Rodzaje desek do prasowania
Z założenia deska do prasowania jest dodatkowym rozkładanym blatem, który umożliwia wygodne ułożenie i wygładzenie tkaniny żelazkiem. Taki opis odnosi się do zwykłych, najprostszych modeli, które powoli odchodzą już do lamusa. Nowoczesne deski do prasowania wyposażone są w różne udogodnienia, które nie tylko pozwalają prasować w komfortowej, wyprostowanej pozycji, ale też tworzą w domu ergonomiczne stanowisko do prasowania.
W sklepach znajdziemy 3 podstawowe typy desek do prasowania:
- nieelektryczne
- elektryczne
- stanowiska prasowania.
Nieelektryczne deski do prasowania to najprostsze, a zarazem najtańsze sprzęty w swojej kategorii, które różnią się między sobą rodzajem blatu, konstrukcją stelaża, sposobem składania oraz typem pokrowca. Niektóre z nich mają podstawkę na żelazko, lecz nie jest to regułą. Ich jakość jest w dużej mierze zależna od producenta oraz od materiałów zastosowanych do ich produkcji.
Kolejny rodzaj to deski elektryczne posiadające wbudowany przedłużacz. Podstawowe modele składają się z blatu, stelaża oraz gniazdka z kablem zakończonym wtyczką. Deski ze średniej półki, zarówno funkcjonalnej, jak i cenowej, mają też dodatkowe udogodnienia. W zależności od potrzeb i budżetu, możemy wybierać spośród desek z podstawką na żelazko, uchwytami na wieszaki, antenką na kabel lub półką na pranie. Takie sprzęty kosztują przeciętnie 100-300 zł. Obok nich występują też najbardziej zaawansowane deski elektryczne z nadmuchem, podgrzewaniem lub wentylatorem odsysającym parę. Takie technologie mają jednak swoją cenę, a ta jest dość wysoka i najczęściej przekracza koszt zakupu samego urządzenia do prasowania.
Ostatnim typem desek są gotowe stanowiska prasowania, zwane też systemami prasowania, czyli deski zintegrowane z wytwornicą pary. Zwykle jest ona wbudowana w konstrukcję deski lub podwieszona bezpośrednio pod nią, na stelażu. Takie deski są wyposażone we wszystkie wymienione wcześniej udogodnienia, dlatego prasowanie na nich jest bardzo wygodne. Decydując się na taką opcję musimy jednak liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.
Szeroka czy wąska – wymiary deski do prasowania
Skoro znamy już rodzaje desek, to czas przejść do ich wymiarów. Jak wiadomo, im szersza i dłuższa jest deska, tym wygodniejsze będzie korzystanie z niej. Standardowe modele mają wymiary ok. 120 cm x 38 cm, co w zupełności wystarcza do domowych zastosowań. Na tym w zasadzie moglibyśmy zakończyć ten temat, jednak nie zapominajmy, że istotne są nie tylko wymiary rozłożonej deski, ale też wymiary deski do prasowania po złożeniu. Te drugie zdecydowanie nie należą do najmniejszych, a wiele osób nie ma miejsca na przechowywanie tak dużego sprzętu. W ich przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzą się małe i wąskie deski na klasycznym stelażu lub mini deski do postawienia na stole lub blacie na krótkich, rozkładanych nóżkach. Najmniejsze z nich mogą mieć zaledwie 73 cm długości i 30 cm szerokości. Decydując się na kompaktową deskę musimy jednak zapomnieć o wszystkich udogodnieniach – modele mini są wyposażone co najwyżej w wysuwaną podstawkę na żelazko. O innych dodatkach raczej nie ma mowy.
Jeśli masz małe mieszkanie i dużo prasujesz, zastanów się nad dużą deską do prasowania montowaną w szafie. Będzie ona droższa niż wolnostojący model mini, lecz zajmie niewiele miejsca i umożliwi komfortową pracę.
Szeroka deska do prasowania przyda się osobom, które często prasują tekstylia o dużej powierzchni, np. firanki, zasłony, pościel lub ręczniki. Będzie niezastąpiona w małych pensjonatach, które nie korzystają z usług pralni oraz w dużych rodzinach, w których sterty niewyprasowanych ubrań zdają się nie mieć końca.
Jaką deskę do prasowania wybrać – najważniejsze elementy
Klasyczna deska do prasowania składa się ze stelaża, blatu i pokrowca. Są to najważniejsze elementy, które w dużej mierze mają wpływ na efekty i komfort prasowania. To dlatego podczas wyboru odpowiedniej deski warto zacząć właśnie od nich, a dopiero później przejść do pozostałych udogodnień i dodatków.
Blat odporny na wilgoć i temperaturę
Blaty desek do prasowania zwykle są wykonane z płyty wiórowej, z tworzywa sztucznego, z aluminium bądź z metalowej, emaliowanej siatki. Deski z płyty nadają się jedynie do starszych żelazek bez funkcji pary, których raczej nie znajdziemy już w sklepach. Drewniana, niezabezpieczona powierzchnia nie jest odporna na działanie wilgoci i nie przepuszcza pary, dlatego już na starcie powinny ją odrzucić osoby posiadające nowoczesne modele żelazek parowych lub żelazek z generatorem pary wodnej.
Znacznie lepszym wyborem jest metalowa siatka – niestraszna jej wilgoć i wysoka temperatura, a gorąca para może swobodnie przenikać przez otworki w blacie. Deski z metalu mają równą, stabilną powierzchnię, która nie odkształca się i nie wygina. Przed zakupem należy sprawdzić, czy siatka, z której wykonano blat jest odporna na korozję. Jeśli nie, poddawany działaniu gorącej pary metal prędzej czy później przerdzewieje, a deska będzie się nadawała tylko do wyrzucenia.
Aluminiowe blaty znajdziemy głównie w podgrzewanych, najbardziej zaawansowanych modelach desek do prasowania. Są bardzo wytrzymałe, lecz konstrukcja z wbudowanymi mechanizmami podgrzewania, nadmuchu i odsysania jest dość ciężka.
Niektóre deski mają blat wykonany z tworzywa sztucznego z licznymi otworkami, przez które odprowadzana jest wilgoć. Tworzywo odbija parę i ciepło, co zwiększa skuteczność prasowania. Taka deska jest lekka, lecz może być mniej stabilna niż inne modele. Decydując się na ten typ blatu, koniecznie sprawdź jakość tworzywa i jego odporność na wyginanie się.
Bez względu na rodzaj zastosowanego materiału, blat każdej deski do prasowania powinien zwężać się na jednym końcu. Ułatwia to rozprasowywanie marszczeń i falbanek oraz prasowanie koszul, spodni i ubranek dziecięcych.
Stelaż – wytrzymały, stabilny i antypoślizgowy
Dobry stelaż musi być wykonany z lekkiego metalu, dobrze zabezpieczonego przed korozją. Jego konstrukcja powinna być solidna i stabilna, by utrzymać ciężar sprzętu do prasowania (ważne szczególnie w przypadku żelazek ze stacją parową). Cennym dodatkiem jest regulowana wysokość blatu do prasowania, która pozwoli prasować bez pochylania się i nadmiernego obciążania pleców. Zakres tej regulacji zawsze dobiera się do wzrostu użytkowników. Maksymalna wysokość niektórych desek to zaledwie 80 lub 88 cm, co sprawdzi się tylko u niższych osób. Wysocy powinni natomiast rozejrzeć się za modelami z regulacją w zakresie do 98, 100, a nawet 102 cm. Jeśli czasem prasujesz na siedząco, poszukaj deski, której blat można opuścić jak najniżej.
Przy wyborze deski, warto również zwrócić uwagę na sposób składania stelaża – skomplikowane manewry, nieporęczne dźwignie albo zacinający się mechanizm mogą być irytujące. Jeśli często będziesz składać i rozkładać swoją deskę, poszukaj takiej ze stelażem, który składa się jednym ruchem, a po złożeniu zajmuje jak najmniej miejsca. Najlepsze modele mają też zabezpieczenie przed samoistnym rozkładaniem się oraz nóżki zakończone gumowymi, antypoślizgowymi elementami, które są miękkie i nie zniszczą podłogi, a jednocześnie utrzymają deskę w miejscu.
Pokrowiec na deskę do prasowania – ważny i niedoceniany element
Pokrowiec na deskę do prasowania pod generator pary nie różni się od tego przeznaczonego pod żelazko. Najpopularniejsze pokrowce składają się z warstwy wytrzymałej pianki lub gąbki pokrytej bawełnianą tkaniną. Taki pokrowiec jest odporny na wysoką temperaturę i dobrze odprowadza parę wodną, dlatego nadaje się do prasowania każdego rodzaju tkanin. Niektóre deski mają też pokrowce z metalizowanej tkaniny, które przepuszczają parę i odbijają ciepło, zwiększając efektywność prasowania. Działają one niemal identycznie jak folia aluminiowa położona na deskę, dlatego, jeśli do tej pory stosowałeś takie rozwiązanie, wybierz właśnie pokrowiec z metalizowaną powłoką.
Dobry pokrowiec powinien mieć też sznurek ściągający, który ułatwia zakładanie i dopasowanie go do deski oraz elementy napinające, np. gumki z klipsami zapobiegające marszczeniu się i przesuwaniu podczas pracy.
Funkcje najlepszych desek do prasowania pod generator pary i żelazko
Sam blat, stelaż i pokrowiec to nie wszystko. Najlepsze deski do prasowania wyposażone są w różne udogodnienia, które pozwalają zwiększyć komfort pracy, wpływają na jej ergonomię i zmieniają zwykłą deskę funkcjonalne i praktyczne miejsce do prasowania. Kwestia, jaka deska do prasowania najlepiej odpowie na Twoje potrzeby będzie zależała m.in. od ilości i rodzaju prasowanych rzeczy, a także od urządzenia, z którego korzystasz. Zanim zdecydujesz się na konkretne funkcje, sprawdź, jak zorganizować stanowisko do prasowania. Być może niektóre elementy masz już w swojej domowej prasowalni i nie ma sensu ich powielać.
Podstawka pod żelazko
Podstawka pod żelazko zwykle znajduje się na jednym z końców deski. Wykonana jest z metalu i innych tworzyw odpornych na temperaturę oraz zapobiegających zarysowaniu stopy urządzenia. Umożliwia ona bezpieczne i stabilne odłożenie rozgrzanego żelazka podczas prasowania. Każda deska pod generator pary zamiast podstawki ma szerszą półkę, na której można ustawić stację parową.
Zintegrowany przedłużacz
Deski ze zintegrowanym przedłużaczem gwarantują, że podczas prasowania nie będzie Cię już ograniczała długość przewodu zasilającego żelazko. Mają one wbudowane gniazdko elektryczne z włącznikiem, do którego można podłączyć urządzenie i prasować nawet w miejscu oddalonym od kontaktu.
Antenka na kabel
Antenka, o której mowa, to wysoki, pionowy uchwyt montowany do blatu deski, który zapobiega plątaniu się kabla podczas prasowania. Można w nim zamocować zarówno kabel zasilający klasyczne żelazko, jak i przewód parowy żelazka z zewnętrzną stacją pary.
Półka na wyprasowane ubrania
Zwykle zamocowana jest na stelażu pod powierzchnią deski. Umożliwia wygodne odkładanie wyprasowanych i złożonych ubrań oraz segregowanie bielizny, by była od razu gotowa do umieszczenia w szafie lub w szufladzie.
Uchwyt na wieszaki
Sprawia, że podczas pracy zawsze masz pod ręką wieszaki, a których rozwiesisz świeżo wyprasowane ubrania. Zapobiega to ich ponownemu gnieceniu się.
Wysuwany wspornik na pranie
To podpórki lub wysuwane wsporniki w kształcie metalowych pałąków, na których podczas prasowania można rozłożyć duże rzeczy, np. pościel, obrus czy firankę. Taki sposób podtrzymania prania ogranicza ponowne gniecenie się tkanin i zapobiega plątaniu się ich na podłodze.
Rękawnik
Rękawnik jest miniaturową, wąską deską do prasowania rękawów i innych niewielkich lub problematycznych fragmentów ubrania. Ustawia się go na standardowej desce. Wyposażony jest w składany stelaż ułatwiający przechowywanie.
Podgrzewany blat
Zapobiega gromadzeniu się wilgoci pod pokrowcem oraz przyspiesza wysychanie wilgotnych lub prasowanych parą ubrań. Taka funkcja dostępna jest tylko w deskach z aluminiowym blatem.
Funkcja nadmuchu
Ułatwia równe rozłożenie tkaniny na desce do prasowania i zapobiega jej zaginaniu się. Dzięki nadmuchowi tworzącemu poduszkę powietrzną nie trzeba dociskać stopy żelazka do materiału i można z powodzeniem prasować nawet bardzo delikatne części garderoby.
Odsysanie pary
Specjalny wentylator wbudowany w deskę zasysa i odprowadza nadmiar pary pozostały po prasowaniu. Sprawia on, że wilgoć nie gromadzi się pod powłoką pokrowca, a tkanina po prasowaniu pozostaje zupełnie sucha. Jeśli zastanawiasz się, jaka deska do generatora pary zapobiegnie kapaniu wody na podłogę przy dłuższym prasowaniu, to odpowiedzią jest właśnie model z systemem odprowadzania pary.