Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń – przyczyny
Przyczyn niepoprawnego działania zmywarki może być wiele, zaczynając od tych najbardziej prozaicznych, jak wybór nieodpowiedniego programu i kończąc na poważnych usterkach (np. uszkodzona pompa), wymagających wezwania serwisanta.
W większości przypadków jednak zmywarka słabo myje z powodu złego użytkowania, zbyt rzadkiej konserwacji lub czyszczenia. Przyjrzymy się najczęstszym przyczynom i podpowiemy Ci co zrobić, gdy zmywarka nie domywa naczyń.
1. Zmywarka nie domywa niepoprawnie ustawionych naczyń
Zmywarka działa efektywnie i spełnia swoje zadanie tylko wtedy, kiedy woda z detergentem ma dostęp do zabrudzonych naczyń. Jeśli ułożymy je zbyt blisko siebie lub w taki sposób, że będą blokować swobodny przepływ wody, możemy zapomnieć o lśniącej czystości. To częsty błąd osób, które chcą jak najlepiej wykorzystać pojemność zmywarki i wkładają do niej tyle szklanek, garnków i talerzy, ile tylko się zmieści. Złe ułożenie naczyń prowadzi do przepełnienia koszy i uzyskania odwrotnego efektu niż zamierzony.
Nierzadko też zdarza się, że wystający element upchniętego „na siłę” naczynia, np. trzonek widelca lub rączka garnka blokują ruch śmigła ze spryskiwaczami, które nie może się swobodnie obracać i spryskiwać naczyń wodą. W opisanych przypadkach nie pomoże nawet zastosowanie najlepszych detergentów, wysokiej temperatury i długiego programu mycia – po jego zakończeniu i tak zastaniemy niedomyte naczynia w zmywarce.
Co można zrobić w tej sytuacji? Rozmieszczać naczynia w taki sposób, by woda miała dostęp do wszystkich ich powierzchni, najlepiej zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia oraz kierując się przeznaczeniem poszczególnych uchwytów i stojaków w koszach. Sprawdź, jak prawidłowo układać naczynia w zmywarce.
2. Zmywarka nie domywa naczyń z powodu zabrudzonego filtra
Wprawdzie zmywarka wyręcza nas w codziennym myciu naczyń, lecz od czasu do czasu sama też wymaga czyszczenia. Jeśli zauważysz, że zmywarka nie domywa naczyń, mimo że były poprawnie ułożone w koszach, sprawdź stan filtra oraz otworków w ramionach spryskujących.
Na filtrze zbierają się drobne zanieczyszczenia, tłuszcz i większe resztki jedzenia. Jeśli jest ich niewiele, nie powinny negatywnie wpływać na pracę zmywarki. Jednak ich duże nagromadzenie niekiedy sprawia, że… zmywarka brudzi naczynia, zamiast je umyć. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie filtra urządzenia, ale nie tylko. Warto również usuwać resztki żywności zalegające na dnie zmywarki oraz sprawdzać drożność dziurek w ramionach spryskujących – zapchane spryskiwacze zdecydowanie zmniejszają efektywność mycia. Następnie należy przetrzeć szmatką wnętrze urządzenia, okolice zawiasów i uszczelek, a w razie potrzeby zaopatrzyć się w specjalny płyn do czyszczenia zmywarki, który stosuje się podczas cyklu zmywania „na pusto”.
Jeśli niedomywanie naczyń było spowodowane zabrudzeniem urządzenia, to takie generalne czyszczenie powinno rozwiązać problem. Jak się do tego zabrać i jak wyczyścić zmywarkę? Poznaj domowe sposoby, wskazówki i porady.
Przy okazji czyszczenia warto sprawdzić poziom nabłyszczacza i soli zmiękczającej, gdyż…
3. Zmywarka nie domywa naczyń z powodu braku soli
Do dokładnego umycia naczyń, bez zacieków i osadów, zmywarka potrzebuje detergentu i miękkiej wody. Niestety, z naszych kranów najczęściej płynie zbyt twarda woda, dlatego przed przystąpieniem do czyszczenia naczyń niezbędne jest jej zmiękczenie – to właśnie zadanie soli do zmywarki. Jej regularne uzupełnianie nie tylko zapobiega osadzaniu się kamienia wewnątrz urządzenia, ale też zwiększa skuteczność mycia.
Jeśli na naczyniach pozostają resztki jedzenia i zauważasz biały osad w zmywarce, koniecznie sprawdź poziom soli. Nowoczesne zmywarki wyposażone są w czujniki sygnalizujące konieczność uzupełnienia soli. W starszych modelach warto robić to co ok. 1-1,5 miesiąca.
Powinieneś regularnie uzupełniać poziom soli nawet wtedy, kiedy używasz tabletek 2w1 lub 3w1. Choć ich producenci przekonują, że zastępują one sól regenerującą, to może się okazać, że ilość soli znajdująca się w pojedynczej kostce jest za mała, by odpowiednio zmiękczyć wodę używaną do zmywania. W tej kwestii warto kierować się zaleceniami producentów zmywarek – większość z nich rekomenduje używanie zarówno soli, jak i nabłyszczacza i to bez względu na typ stosowanych tabletek do zmywarki.
Czytaj też: Sól do zmywarki – ile i gdzie ją wsypać?
4. Zmywarka nie domywa, gdy użyty został zbyt krótki program mycia
Zmywarka może nie domywać naczyń umieszczonych w komorze zmywania, jeśli wybrałeś nieodpowiedni program. Każdy z trybów pracy urządzenia ma określone przeznaczenie – krótki program do mycia niezbyt zabrudzonych szklanek i kieliszków nie domyje naczyń z zaschniętymi plamami ani tłustych patelni.
Najlepiej od razu po zakupie urządzenia sprawdzić w instrukcji obsługi czas trwania, temperaturę oraz rodzaje naczyń, które można myć na poszczególnych programach.
5. Zmywarka nie domywa górnego kosza
Niedomywanie naczyń w górnym koszu jest dość nietypowym problemem – umieszczone na dole garnki i talerze są lśniąco czyste, a stan tych na wyższym poziomie pozostawia wiele do życzenia. W takiej sytuacji możesz podjąć kilka kroków:
- upewnij się, że ramiona spryskujące nie były zablokowane np. uchwytem rondelka i mogły się swobodnie poruszać
- sprawdź, czy nie ułożyłeś naczyń zbyt ciasno lub czy nie zachodziły one na siebie
- udrożnij zapchane spryskiwacze w śmigłach znajdujących się pod koszem
- dokręć ramię spryskujące – poluzowane nie pracuje poprawnie i wytwarza zbyt niskie ciśnienie wody.
Jeśli zmywarka nie domywa naczyń w górnym koszu, warto również sprawdzić, jakiego programu użyłeś do zmywania. Niektóre urządzenia posiadają skrócony program mycia naczyń tylko w dolnym koszu, a jego przypadkowe lub nieświadome uruchomienie przy pełnym załadunku sprawia, że zmywarka słabo myje na wyższych poziomach.
Niekiedy powód, dla którego zmywarka nie domywa górnego kosza jest poważniejszy, np. awaria pompy, zablokowanie przewodów doprowadzających wodę, uszkodzony zawór rozdzielający lub zniszczona uszczelka dolnego ramienia. Jeśli domowe sposoby zawiodły, nie pozostanie nam nic innego, jak wezwać serwisanta.
6. Zmywarka nie domywa dolnego kosza
Przyczyny brudnych naczyń w dolnym koszu mogą być identyczne, jak w przypadku górnego kosza, dlatego w pierwszej kolejności wypróbuj wspomniane wyżej metody. Jeśli nie przyniosą one rezultatu, wyczyść dno urządzenia oraz filtr – zgromadzone w nich zabrudzenia mogą być wzbijane podczas pracy zmywarki i osiadać na najbliżej umieszczonych naczyniach, czyli właśnie w dolnym koszu.
7. Zmywarka nie rozpuszcza tabletki i nie domywa
Być może przyczyną, dla której Twoja zmywarka nie domywa naczyń jest brak detergentu w wodzie używanej do zmywania lub zbyt mała jego ilość. Jeśli po zakończonym cyklu mycia w pojemniku na kostki, w jednym z koszy lub na dnie urządzenia dostrzegasz nierozpuszczoną lub tylko częściowo zużytą kostkę, to prawdopodobnie znalazłeś winowajcę niedomytych talerzy. W przypadku, kiedy zmywarka nie rozpuszcza tabletki, to do mycia wykorzystywana jest głównie ciepła woda, która może nie poradzić sobie z większymi zabrudzeniami.
Dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
- używasz programu ze zbyt niska temperaturą, która nie wystarcza do rozpuszczenia kostki
- tabletki są przeterminowane i straciły część swoich właściwości
- masz twardą wodę – w takim przypadku użyj soli do zmywarki i ustaw odpowiednią twardość wody w panelu urządzenia
- tabletka była umieszczona w nieodpowiednim miejscu lub pokrywa pojemniczka na detergent pozostała niezamknięta
- wybierasz zbyt krótki program, podczas którego tabletka nie ma czasu się rozpuścić
- zmywarka nie pobiera tabletki – sprawdź, czy żadne naczynie nie zablokowało klapki pojemnika na detergent oraz czy górna szuflada była w pełni wsunięta.
Biały osad na naczyniach ze zmywarki
Zdarzyło Ci się zauważyć biały osad na naczyniach wyjętych ze zmywarki? Mimo że były one dokładnie umyte z zabrudzeń i resztek jedzenia, to pozostawały matowe, a na ich powierzchni widoczne były mleczne zacieki.
Co zrobić, kiedy zmywarka zostawia osad na naczyniach? Przede wszystkim sprawdź poziom soli zmiękczającej – brak soli sprawia, że woda używana do zmywania nie zostaje odpowiednio zmiękczona, a znajdujące się w niej minerały przylegają do powierzchni naczyń tworząc biały osad z kamienia. Pamiętaj też o prawidłowym dokręceniu pokrywy zbiornika na sól regeneracyjną – wszelkie nieszczelności również mogą powodować powstawanie białego nalotu na szklankach w zmywarce.
Co zrobić, gdy zmywarka nie domywa naczyń, a domowe sposoby zawiodły?
Jeśli przetestowałeś wszystkie zaproponowane przez nas rozwiązania problemu, a mimo to zmywarka nadal nie domywa naczyń, prawdopodobnie przyczyną jest usterka techniczna, np.:
- uszkodzona grzałka – brak ciepłej wody do zmywania
- uszkodzony elektrozawór
- uszkodzony dozownik detergentu
- wadliwy rozdzielacz wody
- uszkodzona pompa myjąca.
W takiej sytuacji warto skorzystać z usług serwisanta specjalizującego się w sprzętach danej marki. Zapaleni majsterkowicze mogą spróbować samodzielnie rozwiązać problem posiłkując się wskazówkami z instrukcji obsługi oraz doświadczeniami użytkowników specjalnych forów dla fanów elektroniki. Jeśli jednak Twoja zmywarka jest jeszcze na gwarancji, zrezygnuj z samodzielnej naprawy – taka ingerencja i zerwanie plomb serwisowych skutkują utratą prawa do korzystania z darmowych napraw gwarancyjnych.