Odkurzacze do samochodów – co powinieneś o nich wiedzieć?
Każdy właściciel auta wie, że do dokładnego posprzątania jego wnętrza konieczny jest dobry odkurzacz do samochodu. Tylko skuteczny, mocny sprzęt pozwoli usunąć piach, zaschnięte błoto, kurz oraz okruszki, które lubią gromadzić się w załamaniach tapicerki i ciasnych zakamarkach podłogi oraz tunelu.
Oprócz mocy i skuteczności, odkurzacz do czyszczenia samochodu powinien być też ergonomiczny. Wnętrze samochodu pełne jest zagięć, załomów, szczelin, łączeń, schowków i otworów, w które trzeba jakoś dotrzeć. Niestety, nie wszystkie odkurzacze to potrafią, a sprzątanie przy użyciu nieporęcznego urządzenia może szybko zamienić się w koszmar. Jak tego uniknąć? Wybierając odkurzacz, który powstał z myślą o odkurzaniu samochodu. Tylko takie urządzenie zapewni Ci pełen komfort pracy i umożliwi uzyskanie świetnego rezultatu bez zbędnego wysiłku. Różnorodne końcówki do odkurzacza do samochodu pozwalają szybko odkurzyć większe, płaskie powierzchnie (bagażnik, dywaniki, podłogę), a niewielkie sprytne ssawki (np. szczelinowa z rurkami) docierają w trudno dostępne miejsca, a dodatkowo zapobiegają przypadkowemu wessaniu małych przedmiotów, np. monet lub kluczy.
Szukając najlepszego odkurzacza do samochodu, natkniesz się zapewne na kilka rodzajów sprzętów. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy:
- tradycyjny odkurzacz zasilany elektrycznie
- odkurzacz samochodowy na zapalniczkę
- akumulatorowy odkurzacz do samochodu.
W dalszej części tekstu postaramy się pokrótce omówić ich działanie, zalety i wady.
Tradycyjny, mocny odkurzacz do samochodu 230 V
Wiele osób do sprzątania samochodu wykorzystuje tradycyjny odkurzacz zasilany sieciowo. Choć jest to jeden z najmniej poręcznych odkurzaczy samochodowych, to ma wiele innych, ważnych zalet:
- może mieć dużą moc, która umożliwia szybsze i bardziej skuteczne sprzątanie
- jest łatwo dostępny – znajdziesz go w każdym sklepie ze sprzętem AGD
- podstawowe modele są tanie w zakupie
- można do niego dokupić rozmaite końcówki ułatwiające sprzątanie auta
- może pracować bez przerw i tak długo, jak tylko zechcesz
- zakończona ssawką rura jest lekka i można nią operować bez obciążania ramion
- poza odkurzaniem tapicerki, posłuży też do sprzątania domu, garażu, warsztatu lub piwnicy
- jako jedyny ma silnik umieszczony w pewnej odległości od użytkownika, dzięki czemu hałas jest mniej dokuczliwy, a wydmuchiwane powietrze nie trafia nam prosto w twarz.
Tyle o zaletach, czas na wady. Zaliczamy do nich:
- zasięg ograniczony przez długość przewodu zasilającego i rury. Jeśli nie masz w pobliżu gniazdka, musisz korzystać z przedłużacza
- konieczność przestawiania urządzenia w trakcie sprzątania (wyjmowanie kabla spod kół bywa irytujące!)
- konieczność ustawienia odkurzacza poza samochodem – dyskwalifikuje go przy szybkim odświeżeniu tapicerki lub zebraniu rozsypanych okruchów w deszczowy dzień (o ile parkujesz auto „pod chmurką”).
Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zakup oddzielnego tradycyjnego odkurzacza do samochodu, którego będziesz używać w garażu lub na podjeździe. Oczywiście, przy sprzątaniu auta możesz też korzystać z tego samego urządzenia, którym odkurzasz w domu. Ta opcja ma jednak pewną wadę – po użytku poza domem, należy umyć kabel i kółka odkurzacza, które na pewno zbiorą sporo piachu, kurzu, a czasem nawet błota.
Czytaj też: Mocny odkurzacz, którym posprzątasz samochód – jak znaleźć najlepszy?
Mały, przenośny odkurzacz samochodowy 12 V
Wśród odkurzaczy do sprzątania samochodu znajdziemy też urządzenia zasilane z gniazda zapalniczki. Są małe, poręczne i lekkie, dlatego korzystanie z nich jest dziecinnie proste i nie nadwyręża ramienia oraz dłoni użytkownika. Dzięki temu można mieć je zawsze w bagażniku i w razie potrzeby szybko odkurzyć fotel z okruchów lub dywaniki z piachu.
Ceny odkurzaczy do samochodu zasilanych z gniazda zapalniczki są dość niskie – najtańsze kosztują 50-100 zł, a naprawdę solidne modele można mieć za zaledwie 200 zł. Takie odkurzacze powstają z myślą o sprzątaniu samochodu, dlatego zwykle mają zestaw specjalistycznych końcówek i ssawek, które pozwolą sięgnąć nawet w najdalsze zakamarki auta.
Jakie wady ma mini odkurzacz do samochodu na zapalniczkę? Dość miażdżące:
- najczęściej ma niewielką moc, dlatego nie poradzi sobie z cięższymi śmieciami (np. kamyczkami) i ma problem z posprzątaniem trudno dostępnych miejsc, np. na styku siedziska i oparcia foteli, okolic pedałów, schowków
- ma kabel, który może przeszkadzać i plątać się podczas sprzątania
- przy dłuższym sprzątaniu może doprowadzić do rozładowania się akumulatora (chyba, że masz hybrydę)
- w niektórych samochodach gniazdo zapalniczki, a więc i podłączony do niego odkurzacz, działa tylko po uruchomieniu silnika. Odkurzanie w odpalonym samochodzie nie jest ani ekonomiczne, ani ekologiczne.
Co więcej, w wielu nowych autach nie montuje się już standardowo gniazda zapalniczki. Jest to wyposażenie dodatkowe, za które trzeba dopłacić. Zamiast nich mamy tylko gniazda USB, które zupełnie nie nadają się do zasilania odkurzacza.
Odkurzacz bezprzewodowy do samochodu
Problem kabli, które plączą się w trakcie sprzątania, rozwiązuje akumulatorowy odkurzacz do samochodu. Jest to kompaktowe urządzenie, w którym wszystkie kluczowe elementy: silnik, zbiornik na śmieci, filtry, ssawki i źródło zasilania (akumulator) są umieszczone w jednolitej obudowie. Dzięki temu odkurzacz jest mobilny, ale też cięższy niż modele na zapalniczkę. Brzmi dobrze, prawda?
Przyjrzyjmy się więc zaletom ręcznego odkurzacza do samochodu na akumulator:
- pracuje niezależnie od dostępu do gniazdka elektrycznego
- jest mały i wygodny, dlatego łatwo nim manewrować
- można używać go w każdym miejscu– w domu i poza nim
- posłuży nie tylko do sprzątania samochodu, ale też od odkurzania schodów i zakamarków w domu.
Choć odkurzacz na baterie do samochodu wydaje się wygodnym i rozsądnym rozwiązaniem, to (niestety) ma też pewne wady:
- niektóre mini odkurzacze do samochodu mają niską moc, niewystarczającą do skutecznego wessania wszystkich zabrudzeń
- czas pracy jest uzależniony od pojemności i stopnia naładowania akumulatora
- większy akumulator to większa waga, a im cięższe jest urządzenie, tym trudniej się nim sprząta
- może rozładować się w trakcie sprzątania.
Odkurzacze o niezbyt pojemnym akumulatorze mogą pracować tylko niewiele ponad 20 minut i to na najniższej mocy. Przy wyższych ustawieniach posprzątanie całego samochodu na raz będzie sporym wyzwaniem. Do niektórych odkurzaczy ręcznych można dokupić dodatkowy akumulator, który wydłuży czas pracy, lecz będzie dodatkowym obciążeniem dla portfela. Kiedy jednak akumulator jest wbudowany, konieczne są przerwy w pracy.
Odkurzacz pionowy 2 w 1 – uniwersalny odkurzacz do domu i samochodu
Urządzeniem, które pozwoli bardzo skutecznie posprzątać samochód może być też… odkurzacz pionowy! Jak to możliwe? Otóż, niektóre modele można łatwo przekształcić w ręczne odkurzacze do samochodu i nie tylko. W zależności od konstrukcji, wystarczy wyjąć mini urządzenie z ich obudowy lub odłączyć długą rurę. Zajmuje to tylko chwilę – klik i gotowe! Tak powstałe odkurzacze akumulatorowe do samochodu łączą moc i siłę ssania odkurzaczy pionowych z niewielkimi wymiarami odkurzaczy ręcznych.
Dlaczego warto wybrać odkurzacz do sprzątania samochodu 2 w 1? Taki sprzęt mają sporo zalet:
- ma pojemny akumulator, umożliwiający posprzątanie całego auta na jednym ładowaniu
- jest mobilny, więc można używać go w dowolnym miejscu, m.in. na podwórku, w garażu lub na parkingu
- wyposażony jest w duży zbiornik na śmieci i piach oraz w wydajne filtry
- często ma w zestawie turboszczotki, które świetnie radzą sobie z odkurzaniem dywaników i wykładziny w samochodzie (przy okazji skutecznie zbierając włosy z foteli)
- to dobry odkurzacz do samochodu, ale też do domu. Można powiedzieć, że jest najbardziej uniwersalnym sprzętem na rynku.
Mimo ciekawych zalet, odkurzacze pionowe z odłączanym odkurzaczem ręcznym mają też wady:
- dołączone do zestawu końcówki nie zawsze wystarczą do wygodnego posprzątania auta – czasem trzeba dokupić dodatkowe, precyzyjne ssawki
- są głośne, a cały ten hałas generowany jest wewnątrz auta i zaraz obok głowy użytkownika, co na dłuższą metę może być męczące
- są drogie w zakupie
- pojemny akumulator oznacza większą wagę urządzenia, którą można boleśnie odczuć w ramionach już po chwili sprzątania.
Odkurzacz stojący 2 w 1 to zdecydowanie propozycja dla osób, które szukają odkurzacza do samochodu i do domu. Jeśli chcesz mieć odkurzacz, którego będziesz używał tylko do sprzątania auta, to lepiej rozejrzyj się za innym typem urządzenia.
Czytaj też: Wybieramy odkurzacz do samochodu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Odkurzacz piorący do samochodu
Niektóre odkurzacze nie tylko posprzątają suche śmieci, ale też zajmą się praniem samochodowej tapicerki, dywaników i wykładzin na podłodze. Mowa tu oczywiście o odkurzaczach piorących i odkurzaczach z funkcją prania. Pierwsze są w stanie sprzątać głównie na mokro, a drugie radzą sobie zarówno ze zwykłym odkurzaniem, jak i z praniem tapicerki, a nawet myciem posadzek.
Odkurzacz z funkcją prania będzie lepszym wyborem dla osób, które chcą ograniczyć ilość sprzętów w swoim domu. Umożliwia on posprzątanie samochodu od A do Z i to zaledwie w 2 przejściach roboczych. Najpierw zbierze kurz, piach i drobne śmieci, a następnie spryska fotele wodą z detergentem i odessie rozpuszczony brud. Szybkie, proste i bardzo wygodne rozwiązanie!
Czy odkurzacz piorący do samochodów ma jakieś wady? Owszem. Zaliczamy do nich:
- spore gabaryty, porównywalne z odkurzaczami tradycyjnymi
- zasilanie elektryczne, wymuszające sprzątanie w pobliżu gniazdka.
Czytaj też: Odkurzacz do prania samochodu, tapicerki i dywanów – kiedy warto go kupić? Komu się przyda?
Profesjonalny odkurzacz do samochodu – czy warto?
Jak sama nazwa wskazuje, profesjonale odkurzacze do samochodu przeznaczone są głównie do użytku w studiach detailingowych, na myjniach ręcznych i w serwisach samochodowych. Są mocne (znacznie mocniejsze niż tradycyjne odkurzacze domowe), wytwarzają dużą siłę ssącą i mają spore pojemniki na zanieczyszczenia. Wszystko to brzmi świetnie, lecz zakup profesjonalnego odkurzacza, którego użyjesz do sprzątania samochodu raz na tydzień lub nawet na kilka tygodni nie jest ani praktycznym, ani ekonomicznym rozwiązaniem. Zamiast niego lepiej zainwestować w mocny odkurzacz tradycyjny.
Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, kiedy szukasz uniwersalnego odkurzacza, który pomoże Ci posprzątać samochód, garaż, kotłownię, warsztat, a w sezonie odkurzy również meble ogrodowe. Tu zakup profesjonalnego odkurzacza do samochodu może być w pełni uzasadniony.
Czytaj też: Uniwersalne odkurzacze do domu, garażu i warsztatu