiast piktogramy z rodzajami i nazwami kaw: Espresso, Americano, Flat White, Latte Macchiato, Cappuccino oraz Coffee, które podświetlają się w zależności od wybranego typu napoju.

Zbiornik na wodę ekspresu ciśnieniowego De’Longhi Maestro

Ekspres De’Longhi został wyposażony w pojemny, 2,5-litrowy zbiornik na wodę, który w całości „chowa się” w obudowie. Umieszczony jest na tylnej ściance, dlatego nie wpływa na estetykę urządzenia. Zbiornik ten ma praktyczny uchwyt do wyjmowania oraz pokrywkę zapobiegającą zanieczyszczeniu znajdującej się w nim wody.

W zestawie z ekspresem otrzymujemy perforowaną saszetkę z granulkami SoftBalls, którą należy umieścić właśnie w zbiorniku na wodę. Granulki zapobiegają osadzaniu się kamienia na wszystkich elementach ekspresu nie zmieniając przy tym smaku wody i przygotowanej z niej kawy oraz zachowując występujące w niej składniki mineralne. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które może być alternatywą dla filtra (choć producent przewidział też miejsce na filtr w zbiorniku na wodę) lub dla używania filtrowanej wody z dzbanka (nie ma jednak przeciwwskazań, by z takiej właśnie wody parzyć kawę). Jedyne, o czym musimy pamiętać podczas używania SoftBalls, to wyjęcie saszetki przed czyszczeniem i odkamienianiem ekspresu.

System spieniania mleka LatteCrema i dysza My LatteArt

W ekspresie La Specialista mleko możemy spieniać na 2 sposoby: automatycznie, wykorzystując system LatteCrema, lub ręcznie, przy pomocy dyszy parowej My Latte Art. Pierwsza z opcji dobrze sprawdzi się u poczatkujących i niezbyt wprawionych kawoszy, a także w momentach, kiedy chcesz szybko i łatwo zaparzyć kawę. Druga natomiast pozwala na precyzyjne spienienie mleka do pożądanego poziomu i stworzenie efektownych mlecznych wzorków na kawowej piance. Niezależnie od wybranego wariantu, pianka mleczna zawsze wychodzi doskonała. Jest kremowa, puszysta i bardzo gęsta, dzięki czemu wygląd i smak mlecznych kaw w niczym nie ustępuje wyśmienitym małym czarnym z La Specialisty.

Biała filiżanka z cappuccino zaparzonym w ekspresie De’Longhi La Specjalista Maestro, obok dysza systemu mlecznego
Fot.: Automatyczny system LatteCrema przygotowuje gęstą i kremową piankę, która długo utrzymuje się na powierzchni kawy.

Przed użyciem dzbanek systemu LatteCrema należy napełnić mlekiem zgodnie z umieszczonymi na nim oznaczeniami MIN i MAX, założyć pokrywę (montuje się „na klik”) oraz wpiąć w korpus ekspresu. Następnie pokrętłem na pokrywie wybiera się stopień spienienia mleka (brak pianki, mała pianka lub duża pianka). Dalej wszystko dzieje się już automatycznie, a użytkownik musi jedynie zaczekać przez chwilę na przygotowanie swojej ulubionej kawy. Po użyciu dzbanek z pozostałą częścią mleka można przechowywać w lodówce, a w razie potrzeby umyć w zmywarce lub pod bieżącą wodą.

Front ekspresu De’Longhi La Specjalista Maestro - tacka ociekowe, karafka systemu mlecznego, kolba i podstawka na espresso
Fot.: 2 sposoby spieniania: automatyczny i manualny pozwalają na przygotowanie doskonałej mlecznej pianki zarówno początkującym, jak i zaawansowanym kawoszom.

Producent sprytnie rozwiązał kwestię akcesoriów umożliwiających spienianie mleka – cały automatyczny system spieniający wraz z dyszą i pokrętłem regulacji wysokości pianki mieści się w pokrywie kubka, który jest jednocześnie pojemnikiem na mleko. Po zdjęciu pokrywy ten sam kubek możemy wykorzystać do manualnego spieniania mleka.

Obsługa ekspresu półautomatycznego De’Longhi

Pierwsze uruchomienie urządzenia było trochę problematyczne – po włączeniu przez dłuższy czas nie działał i nie wyświetlał żadnych komunikatów. Prawdopodobnie potrzebował czasu, by podpompować wodę i móc osiągnąć docelowe ciśnienie robocze. Po początkowych niedogodnościach zaczął jednak działać bez zarzutu.

Już po kilku użyciach mogliśmy przekonać się, że obsługa ekspresu półautomatycznego Maestro jest prosta i intuicyjna. Osoby, które wcześniej korzystały z ekspresów automatycznych lub kolbowych, muszą jednak zachować czujność – przyzwyczajenie się do przygotowywania kawy w nieco inny sposób może wymagać nieco czasu. Kluczem do szybkiego i bezproblemowego zaparzenia naparu jest zapamiętanie sekwencji kilku czynności: zaczynamy od wpięcia kolby pod młynek (po lewej stronie), następnie ubijamy kawę w Smart Tamping Station i dopiero wtedy przepinamy kolbę z kawą pod dyszę z wodą na środku ekspresu. Ostatnim etapem jest spienianie mleka. Używanie manualnej dyszy My LatteArt wymaga nieco wprawy i baristycznego zacięcia, ale już korzystanie z systemu spieniania LatteCrema jest dziecinnie proste.

Dźwignia automatycznego tampera ekspresu De’Longhi La Specjalista Maestro
Fot.: Dźwignia tampera z 3-stopniową regulacją siły nacisku gwarantuje idealne ubicie kawy w kolbie za każdym razem.

Tamping kawy wykonuje się specjalną dźwignią umieszczoną po lewej stronie ekspresu, która wykorzystuje nacisk aż 20 kg. Po zakończeniu mielenia wystarczy przesunąć ją w dół, by kawa była gotowa do zaparzenia. Siłę nacisku możemy regulować w 3-stopniowej skali – od najlżejszej, która pozwala na skrócenie czasu ekstrakcji, do najmocniejszej, przy której woda przez dłuższy czas przeciska się pomiędzy drobinkami kawy, wydłużając proces parzenia.

Dłoń naciskając przycisk na panelu sterowania ekspresu półautomatycznego De’Longhi La Specjalista Maestro
Fot.: Czytelny, przemyślanie rozplanowany i intuicyjny panel sterowania ułatwia obsługę urządzenia i sprawia, że parzenie kawy staje się przyjemnością.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest możliwość przerwania procesu parzenia kawy w dowolnym momencie albo wstrzymania przygotowywania naparu i przejścia od razu do spieniania mleka. Jeśli w trakcie robienia kawy zabraknie wody lub mleka, ekspres przerwie pracę, a po napełnieniu pojemników wznowi ją w tym samym punkcie. Sporym ułatwieniem są też powiadomienia o konieczności napełnienia zbiornika na wodę lub ziarna oraz o zatkaniu się filtra, które uniemożliwia dalsze parzenie.

Czyszczenie i konserwacja ekspresu La Specialista Maestro

Skoro parzenie kawy w półautomatycznym ekspresie De’Longhi wymaga nieco więcej zachodu niż w typowym automacie, to również jego czyszczenie i konserwacja będą bardziej czasochłonne. Na szczęście, producent dołącza do urządzenia sporo przydatnych akcesoriów do czyszczenia poszczególnych elementów, a większość z ich można wygodnie umyć pod bieżącą wodą. Podczas generalnego czyszczenia warto dodatkowo przygotować odkurzacz z wąską ssawką i pędzelek, które pomogą w usunięciu pozostałości kawy z pojemnika na ziarna i z automatycznego tampera.

Pewną niedogodnością jest brak automatycznych powiadomień o przeprowadzeniu wielu czynności eksploatacyjno-konserwacyjnych – ekspres informuje nas tylko o konieczności wyczyszczenia obwodu kawy, odkamienienia i płukania. O pozostałych rzeczach: czyszczeniu gniazda pojemnika na ziarna, żaren oraz elementów systemu Smart Tamping musimy sami pamiętać lub wykonywać je w momencie, kiedy ekspres powiadomi o zbyt małej ilości zmielonej kawy w kolbie.

Pojemnik na ziarna i panel sterowania ekspresu De’Longhi La Specjalista Maestro
Fot.: Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja kluczowych elementów ekspresu: młynka, tampera, obwodu kawowego oraz systemu spieniającego to gwarancja doskonałego smaku kawy.

Szczególnie ważne jest regularne płukanie urządzenia i czyszczenie systemu spieniającego, które ma ogromny wpływ na smak kawy. Co ciekawe, to ostatnie możemy wykonać bez wylewania mleka pozostałego w pojemniczku. Automatyczny program czyszczący przepłukuje jedynie dyszę spieniającą zamocowaną w pokrywie, dlatego płukanie można wykonać tuż po zaparzeniu kawy, a następnie od razu schować pojemnik z mlekiem do lodówki. Czyszczenie manualnej dyszy parowej jest jeszcze prostsze – wystarczy przetrzeć ją ściereczką, by usunąć pozostałości mleka i na kilka sekund uruchomić wyrzut gorącej pary.

Młynek do kawy w ekspresie De’Longhi Maestro

Ekspres półautomatyczny La Specialista został wyposażony w stalowy młynek z dwoma czujnikami, których zadaniem jest precyzyjne odmierzenie dawki kawy potrzebnej do przegotowania napoju zgodnie z zaprogramowanym przepisem lub wybranymi ustawieniami. Młynek uruchamia się automatycznie po zamontowaniu pod nim kolby z filtrem

Pojemnik na ziarna i młynek z regulacją stopnia zmielenia w ekspresie De’Longhi La Specjalista Maestro
Fot.: Wystający pojemnik na ziarna kawy zintegrowano z pokrętłem do regulacji stopnia zmielenia.

Wykorzystana w młynku ekspresu La Specialista technologia Sensor Grinding odpowiada za równomierne mielenie kawowych ziaren. Grubość mielenia można regulować, wybierając jedno z 8 ustawień, które pozwalają dostosować smak i moc parzonej kawy do własnych potrzeb. Dodatkowo umożliwiają one przygotowanie kawy z różnego rodzaju ziaren w taki sposób, by jak najlepiej wydobyć ich unikalny aromat.

Pokrywa pojemnika na ziarna ekspresu De’Longhi La Specjalista Maestro
Fot.: Szczelna pokrywka pojemnika na ziarna zapobiega ich wietrzeniu i utracie aromatu. Mimo to, dla najlepszego smaku kawy, warto wsypywać tylko tyle ziaren, ile potrzebujemy na 1 filiżankę.

Wbudowany młynek w połączeniu z automatycznym ubijaniem zmielonej kawy Smart Tamping Station zapobiega powstawaniu bałaganu w kuchni – nic się nie rozsypuje, a przygotowanie kolby z kawą gotową do zaparzenia zajmuje tylko chwilę.

Rodzaje kaw z ekspresu półautomatycznego Maestro

Ekspres La Specialista Maestro umożliwia nam automatyczne przygotowanie 6 rodzajów kaw:

 • espresso
 • czarnej kawy
 • americano
 • cappuccino
 • latte macchiato
 • flat white.
Kawy zaparzone w ekspresie De’Longhi La Specjalista Maestro: cappuccino i espresso
Fot.: Aromatyczne i gęste espresso z idealną crema oraz harmonijne cappuccino z kremową, mleczną pianką z ekspresu De’Longhi La Specjalista Maestro.

Przy każdym parzeniu kawy mamy do wyboru 2 rozwiązania: skorzystanie z zaprogramowanych, fabrycznych ustawień dla każdego z napojów lub samodzielne skonfigurowanie parametrów swojej małej czarnej. Decydując się na spersonalizowanie kawy, możemy dostosować do swoich potrzeb i preferencji:

 • objętości całego napoju
 • ilości zmielonej kawy
 • ilość wody wykorzystywanej do parzenia
 • ilość kawowego naparu
 • ilość i stopień spienienia mleka
 • proporcje mleka oraz mlecznej pianki.

Po wybraniu gotowych ustawień ekspres będzie korzystał z automatycznego systemu spieniającego.

Możesz też przygotować kawę bez korzystania z automatycznych przepisów, a mleko spienić manualnie przy pomocy dyszy parowej My LatteArt. Umożliwia to zaparzenie niemal każdego rodzaju kawy na bazie espresso, dlatego liczba rodzajów kaw dostępnych w ekspresie Maestro jest nieskończona, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

Własne ustawienia dla czarnej kawy warto zapisać pod przyciskiem „my”, by następnym razem móc szybciej zaparzyć swój ulubiony napój.

Jeden z wyświetlaczy ekspresu De’Longhi La Specjalista Maestro
Fot.: Wybór rodzaju zaparzonej kawy ułatwiają piktogramy na jednym z wyświetlaczy.

Kawy przygotowane w ekspresie Maestro wyglądają bardzo efektownie: na powierzchni espresso tworzy się efektowna gęsta crema, a warstwy latte macchiato są wyraźnie od siebie oddzielone i to niezależnie od zastosowanego sposobu spienienia mleka.

Smak kawy z ekspresu De’Longhi La Specialista Maestro

Kawa parzona w ekspresie De’Longhi jest, naszym zdaniem, doskonała. Jej pełny, wielowymiarowy, a jednocześnie bardzo harmonijny smak można porównać jedynie z naparami przygotowanymi przez najlepszych baristów w profesjonalnych ekspresach. Urządzenie wydobywa z kawowych ziaren głębię smaku i aromatu, które z każdym kolejnym łykiem małej czarnej coraz bardziej zachwycają.

W ekspresie Maestro zastosowano dynamiczne zaparzanie wstępne oraz aktywną kontrolę temperatury (z możliwością wyboru jednego z 5 profili temperatury). Te 2 funkcje w dużej mierze wpływają na cały proces parzenia kawy i umożliwiają optymalną ekstrakcję, a więc też uzyskanie doskonałego, gęstego i aromatycznego naparu.

Wylewka kawy podczas parzenia espresso w ekspresie De’Longhi La Specjalista Maestro
Fot.: Podczas parzenia kawy w kuchni rozchodzi się cudowny aromat świeżo przygotowanej małej czarnej.

Częściowa automatyzacja procesu parzenia, precyzyjna regulacja dozowania kawy i jej spójne ubijanie pozytywnie wpływają na powtarzalność kaw parzonych w ekspresie La Specialista, dlatego zawsze możemy spodziewać się równie doskonałego naparu. Ogromnym atutem jest niezwykle szeroki zakres regulacji mocy kawy – 30-stopniowa skala sprawia, że można bardzo precyzyjnie kontrolować ilość zmielonych ziaren i dokonywać nawet niewielkich zmian, które mogą jednak okazać się kluczowe dla naszego podniebienia.

Dla porównania, zaparzyliśmy kawę z dokładnie tych samych ziaren w dobrym ekspresie automatycznym i w testowanym urządzeniu De’Longhi. Różnica była gigantyczna – oba napary smakowały zupełnie inaczej, a zdecydowanym zwycięzcą okazała się kawa z ekspresu La Specialista.

Ekspres De’Longhi La Specialista Maestro – zalety i wady

Do zalet urządzenia zaliczamy:

 • efektowny wygląd i wysoką jakość zastosowanych materiałów
 • możliwość szybkiego automatycznego parzenia kawy dla początkujących oraz tryb manualny dla zaawansowanych
 • doskonały aromat i smak kawy
 • zastosowanie zaawansowanych technologii wydobywających z ziaren kawy to, co najlepsze
 • szerokie możliwości personalizacji kawy
 • prostą obsługę i konserwację
 • wbudowany stalowy młynek i automatyczny tamping
 • pojemny zbiornik na wodę
 • rozkładaną podstawkę na filiżanki do espresso
 • powiadomienie o konieczności czyszczenia i odkamieniania.
Ekspres półautomatyczny De’Longhi La Specjalista Maestro z karafką systemu spieniania mleka
Fot.: Ekspres De’Longhi jest piękny i efektowny, pod warunkiem, że po każdym parzeniu kawy wypolerujemy go i usuniemy odciski palców.

Podczas testu zauważyliśmy też następujące wady:

 • ścianka za podstawką na filiżankę łatwo i szybko się brudzi
 • na powierzchni obudowy pozostają odciski palców
 • pod dozownik kawy nie mieszczą się wysokie szklanki do latte macchiato (powyżej 14 cm).

Ile kosztuje ekspres do kawy De’Longhi La Specialista Maestro?

Ekspres Maestro zachwyca wyglądem oraz smakiem kawy, a jednocześnie powala ceną – to najdroższe urządzenie De’Longhi z kolbą. Kupując go na stronie producenta, musimy liczyć się z wydatkiem aż 5999 zł, a korzystając z internetowego elektromarketu zapłacimy za urządzenie 5499 zł. Na ten moment nie mamy co liczyć na lepszą okazję cenową, gdyż ekspres nie jest dostępny w żadnym innym sklepie online.

La Specialista Maestro na tle innych ekspresów kolbowych De’Longhi

Maestro EC9665.M to najbardziej zaawansowany sprzęt z rodziny ekspresów La Specialista De’Longhi. Oprócz niego producent oferuje również modele:

 • Arte EC9155.MB – podstawowy ekspres kolbowy bez automatycznego spieniacza, wbudowanego tampera oraz o znacznie uboższym zakresie funkcji i ułatwień dla użytkownika
 • Prestigio EC9355.MB – środkowy model o czarnej obudowie i mniej zaawansowanych funkcjach, bez automatycznego systemu mlecznego i 2 wyświetlaczy
 • Prestigio EC9355.M – bliźniak powyższego modelu o identycznych parametrach, jednak ze srebrną obudową.

Specyfikacja techniczna:

 • ciśnienie: 19 bar
 • zbiornik na wodę: 2,5 l
 • zbiornik na ziarna: 250 g
 • maksymalna wysokość filiżanki: 14 cm
 • automatyczne przepisy kawowe: 6
 • system grzewczy: podwójny
 • gorąca woda: tak
 • obudowa: stal nierdzewna
 • moc: 1450 W
 • waga: 16 kg
 • wymiary (szer. x gł. x wys.): 36 cm x 35 cm x 45 cm.

Opinia i podsumowanie

Naszym zdaniem ekspres De’Longhi to rewelacyjne urządzenie, które zdecydowanie jest warte swojej ceny. Zniewalający smak i aromat kawy, elastyczność co do procesu jej parzenia, szerokie możliwości personalizacji i zastosowanie najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologii to coś, o czym marzy wielu fanów doskonałej małej czarnej. Dzięki temu urządzeniu nie trzeba już chodzić do kawiarni, by napić się idealnie zaparzonej kawy z profesjonalnego ekspresu kolbowego – od teraz kawiarnia przenosi się do Twojego domu.

Wszystkie te zalety bledną nieco w obliczu faktu szybkiego brudzenia się obudowy i niemożności zaparzenia latte macchiato w wysokiej szklance. Nie bledną jednak na tyle, byśmy chcieli odwieść kogokolwiek od wyboru tego urządzenia – jeśli zastanawiałeś się, czy warto je mieć, to nie musisz wahać się ani chwili dłużej. Z całego serca polecamy.

Na koniec sprawdźmy, jak ekspres De’Longhi La Specjalista Maestro ocenili jego użytkownicy, którzy postanowili podzielić się swoimi opiniami i odczuciami w sieci:

Ewa, Ocena: 5/5

Pięknie prezentuje się w kuchni! Pomimo swojej wielkości nie przytłacza, a przyciąga wzrok. Elegancki design, solidne wykonanie. Ekspres cieszy oko – a kawa smakiem jak z kawiarni!

Źródło: Ceneo.pl

Mateusz11, Ocena: 5/5

Ekspres jest bardzo ładny, wpada w oko. Robienie kaw daje mega satysfakcję. Może z niego korzystać zarówno amator i jak barista. Połączenie kolbowego jak i automatycznego ekspresu jest dobrym kompromisem, kiedy nie wiemy co wybrać. Plusem jest też funkcja LatteCrema System. Obsługa może wydawać się skomplikowana, lecz załączona instrukcja obsługi dobrze wyjaśnia krok po kroku jak zrobić wyśmienitą kawę. Polecam.

Jack Ickxs, Ocena: 5/5

Używany od niespełna trzech miesięcy Maestro mimo niezaprzeczalnych zalet, o których inni słusznie wspominają, ma poważne mankamenty. Młynek ma zakres regulacji ilości kawy we własnych jednostkach od 01 do 30, ale nie wiadomo po co, bo już przy nastawie na 14 jednostek nie da się „wkręcić” kolby z portafiltrem do głowicy ekspresu, ze względu na całkowite jego wypełnienie kawą. Zresztą wkręcenie kolby do głowicy, kiedy jest pusta, też nie idzie gładko, tylko z ogromnym oporem.

Samo wykonanie kolby też nieco rozczarowuje, bo rękojeść jest wykonana z rury plastikowej, zakończonej plastikową, srebrzoną zatyczką, która się rusza i częściowo wypada. Ciśnieniomierz jest wyskalowany bez jednostek, co czyni go prawie że zbędnym gadżetem, a nadto w trakcie parzenia strzałka wychyla się nieznacznie, maksymalnie na jakieś 10% skali, więc albo ciśnienie znamionowe nie jest osiągane prawidłowo, albo zegar jest dobrany nieodpowiednio do faktycznego ciśnienia, bo rozdzielczość pomiaru jest kiepska, a nadto niewycechowana. […] Po niecałych trzech miesiącach zepsuł się młynek!

Źródło: mediaexpert.pl

Przejdź do
top