Symbole na piekarniku – co oznaczają?

Nowoczesne piekarniki wyposażone są w bardzo dużą ilość funkcji i udogodnień, które mają sprawić, że gotowanie stanie się łatwiejsze i bardziej przyjemne. Jednak każda z tych funkcji kryje się za jakimś symbolem. Takie oznaczenia na piekarniku sprawiają, że programowanie urządzenia trwa tylko chwilę, oczywiście pod warunkiem, że znasz ich znaczenie. Poznaj najczęstsze symbole na piekarniku i sprawdź, co oznaczają.
Spis treści

Oznaczenia na piekarniku – jakie funkcje piekarnika kryją się pod symbolami?

Na panelu sterowania każdego piekarnika znajdują się przyciski, pokrętła lub wyświetlacz dotykowy, na których widnieją różne symbole i oznaczenia. Niemal każda z funkcji dostępnych w nowoczesnych urządzeniach posiada swój unikalny znaczek ułatwiający ustawianie piekarnika i zwiększający czytelność jego programatora.

Lista oznaczeń na piekarniku powinna znajdować się w każdej instrukcji obsługi nowo zakupionego sprzętu. Jednak najważniejsze z symboli warto poznać jeszcze przed zakupem – ułatwi to znalezienie urządzenia mającego dokładnie takie opcje, jakich potrzebujemy i to bez konieczności przeglądania specyfikacji technicznej różnych sprzętów. Wystarczy rzut oka na panel sterowania piekarnika, byś mógł stwierdzić, czy dane urządzenie odpowie na wszystkie Twoje potrzeby.

Grzanie góra dół – jak wygląda znaczek pieczenia bez termoobiegu?

Podstawową funkcją dostępną w piekarniku elektrycznym jest jednoczesne grzanie z góry i z dołu, czyli tzw. pieczenie obustronne lub grzanie statyczne. Obie grzałki urządzenia są uruchamiane jednoczenie i mocno się rozgrzewają, a termostat utrzymuje temperaturę panującą w komorze na odpowiednim poziomie.

Fot.: Symbol pieczenia góra dół na piekarniku elektrycznym.

Jeśli zastanawiasz się, jak ustawić piekarnik bez termoobiegu, lecz z obiema grzałkami, powinieneś na panelu swojego urządzenia poszukać znaczka pieczenia góra dół. Ma on formę kwadratu z dwiema kreskami – na górze i na dole.

Grzanie góra-dół wykorzystuje się do tradycyjnego pieczenia potraw umieszczonych na tylko jednym poziomie piekarnika. Są one wtedy opiekane równomiernie z każdej strony.

Jeśli przygotowywane danie wymaga opiekania potraw tylko przy wykorzystaniu jednej z grzałek, warto poszukać na panelu swojego urządzenia symboli oznaczających grzanie tylko z góry albo tylko z dołu.

Fot.: Symbole grzania z góry (wyżej) oraz grzania z dołu (niżej).

Grzanie z góry wykorzystuje się do dań, które powinny być mocno przypieczone z wierzchu. Dobrze sprawdza się ono też w piekarnikach bez rozbudowanych funkcji (np. grilla lub mikrofali) do rozpuszczania sera na zapiekankach lub tostach bądź do zrumienienia potrawy, która jest już upieczona.

Grzanie dolne natomiast wykorzystywane jest do dopiekania potraw, które z wierzchu są już przyrumienione lub do pieczenia dań w kąpieli wodnej.

Symbol termoobieg w piekarniku – jak wygląda znak termoobiegu?

Kolejną ważną funkcją w nowoczesnych piekarnikach jest termoobieg. Piekarnik z termoobiegiem pozwala piec równocześnie na kilku poziomach i na każdym z nich uzyskać dokładnie taki sam efekt. Dodatkowo funkcja termoobieg skraca czas pieczenia dań, a także umożliwia przygotowanie ich w nieco niższej temperaturze, a więc oszczędność prądu.

Fot.: Ikona termoobieg w piekarniku przypomina wiatraczek lub śmigło.

Jak wygląda znaczek termoobieg w piekarniku? Najczęściej ma on postać wiatraka wpisanego w kwadrat. Symbol termoobieg na piekarnikach Amika, Gorenje, Samsung, Bosch lub u innych producentów może się delikatnie różnić od naszej grafiki, ale w każdym przypadku będzie przypominał śmigło lub łopatki wiatraka.

Oznaczenie termoobieg w piekarniku w połączeniu z grzałkami góra i dół

Nowoczesne piekarniki z termoobiegiem mają możliwość uruchomienia pracy wentylatora w połączeniu z jedną lub obiema grzałkami. Każda z funkcji pozwoli uzyskać inny efekt i jest przeznaczona dla różnych typów dań, dlatego należy uważnie wybierać odpowiednie oznaczenia na piekarniku.

Fot. Symbol funkcji termoobiegu z grzaniem z dołu, nazywany niekiedy funkcją pizza.

Taka funkcja polecana jest do pieczenia bardzo wilgotnych ciast, które w normalnych warunkach pozostałyby niedopieczone w środku. Niektórzy producenci wskazują, że termoobieg z grzaniem z dołu idealnie nadaje się do przygotowania pizzy, dlatego ta funkcja bywa niekiedy nazywana po prostu: pizza.

Fot.: Znak termoobiegu w piekarniku i grzania górną grzałką.

Połączenie termoobiegu z górną grzałką należy do rzadkości – na rynku nie znajdziemy zbyt wielu urządzeń, które mają taki symbol na panelu sterowania. Jest to spowodowane prawdopodobnie faktem, że taka opcja nie jest zbyt często wykorzystywana w kuchni, a ilość dań wymagających mocnego pieczenia z góry pozostaje bardzo mała.

Znacznie częściej wśród oznaczeń na piekarniku zobaczymy za to grzanie góra-dół z termoobiegiem, które wygląda jak wiatrak z dodatkowymi poziomymi kreskami wpisany w kwadrat.

Fot. Symbol termoobieg góra dół, czyli połączenie wentylatora i obu grzałek piekarnika.

Połączenie górnej i dolnej grzałki z termoobiegiem umożliwia uzyskanie równomiernego efektu i utrzymanie stałej temperatury w każdym miejscu potrawy. Taka funkcja przydaje się zwłaszcza przy pieczeniu niektórych, wymagających ciast.

Gorące powietrze 3D, 4D albo 5D – symbol termoobieg z grzałką pierścieniową

Innym, bardzo ciekawym połączeniem dwóch funkcji piekarnika jest termoobieg wraz z grzałką pierścieniową. Taka grzałka jest umieszczona na tylnej ścianie niektórych piekarników i odpowiada za równomierne nagrzewanie się komory urządzenia. W zależności od producenta, bywa nazywana „Gorące powietrze 3D, 4D albo 5D” bądź „Grzałka turbo i wentylator”. Liczba przed literą D oznacza ilość poziomów piekarnika, na których można przygotowywać potrawy bez ryzyka nierównomiernego pieczenia.

Fot.: Oznaczenie termoobieg z grzałką pierścieniową lub grzałką turbo.

Połączenie grzałki pierścieniowej i termoobiegu umożliwia równomierne pieczenie dań na wielu poziomach bez obaw o ich przypalenie z góry lub z dołu. Całe ciepło pochodzi z głębi piekarnika i jest dokładnie rozprowadzane, dlatego możesz piec ciasteczka nawet na 5 blachach, a każda z nich będzie gotowa w dokładnie tym samym momencie.

UWAGA: Niektórzy producenci tym symbolem (wiatrak w kółku wpisany w kwadrat) oznaczają klasyczny termoobieg bez dodatkowych grzałek, dlatego przed uruchomieniem programu należy dokładnie sprawdzić jego działanie.

Funkcja grill w piekarniku – symbol i oznaczenie

Kolejnym ważnym udogodnieniem dostępnym w wielu nowoczesnych piekarnikach jest funkcja grill. Symbol grilla w piekarniku może być obcy zwłaszcza osobom, które po kilku lub kilkunastu latach wymieniły swój piekarnik na nowy.

Fot.: Symbole funkcji grill w piekarniku: na górze mały grill, na dole – duży.

Oznaczenie grilla w piekarniku może wyglądać na różne sposoby. Pierwszy z nich znajduje się na grafikach powyżej, a pozostałe postaramy się pokrótce opisać:

  • ikona grill w piekarniku w formie zygzaka. Mały grill to pojedynczy zygzak, a duży – podwójny
  • oznaczenie grilla w piekarniku w formie różnej długości zygzaków. Krótki zygzak to grill o małej powierzchni, a długi – grill o dużej powierzchni
  • zamiast zygzaka na znaczku grill znajdują się sąsiadujące ze sobą, małe trójkąty. Im więcej trójkątów widnieje na symbolu, tym większa powierzchnia grilla.

Grillowanie w piekarniku jest dobrym zamiennikiem dla tradycyjnego grilla węglowego, ale też pomaga uzyskać chrupiącą skórkę dania lub szybko rozpuścić ser. Sprawdź, jak używać funkcji grill w piekarniku.

Symbol grill i termoobieg w piekarniku – oznaczenie

Producenci piekarników elektrycznych do zabudowy czasem decydują się na wyposażenie swoich urządzeń w funkcję grilla połączoną z działaniem wentylatora, czyli termoobiegu. Po naciśnięciu odpowiedniego symbolu na piekarniku, grzałka grilla oraz wentylator będą się naprzemiennie włączać i wyłączać, dzięki czemu rozgrzane powietrze będzie wirowało wokół pieczonej potrawy.

Fot.: Symbol opcji grill w piekarniku z termoobiegiem.

Grill z termoobiegiem wykorzystuje się do pieczenia dużych kawałków mięsa, drobiu w całości, a także całych ryb. Funkcja ta sprawia, że dania są dobrze upieczone, a jednocześnie przyrumienione i chrupiące z wierzchu.

Rozmrażanie w piekarniku – jaki ma symbol?

Zastanawiasz się, jak rozmrozić mięso w piekarniku? To proste! Z pomocą przyjdzie Ci specjalna funkcja rozmrażania w piekarniku, która najczęściej jest oznaczona jako śnieżynka i kropelka.

Fot.: Symbol rozmrażania w piekarniku.

Program ten wykorzystuje temperaturę ok. 30-60oC, dzięki której produkty i potrawy są łagodnie, lecz skutecznie rozmrażane i przygotowywane do podgrzania lub dalszej obróbki. Najczęściej jednak uruchomiony zostaje jedynie wentylator, który zapewnia cyrkulację powietrza w komorze piekarnika i w ten sposób przyspiesza rozmrażanie dania.

Symbol mikrofali – szybkie podgrzewanie w piekarniku

Niektóre nowoczesne piekarniki elektryczne są tak naprawdę urządzeniami 2w1, łączącymi funkcje klasycznego piekarnika oraz mikrofalówki. Na panelu sterowania takich sprzętów widnieje symbol kilku poziomych, falujących linii, które oznaczają właśnie grzanie mikrofalowe.

Fot.: Symbol mikrofali w piekarniku.

Funkcja mikrofali może być wykorzystywana oddzielnie w dokładnie taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku wolnostojącej kuchenki mikrofalowej. Można też połączyć wybrany program pieczenia z dodatkowymi mikrofalami, co przyspiesza przygotowanie potrawy.

Przejdź do
top